Süt ne kadar sağlıklız ise ürünleride o oranda sağlıklı

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve heldic tarafından 2 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    bizde kabulleniyoruz ama çiğ süt bulunamazsa mecbur içicez fermante olunca kazein whey protein oluyor diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin. yani kana daha hızlı karışıypor biz kazeinede ihtiyacımız olduğu için süt içiyoruz. çiğ süt bulunursa güvenilir yerden yoksa günlük süt ve en son tercih edilmesi gereken kutu süt şeklinde sıralıyoruz bide o enzimler dediğniiz gibi ısıl işlemde kayboluyor fakat doğuştan süt içen birisinin vücudu onların hazmetmede zorlanacağını düşünmüyorum çünkü evrimleşmiş bi vücut artık eskisi gibi değil vücudu sütü veya içindeki laktozu yabancı bir madde gibi algılamıyor.

2. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    laktoz intoleransi neden o zaman bir suru kiside var evrimlesmissek ?

Fermante urunler kazeinden zengin zaten

kazein icin peynir yogurt yeterli hemde zarari degil faydasi var

Sut icme gibi bir zorunluluk yok

3. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Ornek vermek gerekirse ben ve benim neslim bolca sut urunleri yiyerek ve sut icerek buyuduk. Annenlerimiz sutcuden sutu alir yogurt, muhallebi, sutlac, ayran vs yapardi surekli afiyetle yerdik ve cok saglikli bir nesil yetisti o donemden ama benim anlamadigim sut ve sut urunlerini bicakla ortadan ayirir gibi nasil ayiriyoruz, sutun kalitesi her zaman tartisilabilir mesela sutcuden aldigin sutu kaynattiginda eskiden bir kaymak cikardi sutu icemezdin kaymaktan bu sutun kalitesini gosteren bir durumdur bence ama diger yandan sut ve sut urunlerini birinden bu denli ayiran turkce veya ingilizce bir yazi gormedim varsa okumak isterim.

dkemre ve AkrepHan bunu beğendi.
  4. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    yarin bilgisayardan girince paylasayim

5. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğin gibi ailenizde olmasına bile gerek yok laktoz intoleransı doğuştan süt içen kişilerde olmaz çünkü laktozu sindirebilecek enzimleri sütten almasına gerek kalmaz vücudu üretir ve laktozu sindirir. ama doğuştan süt içmeyenlerde (bazılarında) olur. dediğini gibi herkeste görülen bi hastalık değildir.

• Ekmek ve diğer fırın ürünleri
    • İşlenmiş kahvaltılık tahıllar
    • Toz patates, çorba ve kahvaltılık içecekler
    • Margarin
    • Salata sosları
    • Şekerlemeler ve diğer çerezler
    • Bisküvi ve kek karışımları
    bunlarda laktoz içerdiği bilinmeyen diğer maddeler eğer insan doğuştan bu yana laktozu vücuda tanıtmamışsa vücut laktaz üretimini keser ve vücuda laktoz girdiğinde bunu nasıl sindireceğini bilemez buda gaz gibi şikayetleri ortaya çıkarır.

En can alıcı örnek ise

Laktoz İntoleransı avrupada çok düşük bir kesimde varken orta doğuda buna oranla baya yüksektir. bunun nedenine biz adaptasyon diyoruz. ama bu adaptasyon öyle yıllar sürmez doğuştan beri süt içen bir kişinin vücudunun laktaz üretmemesi ölümle eşdeğer tutulur bu nedenle laktoz intoleransına yakalanmaz.

kişisel görüşüm şu ki:
    Türklerde avrupa ırkı gibi kısrak sütünü tükettiği zamanlar onların en ihtişamlı çağlarıydı Cengiz Han Mete Han bunlar tatitikleriyle dünyada ordu sistemine yön vermiş liderler. Ama bakıyoruz süt tüketimi imparatorluk kurulup atların kullanımı azalınca ve Türkler fakirleşip salyanesiz topraklarda sefalet çektiğinde süt tüketimi azalmış biz türklerde savaşçılık özerlliklerimizi yitirip süt,et tüketimimizi sıfıra indirdik.

sonu biraz off-topic oldu ama bölmek istemedim

Son düzenleme: 4 Haziran 2012
  6. dkemre

dkemre Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Arnold fiziğini süte borçlu herkez zararlı diyor ben çözemedim bu işi.
    Şahsen bende protein tozu kullanmadığım için bol bol antreman sonrası süt, lor gibi protein içeren ürünler tüketiyorum. 5 aydır bi zararını görmedim.

7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    laktoz intoleransi bebekken olmaz nerden buluyorsunuz bu sacmaliklari

Bebekken vucud laktozun sindirimi icin enzim salgilar 3 yasina gelindiginde vucud salgilamaz

Bu ne demek oluyor anlamaya calisirsaniz 3 yasindan sonra bana süt verme gerek yok demek oluyor anlayana tabiki

8. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    saçmalayan sensin biz gidip anne sütü yada hamile bir ineğin sütünden bahsetmiyoruz inek tavuk gibi her zaman üretken bir hayvandır onun sütünden bahsediyoruz.

9. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    her inek irkimi oyle yoksa insanoglunun melezledigi inek mi

10. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    :) tabiki her ırk verir fazla süt versin diye montofon gibi ırklar melezlenir

11. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    inek neden sut verir biliyormusunuz ?

Burda da cuvalladiniz bana da mantiksiz geliyordu baska bir canli baska bir canli icin neden süt uretsin diye

Insanoglu süt sagma yolu ile inegin memesini hergun uyarmakta inek de yavrusunun hala süt ictigini sanmakta yoksa 3 ay inegi sagmayin yeniden hamile kalana kadar süt vermiyor

Tavuklara gelirsek ciftlikte kafeste yasayan hayvan kuluckaya yatmoyor yatamiyor cunku yumurtalarini hergun aliyoruz

2 insan eli degen bir sagliksiz bir olay

Bu mantigi nerden buluyorsunuz inek ve tavuk insana hizmet etsin diye yollanmis yok ya

Varmi boyle bir olay ?

12. halterman

halterman Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    body
    süt zararlı yumurta zararlı yağlı yemek zararlı tuzlu zararlı sekerli zararlı ulen biz ne yicez ne icecez :D

albatros46 bunu beğendi.
  13. ModiXvoorN

ModiXvoorN Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    heldic selam, yukarıda yazmış olduklarını bilimsel ispatlarıyla birlikte kanıtlamanı istiyorum.

14. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    neyini kanitlayacam yaz google inekler neden süt verir diye

Ben arattim bu bilgi cikti aratip okuyabilirsin inegin sut vermesinin bilimsel ne calismasi olcak

15. ModiXvoorN

ModiXvoorN Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Bilimsel herhangi bir ispatı olmayan şeyi neden paylaşıyorsunuz, neye istinaden savunuyorsunuz?. Google 'da yazan ya da aratılıp bulunan her hangi bir şey sizin söylediklerinizin doğru olduğunu mu belirtiyor, bende yazsam sallasam doğru mu olacak yani?.

Bir önceki mesajımda da belirtmiş. Bilimsel kanıtlarını koyun ortaya ve bizi susturun öyleyse.

AkrepHan bunu beğendi.
  16. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    koyayim ne istiyorsun ilk sayfadaki yazilar zaten bilimsel konuyu actigim mesaji okumadin mi altinda calismalari da var

Fakat konuyu sutun zararindan ineklerin süt verimine cektiniz

Actigim konuyu oku bilimsel calismalarida var onlara goz gezdir

Ben veteriner degilim ineklerin yasami hakkinda cok bilgim yok

Ama actigim konuya hakimim kafana takilan varsa sor cevaplayayim

17. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    googlede her arattığına inanma :) Ama unuttum işine gelenlere inanıyordum değil mi?
    iekler sağılmazsa süt üretmezmiş pehh kim diyorsa yalan ineği 3 ay sağmazsan hamile kalana kadar süt vermezmiş ben köyde dedemin yanında çok zaman geçirdim ahırda 2 tane büyükbaş 3 tane küçükbaş hayvanı var inek öyle toprak gibi verimsizleşip süt vermeyi kesmez

sen kendin çuvalladın her tartışmada google da okuduklarına inanma derdin şimdi sen inanıyorsun hemde bir üniversite araştırması olmadan kısacası sen hep işine geldiğinde inanıcağın için yeğenin bile kulağa hoş gelen bi şey söylese süt hakkında onu gelip burda paylaşıcak kadar düştün. artık mesele süt değil bizim meselemiz hala sütün yararlı olduğu ama senin sanırım artık işi kişiselleştidin.

ben cevabımı ilk mesajımda verdim bunun üzerine yazdığın hiçbir mesajda doyurucu bir bilimsel bilgi alamadım alana kadarda cevap yazmıycam kişilere saldırmaya başlıyosunuz çünkü siz bi süre sonra

Son düzenleme: 4 Haziran 2012
  18. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    evet kutu süt gerçekten sağlıklı değil gerçek olarak

inek olayı ise evet oda doğru inek eğer sağiılmaz ise süt vermez yani biz onu kandıryoruz hile ile bir nevi süt versin diye

benim merak ettiğim acaba evet kutu süt sağlıksız peki bu kutu sütü alsak evde kaynatsak ve kessek lor yapsak onun durumu ne olur ?

19. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    kutu sütün zararına bişey demiyorum ama şu ineğin sağılmazsa süt vermeyeceği olayı inandırıcı gelmiyor çünkü dedemler köye yılın 8 ayı gidiyor kalan 4 ay inekleri akrabalar besliyor sütüde gayet tatlı ve güzel oluyor.

Ayrıca günlük süt ısıl işleme uğruyor ama başından beri anlattığım olay bi kişinin vücudu laktaz ı üretmezse zaten süt içebilme imkanı yok o yüzden süt içen birinin laktaz enzimini vücudunun üretmesi içten bile değil. üretimine alışmış adapte olmuş evrimleşmiş

20. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Vaaauuuvvv süper bir nokta yakalanmış.
    Sağılmadığı zaman inek süt verir mi, yoksa vermez mi?

Olurunu iddia eden de, aksini iddia eden de lütfen bilimsel veri ile konuşsun ;)
    Bizde okuyup bir sonuca ulaşalım ;)

Konuyu lütfen 2li polemik şeklinde; aç google bak, ben köyde denedim ...vb haline getirmeyelim ;)

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş