Süt ne kadar sağlıklız ise ürünleride o oranda sağlıklı

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve heldic tarafından 2 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. bodyci55

bodyci55 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    süt içmeyelimmi onu mu diyon heldic

2. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

süt yerine süt ürünleri icmek-yemek bizim icin daha faydalı

ev yogurdu kefir peynir ayran gibi

3. Zindan

Zindan Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    perakende satış
    Yer:
    istanbul
    valla ben çok seviyorum hatta hasta ölüyorum süt le balı karıştırdım içtim cok iyi geldi inekler ve arılar sağolsun :)

4. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    ben sütü de yoğurduda sindiremem. gaz la mazla uğraşmanın anlamı yok. eğer benim gibi bir sorununuz varsa sadece peynir yemelisiniz. peynir bunların içinde en iyileri. kefir,ayran,yogurt,sut hepsi masal. sadece gaz yapan şeyler. ama bazı kişilerde gaz yapmıyor arkadaşlar. ve hatta inatla sut içerseniz o enzimler uretilmeye başlıyormus vucut tarafından diye duymustum.

AkrepHan bunu beğendi.
  5. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0

sabahtan beri anlatmaya çalıştığım konu bu direk üniversite çalışması koymadım ama bilgileri birleştirip yazdım ama direk üniversite çalışması olmayınca kaale alınmıyor 'ben denedim' gibi anlaşılıyor halbuki benim yazdıklarımda çeşitli kaynaklardan alınma ama neyse inanan inanır ben kaynaklarımı sundum mantık süzgecinden geçirip inanmak bireyle ilgili

6. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Akrephan

Universite calismasi yada duzgun kaynak ekleyip sunmalisin yoksa konustuklarin bos havada kalir

Yogurt ta sindirilemeyebilir ev yogurdumu yiyorsunuz

Kefirin sindirimi daha kolay 1 bardak sut icip sorun yasarken 1 litre kefir icip sorun yasamayan kisiller var

Buda actigimiz konunun ne kadar dogru oldugunu gosterlyor vucud süt ü kabul etmiyor ama süt urunlerini kabul ediyor

Vucudun istemedigi kabul etmedigi birseyi israrla tüketmenin ne anlami var ?

Süt cogu kiside sislik gaz problemi hazimsizlik yapiyorken buna saglikli demek gercekten mantiga uymuyor

Süt ne kadar sagliksizsa

Evde yapilan yogurt kefir peynir ise o derece saglikli

Hem sindirimi kolay süt urunleri kazeinden zengin ve uzun sure protein salgilanmasini sagliyor

Sut ve bal karistirip iyi geldi diye dusunebilirsiniz

Alkol sigara kola tatli yedikten sonrada oh iyi geldi dersiniz ama bu iyi oldugunu gostermez.

Azi bunu beğendi.
  7. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    bakınız belge yayınlayın demişsiniz ama 20 tane kaynak gösteririm bu sefer kaynakları beğenmezsiniz genelde siteye değil makalenin altına bakıyorum üniversite çalışması değilse vermiyorum buraya artık o dereceye geldim.

her neyse bu sizin gaz şikayetini kendi verdiğiniz örnek olan finlandiyada olduğunu düşünüyormusunuz öyleyse bu adamların işi gerçekten zor :) günün 24 saati gaz sancısıyla gezmeliler ama hayır onların bünyesi laktaz üretimine geçti ve artık ne gaz nede başka hastalık gibi sorunlarr yaşıyorlar verdiğim istatistiktede yazdığı gibi baya uzun bi ömürleri var halkın . sizin o övdüğünüz afrika ve asyaya göre baya uzun asya ve afrika süt içmez kemik erimez dediniz ve ayrıca süt boy uzatmaz dedi ender saracoğlu ahmet aydın gibi bilim adamları yanlış tezleriyle zaten az olan tüketimi durdurma çabasındalar.

fakat bakıyoruz Finlandiyaya boy uzunlukları devasa boyutlarda bize göre genetik diyeceksiniz e bende diyorumki bu adamların genetiği sağlıklı ve sütte içiyorlar sağlıklı yağan tek süt olmasa bile sütte içiyorlar ve zararını görmemişler bizim toplmumuzda içerse onların vücududa laktaz üretip sütten maksimum faydayı sağlayabilir.

8. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    sen evrimin cok basit bir olay oldugunu dusunuyorsun

O zaman plastik yesin bizim toplumumuz 3 5 sene sonra alisir varmi boyle bir olay ?

Bir afrikali bir finlandiyali gibi beslenemez su ve yiyecek ekonomik yapilari farkli

elma ile armut karsilastirilamaz

Finlandiya yazini gercekten okumadim

Ineklerin bu dunyaya insanlara süt versin diye gonderildigini savunduktan sonra

Saracoglu hakli süt kemikleri gucsuzlestirir boyuzamasini kisaltir kemik erimesi yapar

Profosorler ne kadar sütun sagliksiz oldugunu anlatmislar Saglikli olanlar ise fermante halleri

Azi bunu beğendi.
  9. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    sen ahmet aydın,ender saracoğlu gibi 2 tanebilim adamının peşine takılmış gidiyorsun o kadar diyorsun kaynak istiyorsun sende site hariç bu 2 sinden başka özellikle YABANCI doktorların makalelerini getir ki inandırıcılık derecesi artsın. plastiği sindirmek için olan eznimleri vücutla hiçbir alakası yok ama gizlii laktoz dediğimiz olay bi çok yiyecekte laktoz olduğunu bu sayede vücudun laktaz üretimi yaptığının en büyük kanıtıdır. ineklerin doğaya süt vermek için geldiğini savunmuyorum sadece biz daha iyi yaşamak için bazı hayvanlardan faydalanıyoruz aşka bir açıklaması yok. doğanın kanunu bu hayvanlar zeki olmadıkları için birbirinden bir tek yemek için faydalanırlar ama biz hayvanlarında canlı olduğunu unutmazsak onlardan faydalanırken onlarında canlarını hiçe saymamış oluruz.

yabancı doktorlardan kaynak bekliyorum en kısa zamanda detaylı bi araştırma yapıcam gerekirse üniversitelere gidip bizzat araştırıcam videosunuda koycam

10. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

inekler sağılmazsa süt üretmezmiş pehh kim diyorsa yalan ineği 3 ay sağmazsan hamile kalana kadar süt vermezmiş ben köyde dedemin yanında çok zaman geçirdim ahırda 2 tane büyükbaş 3 tane küçükbaş hayvanı var inek öyle toprak gibi verimsizleşip süt vermeyi kesmez

bu senin yazın baska yazında da inekler de tavuklar gibi süt üretmek icin yaratılmıstır dedin.

kendi yavrularını beslemek icin nesillerini sürdürmek süt üretiyor senin icin degil :) her ırkın amacı neslini devam ettirmektir aklına gelen herseyin mikrop dahil...

yabancı yayınlarda eklerim bir sürü hemde ona da bir kulp bulursun :)

Ahmet Aydın turkiye deki tek beslenme ve metobolizma ana bilim dalı uzmanı :)

normal bir hastahene kösesinde ki yanlıs eskimis bilgiden bahsetmiyoruz onları zaten ben coook eskiden biliyordum güncelleri ile degistirdim :)

5 10 sene sonra sende ögrenip degistirmis olcaksın :)

Aslında olay cok basit özeti su

süt ısıl islem görmeden icilebilir fakat evde bile sütü kaynatsak bu ısıl islem ve faydalı bakteriler ölüyor

uht homojenize pastorize sütler baslı basına zararlı.

sütün icindeki maddeler ile degil sütün kendisinin bozulması ile derdimiz

yoksa süt ürünlerinin hepsi cok saglıklı aklınıza gelebilecek hersey

birde süt fermante olurken faydalı bakteriler icindeki laktozu yiyorlar gelismek icin o sayede süt yogurt peynir kefir oluyor

o bakteriler bagırsak floramız icin o kadar faydalı ki bagırsak florası vucudumuzun cöpcu gorevini görüyor

eger iyi calısmazlarsa bir sürü hastalıgın nedeni olabiliyorlar.

süt ü süt olarak tüketmenin hic bir artısı yok ne amino ne sindirim nede kemiklere

fakat sütü fermante edip tüketirsek hem bozulmasını geciktiririz hemde bir sürü faydasından faydalanmıs oluruz

Süt 1 2 gün kalınca neden kesilir ? yada icine tuz limon v.s atarsanız ? süt kaynatılmaya da musait degil.

süt annesinin karnından cıktıgı gibi yavrusu doysun diye üretiliyor fakat tereyagı peynir yogurt kefir daha uzun süre dayanıklı olarak kalıyor

hic bir canlı yavru olduktan sonra süt tüketmiyor daglarda bayırlarda insan dan cok cok daha cok kötü kosullarda yol yapıyorlar ve sandalyeden düsüpte bacagını dogal beslenen bir köpek kırmaz

buda eski insanın ve simdiki insanın kafa kalınlıgı

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/y-ksek-karbonhidrat-ag-rl-t45248.html

eski actıgım konudan kopya cektim :) bir kısmını orda toplamısım :)

kemiklerimizin saglam olmasını istiyorsak en iyi besin dereotu cünkü Anne sütüne en yakın kalsiyum fosfor ve magnezyum iceriyor

Son düzenleme: 6 Haziran 2012
    Azi, ZeusS_ ve Rinkushichi bunu beğendi.
  11. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Heldic bu faydalı süt ürünlerine kaşar peyniri de giriyormu ben günde 200 gr kadar kaşar tüketiyorum 1-2 mg arası kalsiyum ordan geliyor kaşar için ne düşünüyorsun

12. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

kaşar cok iyi cünkü tam yaglı sütün tüm yagı var ve fermante gıda
    fakat

ben bu ara marka mal almaktan korkar oldum hepsine bitkisel yag koyuyolar

daha cok mandra yada pazara getiren köylülerin peynirlerini alsak daha iyi olur yoksa

kasar beyaz lor cökelek yogurt kefir hepsi rahatlıkla yenilir

bence marka alcaksak sanki lor ve cökelek daha iyi rahbet olmadıgı icin onlarda oynama yapmazlar benim sahsi dusuncem bu

süt ürünlerini kalsiyum kaynagı olarak degil vucudumuza protein sentezinde yardımcı olan vitamin mineral kaynagı olarak bakalım

kalsiyum icin daha cok yesillik tüketelim özellikle dereotu

bu tarım köyisleri bakanlıgı bazı markaları desifre etti onlarda bile sakatlık var kim bilir digerleri nasıl

Rinkushichi bunu beğendi.
  13. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    bunu demen bitirmiş okudum hepsini sabahtan beri anlattıklarımın bir tanesini okusaydın bunları tekrar edip durmazdın aynı şeyler değil farklı şeylerle gelirsen tabiki her düşünceye açığım bi kulp bulursun demişsin madem öyle bulduğum kulpları çürüt. ama çürütemiyorsun çünkü elinde yeterli bilgin ve makalen yok ama sütü süt olarak tüketmenin hiçbir + sı yok demen senin enn büyük hatan. sütü süt olarak tüketmenin kalsiyum açısından bir artısı yok kalsiyum istiyorsanız dereotu yiyeceksiniz ama sabahtan beri kazein whey ve sindirim hakkında o kadar bahsettikten sonra hala aynı şeyleri söylemen hiçbişeyi dinlemeyip bildiklerini okuyan biri olduğuu gösteriyor. bir oku dediklerimi biz fermante edilinceki yararlarını burda tartışmıyoruz fermante edilince yararı artıyor.

Sütün süt ürünlerinden farklı olarak verdiği yarar ise laktoz yoğunluğudur.
    buda çoğu insandan sizi ayırır ve vücudunuz laktaz üretir. Buda şu demek gaz sıkıntısı çekmezsiniz ve süt ürünlerinden alacağınız bilimum faydayı sütten almaya başlarsınız.
    ayrıca laktoz parçalanınca galaktoz ve glükoz un ortaya çıktığını söylemiştik. galaktaz karaciğerde yağlanmayı önlediğini ve ordan yağ atımını kolaylaştırdığı söylenebilir.

yararlandığım bütün kaynaklar:
    http://www.fenokulu.net/portal/Sayf...ayfa=KonuBaslikListesi&baslikid=31&KonuID=128
    http://www.saglikbilimi.com/monosahkaridler/
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Laktoz

ben sütü olmazsa olmaz demiyorum ama içilirse düzenli olarka içildiğinde süt ürünlerinden alınan yararın %80 i alınabilir. süt ürünlerine göre tüketimi daha kolay olduğu için gece vücudu beslemede kullanılabilir. whey oranı düşük olduğundan antreman sonrası içecekseniz baya fazla içmeniz gerekir o nedenle gece tavsiye ediyorum

14. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar baya bir hararetli tartısıyorlar :D ama kendi adıma heldic haklıdır. cunku sut onun dediği gibi bana zarar veriyor. ama kız arkadasım bunu devamlı tuketiyor ve hatta bazen bir litreyi bir kerede içiyor ya :D ve ister inanın ister innamayın bırakın gaz ve şişkinlik problemini aksine içmediği gun kendini cok bitkin hissettigini soyluyor. varyaaaa bana bir litre sut içirseler daha sonra açık havaya çıkmazsak yandık :D bir şey bu kadarmı gaz yapar ya. sut yogurt ayran kefir hiçbirini içmem yemem kulliyen zarar bana. sadece peynir yerim. o hiç zarar vermeyen harika bişey bence

15. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    @AkrepHan bence ısrar etme bu konuda çünkü heldic haklı

@heldic sana çok konuda kızıyorum hatta uyuz oluyorum sana :) ama bu konuda haklısın kutu ustu almanın manası yok fermente urunler daha saglıklı

ve evet mumkunse doğal urunlere yonelmek mantıklı mesela organık sertıfıkalı yada koyylu urunlerı

ve derotu olayı çok mantıklı :)

@AkrepHan süt kalsiyum açısından mantıklı değilidr ve kemik salığı açısında gerkesizdir + bazı çalışmalarda fayda değil zarar sağlamıştır

heldic ve Azi bunu beğendi.
  16. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    ben dediklerinizin hiçbir aksini idda etmiyorum. :)
    kutu sütü zararlıdır biliyorum.
    bide günlük kalsiyumunu fazlaca karşılıyorsan süt tüketmelisiniz dedim çünkü süt vücuttan kalsiyum çalıyor bunada tamam
    süt yerine fermante yenirse daha sağlıklı tamam

ama ısrar ettiğim konu sütün hiçbir yarar sağlamadığının söylenmesi yoksa araştırdım süt hakkında ilki kadar koyu derecede yarar sağladığını düşünmüyorum.

ama dediğim gibi alışmış bir biret fermante ürünlerden alıcağı yararın %80 ini sütten alabilir. hem daha ucuz hemde daha kolay daha fazla miktarda tüketilir.

ısrar etmiyorum bu konudan önce fermanteyle eşit yarar sağlayacağını ve alışmamış bünyelerdede yarar olacağını düşünüyordum bu 2 görüşüm yaptığım araştırmalar sonucu çürüdü ama süt yararsızdır demek yanlış.
    zararıda var yararıda UHT sütlerde bile ölmeyen yararlı besinler varken günlük veya çiğ sütten alınabilecek yararı %80 e yaklaşır.

ben bunun üstünde duruyorum yoksa niye bu kadar uğraşayımki :)

edit:günlük sütün hazmı hariç bi zararı olduğunu hala düşümnmüyorum ama UHT leri bende tavsiye etmiyorum yarardan çok ve çok fazla zararı var

Son düzenleme: 7 Haziran 2012
  17. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    @Akrephan

Heldic ve Danny nin yazdıkları oldukça isabetli.
    Heldicin araştırmaları üniversite araştırmaları ve kontrollü deneyler, oldukça dolu dolu bilimsel veriler.

Süte alışmış bir birey diye varsayım mantıksız; yok böyle bir şey, vücudun bunu sindirmeye müsait değil.
    Vücudunun %90nı bakteriler!
    Sen kendini insan olarak görüyorsundur, fakat ben insanlara baktığımda %90nı bakteri olan bir organizma görüyorum.
    Yani bakterilere ve onların davranışa ayak uydurmak zorundasın!
    Burada ayrıntılı anlatıyor.
    http://www.ted.com/talks/lang/tr/bonnie_bassler_on_how_bacteria_communicate.html

Zıttı davranmak da inat edersen bünyene kesinlikle bir fayda sağlayamazsın ;)

Danny Boy bunu beğendi.
  18. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bahsettiğim video yu kendinden Türkçe altyazılı olarak izlemek isteyenler için.
    [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=BRwxYhDUl3A&feature=plcp[/YOUTUBE]

Youtube kanalıma üye olabilir, yorumlarınızla bir sonraki video mu şekillendirebilirsiniz arkadaşlar.
    Bu tip bilimsel konularda kendi düzenlemem videolar da hazırlıyorum ;)

19. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    hehe danny sanada tesekkurler son cümlemde

evet sütü süt ürünü olarak tüketmenin fermante ürünlere karsı hic bir artısı yok aynı besini fermante ürünlerden alıyoruz ve zararsız olarak

Akrephan sende o kadar faydalı olmadıgını anlamıssın herkes birseyler ogrendi bosuna iddalasmayı bırakalım artık

dedigin laktoz yogurtta da kefir de de var ama daha az ve vucud daha kolay hazmediyor süt de fazla ve cogu kisi de laktoz intoleransı var buda süt icmekle gecen birsey degil

sadece hazımsızlıgına alısırsınız sıradan gelir

20. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    akrephan

Kendin gunluk sütun zarari da var yarari da demissin.

Ama fermante ürunlerin hic bir zarari yokken daha faydali

Neden zararli bir seyi tüketelim ki bunun ne mantigi var ?

kefir yogurt peynir bulunmuyor olsa hadi tamam icmek zorundasin

Yada bir savas ta falan kaldin tek beslenme kaynagi süt ise otur ic

Yoksa hic gerek yok ocakdan alinca mayala obur gun ayran yap ic

Maliyeti gene ayni hemde tamamen faydali ve hic bir zarari yok.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş