Geçmeyen omuz ağrısı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve dober_1 tarafından 31 Aralık 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 107 üye.
  1. gkhnkaanyrtc

gkhnkaanyrtc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ukalalık yaptığın sürece iyilesemeyeceksin. Rast gele...

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Emre32

Emre32 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Bak sen şu işe.sen bi ilk önce ne yazdığa bak sonra beni yargıla.sırf yazmış olmak için yazmana gerek yok.ayrıca zoruna gitmesin ama omzum eskisinden çok daha iyi.hadi uza şimdi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. gkhnkaanyrtc

gkhnkaanyrtc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    bu kafayla devam et

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Nanza

Nanza Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    Ukalalık yapmak ile iyileşmenin alakası nedir? Bilimsel olarak açıklarsanız çok seviniriz

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emre32 bunu beğendi.
  5. Emre32

Emre32 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Bende 2 saattir düşünüyorum bulamadım:)

6. kskbody

kskbody Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    1 senedir cekiyrom mr cektirdim minimal efuzyon varmis 3 ay biraktim ilac krem kullandim hic bir sekilde iyilesme olmadi.spora devam edecegim artik ara vermek yok önerisi olan var mi ?

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Emre32

Emre32 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Valla ben çare bulamadım fakat ben spora hiç ara vermedim sadece omuz hareketlerinde yani omzumu ağrıtacak zorlayacak hareketlerde mecburen ağırlıkları düşürdüm.ilk zamanlara göre daha iyi omzum.çok dikkat edilmesi gereken bir konu özelliklede presslerde bayabi ağrı ve acı oluyor zamanla tamamen geçeceğine inananıyorum:)

8. kskbody

kskbody Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    4 5 farkli ortipedi uzmanina gittim hepsidr ayni ezbere krem +hap verip iyilesmede 1 adim bile ilerleme olmayinca bugun spor hekimligine gittim ve muayene muthis gecti. Antrenman sirasinda hareketi nasil yapmam gerektigi kac set kac tekrar yapacGimi germe hafeketleri vs spor salonundaki kendine hayri olmayan sozde hocalardan 1000 kat daha iyi hem spor hocaligi yapti hemde doktorluk.Sanirim sonund dogru yeri bulduk

9. Emre32

Emre32 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Bu omuz beni delirtecek.bench press yapamaz hale geldim çok büyük bir sorun şu omuz sakatlığı

10. kskbody

kskbody Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Mesaji simdi gordum.omzum biraz iyilesti tamamen olmasa bile artik bench press yapabiliyrm. Spor hekim8nin verdigi egzersizleri yapip agri banti kullandim tamamen olmasada iyilesme var

11. yakamos

yakamos Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selamlar 23 yaşındayım, spor merakı saldı salona yazılmadan kendimi denemek istedim. 3 adet dumbell aldım, 5-5 kilo ve haricen ayarlanabilir dumbell ile çalışıyordum evde. Açıkçası hiç ısınmadan çalışıyordum aptal gibi. Bir aydır da birşey olmadı ama peş peşe 2 antrenman 7,5 kilo dumbell ile dumbell i ensemdem arkaya galiba fazla sarkıtarak sol omzumu çok zorladım. Antrenman anında aşırı ağrı veya anlık bir şey olmadı fakat sıcağı geçince omzuma ağrılar girdi giriş o giriş gece yatarken ve sabahları çok sızlıyor ; diğer saatler az zorlamaz isem az sızlıyor. Tendinit oldum galiba. 5 senedir gitmiyorum doktora aşırı geriliyorum hastane görünce. sigortam da yok maalesef. Bu dertten muzdarip arkadaşlar rahatsızlık kaç haftada geçer acaba? Reçetesiz ilaç var mı bildiğiniz? Beni aydınlatabilecek var mı?

12. Nanza

Nanza Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    Dolgit veya voltaren sür. Ama en iyi sonucu doktor ve mr verir

13. Oknefe

Oknefe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Yaklaşık 1.5 aydır omuz ağrısı çekiyorum. Ağrılar gün be gün farklı bölgelerde seyir ediyor. Daha önce ön omuzda olan ağrı şuan omuz manşete doğru inmiş durumda. (Biceps ve triceps kaslarının ortasına doğru) bu arada yaklaşık 1 haftadır düzenli olarak internal,external rotasyon duvara karşı push upp egzersizlerini yapıyorum. Ancak ağrılarımın geçeceğini umarak kalktığım her sabah sanki başa dönüyorum gibi bir his var içimde. Doktora gittim minimal yırtıklar vardır dedi mr istemedi zorlama geçer dedi ama pek geçmiyor özellikle bende bu zaman zarfı içinde haftada bir kez bacak antrenmanı yapıp bölgeye kan pompalamaya çalışıyorum. farklı bir önerisi olan varmıdır. Vg ye dönmek istiyorum ama diğer bölgeleri çalışmaktan korkuyorum açıkcası. Başımın üstüne kaldırırken çok hafif ağrı oluşuyor yada ceket giyerken yine aynı hafif ağrı ortaya çıkıyor bunun yanında egzersizleri yaparken omuzdan vıcık vıcık diye (sanki eklem sıvısı gibi) ses geliyor. Bu hissi yaşayanlar varmıdır?spora tekrar Ne zaman başlamalıyım?

14. Oknefe

Oknefe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Üç gün önce mr sonucumu aldım
    Mr sonucu; subakromial bursit ve bisipital olukta artmış minimal Sinovyal sıvı. Ancak doktorum radyoloji uzmanının az bile yazdığını söyledi kısaca o bölgede şuan birtakım komplikasyonlar gelişmiş. tendonda iltahap ödem ve şişlik o bölgeyi zorluyor. Yırtık Yok çok şükür bence spor geçmişimin olması o bölgenin daha fazla Zarar görmesini engellemiş diye düşünüyorum.
    Sonuç olarak gördündüğüm fizik tedavi doktorum 15 günlük bir fizik tedavi öngördü birazda sohpet esnasında bu tür araştırmaları gelmeden önce yaptığımı ve spora tekrar nezaman dönmem gerektiğini sordum. Bu süre zarfında bana (en az 8 hafta) kol üstü hareketlerin hepsinden kaçınmam gerektiğini söyledi. Açıkcası arkadaşlar forumda okuduğum şeyler hep aynı. en ufak bir ağrı hissettiyseniz o bölgeyi zorlamaya devam etmeyin ileride sonuçları daha kötü olabilecek şeylere yol açabilir. Hepimiz bu spora tutkunuz ve bir gün bile fire vermek istemiyoruz ama aldırış etmeyip gidilen bir gün bile daha farklı komplikasyonlara yol açabilir. Bunun yanında burada okuduklarınız yada mr sonuçlarınızı başka mr larla kıyaslamanızında doğru olduğunu düşünmüyorum. Her vücudun kimyası ve fiziksel yapısı farklıdır bu sebeple aynı mr bulgusu taşıyanların aynı sonuca varacakları tanısı kesinlikle doğru değil düşüncesindeyim ve Buda size umutsuzluk verebilir ( Çünki başka mr lar ve hikayeler sizinkiyle aynı tanıyı taşıyor olabilir ama spora dönüşünüz belki o rahatsızlığı yaşayan kişiden çok daha çabuk yada tam tersi daha geç olabilir) . O yüzden sadece burada yazılanlara bakarak tedavi uygulamak benim kanımca doğru gözükmüyor ve iyi veya kötü doktorlara güvenmekten başka çaremiz Yok diye düşünüyorum. doktora gitmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Uygulayacağınız kremler ve antienflamatuarlar sadece yüzeysel rahatlamayı sağlayacaktır düşüncesindeyim.
    Fizik tedavinin yanında pasif germe hareketleri yapıcam ( kendinizin değil başka birinin size yaptığı egzersizler) omuzu germe tarzı hareketler.
    Bu süre zarfında external internal rotasyon da dahil rotator cuff egzersizlerinin hiç birini yapmicam Çünki en ufak ağrı sızı bile o bölgedeki yangıyı tekrar harekete geçirip başa dönmenize sebep olabilir. Omuz gerçekten iyileşmesi için zaman tanımanız gereken bir bölge. Dinlendirmek ve tedaviyi eksiksiz yapmak şart. Fizik tedaviden sonra tekrar gözükücem ve ondan sonra yapılacakları buradan tekrar yazmayı düşünüyorum.
    Son olarak siz siz olun en ufak ağrınız varsa üstüne gitmeyin ve dinlendirin. Ben bu süre zarfında sporu bırakmayı düşünmüyorum gerekirse alt vücut ve karın bölgesini çalıştırmaya devam edip en azından spordan kopmamış olucam. Herkese geçmiş olsun

Nanza bunu beğendi.
  15. Nanza

Nanza Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    Geçmiş olsun. Her şeyin bir çözümü var ve hiçbir olumsuzluk sonsuza dek sürmez. Ben de omuz sıkıntısı tam bir yıl yaşadım şu an iyiyim ama hala daha baş üstü press yapmıyorum korkudan. Sağlık her şeyden önemli ama geçiyor moralinizi yüksek tutun

16. Oknefe

Oknefe Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Nanza kardeşim çok doğru söylemişsin bu dönemde umutsuzlukları bir kenara bırakıp morali yüksek tutmak çok önemli. Özellikle burada yazılanlara bir hikaye okurmuşcasına bakmak ve burada yaşanılanları ve bu tür rahatsızlık yaşayanları kendinize birebir örnek almak yerine hikayelerden nasıl dersler çıkarmak gerektiği konusuna odaklanmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.(örneğin spora hemen geri dönmenin yanlış olabileceği, doktora gitmeden tedavi uygulamaya çalışılması vs vs vs)

Nanza bunu beğendi.
  17. Gokkker86

Gokkker86 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Glucosamine Chondroitin MSM kullanmalısınız ''MSM'' dediğimiz şey ağrı kesici kısmı oluyo eklemlerler ilgili bir sorunsa eğer düzelmesine büyük oranda yardımcı olur.

18. senkardes

senkardes Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Aynı problem bende de var bir buçuk yıl okdu başlayalı benchde çalışırken güç kaybı yaşıyordum eskiden girdiğim ağırlıkların altına bile giremez olmuştum. Problem sağ omzumda ve doktora gittim doktor mr çektirdim tendinit var dedi. 1 ay ara verdim ağrılarım geçti sonra tekrar başladım düşük ağırlıklarla çalıştım geçmedi hiç omuz veya göğüs çalışmadım geçmedi ne yapsam geçmedi çalışırken omzumda katır kutur eklem sesleri geliyor nafile geçmiyor bu meret LÜTFEN YARDIM EDİN

Son düzenleme: 18 Ocak 2018
    Göktuğ Sönmez bunu beğendi.
  19. Atakangumus

Atakangumus Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gümrük
    Yer:
    Hatay
    Merhaba,
    Omuz ve bacak çalıştığım bir günde omuz press lerde 10 kiloyu zor yaparken salonda dumbell bulamadığım için 12.5 lukla kendimi bayağı zorladım. Ondan sonraki her hareketimde sanki kolumu kaldırırken omuzumda sinirlerime iğne batıyor gibi acıyordu. Zamanla alıştım omuz hareketlerinin ağırlıklarını 2.5 - 5 kilo düşürdüm. Ağırlıkları düşürerek denemeni tavsiye edebilirim sadece. Hala ağrıyosa ağırlıksız yapmanı tavsiye ederim.

20. Nanza

Nanza Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    Tam 10-12 ay süren sakatlıktan Sonra anladım ki omuz ile şaka olmuyor.

Öncelikle sakatlandığınızı düşünüyorsanız 20-30 gün kadar omuzu zorlayacak ama kesinlikle omuza baskı uygulayacak hiçbir hareketi yapmayın. (ağrı sızı geçtiyse ayrı)

Eğer geçmediyse veya ağırlaştıysa doktora gidin. Ama benim gibi dandik doktorlara değil mümkünse bir üniversite hastanesi veya işin ehli bir doktora gitmelisiniz, sonra benim gibi omuz ağrısı diye gidip kanser diye çıkarsınız.

Genellikle doktorlar krem hap vs veriyor, fizik tedavi veriyor bunları uygulayın.
    Yaklaşık 6-8 ay omzunuzu pilates bantları ve düşük ağırlıklar ile güçlendirin, internette hareketler mevcut.

Bu egzersizlerin sonunda çok güzel bir esneme yapın, imkanınız varsa 2-3 günde bir masaj yaptırın.

Bölgeyi sıcak tutmayı öneririm rüzgar yemeyin üstünüzde ter kurumasın, uzun kollu tişörtle idman yapmalısınız eklem hep sıcak kalmalı.

Omzun üstüne yatmayın, omzu gereksiz zorlamayın. Antrenmanlara geri dönünce birden yüklenirseniz aylarca geriye gidebilirsiniz. Her idman öncesi en az 6-7 dakika güzelce ısınıp omzu esnetin. En önemli kısım kabullenmek.

Artık her hareketi yapamayabilirsiniz en azından uzun bir süre, vucudunuzu dinleyin mümkünse baş üstü press hareketlerini bir süre yapmayın, her hareketin alternatifi var ver bölge illa bir şekilde çalışıyor.

Sakatken örn sol omuz sakat, sağ omuz press yapın, ama yine ısının. ARAŞTIRMALARA göre sakat olmayan bölgeyi çalışmak iki bölgede de kas kaybını önlüyor, merak etmeyin bir taraf diğerinden fazla büyümüyor, Ayrıca çalışan taraf tamir edilirken diğer tarafa da o hücreleri vucut yolluyor.

Ben sakatlığı bu şekilde kendi kendime ve doktorla %80 atlattım, her hareketi neredeyse yapıyorum ama hala baş üstü press te ufak ağrı olduğu için zorlamıyorum.

Ölüm dışında her şeyin çaresi var umudunuzu kaybetmeyin, başarılar...

Sayfayı Paylaş