Aşırı Çalışma (Overtraining)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Coleman tarafından 15 Ekim 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 103 üye.
  1. Coleman

Coleman Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ticaret
    Yer:
    istanbul
    Aşırı çalışma(overtraining) ülkemizdeki vücutçuların çoğunun düştükleri durumdur.Bunun sebebi belki sabırsızlığımız ya da delikanlı adam çok kaldırır anlayışından kaynaklanmaktadır. Aslında temel sebep cahillik.Bu sporda lider ülke olan A.B.D'de sadece bir üniversitede kas gelişimi üzerine yapılan bilimsel çalışmalar bizim bütün üniversitelerimizde yapılanların üzerinde.Türkiye'deki anlayış herşeyde olduğu gibi kopya etmek,nasıl olsa adamlar bizim yerimize yapıyor.Neyse sonuçta vücutçularımızın büyük bir bölümü yerinde saymakta.

İlk önce sabırlı olmayı öğrenmek gerekiyor.Kas gelişimi çok yavaş ilerleyen bir süreçtir. Öyle kulaktan duyma yok bir ayda 10 kg almış,2 iğne vurmuş 5cm yapmış gibi söylentiler saçmalıktır. Mükemmel bir vücut için en azından bir 5 sene gerekli. Ama tam burda antrenmanlar aşırı çalışmaya dönüşürse 5 yıl 7-10'u bulabilir.

Aşırı zorlama:Kasın normalin üzerinde baskıya tabi tutulması sonucu fiziksel ve psikolojik etkenler sonucu performansın düşmesi ve kasın yenilenmesinin birkaç gün veya hafta sürmesi.

Aşırı çalışma:Kasın normalin üzerinde baskıya tabi tutulması sonucu fiziksel ve psikolojik etkenler sonucu performansın düşmesi ve kasın yenilenmesinin birkaç hafta veya ay sürmesi

Mesala birgün çok zorladınız tamam sorun yok.Fakat bu zorlamalar devamlı olursa ilk önce aşırı zorlama gerçekleşir,daha sonra bu zorlamalar devam ederse aşırı çalışma'ya dönüşür. Sonuçta kas geliştiremezsiniz artı hastalıklara kapı açarsınız ve durumunuz daha da kötüleşebilir.

Aşırı çalışma sonucu oluşan negatif etkilerin temel sebebi kortisol hormonudur.Aşırı zorlama gerçekleştiği zaman kortisol proteinleri karaciğere taşır ve proteinler enerji sağlamak için glikoza dönüşür(glikogenesis).Bu nedenle antrenman öncesinde ve sonrasında yüksek oranda protein,karbonhidrat tüketmek gerekiyor. Antrenmandan sonraki ilk 6 saat içinde ikişer saatlik aralarla karbonhidrat alınmalı.Fakat bu 6 saatlik periyodta alınılacak karbonhidratlar çabuk sindirildiğinden basit,nişasta-şeker menşeili olmalı.Kompleks olanlar daha sonra bir dahaki çalışma için depoları doldurmak için kompleks karb. olmalı.Katabolik bir hormon olan kortisolun diğer bir ana nedeni stres. Bu yüzden stres ile başa çıkmayı ve zihinsel yorgunluğu alt etmek gerekli.

Diyelim ki göğüste 8*8 çalışıyorsunuz bir gün de 6*6'yı deneyin. Ağırlığı azaltın,kaykılmadan muntazam formda yavaşça kaldırın,aralarda 2-3 dakika dinlenin. Ertesi gün görüceksiniz ki etki aynı,o zaman 2 set fazla çalışıyordunuz demek ki. Vücuduza kulak verin,onun verdiği sinyalleri algılamayı öğrenin. Çoğu profesyonel vücutçu set saymaz istedikleri şişmeyi(pump),zorlamayı yakaladıkları zaman çalışmayı bırakırlar. En önemlisi dinlenmedir. Dinlenme kasın geliştiği,yenilendiği safhadır. İyi dinlenin,ertesi gün gidip de maç yapmayın. En az 8 saat uyuyun,aynı saatlerde yatağa girin ve kalkın. 2 ayda bir 1-2 hafta boş geçirin,asla aynı kası bir hafta da 2 kereden fazla çalıştırmayın,hatta 1 defa çalıştırın(yoğunluk çalışması,bulk için). Fiziksel dinlenme kadar zihinsel dinleme de önemlidir. Kafanız rahat olmalı. Stres katabolizmanın temel nedenidir. Kedi köpek besleyin,masaj yaptırın,arada hamama gidin,meditasyon yapın,devamlı techno-metal yerine dinlendirici slow bir şeyler dinleyin,açık havada yürüyüş yapın...
    NOT . ARKADAŞLAR ALINTIDIR BİLGİNİZE İÇİNDEN FAYDALI OLANLARI ÇIKARTIN VE KULLANIN

sefakirca00, plymouth, uchiha ve diğer 104 kişi bunu beğendi.
  2. roofrider

roofrider Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Güsel bir yorum...Kesinlikle dikkate alicam. ;)

3. hkmt

hkmt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ewt cok dogru yazmıssın sana katılmamak mümkün deil

unutmayın hergün calısmak sizi güclendirmez yada hergün calısarakve/veya sürekli zorlayarak kaslarınız gelismez tam tersine yıpranır ve gücsüzlesir...

TaoOfJeetKuneDo bunu beğendi.
  4. ultraukala

ultraukala Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    Bursa
    arkadaşlar bi kısım benim ne çok hüşuma giden tarafı vücudunuzu dinleyin onu tam olark algılayın ne istediğini bilin.hiç bir zaman kendinizi başkasıyla kıyaslamayın.Vüzut geliştirmeyi kendinizi başkalarına beğendirmek içn yapmayın özellikle antremanlarda sadece yaptığınız işe konsantre olun yok sa hareketi adam akıllı yapamassınız ve boşa enerji ve zaman kaybından başka elinize hiç bişey geçmez. SAdece vücudunuzun tatmin olmasını sağlayınız

5. BODY

BODY Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    KARDEŞ ÇOK GÜZEL YAZMIŞSIN ,uper ;)

6. mcan884

mcan884 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    "vücutçu set saymaz istedikleri şişmeyi(pump),zorlamayı yakaladıkları zaman çalışmayı bırakırlar."yazıda böyle bir yer var.sizce uygun şişme anı ne zamandır.mesela hiç çalışacak gücü kalmayacak kadar mı çalışılmalı yoksa biraz zorlayıp bırakılmalımı...

evet arkadaşlar bence çok haklı.pazar günü bir piramit programını kiloyu yavaş yavaş azaltarak üst üste 4 kez yapmıştım şu an şağ bicepsim gündelik işleri dahi yapamayacak durumda,kasılırken çok acı veriyor

7. keloglan

keloglan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    mide ve kalflar hergün çalistirilabilir, en verimli yontem haftada iki kez bilinçli olarak çalistirmaktir kaslari bence

8. T_A_N_T_O

T_A_N_T_O Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    izmir
    merhaba ben 2000mglık 300 tablet hardline amino asit aldım nasıl kullanıcam ve nasıl antrenman yapacağım nekadar sıklıkla anternman yapmalıyım siteye yeni üye olduğum için nerden danışacagımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim idmanlarimı

9. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    butun bu sorularının cevabı forumda var lutfen once bi arastır

themertyildiz bunu beğendi.
  10. xxdiablo

xxdiablo Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    copy paste yapan parmakalrına sağlık aga buraya taşıman iyi olmuş bu konuyu çünkü daha bir kaç aydır bodyle uğraşankişiler hemen yapılanmak istiyorlar zannedersem bu yazı bdyturk sitesinde olmalıydı neyse herkese iyi çalışmalar

11. ROMASANTA

ROMASANTA Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yazıyı büyük dikkatle ve zevkle okudum.Yazı için teşekkür ederim.Aşırı zorlamadanın zararlarından bahsedilmiş.Bizim salondaki iri kıyım arkadaşlarımız kendilerini o kadar zorluyorlar ki artık bağırıyorlar ve acayip acayip sesler çıkarıyorlar.Ama vücutları da çok iyi.Aşırı zorlamanın zaralarını bilmiyorlar mı?Ben bir türlü çözemedim.Yazı için ellerine sağlık.Başarılar...

12. xxdiablo

xxdiablo Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    hocam bilmekten daha ziyade uygulamak önemlidir sigaranında zararlı olduğunu bilip için var.

13. ROMASANTA

ROMASANTA Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bu spor bir hastalık.Ne kadar insan antreman yapsa sanki az yapıyormuş gibisine geliyor biraz daha yapmak istiyor.Tabiki vücudun müsade ettiği düzeyde...

frodo190584 bunu beğendi.
  14. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Selam Mıllet,

Aslında asırı calısma ve surantre olma ne kadar kotuyse, ıyı beslenen ve uyyan bırısı ıcın kasa yetersız uyarıda bulunma ve
    lımıtlerı hıc zorlamadan sadece program bıtsın dıye calısma da bır o kadar zararlıdır.

Her antrenmanda bır oncekını asma prensıbıne sonuna kadar katılıyorum. Bulk donemınde ozellıkle ben dahıl hepımızın yaptıgı hatalardan bırı ırılesmeyı engelleyecegı ıcın lımıtlerımızı zorlamadıgımız antrenmanlarda yetersız set/tekrar yapmak.

Bulk donemınde gucumun %90 ı cıvarlarında calısıyorum ancak bazı antrenmanlarda tekrar ve setlerı ayrıca dınlenme surelerını bıraz kendımı kayırarak ayarladıgım zaman o antrenmanın ılerlemeye yaramadıgını sadece bulunan durumu korudugunu goruyorum. Overtraınıng ozellıkle beslenme yetersızse ve ıyı uyunmuyorsa olur, ancak gunde agırlıgının 2.5 katı proteın alan yeterlı uyuyan bırısının cok fazla korkmadan kendını zorlaması gerektıgı kanısındayım.

Salona gıtmeye ısteksızlık ve antrenman yapacak guc yok hıssı ortaya cıkar gıbı olunca hemen frene basın ama overtraınıngden de cok fazla korkmayın. Oran olarak %20 sporcu overtraınıng yasamıssa, % 40 falan yetersız
    ve lımıtlerınden uzak calısma yapıyordur herhalde.

Saygılar

Hiro, fatih2499, demir00 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. tuase

tuase Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    mühendis
    Yer:
    afyon
    Ağır Çalışma ve yetersiz çalışma arasında biryerlerde gidip geliyoruz.Kaslara muazzam yük binecek yenilenmesi ve dinlenmesi gecikecek.Over-training in açılımı bu sanırım.Ben idman dan 2 saat falan sonra kaslarımda ağrıyı hissetmiyorsam kendimi kötü çalışmış addediyorum.Ama ağrının dozajı ne olmalı?Aşırı çalışma sınırını geçtiğimizi anlamanın kolay yöntemi nedir.Yazı da birde buna değinseler harika olacakmış.

Serdar K. bunu beğendi.
  16. acaliss

acaliss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    ,
    agri konusunu birkac yerde tartismistik, ne kadari faydali ne kadar zararli vs.. diye. ararsan bulabilirsin. overtraining de goreceli bir kavram. bence asiri calisip calismadigini anlamanin en iyi yolu kendi vucudunu tanimak. yeni baslayanlar vucunu tanima asamasina gelene kadar rutin idmanlarini yapmalilar, ancak kendilerini cok yorgun hissettikleri anlar var ise idman yapmamalilar, basladilarsa birakmalilar, zira yarardan cok zarari olabilir. bunun disinda "bugun kendimi iyi hisssediyorum biraz daha fazla calisayim" gibi dusuncelerden kendilerini uzak tutsunlar ve programlarinin disina cıkmasinlar. bir sure sonra idmanlarin set sayilarini o gune gore ayarlayabilecek duzeye gelcekler. kimi zaman 3 set bench press tam kıvaminda olurken kimi zaman bu sayi 5'e cikabilir. bunu anlamak zamanla olabilecek birsey.

17. fchunter

fchunter Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    kesinlikle dikakte alınması gerekn bir konu

18. yamanefe

yamanefe Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    makine teknikeri
    Yer:
    istanbul
    bu spor zaman istiyen bir spor bence çak aşırı bir şekilde yüklenmeye gerek yok.normal bir seviyede gitmek belki daha sağlıklı olabilir.sadece sabırrrrrrrrrr.

19. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Ferrari neden degerlidir??
    Belli oranda bir depo benzini EN HIZLI sekilde bitirip en FAZLA sürate cıktıgı icin... işte bizde bunu uygulamalıyız. Yazıoyorum ama yeri geliyor ben de yapamıyorum..
    bir Antremanı maximum suratle en yüksek agırlıklarda calısmak Ferrari mantelitesi gibi, kas kalitemizi maximize edecektir..
    50 dk süren, max kilolar kullanılan bir atreman.. iyi bir de partner olursa yanınızda... bir gün sonra o kaslar ksıldıkca ve agrıdıgı zaman duyulan haz...

castorpollux bunu beğendi.
  20. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    İşte kilit nokta partner meselesi burada. Seri ve yoğun bir antreman için mutlaka sağlam bir yardımcı lazım. En çok eksikliğini hissettiğim şey. Motivasyonu tepe noktasına çıkarıyor seninle yarışabilecek, benzer amaçlar taşıdığın biriyle çalışmak.

Sayfayı Paylaş