Yağ yemek yağ mı yapar?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mert_yldz_ tarafından 14 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. mert_yldz_

mert_yldz_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar yağ yersek aynı şeker gibi yağa mı dönüşüyor? Kaliteli ve kalitesiz yağlar, ikisi içinde soruyorum.Birçok kişi yağ yemekten korkuyor ama yağlar kas yapımındada kullanılıyor.Vücut için gereken kaloriyi aşmadıktan sonra yağı fazla alsak ne olur?

2. TTTT

TTTT Üye

Beğenileri:
    176
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    yağ yağ yapar tabiki :D ama sağlıklı yağ versen bunun sana kas olarakda yağ yakımı olarakda faydası olur mesela az bir zeytin yağı veya badem ceviz fındık içindeki yağlar vücutta istenilenve tercih edilen yağlardır ama mesela patates kızartması olsun cips vs yaglar olsun vuctta gereksız yük yapar ve yararsızdır ama kesinlikle zeytin yagı tarzı seyler kullanmalısın ara ogunde at azına 20 25 tane badem fındık fıstık bı avuc al ye yararı nı gorursun

mert_yldz_ bunu beğendi.
  3. egemennn

egemennn Üye

Beğenileri:
    1.710
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Edirne --- Çanakkale
    Saglikli yaglar icin şunu soyleyebiliriz kilo verirken yarari bile var hatta protein shakein icine zeytinyagi atan bile var. sağlıklı olanlari(abartmadan tabi) yag kaybetmede bile ise yarar.diger yaglar ise bence yaglanma yapar yaglanma yapmakla kalmayip kalbe zarari dokunabilir ve diger bircok seye.kalori aşmadiktan sonra demissiniz ama zaten kaloriyi aşmadan fazla yag almakta zor bence tabi gidip yağ icmezsek:) yani mumkun oldukca kaliteli yagi tuketmeliyiz onunda çoğu zarardir herhalde yine bilen biri yazarsa iyi olur ben amatorce dusuncemi yazdim :D

mert_yldz_ bunu beğendi.
  4. mert_yldz_

mert_yldz_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Yani fazla yemek değilde, mesela beslenmemizin yarısını KH oluşturuyor diyelim bunu düşürüp yerine yağ koyarız, oran olarak bahsediyorum yani :)
    --- Mesaj birleştirildi, 14 Temmuz 2014 ---
    Teşekkürler cevabınız için.Kaliteli yağların gerekli olduğu hakkında bilgim var.Bilimsel olarak açıklamaya ihtiyacım var, mesela kh fazla alınca glikojen depoları dolar fazlası yağ olur,antreman sonrası dışında şeker insülini yükseltir yağ yapar vs. Yağın nası bir özelliği varki yağ yapıyor yani.Mesela ketojenik şekilde beslenenler var bunlar obez felanda değil:)

egemennn bunu beğendi.
  5. GECMİSH

GECMİSH Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    :D Kimse bilimsel(doğru cevabı) vermemiş ne yağ ne karbonhidrat nede protein yağ yapar eğer sen gün içerisinde yaktığından az yemek yersen kilo verirsin diyelim sen günde 3000 kalori yakıyorsun oturarak sadece sen eğer 2900 kaloriyi sadece zeytinyağından alsanda kilo verirsin,proteindende,karbonhidrattanda.Ama bizim amacımız ne,kas yapmak en azından benim amacım :D %50 karb %40 protein %10 yağ bu kişinin hedefine göre değişir.Şikayet ettiğim bi konuyu dile getirmek istiyorum komplex karbonhidratlar doğada kendiliğinden yetişen besinler değil mutlaka insan eli görmek zorunda yada makina sadece karb için geçerli bu.Ama meyve öyle değil doğada kendiliğinden yetişebiliyor.Yağda öyle zeytin mesela,fıstık vb. ette hayvanda var zaten en doğalı.Neden insanlar komplex karbı bu kadar övüyorda meyveye düşman gözüyle bakıyorlar bunu çözmem lazım.

6. mert_yldz_

mert_yldz_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Meyve dedinde, geçen Canan Karatay'ı televizyonda anlatırken dinledim, meyveler eski zamanlardaki gibi değil, sırf şeker diye anlatıyordu.makro konusunada gelince, karbonhidratı bende o şekilde alıyorum.Ama protein fazla sanki, 3000 kalorinin %40' 1200 kalori, yani 300gr protein alıyorsun, diyelim 75 kilosun ihtiyacın 150-200gr protein değil mi?

7. GECMİSH

GECMİSH Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Bak dostum kilonun x2 si diye birşey yoktur tamamen uydurmadır x2 yi kim buldu biliyormusun :D belli değil kas yapan ve mantıklı sıradan bir insanın ortaya attığı sıradan birşey.Her neyse bak farkındaysan ben hedeflerine göre değişir dedim sen 75 kg sın diyelim hedefin kas kütlesi kazanmak en az yağla bak en az yağla diyorum dikkat et eğer biraz yağda kazanıp sonra yağı yakmak için uğraşıcaksan ya proteinden yada yağ miktarından gerekicek eğer amacım tamamen temiz kas kütlesi kazanmaksa ve 75 kiloysan 250 gr protein 250 gr karb. 80 gr yağdan iyisi yoktur.Yüksek karbonhidrat insana kas kazandırmaz karbonhidratın bir diğer etkisi vücutta su tutmaktır o yüzden o tartılarda aa kas almışım lan diye sevinir insanlar halbuki vücuttan 1-2 gün sonra kolayca atılabilecek olan sudur ama protein tamamen kas yenilenmesinde kullanılır.

8. TTTT

TTTT Üye

Beğenileri:
    176
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    gecmish ne diyon kardeşim sen 75 kg bir adam 160-170 gram protein alsa uçar zaten sen 250 demişsin hangi kafayla yazdın anlamadım senın dedıgıne göre kilo x3 protein oluyo normal bir sporcunun alacagı ogun bası proteın 40 50 gram cıvarıdır zaten yanında bunun karbda alıcak adam gece gunduz yemek mı yesın son makalelerde arastırrısan x2 bıle fazla denıyor sen x3 hatta daha fazla dıyorsun :D 75 kg bır ınsan ıcın ıdeal olan 70 80 gram kaliteli yağ fındık fıstık tarzı 140 170 arası protein et agırlıklı yatmadan once süt vs tercıh edilebilir karb olarakda ne kadar hareketli olduguna baglı cok hareketlıysen x4 tuket fazla hareket etmıyorsan x3 cıvarı tuket makarna bulgur yulaf ezmesı vs. bu kıloya ulasır yada kılonu korursun obur turlu 250 gram proteın alırsan kı alman zor vucudunu karacıgerını zorlamakdan baska bırsey yapmazsın yanı bosuna yemıs olursun vucutunda bır lımıtı var meyve konusuna gelınce meyve basıt sekerdir yani yakmasan yag olur gün içinde mesela bir incir bir şeftali yersen full şekerdir şeker hastlarına yasaktır mesela yanı cogu meyve sanıldıgı gıbı cok yararlı degıldır günümüzde bilim adamları düz tuz yesen kansere care diyor :D her meyvenın sebzenın tabıkı yararı vardır ama abartılmamalı yanı senın yıyecegın meyveden saglık acısından cok bı yarar olmaz fazla kasmayın zaten sen yazdıgın kadar cok proteın alıyorsan vucutta sıkıntın olur ılerde merak etme :D bak şu aklıma geldi sergio olivera diye bir adam vardı kilosu bası 1.8 protein alırdı mike mentzer gibi bir adamda kilo bası 1.3 protein alırdı son makelelerınde jay cutlerın x4 e kadar ıckıtgını ama bır fayda gormedıgını ondan onun bıle x2 aldıgını soylemıstır yanı o adamlar o kutleler ile x2 veya altını alırken senin x3x4 alman ne kadar fayda saglar tartısılır

9. exsisman

exsisman forum Kurdu

Beğenileri:
    774
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Almanya
    Meyve yi şeker var diye bu kadar kötülenmez. Fructos insulinden bagimsiz karacigerde glykogen depolarinda depolaniyor. Ayrica doğa yetişen herşeyde nerdeyse şeker var. Muzu örnek alirsak 70% su olan bir besin bol lifli, mikrodeğerleri bol diğerleri gibi. Icinden sirf şekeri secip bu kötü diyemeyiz

10. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    işlenmiş gıdalar vucutta yağ yapar bu yüzden hazır gıdalardan mumkun mertebe uzak durmak lazım en basitinden bi topkek bisküvi

exsisman bunu beğendi.
  11. mert_yldz_

mert_yldz_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Sabahları 1 yeşil elma yiyiyorum gereken vitamini veriyordur inşallah:) Protein konusuna gelirsek, youtube'da savaş cebeci diye bir hoca var; o adam bilimsel olarak anlatıyor.Oradan hatırladığıma göre vücudundaki kas kütlesi x 2,75 en doğru sonuç diyordu.Bilimle değilde tecrübesiyle konuşan insanlar bana genelde kilonun 2-3 katı aralığından çıkma diyorlar.Yeterli miktarda su içersekte böbrekleri zorlayacağını sanmıyorum bu proteinin, arnold böbrekleri aldırmadı yanlış hatırlamıyorsam:)

12. GECMİSH

GECMİSH Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar işlenmiş gıdalar yağ yapar katılıyorum.Arnold o proteini sadece kendi imkanlarıyla sindirmiyor steroidin etkisi çok büyük.Savaş hocayı biliyorum mükemmel bi insan bu sporu bilim üzerinden yapması bana garip geliyor ama en doğrusu.TTT çok uzun yazmıssın okumadım kardeş :D

Sayfayı Paylaş