Gelişme = Kaslarda; (Agrı + Acı + Kasılma)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Pump Forever tarafından 26 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 200 üye.
  1. lossmg

lossmg Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Antrenör + AFAA Personal Master Trainer
    Yer:
    Manisa
    Anıl Öztürk ;
    Hangi seviyedesin bilmiyorum ancak haftada 5 gün zaten yeterli ve iyi bir beslenme-dinlenme gerektiren bir süreç.., gece yapman çokta gerekli değil bence eğer normal antrenmanlarında iyi çalıştığına inanıyorsan, ancak yinede yapmak istiyorsan günü ikiye böl gündüz büyük gece küçük bir kas grubunu çalışabilirsin...

2. klcismaill

klcismaill Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    İşte bu yüzden sağlam ve temiz beslenmek gerekiyor..genel olarak yapılan hatalardan birisi de yeterince beslenmeyip ağır veya uzun antremanlar yapmak..

3. SpReaD

SpReaD Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Aydın
    arkadaşlar benim bir sorum var yeri burasıdır umarım. Kas gelişimi bir süre sonra yavaşlar mı 2-3 sene sonra falan genetik limite ulaşmadığımız halde ? Beslenme antreman uyku her şey düzgün ve yeterli.

4. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Yavaslar. Plato evresi'ni arastir. Biraz ara verip farkli antremanlara girip vucudu sasirtmalisin.

SpReaD bunu beğendi.
  5. Lee-on!

Lee-on! Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Dostlar benim bir problemim var bunu danışmak istiyorum. Öncelikle bir yılı aşkın süredir yapıyorum bu sporu, orta amatör sayılırım yani. Bayağı da ciddiye alıyorum gerek disiplin olarak gerek beslenme olarak. Ancak ektomorf olmamdan mı yoksa beslenme şeklimden mi yoksa çalışma stilimden mi bilemiyorum vucut gelişimim çok yavaş oluyor. Şu an bulk dönemindeyim. (bu arada boy 189 kilo 87) Size sormak istediğim bulk döneminde pump hissi önemli midir? Şöyle ki; şu an bench presste 60kg girebiliyorum (düşünün 1 senede...) ve 12-10-8 olarak çalışıyorum. Son setim 60... Ancak bulk döneminde genelde yüksek ağırlık düşük tekrar olduğu için geçen hafta değiştirdim be 8-6-6 gireyim dedim. Setleri çıkarttım fakat neredeyse hiç pump hissi oluşmadı göğsümde. Aksine yumuşacık sanki kaslar kendini bırakmış gibi bir hal aldı, motivasyonum çok bozuldu. Sonra salondaki hocam (27 yıllık bodyci +100 kilo) bana tekrar sayımı düşürmemem gerektiğini söyledi. Yağlanırsın ve çatlakların oluşur dedi. Velhasıl gerçekten de tekrarı azalttığımda hiçbir ağrı, pump etkisi hissetmedim. Demem o ki bunu dikkate alıp yeniden tekrar sayımı 12-10-8 şeklinde mi girmeliyim yoksa düsturu bozmayıp fazla ağırlık az tekrar olarak devam edip sonucu mu beklemeliyim? Çünkü gerçekten yavaş gelişiyorum. Çevremden bunca zamanda daha iyi sonuçlar almam gerektiğini söyleyenler var. 1 sene sonunda ağırlıkları gelişme belirtisi olarak alırsak; benchte max 60 bicepste 22 kilo girebiliyorum... Kol sıcak 40... Tabii yağlıyım şu an... Her türlü yoruma öneriye açığım... Ne öğrensek kar... IMG_20141028_025527.jpg

6. mertoz9

mertoz9 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Ağrıyı çekip küfür ede ede hareketi bitirmek kötü görünse de sonunda karşılığını almak çok iyi :D
    --- Mesaj birleştirildi, 8 Ocak 2015 ---
    Ağrıyı çekip küfür ede ede hareketi bitirmek kötü görünse de sonunda karşılığını almak çok iyi :D

7. deejayhuLe

deejayhuLe Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    arkadaşlar herkese selamlar; sizlere danışmak istediğim bir konu var yardımcı olursanız şimdi den teşekkür ederim.

Ben 06/01/2015 tarihinde vg ye başladım o hafta 2 gün gittim. salı çarşamba

ikinci hafta 3 gün gidebildim.
    bu haftada bu akşamla beraber 3ncü günümü bitirmiş olucam.
    ilk başladığım da kasılmaların yanmaların olması normaldi. alışırım diye ümit ettim ama
    bir haraket var resim de gördüğünüz alette o alette 20 kg kaldırıyorum ilk set 9 dan sonra 10-11-12 oldukça zor oluyor kalkmıyor
    bende 2nci sete 15 kg düşürüp 10 tekrar yapabiliyorum diğer aletlerde sıkıntım yok 30-35 kg hepsini 2x12 setler olarak girebiliyorum fakat bu alete gelince beni vg den soğutuyor tavsiyeleriniz nelerdir.

8. Emrekayim

Emrekayim Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar yardım edin:
    Göğüs antremanında yanma hissi gelmiyo hareketleri doğru yapıyoruz ağırlığı kendimize göre normal şekilde takıyoruz ama yanma hissi gelmiyo sadece bende değil arkadaşımla beraber gidiyoruz ondada aynı şekilde yanmıyo arkadaşımda kas kütlesi daha fazla var benim biraz daha yağlı ama sonuç aynı yanma sıfır

9. egecancelik

egecancelik Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam antremandan sonra kas ağrısının olmasıyla kas kütlesinin artması arasında hiçbir alaka yoktur. İkisi tamamen ayrı durum ve feedbacklerdir vucudun adapte olmaya çalışmasıyla ilgilidir.

10. KataLan

KataLan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Ağırlığın son 2-3 tekrarındaki o yanma ve arka kolumun antrenmanımın ertesi günü sürekli gıdıklanıyormuş gibi olmasını çok seviyorum bu ağrılar beni çok mutlu ediyor :)

11. bugra1

bugra1 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar 4 aylık programım var . 3 ay düzenli yaptım 1 ay ara verdim tekrar başladım heryerim ağrıdı . Ancak 2. Antremanlarda göğüste ağrı yok . Sizce ne yapmalıyım ?

12. sertcocukdur

sertcocukdur Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    benimde başlayalı 2. Gidişim salona ondan önce evde çalışırdım 3 ay kadar evde çalıştım.yani hamlık olmaması gerek 2 sefer boyunca ij gidişimde kol sırt çalıştım sabah 8-10 arası gidiyorum okul nedeni ile okulda hiç ağrı olmuyor yorgunluk dışında gece yatıp sabah kalkınca her yerim ciddi şekilde ağrıyor sanki hasta hasta dayak yemişim gibi dünde arka kol göğüs çalıştım sabah kalktım kollarımı resmen kaldıramadım tişörtü zor giydim ımderece sormak istediğim hep böylemi olur bu iş.yani çok kavga eden biriyimdir agresifim biraz bole olursa ciddi ciddi dayak yerim gibime geliyor.

13. Jr_Seid

Jr_Seid Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Emekçi
    Yer:
    Esenler, İstanbul
    her göğüs antremanından sonra 2 gün ağrı çekiyorum ve her yerim ağrıyor ben bunu problem olarak biliyordum demekki nizami çalıştığım içinmiş teşekkürler

14. kuruvaSan23

kuruvaSan23 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    o omuz aleti yeni başlayanların kabusuda diyebiliriz:D moralini bozma başlangıç seviyesinde en çok zorlayan aletlerin başında gelir. bu aletle çalışırken yanında bir partner olursa 4 set agırlıkları artırarak yaparsan bir süre sonra alışırsın setlerin bittikten sonra ters oturup yani sırtın degilde gögüsün koltuga degecek şekilde bir 3/4 sette öyle çalış çok faydasını görürsün:)

15. michaelarda

michaelarda Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    II.Kademe Fitness Eğitmeni
    Yer:
    İskenderun
    Öncelikle 2008'den beri Fitness yapan ve Antrenörlük yapan birisi olarak sana tavsiyem, bu sporda uzun bir geçmişin yok, eğer amacın kas kütlesi arttırmak ise öncelikle makinalarla çalışmaktan çok relaxive dediğimiz serbest ağırlıklarla kaslarını temelden inşaa etmeye başla, makinalar genellikle kas kütlesi konusunda belirli bir hacme/hedefe ulaşmış veya yağ oranı yüksek sporcular içindir.

İkinci olarak o hareketin adı "Machine Shoulder Press" yani türkçe halk tabiri ile "makine ile omuz basma" sen bunun yerine omuz günlerinde 2 ay şu hareketleri yap orta seviye ağırlıklar ile:

1) 4 x 8 Dumbbell Shoulder Press (oturarak değil, ayakta yap. çünkü bel kaslarında güçlensin oturarak yaparsan omuzlara fazla yük binecek ve sen buna hazır değilsin)
    2- 4 x 8 Dumbbell Side Lateral (halk tabiri ile dumbbell'larla yanlara açış )
    3- 4 x 8 Dumbbell Front Raise (halk tabiri ile dumbbell'ları öne doğru kaldırma)

foruma sürekli girme vaktim olsa yardımcı olmak isterdim ama elimden gelenler şimdilik bu kadar, iyi çalışmalar...

16. furkan4114

furkan4114 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    karın bölgesinde hiç ağrı olmuyo ertesi gün falan. normal sanımrım bu olay

17. mertoz9

mertoz9 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Ağrıdan ziyade gerindiğinde falan acıya benzer bir şey oluyor ama o da sürekli değil arada bir

18. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Deadliftte dün ağır girdim 60 kg yapmaya çalıştım hafifte geldi ve yaptım ama şimdi kuyruk sokumunda bir ağrı oluyor sanırım kas ağrısı gibi ilk defa bu kadar ağrı girdim hareketi formu bozmadan yaptım.Bacakda yapmıştım bunda tık yok ağrı konusunda bir önceki hafta 2 gün zar zor yürümüştüm sanırım alışıyorlar.:) Fazla zorlamamak en iyisi sanırım yoksa sıkıntılar olabiliyor.

19. EmreB

EmreB Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    çok beslenemiyorum ama uzun süredir antreman yapıyorum ve aşağı yukarı bu işin içindeyim. Her setimde 1 daha kaldıramayacak kadar ağırlık ve tekrarla yapıyorum hareketi. Epey yoruluyorum ama sabah uyandığımda ağrı olmuyor. Ağırlık arttır deseniz gerçekten çıkmaz benim limitlerim bu kadar yani. Aynı zamanda gelişme de çok göremiyorum beslenmeden dolayı olduğunu düşünüyorum yoksa ağrı olmaması ağır çalışmadığımı mı gösteriyor ?

20. rocky07

rocky07 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Antalya
    Ben başlangıç seviyesinde sayılıyorum ama antremana gitmeme,salonda hevessizlik,bitsede gitsek havasina bi kaç girdim bende uyku ve beslenmeye verdim öğlen uykumu alıp akşam gitmeye başladım ve bu durum azaldı.gerçekten forumu okuyunca 3 ay tamamen çöp boş bi şekilde çaliştiğimi farkettim.Salondaki hocam da çok ilgisizdi aylarca yapio yanma bile hissemediğim dumbell rowu üyeliğim son günü hocam ufak bi püf nokta gösterdi ve 3 ay olmayan aciyi o gün hissetim,calfda hiç bi büyüme yokken evde kendi ağirliğimla bi kaç haftadir kalf çalişiyorum ve büyümeyi gördüm az da olsa. gerçekten hoca faktörü çok önemli.tam burda yazanlar başıma geldi rutin bastigim agirligi basamiyordum etrafa soruyordum alakasiz cevaplar ciddi hoca eksiğimiz var iyi vücudu olan biri iyi hoca anlamina geliyor malesef ülkemizde.antremandan sonra hiç yorgunluk ve ağri olmuyordu ve motivasyon bozuluyordu.neden bilmiyorum bacaklarim ince ve 40 kg squat yapiyorum desem ciddiye almazlar ama zorlanmadan yapiyorum ( bilmiyorum belki o ağirlik yeni başlayan herkes için normaldir ben abartiyorumdur...) ve deadlift 50 kg yapiyorum nizami ve cok zorlanmadan gel gör ki gelisme yok bunu kiloya alamama bağliyorum agırlıklarim iyi inşallah kilom yerine gelince bende başaracağım..eğer başlayacak varsa partner çok önemli arkadaşlar ben saçma sapan heriflerle gittim ne kadar istemesende ego devreye girdi. sohbet değil antreman yapacak adamlari salona davet edin.Kimse icin antremaninizi sekilendirmeyin onlar uysun size.bi kaç ay için diyeceklerim bu kadar hatalarimi inceledim ve hepsini tek tek gördüm forumdaki herkese tesekkürler eksiklerimizi gideriyoruz ne harika :))

Sayfayı Paylaş