Definasyonda spor sonrası basit şeker alınmalı mı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mert_yldz_ tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    cok tartisildi bu konu. bu ay makrolarimi olcturup,seker kullanmiycam.bakalim 1 ay sonra ne kaybetmisim ne kazanmisim. konuyu pörtletirseniz unutmam yazarim :D

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

2. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Basit şeker almanın amacı zaten glikojen depolarını doldurmak degildir. İnsülini zıplatıp kortizolü bastırmak ve aminoasıtlerin daha hızlı kaslara yayılmasını saglmaktır. Ben bu güne kadar definisyonda da aldım hatta su an sadece idman sonrası degil idmandan yatana kadar alıyorum ve memnunum gidişattan

letsev bunu beğendi.
  3. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    Bende alıyodum da vazgeçtim artık savaş hoca bırak vucut. 30-40 dakıka yağ yakma modunda kalsın dıordu adam king zaten her şeyi cok ıyı bıldıgı bellı onu dınlıyoz bakalım

4. ardablgn

ardablgn Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    antreman sonunda protein tozu shakerınızla aminoasitlerinizi alın basit şeker olarakda hızlı karbo beyaz pilav tercih edin yeterli olacaktır ekstradan meyvesuyu cikolata bunlar gereksiz kilo yapar ben böyle sonuç aldım

İshak01 bunu beğendi.
  5. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Çikolata gereksiz tabi ki içindeki yagdan dolayı ama bence meyve suyu gayet pratik

6. mert_yldz_

mert_yldz_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Hocam vücudun enerjileri kullanım sırasını biliyorsun.İlk glikojen, sonra yağ, sonra protein.Zaten diyetteyim diye az aldığım karbonhidratla nasıl boşaltamıyorum bu depoyu?Glikojen deposundaki besin karbonhidrattan gelmiyor mu birtek ben mi yanlış biliyorum? Bulkta boşalır mı bu tartışılır tabi de diyette bence kesinlikle boşalır.

7. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Low carb diyetlerinde boşalır, hatta yükleme günleri bile vardır @Bekci abiyi takip edersen daha dogru bilgi alırsın. Bu arada o da basit şeker alma idmandan sonra diyecek ama benim bahsettigim oradan yükleme gününün detaylarına bakman

Bekci bunu beğendi.
  8. mert_yldz_

mert_yldz_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    DİYETTEYİM HOCAM:)

9. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    @requ. @mert_yldz_ konuyu karıştırmışsınız,antreman sonrası basit şekeri almak istemenin manasını bilmek gerekir ilkönce;antremanın hemen ardından alınan basit şekerin amacı,insülin seviyesini yükselterek içmiş olduğunuz whey proyeinin bir an önce kaslara ulaştırarak olası bir kas yıkımının önüne geçmektir;fakat ben zaten çok çabuk sindirilebilen whey proteinin ayrıca bir basit karbonhitrata ihtiyacı olduğunu ve antremanın hemen ardından kasların eriyip yıkıldığı masalınada inanmıyorum bu sebepten antreman sonrası basit şekere gerek olduğunu düşünmüyorum.

İkincisi ise boşalan glikojen depolarını doldurmak için basit şeker??????neeee alaka o glikojen depolarını boşaltman için 5 -6 gün diyetle birlikte ağır antreman yapmanız gerekir,yani antreman sonrası küçük bir miktar bu depolardan kullanıyorsunuz,ama bu boşalan yerleri zaten antreman sonrası kh ve protein ağırlıklı öğününüzde tekrardan dolduruyorsunuz.yani bukadarda kasmaya gerek yok diyorum.
    Misal ben genelde aç karına yaptığım antremanlardan önce ve sonra yarımşar elma yiyorum.
    Bunlar benim düşüncelerim yani katılıp katılmamak herkezin kendi bileceği şeydir.

@requ. İle anlaşamadığımız konuda burda işte requ nun antremanlarda harcadığından daha fazla bir yükleme yapıyormuş gibi hissettim,yani bu fazlalık ona yağ olarak yansıcaktır.vücut aldığımız kh ı depolarda yer varsa glikojen olarak depolar fakat depolar doluysa yer yoksa oluşan insülin yükselmesi bu enerjiyi vücutta yağ olarak depolucaktır.

İshak01 bunu beğendi.
  10. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    Bana. Da saçma geliyor hocam antrenman sonrasında şekerli bişeler alınması ben 3 saat ağır idman yapmıyorun sonuçta bırakıyorum bıraz vucut yağ yakma modunda kalsın şeker alıp onu engellemiş oluyorum tam en güzel moddayken vucut tabı herkesin kendi tercihi savas cebeci hoca da böle diyordu

11. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    anlaşılmayan nokta antrenman sonrası basit şekerin amacı zaten glikojen depolarını doldurmak değildir, bekçi abinin de dediği gibi zaten o depoları boşaltamazsınız o kadar kolay bir biçimde. Basit şeker almanın amacı insülini yükseltip aminoasitlerin kaslara daha hızlı gitmesini sağlamaktır, whey protein de bu işlevi görür yani insülini yükseltir, ama bir basit kh. kadar yükseltmez.

12. unknown00

unknown00 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Kenzo nun programını uyguluyorsan ant sonrası basit şeker almaman lazım dostum . Ev yapımı muzlu dondurma diet pudingler felan var haftada 1-2 kes öğünden 40-60 dk sonra alabilirsin :) Antreman sonrası whey almıyorsan 2-3 tane küp şeker at ağzına en basit kab dır .

13. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    Bende bılıyorum kardeş çbuk boşalmayacağını Ben gerek duymuyorum meyve suyu içmeye gidişattan memnunum bi ara cıkolatalı süt alayım dedim acayp saçma geldi herkesin kendi tercihidir

14. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Bence de gerek yok (Low Carb vb.. bir diyet yapılmıyorsa). Supplement firmaları post workout içeceği olarak karb. pazarlamak için şişirdiği bir olay. Sadece Whey bile yeterince insulini yükseltir.

15. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    bu Low carb diyet yapiliyorsa basit Seker alinmali mi anlamina geliyor eger öyleyse nicin?

egemennn bunu beğendi.
  16. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Çünkü gün içinde alınan karbın çok az olması nedeniyle glikojen depolarının azalması söz konusu, vücut bir şekilde hayati ihtiyacı olan glikojeni yağdan proteinden çevirerek yapabiliyor. Ancak şöyle bir durum var spor harici aktivitelerde de yağa göre az da olsa glikojen kullanıyor. Yani 0 karb alıp, koltukta otursanız bile 2-3 gün sonra bu depolar boşalır. İnsulin kandaki glikozu hem yağ depolama hücrelerine hem de glikojen depolarına taşıyor. Yoğun antrenman sonrası bu çevrimde yağa oranla glikojen bir miktar daha fazla depolanıyor. Zaten standart Low carb da karbın asıl amacı glikojen depolarını doldurmak olduğu için bu daha mantıklı geliyor. (Low Fat diyen yapan birinde sıkıntı yok çünkü karb bolluğu var. ) Bunu kullanmayıp sadece belli sürelerde (haftada 1-2 gün) komple yağsız komplex karblarla da yükleme yapılabiliyor, yada her 2 sini de yapan var. Yada yukarıda anlattığım gibi sadece antrenman sonraları yükleyen de var. Yine de benim çok inanarak uyguladığım bir yöntem değil ama uyguluyorum.

17. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    low carb da amac o zaten,glikojen depolarini bosaltarak vücudu yag yakimina sevketmek,vücutta yeterli KH oldugu sürece o depolarin dolu oldugu sürece yag yakimi cok daha zor yada hic olmucaktir.antreman sonrasi basit Seker alanlarin bir cogu ,antremanin hemen ardindan kas yikimi olacagini düsünerek bunun önüne gecebilmek icin basit sekere yöneliyorlar fakat dedigim gibi bu yikim okadarda kolay degil.low carb Dada böyle birseye gerek oldugunu düsünmüyorum,bu tip bir diyette haftada 1 yada 10 günde bir glikojen depolarini doldurma amacli yükleme yapiliyor.Misal benim metabolizmam biraz daha yavas oldugu icin ben bu yüklemeleri 8-9 günden assagi yapmiyorum,basit sekerle glikojen depolarini dolduriyim düsüncesiyle basit Seker aliniyorsa low carb diyet yapmaninda bir manasi yok diye düsünüyorum.

18. mert_yldz_

mert_yldz_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Kenzonunda videosunu izlemiştim mesela antremandan sonra 1 tane muz+1 ölçek whey alıyordu kardeş.

19. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Kenzoyla kendini bir tutma adam kaç yıldır bu sporu yapıyor o adam o kas kütlesi için 1 tane muz+whey alıyor

requ. bunu beğendi.
  20. mert_yldz_

mert_yldz_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Kardeş 3 saat antremanla zaten senin kortizolün tavan yapmış oluyor, kas yıkımı oluyor...İnsülinin amacıda bunu engellemek değilmi?

Sayfayı Paylaş