Aşırı Çalışma (Overtraining)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Coleman tarafından 15 Ekim 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 103 üye.
  1. gokhan0322

gokhan0322 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaşlar vucudumu en iyi şekilde nasıl geliştirebilirim? bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar arıyorum. zamanım oldukca bol ve ben her gün spora gidebilirim ama ''aşırı zorlama (overtraining) olayını duyduktan sonra boşa kürek atmaktan korkuyorum. 1 ayı doldurdum spora başlayalı, açıkcası limitleri zorladım desem yeridir hatta 10 gün üst üste gittiğim zaman bile oldu bu 1 aylık dönemde.

sizlere sorucağım, şimdi çalışma programımı kendim tekrar gözden geçirmelimiyim? haftada 4 gün gitsem benim için yeterlimidir. sizin tavsiyelerinize göre hareket edeceğim bilgili arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum.

not: zaman kavramı benim için önemli değildir yani doğru olan neyse yapabilirim 4-5 hatta 6 gün derseniz hepsi benim için uygun. tekrar yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim..

2. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    evet bu vucudumuzdakı butun kaslar ıcın gecerlıdır buna karın da dagıl

3. sniperrrr

sniperrrr Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    23/12/2008 tarihinde verdiğim ölçülerde ki değişiklikler:
    göğüs:111 cm kol:37,5
    omuz ve kollarım istediğim şekilde ilerledi ancak en fazla zamanı ona ayırmama üst göğsümde belirgin bir değişiklik olmuyor.çok yayvan duruyor.şimdiki haftanın iki günü yaptığım göğüs programım:
    4*6
    bench press(70kg)
    incline bench press(65 kg)
    cable cross over(23kg)
    incline dumble fly(12,5kg)
    dumble pull over(25 kg)

ilave etmem veya değiştirmem gereken bir hareket varmı bu konuda yardım ederseniz sevinirim.selamlar.........

4. sniperrrr

sniperrrr Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

23/12/2008 tarihinde verdiğim ölçülerde ki değişiklikler:
    göğüs:111 cm kol:37,5
    omuz ve kollarım istediğim şekilde ilerledi ancak en fazla zamanı ona ayırmama üst göğsümde belirgin bir değişiklik olmuyor.çok yayvan duruyor.ve arası çok boş şimdiki haftanın iki günü yaptığım göğüs programım:
    4*6
    bench press(70kg)
    incline bench press(65 kg)
    cable cross over(23kg)
    incline dumble fly(12,5kg)
    dumble pull over(25 kg)

ilave etmem veya değiştirmem gereken bir hareket varmı bu konuda yardım ederseniz sevinirim.selamlar.........
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

5. GoLD_WaRRioR

GoLD_WaRRioR Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kesinlikle doğru diyorsun, Vücutta kasın oluşması için kaslarda bir gerilimin yaşanması gerekir ama bu gerilimden sonra da bir dinlenme sürecinin olması gerekir çünkü kas kendisini yenilerken güçlenir.

6. Burak Göksel

Burak Göksel Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bu konu hakkında kendimden bir örnek vermek istiyorum. Bu sendrome her zaman hissedemeyebiliriz.Örneğin ben 3 sene yoğun bir şekilde vg yapıp sonra sakatlıktan dolayı 2 sene bırakmıştım. Son 1.5 aydır tekrar başladım ve hazırlık dönemini sadece 2 hafta tutup bıraktığım programdan geri başladım. Tesadüftürki kan tahlili yaptırdım. Kreatin Kınaz 4375 ( normal aralık 0-171) çıktı. Bununla beraber ast(sgot) 100 lerdeydi. Bu ikiside kaslarda olan enzimler ve doktor direk streoid mi vuruyorsun dedi:) Herzaman olmamakla beraber bu değerler eğer bu kadar yüksek ise "overtraining" yaşıyorsunuzdur. Doktor ve antrenörüm tarafından hemen off a alındım.Önümüzdeki 10 gun sonra tekrar kan tahlili yaptırcagım. Oranların normale döncegini umuyorum. Bu arada unutmadan bu kreatin kinaz kas deformasyonu ve yıkımlarında ortağa çıkar. Ve vücudu korkunç bir enerji açığa çıkar. Gücünüz artar idmanlarınız güzel geçer ama kazanc yapıyorum sanarken aslında kayıp yaşıyorsunuzdur.

Programım 5 gün max-ot program
    5 Gün Kardio 45-60 dakika. son 10 gun 30 dakika interval. Hergun nerdeyse 10 km yürüyüş..

7. AVATAR_1903

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    mrb benim takıldığım aynı kası haftada 1 gün yeterli demiş yazıda...ben 1 yıldır yapıyorum iş durumundan dolayı zaten 1 kereden fazla çalışamıyorum ama pek yeterli gibi gelmedi özellikle kollarda ve omuzda..yanlış yaptığım bir şeym i var acaba 4 5 set 12 tekrar max yapıyorum bütün bölgeler için....

8. building

building Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Beyler bu overtraining olayının bir çözümü yok mu? Bende eskiden çok yüklendim hemde aşırı yükledim hiç bir şekilde kasları normale döndüremez miyim?

yardımlarınızı bekliyorum.

9. Burak Göksel

Burak Göksel Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    "building" eğer sakatlık derecesinde bir tıbbi bir müdahele gerekiyorsa onu doktorla halletmeniz gerekir diye düşünüyorum. Ama overtraining i düzeltmenin tek yolu bir süre ara(2 hafta yeterli olabilcegini düşünüyorum) vermektir.Bu arayıda çok iyi şekilde besin alarak ve dinlenerek geçirilirse hiç bir sorun kalmayacaktır.

İyi idmanlar.

building bunu beğendi.
  10. building

building Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    saolasın dostum. Önerini dikkate alacağım..

11. cagrihalacoglu

cagrihalacoglu Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci, müzisyen
    Yer:
    Feneryolu

1 günde bütün bölgeler ve böle ağır program..?!?! :shock::shock::shock:
    Yaşıyorsun dimi..?
    En az 2 saat sürüyordur bu idman, geri kalan 22 saatin 2 saatini yemek yemeye harcasan, günde 20 saat uyuyor olmalısın hala vücudunu kullanabildiğine göre..:)

12. Burak Göksel

Burak Göksel Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    hocalarımında benimle aynı fikirde olacagını düşünüyorum bu program ağır değil bana kalırsa çok yanlış bir program ve ilerleyememende gayet normal. Hatta hatta gerilemiş olma ihtimalin bile var.Programın tek günlük oluşu gözümden kaçmış bu arada.

eğer 3 gün çalışabiliyorsan bir büyük kas grubu(gögüs sırt bacak) + bir küçük kas grubu(biceps triceps kalf vs.) şeklinde çalışırsan etkisini daha çok görürsün.

Ve tekrar belirtiyorum bu program ağırdan ziyade yanlış. böyle bir program ile ots yaşaman kaçınılmazdır bence.

13. AVATAR_1903

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    mrb arkadaşlar aynı gün gögüs ve kol çalışması uygun olurmu ben gögüs +kol+karın 2.gün omuz +sırt +arka kol 3.gün bacak +karın çalışıyom 4 setten 12 tekrar genel olarak uygunmudur..daha faydalı olacak bi tavsiyesi olan arkadaş varsa iyi olur....gögüsler fena olmadı ama kollar istediğim gibi olmadı yaklaşık 1 sene oldu başlayalı evde çalışıyorum...

14. atlav

atlav Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar iki yıldır 12*12 yapıyorum 1cm bile kas yapamadım.neden acaba

15. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    gvt sistemde bile 10*10 çalışılır ki her kas grubuna tek hareket verilir.senin sistem dahada ağır olmuş.kas yapamamayı bırak kas kaybetmemen bile mucize olmuş.ayrıca bahsettiğim sistem ileri seviyedir.

16. lionking35

lionking35 Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Satış Müdürü
    Yer:
    İZMİR
    Ben bu spora aşığım arkadaşlar. Salona girdimmi çıkmak bilmem, çoğu zaman salon sahibi arkadaşlarım, şakayla karışık anahtarı vereyim sen aç kapa dükkanı gibi laflar ediyorlar. Çift idman olsun, haftanın 7/24 olsun çalıştım çalıştım çalıştım. Ama aldığım ölçüleri ve sağlığımı kaybettiğimi çok geç farkettim. Söylemek istediğim haftada 4 antreman, günde 1 saati geçmeyen, sağlıklı beslenme ve kaliteli dinlenme ile daha iyi kas yapılacağıdır. Lütfen benim gibi yaşayarak tecrübe ile öğrenmeyin, sitemizi araştırıp her konuda bilgi sahibi olun, okuyarak kendinizi geliştirin arkadaşlar. 50cm kolu olan her kişi sizden daha bilgili olduğu anlamına asla gelmez. Hepinize sakatlıktan üzak, spor dolu sağlıklı bir yaşam dilerim.

Cloud ve hamdullah bunu beğendi.
  17. atlav

atlav Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ağır çalıştım ve kaslarım bazen ağrıyor.Ayrıca derisinde sivilcelenme ve rengi biraz koyuya döndü.Lasonil vurdum ve iki haftadır dinlendiriyorum.Daha ne kadar dinlendirmeliyim.Fikri olan beri gelsin?

18. alican12

alican12 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    salonda duzenli olarak çalışıyorum programımda lat pull down var göğse çekiş normal barfix çekemiyorum eve barfix demiri alıp çekebilmek için kendimi zorlarsam overtraining olur muyum ???

19. clubberfree

clubberfree Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    arkadaşlar benle body e gelen bir arkadaşım var amacı kg vermek göbeğindeki yağları yakmak hoca buna dediki kaslarıda kurtarmamız lazım o yüzden bench pres shoulder pres bacak haraketleri ve bunun gibi bir sürü haraket verdi
    buraya kadar herşey normal ama bu arkadaş biraz fazla hırslı gerek antreman günleri gerek antreman olmayan günlerdede koşu yapıyor bana göre over training e giriyor bunun bu kadar çok yüklenmesi vücuduna sizce bu kadar çok çalışması doğrumu
    Not: çok çalışma derken haftada 3 yada 4 gün spor salonuna geliyor ve ortalama haftada 6-7 günde düz koşu yapıyor

20. building

building Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    SELAM beyler ben bugun karate idmanından 2-3 saat sonra (yani vucud soguduktan sonra) bakfiks demirine asılıp barfiks çektim sizce overtraning olur muyum?

Olduysam ne kadar süre dinlemem gerekir...

Sayfayı Paylaş