Aşırı Çalışma (Overtraining)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Coleman tarafından 15 Ekim 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 103 üye.
  1. 13Erhan(çaylak)

13Erhan(çaylak) Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Diyarbakır
    arkadaşım mekeki çekiyorsan karın ksalarına yönelik olur vücüt geliştirme için bilinçli olmak gerekir belli bir program fdahilinde aletlerle uada en basiti dambıl ile yoksa sonu hüsran olur bence profesyonel bir prograama başla biraz dambıl ile sırt çalış..

2. bladeniz

bladeniz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    ist
    bilgilendirme için teşekkürler yazılanların hemen hemen hepsi dogru ben bu konuyu egitmenimle tartışmıştım ve aynı sorunlar üzerinden aynı cevapları almıştım ve faydasını gördüm vücudumuz bize nerede durulması gerektigini söylüyor\hissettiriyor önemli ve dikkate alınması gereken konulardan biri.

3. BK

BK Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Yıllardır arzu, istek, bilgi olarak bu sporun hep yakınındaydım ama bazı nedenlerden dolayı ertelemek zorunda kaldım.

6aydır düzenli olarak antreman yapıyorum.

Genel olarak gidişattan memnunum ama karın bölgemde istediğim verimi alamadım.

"karın bölgesinde nasıl olsa sadece tekrar üzerinden çalışıyoruz, o nedenle her gün çalıştırabilirim" mantığı güttüm bir süre.

Sonra bunu haftada dört güne indirdim.

Şu an bile aylarca öncesinden pek farkı yok.

Sormak istediğimse:

Nasıl ki göğüsü kolu vs vs haftada bir gün çalıştırın diyorsunuz, dinlenmek önemlidir...

Karın için de aynısı geçerli midir?

4. ugurera

ugurera Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    en iyi çalışma düzenli çalışmadır ve unutmamak lazım ki herşeyin başı sabır.

5. yeniyimbeya

yeniyimbeya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    over training dediğiniz şey kas yanması dedikleri ile aynı mı? yani amele kası? help

arkadaşlar bi bd sitesinde okudum. kas yanması diye bişey varmış. bi kasla fazla çalışırsan o kas yanarmış ve daha sonra hiç gelişmemeye başlarmış. inşaatlarda çalışan amelelerinki böyle olanlardanmış. yani sürekli çalıştırdıkları ve hiç dinlendirmedikleri için kendi kasları gelişmezmiş. sürekli sabit kalırmış. şimdi bu over training dediğiniz onunla aynı şey mi? yani benim kaslarımın da böyle yanmış olma olasılığı varmı???? eğer kaslarım yandı ise ne yapmam gerekli oluyor? tekrar gelişme olmaz mı???

bir de başka bi sitede okumuştum. bir erkeğin bir kere orgazm olması sonucu harcadığı protein onun 1 haftalık bd çalışmasına engel olacak kadarmş. bu kadar fazla mı yaa???

heee son olarak ta şu anda sağ kolumun treceps kısmında bir ağrı var. sol kolumda dambell kaldırabiliyorum ama sağ kolumda ikinciyi kaldırmamla bi anda kolum boşalıyor. hiç enerjisi kalmıyor. bu over training mi oluyor??? lütfen yardım.

diğer forumlarda yeni konu açamıyorum. sebebi bilmem nedendir. bende buraya açtım. kusura bakmayın.

başka bi yere konu açamıyorum. bilyorum bunun beslenme ile alakası yok ama konu açılmıyor :)

6. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Sanırım bir problem var sende çünkü forumda bir problem yok. Moderatörlerle konuşursun. Overtraining'e gelince. Evet aslında amele kası dediğin şeyle hemen hemen aynı şey :) Eğer kaslarını çok zorlarsan kasların gelişmez bunun yerine kaslarını yıkarsın. Tabiiki tekrar kas yapabilirsin bu kas yanması kasın sonsuza kadar yokolması değil öyle olursa zaten ne yürüyebilirsin ne hareket edebilirsin pelte olursun. Eğer kolunda böyle bir ağrı durumu varsa bir hafta programına ara vermek isteyebilirsin. Ama bize daha fazla bilgi ver. Ne kadar zamandır vg yapıyosun programın ne kaç kilosun kaç yaşındasın vesaire... Eğer uzun süredir çalışıyorsan ve buna rağmen hacim kazanamıyor hatta kaybediyorsan overtraining yaşıyorsundur yada beslenmene dikkat etmiyorsundur ki ikiside aynı kapıya çıkar. Çalışmanı karşılayacak proteinini alamazsan overtraining yaşarsın yine.

7. onurr_535

onurr_535 Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    73
    :)yandı keten helva..bence sen yenı oldugun ıcın cok fazla agır kg gırıosun.daha hafıf.yapabılecegın kılolara gır.ayrıca o agrılar gecıcıdır.bıkacgun dınlen..zamanla tecrube edınırsın.calısın saglıcakla

8. vandeta2006

vandeta2006 Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İZMİR
    amelelerin kasları çok çalışmaktan mı yoksa beslenememekten ve bölgesel çalışmaktan mı gelişmiyor bir düşün.örneğin amelelerin omuz ve ön kol gölgeleri güçlü olurken göğüs ve kanat adeleleri daha zayıf oluyor genelde bu de bölgesel ve dengesiz ağırlık kaldırmaktan.ayrıca dediğin kollardaki kuwwet dengesizliği bende de var ve adele yanığıyla ilgisi yok genetik bişi haftada iki kere biceps giriyorsam bi idmanı direk zayıf koluma ayırıp toparlamaya çalışıorum.denemeni öneririm;) ayrıca bu sporun beslenme ve dinlenme olduğunu unutma ne kadar kaliteli yiyecek o kadar kas inşası kimse sadece idmanla devasa kaslara sahip olamaz...

9. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Overtraining, birçok faktörün etkileşimi sonucu ortaya çıkan ve sonucunda hormonal faaliyetleri de etkileyerek vücudun gelişim için ihtiyacı olan protein emilimi sürecini sekteye uğratan bir olaydır.
    Bunun sonucu olarak kas yıkımı gerçekleşir.

Ancak bu senaryo sadece olası senaryolardan birisidir.
    Çok sert, ağır ve sürekli idmanlar sonucu vücut direncinin azalması ve idmanlarda full kapasite ile çalışılmaması sonucunda da kaslar istedikleri etkiyi almazlar.
    Bunun sonucunda da gelişim sekteye uğrar.
    Bu da overtraining'in yol açtığı ve aynı sonuca, yani kas gelişiminin sekteye uğramasında, yol açan süreçlerden birisidir.

Overtraining'in önüne geçmenin birçok yöntemi vardır ve bu yöntemlerin başında beslenme düzenine çok dikkat etmek ve protein-karbonhidrat alımını artırmak gelir.
    Bunun dışında vücudun yenilenmesi ve hormonal düzenin dengeye oturması açısından dinlenme de overtraining sürecini sonlandırmak açısında çok önemlidir.

Bu konuda şu linki de incelerseniz daha detaylı bilgilendirmeler bulursunuz:

https://www.bodyforumtr.com/vbforum...nden-t5362.html?t=5362&highlight=overtraining

İdman sonrası kaslarda oluşan ağrı ve acı hissi overtraining ile alakalı olabileceği gibi, genelde overtraining'den bağımsız bambaşka bir sürecin dışa vurumudur.
    Bu süreç kaliteli idman sonucu anabolik etkilerin başlaması ve uygun besin öğelerinin zamanında temin edilmesi durumunda kas yapımının yüksek verimle gerçekleşeceğini gösterir.

Burada en önemli nokta kaslarda yaşanan ağrı ve yanma hissinin, hangi süreçte overtraining'e yol açabileceğini kestirmektir.
    Bir başka deyişle, kasları haddinden fazla zorlamak kısa vadede kasların yanması ve acı hissi gibi dışavurumlarla beraber kas gelişimini sağlasa da, uzun vadede bunun devam etmesi (yetersiz beslenme ile de birleştiğinde) kas yıkımına ve idmanlarda verim düşüşüne neden olabilir.

Yani overtraining ve kaslarda acı hissi arasındaki ilişkiyi öğrenmek, doğru zamanlarda idman programınızı ve şiddetinizi değiştirmeniz açısından faydalıdır.

Bu konu için şu linki inceleyebilirsiniz:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/geli-me-kaslarda-agr-ac-t4311.html?t=4311&highlight=overtraining

Not:
    Konunuzu ilgili başlıkla birleştirdim.
    Lütfen başlık açmadan önce daha araştırmacı olalım.
    Teşekkürler

Son düzenleme: 18 Kasım 2008
    diez bunu beğendi.
  10. Yavru_Kartall

Yavru_Kartall Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Samsun
    Ben hergün çalışıyorum ama fazla ağır çalışmıyorum. Bunun herhangi bi zararı olabilir mi? Genelde her hareketi 3 set 30 tekrar yapıyorum. Yaptığım harekette 20 ile 30 arasında ağırlığı hissedebiliyorum.

11. txen10

txen10 Yeni Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    selam Yavru_Kartall, diğer bir başlıkta kilo alamadığından bahsetmişsin,şu an yaptığın bindiğin dalı kesmek,tam tersini uygulamalısın bol bol dinlenerek ağır kilolarla bolbol beslenerek çalışmalısın ama yeni başladığını var sayarsak

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/body-buildinge-yeni-ba-layanlar-t12393.html

Bu linki incelemeni tavsiye ederim ve devamını forumda araştırmanı,kolay gelsin

12. Yavru_Kartall

Yavru_Kartall Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Samsun
    Sağolasın ama kilo almam için bazı besinler gerekiyo onları almam lazım ama ben kendi harçlığımla yapıyorum yani herşeyi alamam. Elimden gelen budur. Kolay bulunabilen ama kilo aldırıcı besinler olursa benim için daha iyi olur. Yinede sağol.

13. bluesbrothers

bluesbrothers Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbet meslek
    Yer:
    USA(boston) türkiye (istanbul)
    teşekür ederim ederim arkadaşın yazın güzel emeğine sağlık

14. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    lutfen kurallari okuyun ve tesekkur butonunu kullanin!

diez bunu beğendi.
  15. sniperrrr

sniperrrr Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    aşırı çalışmayla ilgili yazınızı okudum.ben 33 yaşındayım.191 boy 92 kg.(kol:35,5-göğüs 107)yaklaşık 5 aydır body yapıyorum.vücudum eskisine nazaran toparlandı ama bir türlü gelişme gözükmüyor.spor salonundaki hocamın verdiği program çok uygun gelmiyor.bir de siz değerlendirirmisiniz?
    haftanın 3 günü gidiyorum
    pzt-çrş-cuma
    1 günlük antrenman programı:
    1göğüs 12-10-8
    bench press
    incline bnech press
    dumble fly
    cable over fly
    dunmble pull over
    2-biceps
    burble curl
    dumble consantrate
    z bar
    cable
    3-triceps
    cable pull down
    head over
    dumble (geriye itme)
    4-omuz
    omuz press(ayakta düz barla)
    dumble press
    lateral press
    front press
    5-sırt
    lat pull down enseye
    lat pull down öne
    dar çekiş öne
    cable crowe

ve haftanın üç günü de aynı program:)
    çok yorucu ve ağır oluyor buna karşın herhangi bir ilerleme göremiyorum.ha belki vücut yapımla da ilgili olabilir ama,forumlarda gördüğüm kadarı ile bölerek çalışmak gerekiyor.bu konuda yardımcı olursanız ve kreatin ve protein tozu kullanmaya başladım bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

16. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    sniper antrenman programın bence safsat****ollar 45 olsa hocan kaç hareket verecek merak ediyorum doğrusu.forumu detaylı okursan programdaki hataları ve seviyene göre ne yapman gerektiğini öğrenebilirsin.yakın zamandada salonu değiştir bence.

sniperrrr bunu beğendi.
  17. fatihiskender

fatihiskender Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    karadeniz
    korkmaya gerek yok cılız ve zayıf vucut yapınız var da ondan o görüntü. devam et mutlaka beslenme konusuna kendıne ıhtısas getırecek bılgılerı edın.

13erhan derhal bu yaptıklarını bırakmalısın. kendine daha fazla ezıyet etme. sıtede kı egz. linklerınden bulduklarını aynen yap ama tekrar sayılarına dikkat et. 200 tekrar sayısı hiçbir spor dalıyla bağdaşmaz.

18. kutlukan

kutlukan Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    73
    en güzeli kendini tanımak ve ona göre beslenip ona göre çalışmak diye düşünüyorum. herkes için yüzde yüz doğru olan yoktur,herkes için ortak çıkış noktaları vardır oralardan kendinize pay biçin ve iyi olanları alın derim,paylaşım için teşekkürler.

19. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    aynen katılıyorum kutlukan. ben uzun yıllarıdır yaptıgım bu sporda cok ıyı öğrendıgım bı kac seyden bırıde mutlak dogrunun olmadıgıdır. örnegın bı arkadas programını yazıdığında yok şu kas grubu ıcın bu bukadar hareket az olmus cok vs gıbı seylere katılmıyorum. tamamen vucudun verdıgı tepkıyle alakalı. örnegın benım metabolızmam cok hızlı kılo almak hacım yapmak cıdden zor oluyor benım ıcın. uzun yıllar daha cok gelıseyım dıye antrenman programıyla oynayıp durdum. hanı klasık tabır edılen programları bırebır uyguladım vs ama sonuc cok degısmedı. sımdı yenı bır programa gececegım o gun nereyı calıstaracaksam kucuk kas grupları ıcın 1 buyukler ıcın 2 hareket gırecegım ve tamamen o kas grubunun temel hareketını. ağır kılolarla az tekrarlar 6-7 set. hepsı o. örnegın dıyelım trıceps gırecegım; kolu ısıtımak ıcın cıddı ugrasacagım ama antrenmandan saymıyorum onu gerekırse 10 set ısınma setı ama ıyı ısıtmak sart. sonra fench gırecegım 6-8 tekrar 5-6 set bu kadar. bıttı. bu programı 1 ay uygulayacagım bakalım sonu ne olacak.

yabanci bunu beğendi.
  20. bOdYkiNg

bOdYkiNg Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    ankara
    merhaba ben 10 kg dumbell ile çalışmadan önce omuzlarımı dikkat tutabiliyodum ancak 10x20 yapmaya başladım günlük sadece 1 kere 10x20 yapıyorum ancak artık omuzlarımı dik tutacak kadar güç hissetmiyorum daha doğrusu omuzlarımı kaldıramıyorum anlamışsınızdır umarım demek istediğimi sorun overtraining mi ?

Sayfayı Paylaş