Gelişme = Kaslarda; (Agrı + Acı + Kasılma)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Pump Forever tarafından 26 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 200 üye.
  1. jeune_turc

jeune_turc Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    İstanbul
    Hangi sistemde ölçü kazandıysanız gözlemleyip ona devam edin...

2. AslaYorgun

AslaYorgun Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Isvec, Stockholm
    Antremandan sonra artik agri hisetmiyorsaniz, yaptiniz hareketlere alismisinizdir demek. O yuzden sik sik hareketleri degistirmek gerekiyor!

3. darkvampire

darkvampire Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Göğüs antrenmanım makineden uzaklaştı uzaklaşalı bu ağrı ve acıdan uzağım. 35 kg ile çalışıyordum 1 ay önce bench makinede son sette. Sonra makineyi bıraktırdı hoca. Bench / İncline Barla oldu üstüne bir de decline eklendi. Bugün üst göğsüme donduğumda hafif bir sızlama hissediyorum. Ama o zamanlar olduğu gibi değil. 2 aydır yapıyorum zaten. Bilmiyorum bardan dolayı da tepeme düşerse korkusu var tabi. 25 kg ya korka korka çıkıyorum. Zaten bar 20 kg. Üstüne bir de biceps çalışmak vardır ki. Bicepste maximum pumpa erişirken göğüste pek bir şey hissetmiyorum. Çalışmam yavaşlıyor yoruluyorum ama malum dört hareket var Bench incline decline dumbell fly 4x10. Sağlam çalışayım, çalışırken yırtayım istiyorum max ağırlıkla pumpı hissedeyim.
    Fikirlerinizi alayım... 3 haftadır barda çalışıyorum.

4. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    darkvampire,
    dediğin aynısını bende yaşadım, serbest ağırlıkta denge kuran kaslarda zorlanıyor daha kontrollü olmak gerekiyor.
    Hareket sayısı arttığı için haliyle tekrar sayısıda artıyor.
    set eklemek tekrar sayısını artırmak ağrı yapıyor. Ağrı hissi güzel fakat kası hacimlendirmiyor.
    ağır girip 2-4 tekrar yapmak ağrı yapmıyor. Ama kası şişirende bu.

Şu da var 4 tekrar o kasın o şişkinlikte kalmasına yeterli değil. Anca toplamda 40-50 tekrar sonunda kalıcı olur.

iyi çalışmalar

5. residente_calle

residente_calle Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    haftanın 2 günü antrenman yapıyorum.

ilk gün: gögüs - sırt - triceps

ikinci gün: omuz - biceps - bacak

2 yıldır yılda 2-3 ay düzensiz fitness geçmişimin yanında 4 aydır düzenli olarak devam ediyorum.

benim sıkıntım gögüs ve özellikle triceps agrıları.

omuz ve biceps agrıları 1bucuk gün sonra geçerken, gögüs 2-2bucuk , triceps 2bucuk - 3 günden önce geçmiyor. agrı duymak hosuma gidiyor ama 3 gün geçmeyen triceps ağrısında bir anormallik mi var diye düşünmeye başladım.

omuz ve bicepste de kendimi gögüs ve tricepsteki kadar zorluyorum ama onların agrısı çabuk geçerken, bahsettiğim gögüs ve triceps geçmiyor. nedeni kas gruplarının büyüklüğü olabilir mi?

3 gün geçmeyen triceps ağrısında bir sorun var mıdır?

beslenme olarak günde 140-150 gr civarı protein alıyorum (kilo 73) supplement olarak myfusion ve creatine. haftada 2 gün fitness yapmamın nedeni diğer 3 gün kardio yapmam. bu da kendi çapımda yağlanmayı önlemek için.

6. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    ağrıların sebebini kasların büyüklüğünde ararsak triceps küçük bir kastır tıpkı biceps gibi.. bu nedenle büyüklük ya da küçüklükle ilgisinin olacağını düşünmüyorum.

farklı sebepleri olabilir; o bölgelerin diğerlerine göre daha zayıf olabilir, belki bahsettiğin bölgeleri diğerlerine nazaran daha ağır ya da verimli çalışıyor olabilirsin. Gün içerisin de bahsedilen bölgeleri yoracak başka fiziksel aktivitelerde (işin vs. ye bağlı olarak) bulunuyor olabilirsin vs. vs.

Tabii tüm bu söylediklerim kaslarda ve/ve ya eklemlerde herhangi bir sakatlığın olmadığı durumlar için geçerli..

Normal durumlarda 3 günlük ağrılar da olabilir. Ama bu ağrılar uzun bir dönem boyunca her idmandan sonra 3 gün vs. gibi sürüyorsa, seni çok rahatsız edecek şekildeyse, o bölgelerde bir sıcaklık ve/ ve ya kızarıklık görüyorsan bir doktora görünmen gerekebilir. ama hemen her ağrıyı kötüye yormamak lazım. bir süre gözlem yapılmalı.

residente_calle bunu beğendi.
  7. maximus99

maximus99 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bu agrı meselesıne katılıyorum ancak 2 gun suren kas agrısı benden cok sey goturuyor benım antrenman gunlugum burada kesfettıgım 2 tane doumbelle yapılan antrenman bırde kosu bandım var 10 kg verdım suana kadar agrılardan ve motıvasyon dususumden dolayı yenı bır sey kesfettım ınsanıty dıye bır program onu yapıyorum 5. gunundeyım :) beslenmem hıc sıkıntı olmuyo alıstım artık .

Bu arada sorumu belkı yanıtarsınız benım bacaklarımda spor sonrası sızlama oluyor tam olarak agrı sayılmaz ama antrenmana baslayınca bıraz cekılmez bı hal alıyo bu sızlamaları engelleyebılecek bısey varmı yoksa bır gun ara vermem şartmı.

8. Senior_Duke

Senior_Duke Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Peki diyelimki haftanın 1 günü 6 farklı hareketten oluşan bir gögüs programımız var ve bunu piramit sistem olarak çalışıyoruz. (12-10-8-6) şeklinde. Set başına son setteki ağırlığı düşünerek aslında kaldırmakta zorlanmadığınız bir ağırlık seçiyorsunuz ki son sette seçeceğiniz maksimum ağırlıkta sıkıntı olmasın. Ben bu şekilde gögüs çalışıyorum ancak eve döndüğümde hiçbir ağrı sızı yok. Antrenman sırasında yanma hissediyorum ancak çalışma bittiğinde gögüste en ufak bir ağrı yok. Acaba kişinin anabolic steroid kullanıyor olması bu ağrıları duymasını engeller mi? Alakasız bir durumsa bu piramit sistemden vazgeçip tekrar sayılarını sabit mi tutmak gerekir sizce?

9. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    12 tekrar demek lay lay lom yapılan tekrarlar demek değil. 12 tekrar yaparken kullanacağın kilo, seni 9 ya da 10. tekrarda iyice zorlamaya başlayacak ve 12. tekrarı anca yapabileceğin kadar olmalıdır. Aynı şey 10-8 ve 6 tekrarlı setler için de geçerli.

Hissedemediğin şeyin steroitten değil, kası yeterince yoramadığından dolayı olduğunu düşünüyorum.

Yazdıklarına bakarak belki de steroit kullandığını düşünerekten bir öneri; özellikle yeni başlayanlar, onu kullanmadan da çok iyi ve hızlı gelişebilirler. Steroitler, bilgi sahibi olmadan kullanılacak şeyler değiller, çok tehlikeli olabilirler.

Senior_Duke bunu beğendi.
  10. Senior_Duke

Senior_Duke Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Steroid (Nebido 1000ml) doktor önerisi ile kullanmaya başladım. Ben bir kür uygulamıyorum sadece testo değerlerim testlerde limitte çıktığından ötürü ayda 1 defa (6 ay süresince) oluyorum. Elbette antrenmanda fark yaratıyor. Mesela ay sonunda tekrar olduğumda ağırlıklarda artış yapmam çok rahat oldu.

Gögüs çalışırken Piramit programda ağırlık seçmede sıkıntı yaşıyorum. Mesela son tekrarı düşünerek ilk seçtiğim kilo (12,5) bana hafif geliyor. Arttırdığım zaman 15 ile ilk sete girmem lazım bu ağırlıkta dediğiniz gibi son 10. tekrarda zorlanabiliyorum. Ancak bu seferde 6 tekrar olan son sete 22,5kg ile girmem gerekiyor ki bu benim için ciddi bir problem çünkü 20kg ile girdiğim son 6 tekrarlı sette yardım alarak giriyorum, 22,5 girmem şuan mümkün görünmüyor. 2,5 ay oldu başlayalı VG'ye. Acaba setlerde ağırlık arttırmadan beni her sette zorlayan 17,5 kg gibi bir ağırlıkla sabit mi çalışmak daha mantıklı olur bu durumda? Teşekkürler.

11. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    o zaman süreyi değiştireceksin
    4 saniyede indirip 2 saniyede kladırmayı dene,bir süre sonra hafif diyebileceğin agırlık 2-3 katı oluyor bu sayede,hemde sakatlanma riskin azalır

Senior_Duke ve wrestler bunu beğendi.
  12. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    6 tekrar gireceğin sete fazladan dinlenerek girebilirsin.

illa 12-10-8-6 yapmana gerek yok. bu kaide değil. 12-10-8-8 de yapabilirsin.

moothy in söylediğini de dikkate almanı tavsiye ederim.

Senior_Duke bunu beğendi.
  13. ahmet53100

ahmet53100 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Rize
    BB ye başladığım ilk hafta baya ağrı oluyordu fakat şimdi nizami ve düzgün çalıştığım halde pek ağrı olmuyor.Mesela göğüs kaslarımı parmağımla bastırdığımda hafif ve tatlı bir ağrı oluyor :D

14. SevginGuven

SevginGuven Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    İyi geceler.Antrenman sonrası çalıştığım bölgelerde verimli ağrılarım oluyor.Ama bir sıkıntım var.Misal;göğüs kaslarım antrenman almadığı halde antrenman almış gibi ağrıyor.(Gün içinde kendini unutturmayan tekrarlayan ağrılar.)Keza bicepte'de aynı sıkıntı mevcut.Bu ağrılar kasların güzel beslenmemesinden kaynaklı olabilir mi acaba ?

15. bicepsoid

bicepsoid Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    1.5 senedir yapıyorum bicepsim bikere bile antrenmandan sonra ağrımadı. Kol ölçüm 42.5 cm. İlla ağricak diye bişey yok.

1 kişi bunu beğeniyor.
  16. Cellucorc4

Cellucorc4 Üye

Beğenileri:
    229
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    istanbul
    aynen benim de heryerim agrıyo kanat ve biceps im hiç agrımıyor ama biceps i 33 den 40 a getirdim soğuk :)

17. vedkum

vedkum Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci-Halkla İlişkiler
    Yer:
    İstanbul
    Pazartesi başladım spora,çarşamba'dan beri triceps ve biceps kısmı çok ağrıyor.Ama ilk güne oranla biraz hafifledi.

18. akman

akman Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    Dua edinde bilek kemiğinizde ağrı olmasın , çalısırken dayanılmaz bir acı veriyor. Bugün biceps calısırken ağrı yaptı yine o sinirle koparıcaktım kolumu, ama eklem ağrılarına iyi gelen hapımı içtigimde biseyim kalmıyor.

19. Kralex

Kralex Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ağrı var ağrı var :) En iyisini insan kendi bilir bence. Antrenman yapmanı etkileyen bir ağrı çekiyorsan birşeyleri yanlış yapıyorsun demektir bence.

20. fat304h

fat304h Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Ağrı bendede oluyor özellikle göğüste.Arasıda karın kaslarında ancak 2 gün sonra geçiyor normal midir? Gelişme oluyor mu?

Sayfayı Paylaş