yrni baslicagim ama aklimda bir takim sorular

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve zLatans tarafından 25 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. JJJJJ

JJJJJ Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    28
    Aynen 4-5 hareket 4 er setten yeterli olacaktır.Ön kol ve arka kol ise 2 şer hareket ve 4 setten yeterli olur.Nedeni ise diğer Bölgeleri çalıştığımızda zaten ön kol ve arka kolumuzda çalışmaktadır.O yüzden 2 şer hareket yeterlidir

zLatans bunu beğendi.
  2. zLatans

zLatans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Maksimum agirlikta calismayi denemeyi dusunuyorum

3. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Temel atmadan tugla döşemeye benziyor fullbody yapmadan split çalişmak

zLatans ve StormBlast bunu beğendi.
  4. JJJJJ

JJJJJ Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    28
    Yanlış anlaşılmasın ben Fullbody yapmadan Split yapılmalı demiyorum.2-3 haftalık Fullbody yeterli olacaktır Devamında ise split

zLatans bunu beğendi.
  5. zLatans

zLatans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Ilk bir ay full body calisip ikinci ayda maks derecede bolgesel setlere yuklenicem aklima yatan bu oldu

6. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Anlayamadim , fullbody de kaslarda yırtık değil de başka bir şey mi meydana geliyor da hacim alınmıyor ?

zLatans ve requ. bunu beğendi.
  7. JJJJJ

JJJJJ Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    28
    Bahsetmek istediğim daha yavaş gelişim sağlandığı lütfen başka yerlere çekmeye çalışmayalım konuyu

zLatans bunu beğendi.
  8. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Ben sadece soru soruyorum : ) Yukarıda yazdığınızdan anlaşılan şey 1-2 hareketle kaslarda yırtık oluşturulamadığı ve bu sebeple hacim alınamadığıdır . Fullbody yi başlangıç aşaması programi olarak görmek bu spora büyük bir hakarettir ve kişi eğer Split sistem dışındaki sistemlerde hakkında yeterli bilgi seviyesine sahip değilse kişileri yanlış yönlendirmemelidir.Benim size sorum şu ; nasıl oluyorda full body nin 2-3 hafta için yeterli olduğunu söylüyorsunuz yani neye dayanarak ?

zLatans ve requ. bunu beğendi.
  9. JJJJJ

JJJJJ Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    28
    Dediklerim o zaman yanlış anlaşılmış.Diğer konuya gelince istediğiniz kaynağa bakabilirsiniz Split her konuda daha verimlidir.Fullbody de overtraining olabilirsiniz dinlenmeye ihtiyaç duyacağınız için ve bu şansı vücuda tanımadığınız için.İkincisi Fullbody de Bölgeleri izole etme şansınız bulunmuyor.Dolayısıyla gelişiminiz yavaş oluyor.Umarım yardımcı olabildim

zLatans bunu beğendi.
  10. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Ohoo fullbody çok yanlış biliniyor gerçekten.

zLatans bunu beğendi.
  11. zLatans

zLatans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Anlatin abilerim. Yanlislarimizi duzeltelim hemde kaynak olur bana

12. JJJJJ

JJJJJ Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    28
    Kardeşim sizin fullbody Dediğiniz tüm Vücudu aynı antrenmanda çalıştırmak değil mi ? Nerede dinlenme nerede performans nerede alınabilecek verim ? Tabii steroid vb. kullananları tenzih ederek söylüyorum
    --- Mesaj birleştirildi, 28 Ekim 2014 ---
    Hayır varsa bir yanlışım düzeltim öğrenmek isterim doğrusunu bilmek isterim herkes gibi.Benden tecrübelisinizdir belki stormblast ki öyle görüyorum

zLatans bunu beğendi.
  13. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Splitte bir bölgeye 4 hareket yaparsın, fullbodyde 1 ya da 2 hareket. Dinlenme performans her şey var.

zLatans ve StormBlast bunu beğendi.
  14. JJJJJ

JJJJJ Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    28
    1. antreman çok uzun Sürer aşırı derecede enerji ister 2. bu enerjiyi sağlayamazsanız verim olmaz ki sağlamanız çok zor.Ayrıca dinlenme nasıl oluyor bunu anlamadım büyük kas grupları minimum 72 saat dinlenme süresi ister bu da haftada 2 antreman yapabilirsiniz anlamına geliyor

zLatans bunu beğendi.
  15. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Bir bölgeye 4 hareket girmekle 1 hareket girmek aynı mı ki aynı saatte onarılsın. İkincisi fullbody idmanları daha kısa sürer çift bolge idmanlarına göre

zLatans, StormBlast ve egemennn bunu beğendi.
  16. JJJJJ

JJJJJ Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    28
    Kendi ağzınızla söylüyorsunuz 1 hareketle ne verim bekliyorsunuz ne kadar alınabilir benim baştan beri savunduğum fullbody ile splite nazaran daha az gelişim sağlanır

zLatans bunu beğendi.
  17. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Savunduğunuz şey sizin kendi doğrularınız , buna asla bir şey diyemeyiz ancak fullbody ile splite nazaran daha az gelişim sağlanır cümlesi objektif olmaktan çok uzaktır. Kimisi fullbody ile daha iyi gelişirken kimisi de splitle full bodye oranla çok daha iyi gelişebilir ancak burada ayırt edilmesi gereken nokta full body ile splitin dayanmış olduğu temellerdir. 2 Aylık bir sporcu göğüs kası için dumbbell fly - cable crossover gibi izole hareketler yapsa ne olur yapmasa ne olur ? Adam daha bench pressin ne olduğunu öğrenmeden fly hareketlerine girişiyor ve sonra da neden gelişemiyorum vs. gibi sebeplerden ötürü motivasyonu düşüyor. Aynı şekilde henüz yeterince inşa edilmemiş bir biceps kasına 3-5 tane hareket girmek de neyin nesi ? Defalarca söyledim ; 5 günlük tek bölge splitlere geçebilmek için değil 2-3 ay 1-2 yıl bile yeterli değildir bana göre ki bunu hem kendi vücuduma hem de çevremde gördüğümü vücutlara dayanarak söylüyorum ve yabancı forumlarda da bunu destekleyen birçok paylaşım - yazı okudum. Örnek veriyorum , göğüs için ıncline press ve bench pressi hakkıyla yapan birisinin yorgun göğüsleriyle dumbbell fly gibi bir hareketten sağlayacağı verim ne olabilir ki ? Yani anlatmaya çalıştığım şey iki hareketle düzgünce kası uyardıktan sonra ekstradan o kas için yapılacak hareketler kasın iyileşmesini geciktirmekten başka bir hiçbir şeye sebep olmayacaktir ki zaten 5-6 hareket yapan birisinin son hareketlerde çok komik kilolar kullanmak durumunda kaldığını görüyorum salonda . Fullbody de ise maksimum 2 hareket ile o bölge uyarıldığı için doğal olarak requ'nun da belirttiği gibi iyileşme süreci ciddi anlamda azalarak bir günlük dinlenmeyle haftada 3 gün antrenmana izin verir. Evet belki kası her bölgeden çalıştırma şansı yok fullbody de ama zaten full bodynin amacı kasları izole ederek çalışmak değil , temel hareketlerle genel kütle kazanımıdır ki antrenman günlerine 1-2 tane izole hareket eklenmesinin önünde de hiçbir engel yoktur . Yani özetle , bu sporu doğal olarak yapan ve beslenmesi orta seviyede olan ve her gün salona gitme şansı bulunmayan birisi için Fullbody - upper lower - push-pull-legs gibi temel hareketlerle hacim almaya yönelik antrenman sistemleri her şekilde Splitlere ağır basar

zLatans, JJJJJ, doxux ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  18. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    StormBlast gayet güzel açıklamış. Telefonda oldugum için kısa cevaplar yazdım ama bu yazı gayet açıklayıcı

zLatans bunu beğendi.
  19. JJJJJ

JJJJJ Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    28
    Gerçekten güzel yazmışsınuz hak veriyorum size ama Dediğiniz gibi split mi Fullbody mi kişiye kalmış bir şey örneğin ben Fullbody de gerekli enerjiyi bulamıyorum splite bana daha faydalı oluyor.Ayrıca evet yorumuma da bir baktım objektiflikten biraz sapmış gibi :) Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim daha önceden de dediğim gibi benden tecrübelisiniz saygı duyarım :)

zLatans, StormBlast ve requ. bunu beğendi.
  20. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    StormBlastın dedigi gibi eksik bölgelere yönelik haftada 1 izole de eklenebilir

zLatans bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş