Tüm Vücut Antrenman Sistemi (Program İskeleti) - Full Body Workout

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve sthammer tarafından 2 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 382 üye.
  1. Pham VU

Pham VU Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    4. Ayımdayım yazdığım programa yakın bir programla çalıştım sürekli. Şimdi biraz değişikliğe gitmek istdim ve şunu oluşturdum. Ne diyorsunuz ?

[​IMG] [​IMG]

A off b off a off b off... olarak tekrarlamayı düşünüyordum arkadaşım 2'şer bölge olarak 3'e bölmemei tavsiye ediyor. 3'e de böldüm. Sırt-arka kol, göğüs-biceps, omuz-bacak olarak. Fakat böyle de full body'den çıkmış gibi geliyor :S Ne yapmalıyım

Ekleme: Setleri daha önceki programımda 3x10 olarak devam ettirdim hep. Bunda da aynı mı devam etmeliyim ?

2. JesseCook

JesseCook Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Ankara
    Bir gün çalışıp bir gün dinlenme yapacaksanız Alt vücut - dinlenme - üst vücut - dinlenme şeklinde gidebilirsiniz. Ya da hepsini bir günde yapıp 2 gün dinlenme de yapabilirsiniz. Şu an iki gün dinlenme şeklinde uyguluyorum, gerçekten psikolojik olarak ayrı bir rahatlama veriyor iki günlük dinlenme. Ve tekrar antrenmana girdiğimde iyice dinlenmiş hissediyorum kendimi. 4 ay kadar geçmişiniz varsa yeni sayılıyoruz. Forumda bir çok tecrübeli insan 4.ay için deadlift yapmayı önermez, bunun yerine hyperextension yapabilirsiniz. Omuz için military press - neck press hareketlerinden birini koymalısınız.
    --- Mesaj birleştirildi, 26 Şubat 2015 ---
    Yine altyapı olmamasından dolayı 5x5 gibi sistemler eklemlerinizin sağlığı için henüz uygun olmayacaktır. tekrar sayısını 8-10 arasında tutmakta fayda var. Ha bu 9 olmuş ya da 10 olmuş, arada dağlar kadar fark yok. Bent over barbell row yaparken de deadlift misali sakatlıklar olabilir. Eğer ki belinizde zorlanma hissederseniz bel kaslarınız bel çukurunu koruyacak şekilde gücleninceye kadar seated cable row yapabilirsiniz.
    Bu sistemde ben de yeniyim ama bildiğim kadarıyla başlangıçta her grup için bir temel hareket seçmeniz kafi.
    Bacak için bir press hareketi ve calfler için bir hareket (leg press - hack squat değişmeli olarak gidebilirsiniz.) (Ben leg curl de yapıyorum :D )
    Göğüs için bir press (Flat bench press - İncline dumbell press gibi değiştirebilirsiniz her antrenmanda)
    Sırt için barfiks ve row.. Önce çekebildiğiniz kadar barfiks çekip (örneğin 8) çekemeyecek hale geldiğinizde kalan setinizi lat pulldown'da devam ettirebilirisiniz. Birer hareket deseler de sadece sırtta buna katılmıyorum çünkü yeterince çalışmışım gibi gelmiyor bana. Barfiksten sonra barbell row hareketine giriyorum böylece hem nispeten yorulmuş sırt kaslarım hem de bayağı yorulan bicepslerimle row'da aşırı ağır girmeyi önlemiş oluyorum kendi adıma. Direk row girdiğim zaman ağırlık doğal olarak daha yüksek olduğu için belimde zorlanmalar hissediyorum. Tamamen kendi düşüncem.
    Omuz için military press ya da neck press (diğer antrenmanda lateral raise yapabilirsiniz)
    Bel için hyperextension ve karın kasları için biraz crunch (karın kaslarında belli bir antrenmana bağlı kalmamak daha iyi geliyor bana)

Bu çalışmadan sonra bir ya da iki gün ara verip tekrar ufak değişiklikleri yapıp uygulayabilirsiniz ya da hiç değiştirme yapmadan da sürekli aynı hareketlerle kullanabilirsiniz tamamen nasıl hissettiğinizle alakalı.

Son düzenleme: 26 Şubat 2015
    alpaslanözden bunu beğendi.
  3. saral41

saral41 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Ve arkadaşlar unutmayalım ki compound hareketler vücut dayanıklılığınızı arttırır sizi dıştan olduğu kadar içten de güçlü kılar. Böylece izole hareketlere geçtiğiniz zaman aynı ağırlıkta takılıp kalmazsınız . Platoya düşmezsiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. saral41

saral41 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Ve arkadaşlar unutmayalım ki compound hareketler vücut dayanıklılığınızı arttırır sizi dıştan olduğu kadar içten de güçlü kılar. Böylece izole hareketlere geçtiğiniz zaman aynı ağırlıkta takılıp kalmazsınız . Platoya düşmezsiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. destan30

destan30 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    28
    Full body de 3 gün göğüs çalışılıyordu.kaç set calisiliyor
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Mart 2015 ---
    Full body de 3 gün göğüs çalışılıyormu.kaç set calisiliyor

6. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    1. Gün
    Genel tüm vücut program

2. Gün
    25 dk hiit koşu - 15 dk elliptical - 20 dk bisiklet - 10 dk yatay bisiklet + duruma göre 5-10 dk merdiven veya 1000 adet ip

3. Gün
    Genel tüm vücut program

4. Gün
    25 dk hiit koşu - 15 dk elliptical - 20 dk bisiklet - 10 dk yatay bisiklet + duruma göre 5-10 dk merdiven veya 1000 adet ip

5. Gün
    Genel tüm vücut program

6. Gün

7.Gün
    Off

Protein, yağ yakıcı ve diet ile bu programı destekliyorum. Amacım çok kas yakmadan yağ yakmaktır. Sizce nasıl bir yoldayım?

7. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
    Binlerce satir yazi yazildi bu forumda, neden dinlenmenin gerekliligini, yeterli dinlenme olmazsa sonuc alinamayacagini anlatamiyoruz bir turlu...

technical1967, swepturex ve Bekci bunu beğendi.
  8. alpaslanözden

alpaslanözden Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık memuru
    Yer:
    didim
    çok iyi yoldasınız.

9. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Yağ yakımında sonuç almak için dinlenmek gerektiğini düşünmüyorum, bulk döneminde değilim.

10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yağ yakımı sırasında kas kütlesini korumak için dinlenme gerekli.

technical1967, swepturex, Juiceles ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Anlıyorum ama bu program bana çok ağır gelmiyor, bunun bilincinde olarak off günü teke çektim. Bütün günlerim salon ile ev arasında geçiyor farklı yorucu bir iş yapmıyorum.

Nasıl düzenlememi önerirsiniz?

12. cmrds

cmrds Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
  13. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Dips eklem genisligini gereksiz yere zorlayabilir cokta gerekli degil acikcasi onun yerine lying triceps ext yapilabilir.

Siralamanizi squat, bench press, barbell row, pull up, military press, barbell curl, lying triceps ext, deadlift, calf raise olarak uygulayabilirsiniz.

Fullbody calismalari yorucudur iyi dinlenme ve beslenme gerektirir, bu calisma seklini yeterli duzeyde yapamayacaginiza inanirsaniz gereksiz yere kendinizi zorlamayin bunun yerine upper/lower seklinde bir calisma seklide yapilabilir.

Yag yakiminin uyguladiginiz tekrar sayilari ile dogrudan bir ilgisi yok, bu durum daha yuksek bir yuzde ile, beslenme aliskanliginiz gunluk makrolariniz, toplamda aldiginiz kalori ve bu degerleri hangi gidalardan aldiginiz ile ilgili, 15 tekrar buyuk oranda dayaniklilik artirmaya yonelik bir calisma olacaktir, boyle bir amaciniz var ise bisey diyemem, ancak hem dayaniklilik hemde kuvvet gelisimini eszamanli olarak yapmaniz daha faydali olacaktir bunun icin de tekrar sayilariniz 8-12 araliginda tutmaniz yeterli olacaktir.

Son düzenleme: 7 Nisan 2015
    thekinger, cmrds, Balboa7 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  14. cmrds

cmrds Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38

Hocam cevabının için teşekkür ederim programımda dips yerine cble triceps extension, pull ups yerinede lat pull down koydum bunları değiştirme sebebim bu hareketler için biraz daha kuvvetlenmem gerektiğini düşündüğüm için sizinde dediğiniz gibi eklemleri biraz zorluyor. Bu yazdığım programı pazartesi uygulamayı düşünüyoru, çarşamba ise hareketleri aynı çeşitleriyle değiştirip yapmayı düşünüyorum örneğin bench press yerine incline bench yapmayı squat yerine makinada hack squat yapmayı düşünüyorum cuma ise gittiğim spor salonun da sabah fit dersi var cross fit in biraz daha softu olarak düşünebilirsiniz iste bu kısımda cuma ve cumartesiyi upper ve lower olarak bölmek istiyorum planım haftada en az 4 ağırlık antremanı kalan günlerde ise cardio, upper lower konusunda bana bi şablon ve örnek verebilirseniz çok sevinirim (sayfaları bastan sona okudum) ayrıca sormak istediğim bir diğer konu ise sıralamada nerde hata yaptm hareketleri dengelemeye çalıstım

15. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hakkiyla yapilan fullbody haftada 3 gun yeterli olacaktir, hareket cesitliligi eklenebilir.ancak sqaut yerine hack squat veya turevi bir egzersizi yapmak yerine sqaut uzerine devam etmek daha mantikli olacaktir, upper/lower calisma sekliyle ilgili siz aklinizdan geceni paylasin yardimci olmak adina duzeltmelerini yapmaya calisalim..

Dinlenme oldukca onemli bir kavram gelisim surecinde, anlattiginiz sekilde calismaniz recovery sürecini muhtemelen olumsuz etkileyecektir.

Sic Semper Tyrannis

Son düzenleme: 7 Nisan 2015
  16. swepturex

swepturex Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İhracat
    ben splitlerle uğraştım aylardır.. evet adam akıllı disiplinli çalışılırsa gayet iyi sonuçlar verebiliyor ama beni yordu açıkcası program karmaşası ve ağırlık arttırmak benim için biraz mesele haline gelmeye başladı.. ayrıca spor salonları feci kalabalık ve sürekli belirli bir hareket için beklemek spordan soğutacak kıvama geldi.. o yüzden upper/lower ya da fullbody daha tatmin edici olacak her açıdan.. belli bir programa uymak disiplinli olarak çalışmak gerçekten çok zor.. ama hala fullbody mi yoksa upper/lower mi karar veremiyorum..

17. wardenrog

wardenrog Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba herkese, Konuyu başından sonuna okudum, çok faydalı bilgiler var teşekkürler bilgiler için ancak bazı sorular var bu egzersiz ile ilgili.
    Haftanın 3 günü Pazartesi, Çarşamba, Cuma her bölgeden 2 compound hareket yapsak olur mu? Yani her gün 2 x göğüs 2 x omuz 2 x kanat 2 x önkol 2 x arkakol ve 2x bacak gibi, olursa kaç set ve kaç tekrar olmalı? Bu şekilde olursa tüm vücut haftanın 3 günü çalışır.
    Yoksa bu kadar hareket çok mu gelir hareket sayıları düşürülmeli mi? Bazı arkadaşların bahsettiği birinci antremanda 5 x 5, ikinci antremanda 4 x 8 , üçüncü antremanda 3 x 12 olacak şekilde 12 hareket yapsak olur mu?
    Herkese şimdiden teşekkürler yardımlar için.

etasdelen bunu beğendi.
  18. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    tam programı görmek lazım,fakat yeni bir sporcuysanız muhtemelen ağır gelir.aslında yeniler için fullbody konusunda çok açgözlülük yapmaya gerek yok,yani çok hareket çok ağır çalışmak gibi vs.her bölgeyi haftada 3 gün girmek zaten çok sık demek ve hiçbirinde tükenişe kadar çalışılmaması gerekiyor yoksa alınan verim düşecektir.

akıllı çalışmak > çok çalışmak

alpaslanözden bunu beğendi.
  19. wardenrog

wardenrog Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Seri cevap için teşekkürler. Yeni sporcu değilim. 10 sene önce 3-4 yıl civarı yapmıştım, şimdi 6 7 ay oluyor.
    Program
    bench press 5 x 5
    incline press 5 x5
    bar ense pres 5 x 5
    bar ön omuz 5 x 5
    kanat pull up çekiş 5 x 5
    kanat seated row 5 x 5
    barbell curl 5 x 5
    hammer curl 5 x 5
    push down 5 x 5
    alna iniş 5 x 5
    squat 5 x 5
    leg press 5 x 5

Bunlar compund hareket olacak şekilde değiştirilerek 2. antremanda 4 x8 ve 3. antremanda 3 x 12 olacak şekilde yapsam ağır gelir mi? 2 haftadır yapıyorum zorlu program oluyor ama protein+kreatin+amino asit takviyesi ve düzgün beslenme ile zorda olsa programları çıkartabiliyorum. Asıl sorun over training durumu ve programı zar zor da olsa çıkartsam da gelişim için kötü olur mu hareket, set, tekrar sayısı olarak. Ve tükenişe kadar çalışılmaması gerekiyor yoksa alınan verim düşecektir derken antreman bittiğinde çok yorulmamız, kolumuzu bile kaldıracak halimizin olmaması durumu için mi demiştiniz. Bu şekilde yorulmak iyi antreman olduğu görüşü için sordum. Yoksa over training durumu oluyorsa sakıncalı.

20. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    ve de hepsi 5x5,pek bir şey dememize gerek yok 2-3 idman deneyince cevabı çok net anlarsınız wardenrog :)

Sayfayı Paylaş