Öğrenci işi beslenme rehberi ( en ucuz nasıl besleniriz)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Blonde tarafından 7 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 42 üye.
  1. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Merhaba arkadaşlar yaz ayındandır açıcam böyle bir konu açamıyorum o zamanlar özelden çok soruluyordu aylardır sakatlık yüzünden spor yapmadığım için forumdan uzaktım.Bende üniversiteye bu sene başladım öğrenciyim size en ucuz nasıl besleneceğinizi anlatıcam.Öncelikle proteinden bahsedicem.

80 kg bir sporcuyu örnek alalım .Günlük 145 gr protein almak istiyor.Bu bahsedeceğim kişi yağ oranı %10 civarı 80 kg bulkta bir sporcu.2-3 yıllık geçmişi var.Yani en en çok harcayacağınız parayı hesaplayarak çıkardım ki görün diye .Kendinize göre azaltıp arttırıp ekleme çıkarma yapabilirsiniz.Hemen uzatmadan hesaba geçelim günlük tükettiği besinler şunlar olmalıdır:

4 adet orta boy yumurta : 22 gr protein
    250 gr tavuk göğüsü : 62.5 gr protein
    250 gr lor peyniri : 43 gr protein
    500 ml yarım yağlı süt : 15 gr protein

Toplam protein miktarı : 142 gr kaliteli protein .

gördüğünüz gibi 142 gr kaliteli protein etti. Ki bu size yeterde artar bile hele hele bulktaysanız 70-80 gr da en az karbonhidratlardan gelen bitkisel proteinler var.Genel görüş 2gr olduğu için bu hesabı verdim bana göre 1.5 gr kaliteli protein yeterli üstüne bitkiselde alıyoruz.

Hesap işlemine gelirsek yukardaki beslenmeye göre günlük ödeyeceğiniz fiyatları

4 Yumurta : 1 tl
    250 gr tavuk göğüsü : 2.5 tl
    250 gr lor peyniri: 85 kuruş
    500 ml süt : 1 tl

Totalde : yaklaşık 5-5.5 tl ediyor toplam beslenmeniz.

Bunun yanında karbonhidratı da hesaplarsak öncelikle yulaf almanızı önermem. Hem tadı güzel değildir hemde pahalıdır. Yanlış hatırlamıyorsan 5 tl idi 500 gr ı. 100 gr ı 1 tl ye denk geliyor ki bunun yerine 1.25 tl ye 500 gr makarna alırsınız ki 400 gr karbonhidrattır bu dediğimiz. Aynı ücrette yulaf 60 gr karbonhidrattır. Onun yerine sabah kahvaltıda tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz halk ekmekte 75 kuruştur.Karbonhidrat tercihe bağlıdır miktarını sizin diyetinize göre değişir.En ucuz üründür hesaba bile değmez günde 1.5 tl yi geçmez karbonhidrat alımınız bulkta.Makarnayı örnek olarak gösterdim size makarna yiyin demiyorum :D Pirinç bulgurda yiyebilirsiniz yaklaşık aynı fiyattadırlar çeşitlendirebilirsiniz .

Günlük 300 gr ( pişmemiş ağırlık) makarna : 240 gr karbonhidrat 75 kuruş
    Karbonhidratı arttırmak isteyen olursa herhangi bir esmer ekmek de yiyebilir 1 tam esmer ekmek : 75 kuruş

Supplementler: Supplementler adı üzerinde support(destekleme) kelimesinden geliyor zaten ek besin demek. Besininizi tam alıyorsanız zaten ek olarak almanızı gerektirecek birşey yoktur .Ha ancak illa alcam diyorsanız tek almanız gereken kreatindir zaten onu hesaplarsak 1 kutu ( 500 gr ) kreatin monohidrat 80 tl dir günlük 5 gr kullanılır zaten 100 gün götürür sizi

Kreatin 5 gr : 0.8 tl dir günlük.

Yani günlük supplementli harcayacağınız para:
    Protein:5.5 tl
    Karbonhidrat:1.5 tl
    İsteğe bağlı suıpplement :7.8 tl

Totalde bu kişinin alacağı besin değerlerine bakarsan
    4 Yumurta : 22 gr protein
    250 gr tavuk:62.5 gr protein
    250 gr lor : 43 gr protein
    500 ml süt ( yada yoğurt ) : 15 gr protein
    300 gr makarna-pirinç-bulgur-patates vs : 240 gr karbonhidrat 36 gr protein
    1 adet tam buğday ekmeği ( halk ekmeklerde satılan yuvarlak köy ekmeği gibi olan ): 124 gr karbonhidrat 23 gr protein

Totalde alacağı protein : 200 gr protein ( 140 gr hayvansal,60 gr bitkisel ) 364 gr karbonhidrat.
    Totalde günlük harcayacağınız para supplementle beraber 7.8 tl aylık 240 tl dir.
    Şimdi bu listeyi abartarak yaptım hani en en fazla yapılacak beslenme budur.Kilonuza göre arttırıp azaltabilirsiniz çeşitlendirebilirsiniz.İskelet programdır.

Birkaç önerim olacaktı lor peynirinizi büyük marketlerde açıkta satılan lor'lardan alın hem ucuzdur hem yağ tuz oranı yoktur hemde whey türüdür bu peynir.Tüketemiyorsanız sabah 50 gr akşam 50 gr spordan sonra 100 gr şeklinde alırsanız rahat tüketirsiniz.Ben hergün tavuk tüketmiyorum bazı günler onun yerine 500 gr lor tüketiyorum bölerek.Yumurtanın sarılarını atmayın derim sarısı birçok hormon için özellikle testo hormonu salınımı için çok iyidir ben 4 tane orta boy yemenizi öneririm.Loru 200 gr lık paketlere bölüp buzluğa atın günlük yiyeceğinizi dolaptan çıkarın daha iyi olur yoksa hemen bozulur 2 günde dolapta.Biraz kendinizi kısıtlayın her gün her gün arkadaşlarınızla dışarı çıkmayın yani.Pahalı spor salonlarına yüzlerce lira vermeyin orda altın halter vermiyorlar programınızı kendiniz hazırlayın kendi kendinizin hocası olun normal ücretli bir salona gidin.Biraz fedakarlıklar yapcaksınız.Sigarayı söylemiyorum bile hemen bırakın ona vereceğiniz paraya et alın.

Definasyon için tabii fiyat düşüyor ben genel olarak en çok harcarsak kaç para harcarız diye çıkarttım bu programı. Mesela kendimden örnek veriyim ben 1.5 gr protein alıyorum ki alınması gereken budur. Birçok profesyonel zaten 1.8 gr alır söylenen 2.5-3 gr olayına inanmayın supplement satışları için tutulmuş adamlardır onlar.70 kg birisi 105 gr protein yeterlidir. Max. 1.8gr/kg kaliteli protein alınması gerek.Birşeyin birazı yararlı diye fazlası da yararlı demek değildir.Zaten bitkiselde geliyor.Kendinize göre ekleyip çıkartabilirsiniz.Hep böyle olacak diye birşeyde yok iskelet programdır bu değiştirebilirsiniz besinleri miktarları azalabilir kilonuza göre .Umarım yardımcı olmuşumdur.İyi sporlar hedeflerinizde başarılar.Son olarak besinlerin fiyat tablosunuda veriyim

1 kilo tavuk pirzola: 8.75-10 tl
    Yumurta tanesi 0.275 tl
    1 litre yarım yağlı süt : 2 tl
    1 Kilogram lor peyniri : 3.75 tl
    500 gr makarna:1.25 tl
    1 adet köy ekmeği ( tam buğday) : 0.75 kuruş

war10ck, Steph, anll23 ve diğer 23 kişi bunu beğendi.
  2. vucutcuelaman

vucutcuelaman Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    1
    Tesekkurler kardesim yararli bir bilgi oldugunu dusunuyorum saygilar

Sent from my iPhone using Tapatalk

Blonde bunu beğendi.
  3. emre2021

emre2021 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Tam ben de yurttan ayrilip eve cikacaktim bu yemek meselesi iyiden iyiye kafami kurcaliyordu. İsabet oldu boyle bir konu acmaniz, teşekkürler ellerinize saglik

4. Gangstamonlu

Gangstamonlu Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Body Builder
    Yer:
    Istanbul
    Gerçekten benim gibi öğrenci olup bb ile uğraş veren kişiler için çok yararlı olmuş bir yazı
    Teşekkürler.

5. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2.kademe Vücut Geliştirme antrenörü
    Yer:
    Trabzon
    Gym e gelipte öğrenciyim beslenemiyorum diyenlere senin yazını okutacam :)

srktyksl ve vucutcuelaman bunu beğendi.
  6. Helldorad0

Helldorad0 En iyi tartı aynadır

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mağmur
    güzel uğraşmışsın helal. ama lor peyniri ile sütteki protein kas inşaasında pek de gözle görülür bi değişim yapar mı, sanmıyorum. üstelik her gün yarım litre süt ekto arkadaşlar hariç herkeste yağlanma yapacaktır. ama genel olarak çalışman başarılı kardeşim. teşekkürler.

7. BLAST

BLAST Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Her şey güzel hoş da bu fiyatlar doğru değil, fazla ucuz yazmışsınız, daha pahalı en uygun yerlerde bile... (İstanbul için diyorum tabi)

8. Eti

Eti Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    bayburt
    Bir şey dikkatimi Çekti Yumurta Sarısı Demişsiniz Evet Cok Doğru Bilgi Ban Görede
    Yaklaşık 2 yıl öncesine Kadar Sarıyı yemezdim Klişe Olmus Bir söz Sporcular Arasında Akbinde Kız Arkadaşımın Beyan Etmesi Üzerine Yemeye Başladım
    Ve Arrtık Her Sabah 5-6 Yumurta Yiyiorum Tam Yumurta Veyahut 5 Bıldırcın Yumurtası.Yumurtanın Sarısı Yenilmemeli Diyenlere Katılmıyorum.
    Yulaf Ezmesine Gelince Bir cok yolunu Denedim Ayran gibi rendeledim içtim Olmadı Sütle içtim olmadı yumurta kırdırdım Olmadı Bunların hepsini Bir Süre denedim sonunda Buldum.Yogurtla Yiyorum Ve bayada Yiyiorum Yoğurt Taze köy Sütünden yapılmış ev yoğurdudur.Marketlerde satılan yoğurtları Sak'ın Sak'ın yemeyin imkanınız varsa.

Bilgiler Güzel Tesekkür Ederiz.

Beni Sıcacık Şefkati ile Kollarına alan, ihaneti Yalanı Tattırmayan Tek Aşkım Spor.

9. Gangstamonlu

Gangstamonlu Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Body Builder
    Yer:
    Istanbul
    Lor peyniri whey değil casein diye biliyorum ve coğu kişi de öyle biliyor hatta ant öncesi sonrası yerine yatmadan önce alınır uzun süre de sindirildiği için.
    Seni de yalanlama taraftarı değilim ama yanlışım varsa düzelt lütfen.

İyi forumlar. Sağlıklı günler.

Edit: İmla

Son düzenleme: 11 Şubat 2015
  10. huglu42

huglu42 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    --- Mesaj birleştirildi, 9 Mayıs 2015 ---
    Teşekkürler araştırdığım konunun tam üzerine basmışsınkardeş bir sorum olacak ben bayağı bi yeniyim 2-3 aydır vg ile ilgileniyorum bi sorum olacak snaa 180 boy 75 kg yağ oranı 11.5 ben ne kadar protein almalıyım ?kilo başına 1.7 protein yeterlimidir amacım yağ yakıp üst vücuda hacim vermek?Ve varsa bana bir program önerebilirmisin?

11. mehmet67

mehmet67 Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Ekto olmanin en guzel tarafi bu.catlayana kadar ye. Vucut yag yapmiyo

12. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Oradan lor'u at tavuk al daha iyi. haftalık alış veriş yapıyorum bimden 20 lira tavukların yarı parasını anneanneme kitliyorum, aksam yemeginde biraz veriyorum okadar. Süt gaz yapıyo ama dondurma ile hertürlü gidiyor.

I believe in Fitness

13. dr-ozgurys

dr-ozgurys Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Fiyatlar ucuz yazılmış cidden tavuk göğüs kilosu 14-15 lira. Hesaplama basit zaten arkadaş örnek olsun diye vermiş. Lor hiç yiyemiyorum yerine birşey koymam lazım ama ne bulamadım

14. mehmet67

mehmet67 Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Bim ve a 101 heryerde var ve fiyatlar sabit.yarim kilosu 5 tl

15. kralpasa

kralpasa Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Müşteri Temsilcisi
    Konu biraz hort gibi oldu ama lor peynirini yiyemeyenlere Abdülsamet Coşkun isimli kişinin tarifini veriyorum
    Malzemeler:
    1-250 gr lor
    2-gerçek kakao bulursanız 1.5 çay kaşığı yok marketten alırsanız 2 tatlı kaşığı(kıvamını siz ayarlayın)
    3-400 ml su
    Hepsini blender a atın karıştırın için üzerinde köpük çıkana kadar blender da geçrirseniz inanın bana ne lor tadi geliyor ne bişey harika bir tadı oluyor muhakkak denemenizi taviseye ederim bazen öyle bir içiyorum ki bir tane daha mı yapsam diyorum o derece tek sorunu ilk başlarda biraz mide yanması oluyor ama onu da çok soğuk değil de biraz soğuk su ile yaparsanız olmuyor kesinlikle ılık su ya da sıcak su ile yapmayın berbat bir tadı oluyor tek içecekte 40 50 gr protein almış oluyorsunuz lor peynirin üzerinde peynir altı suyundan yspılmıştır yazıyor yani whey protein 40 50 gr temiz whey protein almış oluyorsunuz

dr-ozgurys ve 2pacist bunu beğendi.
  16. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Vay be tamda yaz tatili sonrası kışın bulk için beslenme şekli oluşturmaya çalışıp bi yandan da yazı boş geçirmeyip para ayarlamaya çalışırken bunu bulmam çok iyi oldu iyi uğraşmışsın dostum teşekkürler..

17. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Definasyondayim günluk beslenmem şöyle mesela yuksek protein aliminda
    400 gr tavuk 3 tl 80 gr protein
    3 Yumurta 0.75 20 gr protein
    500 ml süt 0.90 15 gr protein
    500 gr lor 1.5 tl 75 gr protein

toplam para 6.25 tl ediyo. Aldigim protein 190 gr. Süt gereksiz aslinda. Eti de fazla yiyorum cünkü bok gibi bir genetigim var 2 gr kas yaptm onuda yag yakarken yakmak istemiyorum. Kilom 76. Beslenmek cok da pahali bisi degil insanlar biraz saf. Supplementlere para harciyorlar ama hic bir supplement yada insan yapımı bir şey doğada kendiliginden bulunan , Allahın yaratmis oldugu gerçek besinlerden gerçek yemekten daha etkili olmayacaktir gelecektede böyle olcak gecmistede boyleydi.Supplementler gerçek besinlerin çakmasıdir. O yüzden hiçbir supplementlerden mucize ummayın boşa para harcamayin derim.

18. AestheticSquad

AestheticSquad Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Market ve Franchıse İşletmeci.
    Yer:
    Trabzon
    Suplementler konusunda sana katılmıyorum bilimsel olarak binlerce makale var bu konuda ve ayrıca suplementler şu anda marketlerden aldıgımız ürünlerin %95 inden daha sağlıklı ve doğal bunlar ispatlanmış gerçeklerdir. Sadece doğru kullanılmalı ve tabiki öğünlerin yerini almamalı.

19. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Suan Creatin harici supplement kullanmıyorum açıkçasİ. Whey bana gereksiz geliyor, ve çok pahalı ne yazık ki.

Calisthenics Athletics

20. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    1 kutu wheye 200 tl vermek tam bir boş işidir hic kullanmadim supplement ve kullanmayida düsünmüyorum parama yazık yani bu kadar gereksiz seyler olamaz bid3 bu kadar pahaliya. Ülkemizde bunlarin bu kadar populer olmasinin tek sebebi pahali olmasidir yemin ediyorum 20 tl olsa kimse almaz biseye yaramadigini anlarlar. Söylemek istedigim adi üzerinde ögrenciler adina acilmis bi baslik oldugu icin ogrenci adamin maddi durumu belli vucudun alacagi en iyi şey gerçek yemektir ve en ucuzu. Insanlarda şu algı var ve cevremdekilerde "protein tozu zorunlu birsey bunu almadan gelisemezsin ". O kadar işlemiş insanlara boyle fikirler ama son 1 yilda artik bunun gercek olmadigi da anlasildi fakat ülkemizde yeni sporcular hala anlamiyor 2 kurus harçligini da bunlara yatiriyor. Ayrica o arastirmalari yapan şirketler yine o supplement şirketlerine ait adam kendi kendini hakli cikariyor tabi bu sektör milyarlarca doların dolandigi bir sektör adam ekmeğini yedirir mi :)
    creatin benim tek kullandigim supplementti 1 kutu bitirdim. Evet etkisi var baslarda 1 2 hafta ama oda abartilacak kadar buyuk bir performans artisi saglamior maalesef. Evet ise yarayan supplementler vardi bazi yag yakicilar ve pre workout urunleri ama onlarda yasaklandi içlerinde zararli madde olmayan ürünler biseye yaramiyo zaten sonra yasaklaniyor-dozaji dusuruliyor yohimbe bitkisi yada 1.3 Dimethylamylamine gibi maddeler. Paranizi cope atmayin yemek alın

Thorm bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş