Afka9 Antrenman Günlüğü

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve afka9 tarafından 29 Aralık 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 38 üye.
  1. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Merhaba arkadaşlar tatilden bugun geldim cumaya kadar duracaktik ama aksilik oldu. Bugün ben de bir idman yaptım. Omzumdaki ağrı baya bir azaldi hatta idman başında neredeyse hic yoktu. Farkettim de wide grip bench degil cgbp ve ohp ağrıtıyor.

81 kg ile iki set strict ohp yaptım. İlki 4 tekrar 5. Fail, ikincisinde 5 tekrar çıktı bu şekilde pr im oldu.

Ardından 113 kg ile 6 tekrar,103 ile 8 tekrar ve 93 ile 9 tekrar close grip bench press.

Ardindan 3 set ağırlıklı chin up(ters piramidle) ce 5×5 squat ile bitirdim

2. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Bugün benchte güzel volum çalışmasi yaptım. 120 kg ile 6 set 5 tekrar:cool:

Squata giriştim ardından sağ dizim ağrıdı 3. Set o sebeble tamamlayamadim. Squat'ın volum gününe koyunca acayip antreman uzuyor onu artik başka bir güne almayi düşünüyorum

5 set ağır pause bench yaptim ama sol omuz sakatlığım tekrar ortaya çıktı. Sakatlık acromioclavicular eklemle mi ilgili rototoff cuff ile mi onu çözemedim bir türlü. Cgbp yapınca artıyor hatta tetikliyor genelde o sebeble cgbp'i bir süre yapmamayi düşünüyorum. Zaten haftada 3 kere itiş çalışmak cok sağlıklı degil heralde ama tricepsleri compound bir hareketle çalıştırmalıyım aksi halde lockout um zayıflıyor benim. Dips veya medium grip bench yapabilirim yerine

2 set pull up vücut ağırlığı ile ama omuz biraz agriyinca zorlamadim. Sırt calismasi ile squati basks bir gün telafi edeceğim

3. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    sıradaki idmanında benchi yan açıdan çekersen iyi olur afka9.o açıdan sonra birkaç önerim olabilir omuz için.
    edit:hatta özellikle cgbp diye belirtmişsin ya,normal benchin yanında programında olmasa da bi set orta ya da biraz üstü bir ağırlıkla birkaç tekrar cgbp yaparsan fikir vermesi açısından güzel olur.

kafamda muhtemel birkaç senaryo var,onları doğrulamak ya da elemek için istiyorum yan açıdan video.

Son düzenleme: 1 Temmuz 2018
    2pacist ve afka9 bunu beğendi.
  4. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Merhaba @zeo64 bugün pause benchte archı görebilmek için yandan video çekmiştim onu atayım. Geniş tutuş yaptım bir daha close grip de yapıp gönderirim. Bu ağrı köprücük kemiğinde oluşan bir ağrı buradaki makaleye göre acromioclavicular eklem ağrisi olabilir diye düşünüyorum ama emin değilim.

https://www.livestrong.com/article/438835-collar-bone-pain-from-a-bench-press/

5. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Yalnız başkan bu paused olmamış sanki göğüste top gibi sektirmişsin :) göğüse değmeden 1-2 cm yukarda 2-3 sn tutmak lazım diye biliyorum yanlışsam düzelt

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    benim göğsümde yara var benchte göğse değdirirsem yaraya değiyor acıyor napmak gerek yara geçene kadar ?

7. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123

Yanlış başkan sen pause deadliftle karıştırdın anladığım kadarıyla. Göğüse deyince pause yapılır değmeden degil.:)
    --- Mesaj birleştirildi, 2 Temmuz 2018 ---
    Spota press yapabilirsin bence göğüse degdirmezsin o zaman

Son düzenleme: 2 Temmuz 2018
  8. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Spoto ile karıştırmışım

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

afka9 bunu beğendi.
  9. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşlar cgbp'i floor press ile değiştirmeye karar verdim. Floor press'i dar tutuşla mı yapmalıyım yoksa her zamanki tutuşumla mı ve pause yapmali miyim sizce?

10. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Merhaba arkadaslar bugün floor pressi denedim. Rom u düşündüğümun aksine az falan değil ben de göğüsün 1 2 cm üstünde duruyor. Ben fazla arch yapan biri değilim yüksek arch yapan birinde rom'u daha uzun bile olur. Bir de pause veya pin press gibi oluyor üst kol yere temas edince momentum sıfırlanıyor. Leg drive olayi da olmadigi icin sadece üst vücutla ittiriyorsun

İlk 100 kg ile 5 tekrar ardından 118 ile 5 tekrar ve aynı kiloyla ardından 3 tekrar yaptım. Ondan sonra 108 kg ile 5 set 5,4,5,5,5 tekrar yaptım. Bu setler pause gibiydi yerde biraz fazla tuttum. Omzumu agritmadi bu hareket tutusumsa standart tutuş şeklim. Cgbp yerine bunu koyacak gibiyim suan

Spotter eksikliğini hissettim barı almak icin rack'ın hemen altına girince rack'a bar çarpıyor ara sıra. Bu da konsantrasyonu sıfırlıyor

118 kg ile olan 5 tekrarlik set

108 kg ile olan 5. Set 5 tekrar

Ardından 20 kg ile 5 set 5 tekrar chin up. Bu harekette texas methoda basladim yani 5RM'lik maximin( vücut ağırlığı ile eklediğim ağırlığın toplamı) %90'ı ile 5 set 5 tekrar olarak çalışmak bir gün diğer gün max girmek. Aslında 23-23 kg ile yapmam gerek ama biraz az kilodan başladım. Full rom ve deadstop olarak yapmaya çalıştım

Ardından 5×5 squat ve biraz elbow out dumbbell rowing ile bitirdim. Dirseklerin dışarıda olma sebebi rowingde arka omuz/üst sırtı çalıştırmak istemem

Son düzenleme: 3 Temmuz 2018
  11. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    başta,omuz ağrısından bahsedince ve benchte olduğunu görünce senden video istedim biliyorsun.benchte omuz ağrısının genelde yaygın olan 2 sebebi vardır.
    1.si bench esnasında dipte yapılan internal rotation.uzuun süreler uzuun tekrarlar sonrasında az da olsa yapılan internal rotation'ın etkisi birleşir birleşir sakatlığa ya da rahatsız hissetmeye sebep verir.
    2.si genelde bench'e çok odaklanır insanlar,itiş çekiş dengeleri düzgün değildir(benim görüşüme göre alt vücutta da üst vücutta da arka kaslar ön kaslardan daha fazla volume ile çalışılmalı,eşit bile demiyorum fazla).bunun yanında yeterli shoulder rehab/mobility work'ü yapmazlarsa dengesizlik sonucu omuz sıkıntıları yaşanır.

gelelim senin durumuna,yandan video çekmen başka şeyleri gösteriyor bize öncelikle,bu videoyu gördüğümüz iyi oldu.
    pause work neden yapılır?squat deadlift bench hepsinde aşağı yukarı pause work'ün mantığı aynıdır.
    1.si ve en önemli sebep,pause'lar genelde hareketin en zor noktasında yapılır.benchte göğüste,squatta hole'da,deadliftte ise yerden kalkar kalkmaz.peki neden böyledir?hareketin en zor noktasında(hem mekanik olarak en zor nokta hem de insanların sıkılığı momentumu vs kaybettiği noktalar,daha zorlandığı noktalar)tightness'i artırmaya çalışırız.kendi bench videonu bunu göz önünde bulundurarak izlemeni istiyorum.ne görüyorsun?ayrıca tekrarlar ilerledikçe son tekrarlarda dirsek pozisyonuna da bakmanı istiyorum.
    2.si momentumu kesip kaslarda/tendonlarda biriken elastik enerjiyi azaltıp,tightness'i koruyup en zor pozisyondan ağırlığı explode etmek.en zor pozisyondaki gücün ve sıkılığın artarsa hem bu pozisyonda hem de orta ve kilit pozisyonlarında güçleneceksin.biz raw sporcular için lockout gücünün büyük eksikliği buradan gelir,alttan yeterli momentumla kalkmayan ağırlık yavaşladığı için kitlerken zorlanırız.yoksa lockout pozisyonunda 40-50kg daha fazla kitleyebilecek gücün var aslında,göğüs omuz ve tricepslerin o kısa romda,full romda kaldırdığın ağırlıktan fazlasını kaldıracak kapasiteye sahip.isteyen deneyebilir.haksız mıyım?

hem tightness kaybediyorsun,hem de az da olsa bir internal rotation var omuzlarında.dirseklerin öne doğru esnemeye başlıyor farkındaysan.bunun sebebi de barı göğüsüne daldırıyorsun pause esnasında.doğru pause'da omuzlarda göğüste tricepste yani primary/secondary mover kaslarda gerilim/tension olması gerekmekte.yani barı kendi kas gücümüzle orada pause şeklinde durdurmalıyız ki bize tight kalabilmeyi öğretsin.sen göğüsüne salıyorsun barı,ingilizce powerlifting terimi olarak bar sinks into your chest.bu düzenlemeleri yaparsan pause workleri amacı gereği doğru yolda yapmış olursun,daha fazla kazanç sağlamış olursun + internal rotation'ı durdurursun.omuzundaki ağrının önemli bir sebebi olabilir.

gelelim bunların dışında ne yapacağına,her idman öncesinde üst sırt,göğüs ve omuz esnetmek için birkaç hareket yapacaksın.hafif bir bant alıp rotator cuff motionlarını da çalıştıracaksın,internal ve external.
    bunlardan sonra belki daha önemli olan ise her idman sonu doğru formla yüksek tekrar face pull eklemen gerek,4x20 gibi mesela.bunu da gene bantla yapabilirsin cable yoksa,hatta bantın varsa cable'dan da iyidir bant constant tension verir.+ olarak sırtına ve arka omuzuna daha fazla volume ve hareket çeşitliliği eklemeni öneriyorum,

Son düzenleme: 3 Temmuz 2018
    afka9 bunu beğendi.
  12. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Yandan cgbp ile video çekmek aklımda hocam cuma çekeceğim. Bugün floor press'te yüksek volum yapınca hic halim kalmadı. Bir de çatı katında spor odası ve yaşadığım yerde güneydeki bir il olunca cok sicak oluyor spor yapmadan kan ter içinde kalıyorum

Mesajın için cok teşekkür ederim senin kadar ayrıntılı ve hatalarimi belirtecek üye pek yok forumda.

Sıkılık konusunda o benim de dikkatimi çekiyor pause benchi pin press gibi yapıyorum. Yani en altta pause konusunda uzman olanlar kaslarinda belli bir sıkılık muhafaza ettikleri için tamamen sıfır momentumla yapmıyorlar. Ben ise sıkıligi kaybettigim için pin press gibi oluyor tamamen. Dediğin gibi son tekrarlarda tamamen kaybediyorum.

İnternal rotasyon şu şekilde olmuyor mu? O konuyu tam anlayamadım açıkçası

Üst sırt çalışılmamasinin sakatlığa davetiye çıkardığını son zamanlarda anladim. Eskisine göre sırtı daha cok calistiriyorum ama volüm olarak göğüs omuz calismamdan biraz daha az hala. Fullbody çalışmasının kötü yönü biraz o biseylerden feragat etmek gerekiyor. Aynı gün squat/itiş/çekiş hepsi yapılıyor ama sen bir harekete fazla onem verince diğerlerinden kısmak zorunda kalıyorsun.

Bant var omuzlar icin bench setleri arasinda bazen internal rotasyon ve eksternal rotasyon yapıyorum. Bu aralae pek yapmıyorum ama bandla facepull a da tekrar başlayacağım

Sence rahatsizligim ac eklemiyle mi ilgili rototoff cuff ile mi ayrıca ? Teşekkür ederim tekrardan

Ekli Dosyalar:

• images.png
      images.png
      Dosya Boyutu:
      15,4 KB
      Görüntüleme:
      374
    zeo64 bunu beğendi.
  13. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    o gösterdiğin de internal rotation benim alta bırakacağım da internal rotation.sadece benchte kendine yukardan baktığını düşünürsen 55-60 derece bi abduction var.abduction halinde internal rotation'ı aşağıdaki resim simgeliyor.

sakatlığın tam olarak nerede olduğunu söyleyebilecek kişi ben değilim maalesef.ama çekiş volume'ünü hemen artıramasan da bol set bol tekrar face pull'un ve sadece omuzu değil etrafını da çalıştıran mobility work'ün ilk etapta yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

afka9 bunu beğendi.
  14. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Anladım yardımıniz için çok sağol hocam. Koyduğunuz resimden benchteki internal rotasyonu anlamama yardımcı oldu. Benim direkt aklıma internal rotasyon da rotoff cuff egzersizlerindeki o hareket geliyordu çünkü.

Yüksek volum face pull yapacagim artık hocam bir de bench press'teki sakatliklari önlemek için lat çalışmasının yardımcı olmadığı üst sırt/arka omuz çalışmasının daha önemli oldugu söyleniyor. Buna gore chin up falan pek faydalı degil siz ona katılıyor musunuz?

zeo64 bunu beğendi.
  15. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    üst sırt arka omuz çalışmasının daha önemli olduguna katılıyorum ama spesifik olaran chin-up'ın faydasız olduğuna katılmıyorum.bu yüzden zaten üst sırt arka omuz için hareket çeşitliliği artırman gerektiğini düşündüğümü söyledim.

afka9 bunu beğendi.
  16. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Konu içerisinde geçtiyse kusura bakmayın, tekrar olacak ama önemli. Omuz sakatlıklarının ciddi bir sebebi de rotator cuff egzersizlerinin ihmal edilmesi. Bu ihmal sonucu omuzdaki denge bozuluyor ve akabinde ağrılar ile sakatlıklar baş gösteriyor. Omuz çalışmalarınıza muhakkak basit rotator cuff egzersizleri ekleyin.

afka9 bunu beğendi.
  17. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    arnold gibi d.row yap.hem hareketi de daha iyi hissediyorsun ve zeo nun dediği gibi fıtığa karşı koruyor

18. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Merhaba forum ahalisi;

Bugün tng bench press 132 kg ile 5 tekrarı sonunda yaptım.

Ardından 90 kg ile 15 tekrar bench press

Ondan sonra cgbp formu için @zeo64 'ün gerekli gördüğü videoyu yaptım

Ondan sonra squat yaptım. High bar squatta haftalık 2 kg artırmaya devam ediyorum. 3 aydir başladım squata. Iyi gidiyor suan benchten derinlik pek belli olmuyor ama oldukça derine iniyorum. 120 kg 5 tekrarin videosu

https://youtu.be/mVCt2cxZw_c

Ardından chin up'ta 38 kg ile 4-5 tekrar. 4-5 tekrar diyorum çünkü 5. Tekrar tam olmadı. 20 kg ile de 3 set 5 tekrar strict deadhang chin up yaptim

38 kg ile olan set

1. Set

3. Set

Ondan sonra 4 set pause floor pressi band face pull ile süper setledim. Spor salonunda imkan falan varsa bence programa ekleyin benche acayip etki edecegini dusunuyorum. 120 kg 4 tekrar,110 kg ile de 3 set 5 tekrar

https://youtu.be/VwrtcalwOc8

https://youtu.be/6XiX5ZGmGx8

https://youtu.be/2kQF5Emx2qM

Son düzenleme: 6 Temmuz 2018
    hermit ve zeo64 bunu beğendi.
  19. hyuga kojiro

hyuga kojiro Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam bir sene içerisinde gerçekten çok güçlendiniz tebrik ederim. Ne kadar oldu spora başlayalı?

20. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Sağol hocam lise 2-3'te evde barfiks falan cekiyordum kapı barfikslerinde.Lise 1-2'den beri ilgim vardı zaten foruma da 15 yaşında kayıt oldum. Ilk gym'e 2014'te gittim 6-7 ay sonra bıraktım. 2015 eylünde tekrar başladım o zamandan beri düzgün yapıyorum. 1-2 sene bro split ,1-2 sene kuvvet antremanı şeklinde daha bilimsel çalıştım.

Sayfayı Paylaş