Geçmeyen omuz ağrısı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve dober_1 tarafından 31 Aralık 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 107 üye.
  1. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    http://www.bodybuilding.com/fun/sclark71.htm

genelde erkekler için 3.5 ile 5 kilo arasındaki dambıl ağırlığı tavsiye ediliyor, tedavi amaçlı rotator cuff egzersizleri için...
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Ocak 2015 ---
    http://orthoinfo.aaos.org/PDFs/Rehab_Shoulder_5.pdf
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Ocak 2015 ---

Son düzenleme: 22 Ocak 2015
    metinav bunu beğendi.
  2. Cem C.

Cem C. Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    rotator cuff sakatlığım ile ilgili 20 Kasım'da yazı yazmışım.. 15 Aralık'ta salona tekrar başladım. Isınma hareketlerinin ardından (normal ısınma hareketlerinin haricinde, rotator cuff için gerekli olan ısınmaları da yaptım.) düşük ağırlıklar ile total bir çalışma yaptım. 5 ve 2.5 kiloluk dambıllar kullandım. Beni en çok zorlayan hareket ise flat ve incline dumbell fly oldu. Ayrıca lateral raise de zorlandım. 2 hafta bu şekilde çalıştıktan sonra yüksek ağırlıklara (burada ekimde spora ara vermeden önceki maksimumlarımı kastediyorum.) çıkmadan, ağırlıkları yavaş yavaş artırarak normal antrenmanlara başladım. Yapmakta zorlandığım tek hareket ve omzuma acı veren incline dumbell fly oldu. Her antrenman önce omuz ısınmalarını ihmal etmedim ve omuz bölgesi için hiç ağırlık artırmadım. Şu anda herhangi bir harekette zorluk çekmiyorum. Yalnızca göğüs çalıştıktan sonra biraz zorlanma hissediyorum ama evhamlandığımdan olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir şekilde omuz bölgemden kaynaklı hareket güçlüğü çekmiyorum. Omuz bölgesine diğer bölgelere girdiğim gibi ağır girmeyi hiç düşünmüyorum. Tadımız bi kere kaçtı. ikinciye gerek yok.

3. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    C., post: 957523, member: 115989"]rotator cuff sakatlığım ile ilgili 20 Kasım'da yazı yazmışım.. 15 Aralık'ta salona tekrar başladım. Isınma hareketlerinin ardından (normal ısınma hareketlerinin haricinde, rotator cuff için gerekli olan ısınmaları da yaptım.) düşük ağırlıklar ile total bir çalışma yaptım. 5 ve 2.5 kiloluk dambıllar kullandım. Beni en çok zorlayan hareket ise flat ve incline dumbell fly oldu. Ayrıca lateral raise de zorlandım. 2 hafta bu şekilde çalıştıktan sonra yüksek ağırlıklara (burada ekimde spora ara vermeden önceki maksimumlarımı kastediyorum.) çıkmadan, ağırlıkları yavaş yavaş artırarak normal antrenmanlara başladım. Yapmakta zorlandığım tek hareket ve omzuma acı veren incline dumbell fly oldu. Her antrenman önce omuz ısınmalarını ihmal etmedim ve omuz bölgesi için hiç ağırlık artırmadım. Şu anda herhangi bir harekette zorluk çekmiyorum. Yalnızca göğüs çalıştıktan sonra biraz zorlanma hissediyorum ama evhamlandığımdan olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir şekilde omuz bölgemden kaynaklı hareket güçlüğü çekmiyorum. Omuz bölgesine diğer bölgelere girdiğim gibi ağır girmeyi hiç düşünmüyorum. Tadımız bi kere kaçtı. ikinciye gerek yok.[/quote]
    Gecmis
    Gecmis olsun. Agir bench press tavsiye etmem, on omuzlara ciddi baskı yapıyor, dambil bench press daha makul. dips hareketi yapiliyorsa ona da dikkat etmek lazim. Omuz yana acislarda omuz hizasini gecmemek yine önemli, shoulder press gibi hareketlerde omuz seviyesinden yukarı yapilan kaldirislarda yine dikkatli olmak lazım. Bela bir sakatlık cidden. Kaslari bi sekilde dinlendirebiliyorsun ancak eklem olunca öyle kolay olmuyor, tekrardan geçmiş olsun.

4. Cem C.

Cem C. Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    yapılan hareketler konusunda söylediklerine birebir katılıyorum. Barbell Bench Press gibi hareketlerde çok dikkatli ağırlık artırımına gideceğim. Etrafımdaki herkesi rotator cuff ısınmalarını yapması konusunda uyarıyorum. Bunun dışında günlük hayatta herkesin dikkat etmesi gereken bazı durumlar da mevcut. Örneğin, yerden bir şeyi kaldırırken direkt olarak kolumuz ile ani olarak kaldırmamalıyız. Ani olarak bir şeye kolumuz ile uzanma hareketi yapmamalıyız.

5. ssking

ssking Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle merhaba; bu konuyla ilgili yaklaşık 2 buçuk aydır sıkıntı yaşıyorum 3 farklı hastanede 4 doktorala görüştüm MR+ film çektirdim MRda yırtık ve omuz sıkışma sendromu tespit edildi doktor fizik tedavi ,geçmediği takdirde ameliyat önerdi spor yapan kişiler olarak fizik tadavinin net sonuç vermeyeceğini ve tekrar edeceğini belirtti ameliyat kesin çözüm arkadaşlar ağrı dinlendirmekle geçmiyor ve bi çok harekti yapmaz duruma geldim o yüzden ameliyat olcam..
    --- Mesaj birleştirildi, 18 Mart 2015 ---
    öncelikle merhaba; bu konuyla ilgili yaklaşık 2 buçuk aydır sıkıntı yaşıyorum 3 farklı hastanede 4 doktorala görüştüm MR+ film çektirdim MRda yırtık ve omuz sıkışma sendromu tespit edildi doktor fizik tedavi ,geçmediği takdirde ameliyat önerdi spor yapan kişiler olarak fizik tadavinin net sonuç vermeyeceğini ve tekrar edeceğini belirtti ameliyat kesin çözüm arkadaşlar ağrı dinlendirmekle geçmiyor ve bi çok harekti yapmaz duruma geldim o yüzden ameliyat olcam..

6. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    Valla spor salonundaki hocam da öyle dedi, 2-3 haftadır moralman çöküşteyim, hele yaz geliyor spora gidemiyorum.
    Sen deca kullandıysan, durum nedir?

7. metinav

metinav Üye

Beğenileri:
    471
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Lojistik
    Yer:
    Kocaeli
    Ben deca kullanmadım deca dickten dolayı.Eklem sorunum aynı fakat ağrı yapmıyor ancak winstrol gibi su atıcılar kullanırsam o zaman eklemlerimde ağrı hissediyorum.Decanın tendon ve yumuşak dokuları geliştirdiği biliniyor, kullananların fikirleri de bu yönde.Ben tren kullandım hiç bir sıkıntı yaşamadım.Sol dizimde menüsküs yırtığı da var.Sadece squatta sorun yaşıyorum...Ben kolay kolay ağrı kesici vb. kullanmam çünkü tedavi etmezler.Hergün masaj yaptırıyorum boyun bel sırt...Şikayetim yok...

Miracle bunu beğendi.
  8. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    Yaklaşık 1 sene oldu, benim ağrılar da geçmedi ama ağır calismadigimdan dolayi hafif ağrılar mevcut

9. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    Resmen 2.5 ay bitti 3 ay olacak, omuz göğüs giremiyorum.
    Hergün buz yapmaktan bıktım, bi halta yaramıyor. Doktorlar hafif ödem var diyor MRI da birşey çıkmıyor, geri geliyorum dinlendirmem söylenilerek.
    Yırtık deseler gıtcem amelıyat olcam, 0 dan baslarım en azından bılırım 1 seneye eskıye donecegımı. Bu belirsizlik resmen hayattan soguttu.

Anticap ve Burakogutcu bunu beğendi.
  10. brkucr

brkucr Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    Merhabalar ben trapezimi sakatladım ya da zedeledim tam bilmiyorum ama 3 gün oldu ne yapmalıyım ?

11. octeniskrup

octeniskrup Üye

Beğenileri:
    2.399
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Finansal analist - personal trainer
    Yer:
    Yurtdisi
    Dinlenmelisin, sadece bacak dinlendirip ilgili bolgeye sis vs varsa sisligi onleyecek antienflamatuar kremlerden surebilirisin.

12. zariko

zariko Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Rotator cuff sendromu omuz yırtığı zedelenme iltihabi durum vb. adlandırılan rahatsızlığı yaşayan ve şu anda iyileşen birisi olarak tekrar bazı şeyleri yazmak istedim. Öncelikle size ameliyat denirse kesinlikle birkaç hastaneye daha gidin. Ameliyat sürecinin çok kolay olmadığını biliyorum. İyileşme özellikle spor yapan kişiler için uzun bir sürede gerçekleşiyor ya da gerekli önlemler alınmazsa iyileşme gerçekleşmiyor ve durum kronik bir hal alıyor. Omzunuzda ağrı olduğunda kesinlikle ihmal etmeyin, aynı şekilde vücudunuzun herhangi bir yerinde olduğunda da, çünkü bu bizler için bir uyarı sistemi. Hemen spora ara verin ve gün geçirmeden bir hastaneye gidin, ortopedi ve travmatoloji, spor hekimliği, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümleri bu hastalıkla ilgilenen alanlar. Röntgen ve MR sonuçlarına göre doktorların düşüncelerini alın, ameliyat denirse hemen olmayın bulabiliyorsanız güvendiğiniz bir doktora danışın. Eğer hepsi ameliyat diyorsa tabii yapacak bir şey yok ama ben yine de olmam ve fizik tedaviyi denerdim. Ben kendi durumumu özetleyerek nasıl bir yol izleneceği konusunda naçizane tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Bana da ameliyat diyen doktoru dinlemeyip birkaç hastaneye gittim, en sonunda bir tanesi ameliyata hiç gerek yok senin durumunda iyi ki olmamışsın dedi. Çünkü ameliyat da kesin çözüm değil diye de ekledi. Ardından yıllar içerisinde fizik tedavi merkezleriyle haşır neşir oldum. Sizlere de tavsiyem iyi bir yerden fizik tedavi almanız, tabii bu süreçte spora kesinlikle ara vermeniz gerekiyor. Vücudumuzun üst kısmındaki çalışmaların neredeyse tamamı omuz ve kollardan etkilendiği için mekik dışında hiçbir şey yapmanızı tavsiye etmem. Tabii bacaklara ağırlık veriyorum diye barbell squat da yapmamak gerek, bunun gibi örnekler arttırılabilir, işin özeti omuz ve kol kullanmayacağız.. Sporu seven biri olarak biliyorum ki bu zor bir süreç. O yüzden salona gidip kardiyo yapabilir, bacak çalışabilirsiniz. Sıcak soğuk tedavisi (hepsinde var), ultrason, laser, tens cihazı-elektrik stimülasyonu, masaj, ağrı cihazı, manyetik alan tedavisi uygulamalarının olduğu bir merkeze gidin ve hemen bir aylık bir tedaviye başlayın. Rahatsızlık yaşadığınız kolunuzla küçük bir ağırlık da olsa bir şey taşımayın, yukarı sağa sola aşağı ani hareketler yapmaktan kaçının. Tedavi esnasında bulacağınız iyi bir iltihap giderici ağrı kesici kremi sürekli kullanın. Fizik tedavi merkezinde size verilen hareketleri evde mutlaka yapın. Tedavi bitince bu hareketleri yapmaya devam edin. 2 ay 3 ay sonra tamam iyileştim diyerek spora dönmeyin! Bu meret öyle bir şey ki hemen eskiye dönüyor o zamana kadar verdiğiniz emekler boşa gidiyor. Ben 1 yıl ara verdim, başladım yine nüksetti rahatsızlığım 6 ay daha ara verdim. Ama spora ara verdikten sonra fizik tedavim bittiğinde egzersiz hareketlerini elimden geldiğince yapmaya çalıştım, çeşitli kremler kullandım. Sonra spora başladım. Ama yüksek ağırlıkla asla çalışmadım, sabretmek gerekiyor. Düşük ağırlıkla sırf spora dönmüş olabilmek için çalıştım durdum. Pek bi gelişme olmuyor yeteri kadar kendinize güveniniz olmadığı için yeniden sakatlanma tehlikesi nedeniyle rahat çalışamıyorsunuz ama bu da bir hastalık buna da şükür diyerek çok sevdiğim spordan beni alıkoysa bile onunla yaşamayı öğrendim. 1,5 buçuk yıllık aranın ardından ufak ufak başladığım sporda kollarımın güçlü olduğunda sorunumun azaldığını fark ettim. Spora ara verdiğimde ağrılarım yeniden oluyordu. Bu nedenle ilk fizik tedaviden tahmini olarak 8 ay sonra spora başlanmalı diye düşünüyorum. Aradan iki yıl geçmişti bana kesinlikle sporu bırakman lazım diyen bir profesöre kızdım ve kendi mantığıma uygun olanı yaptım. Çünkü MR'da bir yırtık görünmüyordu artık, sadece zedelenme ve iltihaplanma vardı. İltihap giderici ilaç ve krem kullandım, spora başladım, düşük ağırlıkla çalışarak kollarımı yavaş yavaş alıştırdım. Şimdi çok şükür spora devam edebiliyorum, ara ara çeşitli nedenlerle 1 ay gibi bir süre gidemediğimde kolumun güçsüzleşmesiyle birlikte sabahları uyandığımda ağrı hissediyorum o omzumun üzerine yatmışsam. Bu arada doğal tedavi yöntemlerini de ihmal etmeyin derim. Aktarlardan, İnternetten araştırarak uygun bir şeyler bulabilirsiniz emin olun. Bu arada bu süreçte iki kez fizik tedavi aldım, 8-9 ay arayla. Zor zor zor ve uzun bir süreç. 8-9 ay sonra spora dönüp hafiften çalışıp güçlenmeye bakın, aman 1 yıl da geçse 2 yıl da geçse öyle çok büyük ağırlıklar altına girmeyin.. Benim 4 yıl geçti şu an giriyorum kendi çapımda ağır antrenmana ama 4 yıl.... Geçmiş olsun...

13. Z17T

Z17T Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar,

Geçen Pazartesi günü, squad için barı yerden alıp omzumun arkasına yerleştirirken oldukça zorlandım. Hareket bittikten bir saat sonra sağ omzumda hafif bir ağrı başladı. Ben herhalde kası falan ezmişimdir, morarır geçer dedim ama sonraki gün de bu hafif ağrı geçmedi. Burada okuduklarıma göre, omuz ağrıları ciddiye alınması gereken ağrılar olduğundan, zaman kaybetmeden fizik tedaviye gittim. Bende kapalı alan korkusu olduğundan bir hafta dinlendir, geçmekse el mahkum MR çekeceğiz dediler. Kas gevşetici, ağrı kesici ve bir jel verip gönderdiler. Ağrı perşembe günü tamamen geçti - sadece telefonla uzun süre konuşunca bir sızı oluyor o kadar. Ama durum şu ki, kolumu öne doğru kaldırdığım her seferinde omzumun üstünden kütleme sesi geliyor. Hatta sağ kolumla pervane yaptım, kütlemeler bir kez bile sekmedi :) Ama kolumu yana, ya da arkaya hareket ettiğimde hiç kütleme olmuyor, ne de acı hissediyorum. Deneme amaçlı shoulder press ya da dumbell curl yaptığımda kütleme de acı da olmuyor. Ağırlık çalışmaya devam edeyim diyorum ama kolum elimde, kendimi acil servis kapısında bulurum diye de korkuyorum. Var mı tavsiyesi olan?

14. white-21

white-21 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    emre
    Yer:
    istanbul
    kardeşim buz uygulaması yap sabah akşam 15-20 dk. fazla ağır kilolara girme derim. mr çekmek en mantıklısı. ne oldugu görülsün. bu olayda en onemli sey teşhis koymak. ama dogru teşhis. ben de biceps ten omuz soketine baglanan tendonun kopması nedeniyle 5 aydır spor yapmıyorum. emeklerim boşa gitti acıkcası. cok da iyi durumdaydım. yeni yeni lastiklerle ufak ağırlıklarla dönmeye calısıyorum. dinlendir omzunu ve mr çektir. bu esnada buz yapmayı ihmal etme.

15. fovali69

fovali69 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Istanbul
    Dostum bende de ayni dertten muzdaribim 4 ay dinlendirdim hic spor yapmadim kalem bile tutmadim 1 ay da fizik tedavi aldim yavas yavas agirlik calismaya basladim ama sana tavsiyem o hassasiyeti sen de biliyorsundur, omzuna guvenene kadar bas ustu itis hareketlerine girme

16. Nanza

Nanza Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    Merhaba, talihsiz bir omuz sakatlığı yaşadım ve bu konuya denk geldim. Tecrübesini paylaşan herkese teşekkürler sakatlık yaşayanlara ışık tutmuşsunuz. Şimdi durumlarınız nasıl, ben 10-15 gündür ağırlık çalışamıyorum. Haftaya doktora gideceğim...

17. Burakipar

Burakipar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar merhaba. Tam olarak omuz noktasında değil fakat arka omuz denebilecek bir bölgede, tam olarak yerini anlatmak gerekirse ensenizin solundan sırtınıza doğru bir karış aşağıyı düşünün, tam o noktalarda özellikle başımı öne eğdiğimde bir ağrı hissediyorum. Batma gibi bir ağrı oluyor. Hangi hareket esnasında nüksetti farketmedim bunu, sonradan ağrısını hissettirdi. Şu an söylediğim gibi boynumu öne eğdiğimde bir ağrı söz konusu. Yarın doktora gideceğim fakat burada da bilgisi olan biri var mı bu sakatlanma hakkında ?

18. Emre32

Emre32 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar bende konuyu uuznca bi inceledim bende 3 hafta kadar önce barbel bench press yaparken sağ omzumun arka kısmını ne yazikki sakatladım acayip bir ağrı ve acı oldu ve hala geçmedi.doktara gittim fizik tedavi verdi ve oranın güçsüz olduğu için gibi bişeyler söyledi.şuan bench press yaparken inanılmaz bir ağrı acı oluyor tam konsantremi veremiyorum ve tam anlamıyla çalışamıyorum buda bana moral bozukluğu olarak geri dönüyor.ne yapıcam inanki moralim çok bozuk.fizik tedaviyle gerçekdende geçermi??verdikleri hareketlerle geçeceğini hiç zannetmiyorum.ayrıca diğer yapamadığım omuz press ve bench press diğer hareketleri genel olarak yapıyorum zorlanmııyorum.off çok can sıkıcı bir durum bu.lütfen yardım edin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

19. gkhnkaanyrtc

gkhnkaanyrtc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Sporu bırak ve Spor hekimine git

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. Emre32

Emre32 Üye

Beğenileri: