Protein olayını abartmamak

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve sarsılmaz tarafından 3 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    miller deneyinin bilimsel olmaması ?!...bu da nerden çıktı,bilimsel deney olmadığı?...

güzel kardeşim, konu eğer müspet bilimse bi olayın "bilimsel "olup olmadığının en büyük kanıtı o işin mümkün olduğunca " matematik ile olan yakınlığıdır" ,eğer bu mevcut şartlarda mevcut değilse , o zaman fiziki laboratuar deneyi yapacaksın..."miller deneyi " neticede bi deney ve bilimsel bi deney...buna ,kalkıp dawkins!in "bilimsel değildir" falan demişse gayet ayıp etmiş...dediğini de sanmıyorum...(

ayrıca, miller deneyini "protein ile olan ilişkiden dolayı" vermiş bulunuyoruz...

sanırım "celal şengör,ali demirsoy "vb gibileri pek beğenmediğinize göre bayağı bi "bilimsel akademik formasyona "sahipsiniz...)))

neyse, ne denirse densin bilim dünyası neticede şu an için "darwin ile "idare etmek zorunda...tıpkı, "freud, newton ,galileo ,mendel "ile idare etmek zorunda oldığu gibi...

yaşamın uzaydan gelmiş olma teorileri "evrim "in olamayacağı anlamına gelmez...

2. gurkanisevic

gurkanisevic Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    arkadaşlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma hastalığımız burada da kendini göstermiş...evrim teorisine yapılan saldırıların sebebi de belli destekleyeni de belli amacı da belli ama sandığınız gibi teorinin amacı kimsenin inancıyla ilgili değil...ateist olmak da kötü birşey gibi yazılmış o da hayret verici unutulmasın ki en büyük katliamlar din adına yapılmıştır tarih boyunca...

3. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Miller Urey'in deneyini birazcık açalım. Miller Urey labratuar ortamında basit bir atmosferik yapı kurarak bazı bulgular elde etmek istiyordu.
    Bunun içinde amonyak , metan , su gibi bazı maddeler ile deneyler yapmış ve bu deneyler sonucunda çeşitli maddeler ile proteinin yapı yaşları olan amino asitleri
    elde etmişti. Deney bu şekilde oluşmuştur kısaca anlatılırsa eğer.

1) Miller Urey bu deneyde atmosferik yapıyı oluşturmak için metan , amonyak ve su kullanmıştır. Fakat dünyamızın atmosferi bilindiği gibi
    azot , karbondioksit , oksijen vb. gazlardan oluşmaktadır. Bilim adamlarınında açıklamalarına göre dünyamız il çağlarından bu yana
    atmosferi hep bu şekilde idi. Fakat amino asitleri oluşturmak için amonyak ve metan gereklidir. Bu gazlarda dünya atmosferinde bu yoğunlukta
    bulunmadığı için amino asitlerin dünyanın atmosferinde bazı reaksiyonlar sonucu oluşması imkansızdır. Bunu Miller Urey'in kendiside itiraf etmiştir
    zaten.

2) Miller Urey yine buna benzer yaptığı birçok deneyde amino asitleri açığa çıkaramamıştır. Çünki reaksion sonucu oluşan amino asitler bu atmosferik yapıda
    oluştuğu andan itibaren kendiliğinden imha oluyordu. Bunu önlemek için deneyine cold trap denen bir düzenek yerleştirmiş ve oluşan amino asitleri bu ortamdan izole ederek
    imha olmalarını engellemiştir. Böyle bilinçli bir düzenek ise dünya atmosferinde yoktur. Yani atmosfer metan ve amonyaktan oluşsa dahi açığa çıkacak olan amino asitler
    anında kendilerini imha edeceklerdir.

Bazı bilim adamları bu deneyi birebir dünya atmosferine yakın bir yapıda yapmaya çalışmışlardır. Fakat yapılan deneylerin hiçbirinde 1 adet amino asit bile oluşturmayı
    başaramamışlardır.

Son olarak burda kimse ateistlere veya her hangi bi inanca hakaret veya aşağılama yapmıyor. Biz sadece Darwin ilk dönemlerinde ateistti ve evrim teorisinde de bunun propagandasını yapmıştır dedik. Burda bi aşağılama görüyosanız o sizin sorununuz. Kimse öküz altında buzağı arayıp konuyu saptırmasın.

Gurkan arkadaş spor yapıyorsak bu okul okumadığımız veya kitap okumadığımız anlamına gelmiyor burdaki kimin ne derece bilgili olup olmadığını sen ölçemezsin konu ile ilgili bi bilgin varsa paylaş okuyalım değerlendirelim.

Pappy ve Big_Hammer bunu beğendi.
  4. wrath06

wrath06 Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    53
    Ben bilgi sahibiyim ne hakla fikir bilgisiz olduğumuzu çıkardın senin kötü olmadığını savunduğun ateizmin döktüğü kanlara ve evrimin SÖZDE mekanizması olan doğal seleksiyonun nasıl kan dökmeyi hak gördüğüne öncelikle darwinin şu sözleriyle bakalım

Doğal seleksiyona dayalı kavganın, medeniyetin ilerleyişine sizin zannettiğinizden daha fazla yarar sağladığını ve sağlamakta olduğunu gösterebilirim. Düşünün ki, birkaç yüzyıl önce Avrupa, TÜRKLER TARAFINDAN İŞGAL EDİLDİĞİNDE, Avrupa milletleri nasıl risk altında kalmıştı, bugün Avrupa'nın TÜRKLER TARAFINDAN İŞGALİ bize ne kadar gülünç geliyor.
    Avrupa ırkları olarak bilinen medeni ırklar, yaşam mücadelesinde Türklere karşı kesin bir galibiyet elde etmişlerdir. Dünyanın çok da uzak olmayan bir geleceğine baktığımda, çok sayıdakı AŞAĞI IRKLARIN medenileşmiş yüksek ırklar tarafından ELİMİNE EDİLECEĞİNİ (YOK EDİLECEĞİNİ) görüyorum." (Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, Vol. I, 1888. New York: D. Appleton and Company, s. 285-286

Bu yazıda gördüğümüz gibi darwin insanların gelişimini medeni ırkların ortaya çıkışını birbirlerini yok ederek en modern ırkın hayatta kalabileceğini ve insanın evrimi tamamlıyacağı şeklinde saçmalamış kan dökmek evrimin kanunudur kan dökmek SÖZDE mekanizma doğal seleksiyonun kanunudur güçlü zayıfı ezmeden hayatta kalamaz iş durum bundan ibaretken ortaya birçok ideoloji atıl DİKKAT EDİLECEL NOKTA bu ideolojilerin temeli yine evrime (darwine) dayanıyordu komunizm ve faşizm...

komunizm milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş en kanlı ideolojidir lenin, stalin, troçki, mao bu kanlı komunist dikdatörlerden bazılarıydı...

faşizm ise daha tehlikeli bir ideolojiydi çünkü ırk üstünlüğü iddaa ediyordu evrimin en çarpıcı yönünü hitlerin ojeni katliamında görebilirsiniz sakat ve engelli insanları toplumdan ayırarak onları öldürttüryoru ve saf üstün alman ırkını oluşturman için çiftleşme çiftlikleri kuruyordu sırf hitlerin kendi ülkesinde emir vererek bu şeklil 100.000 lerce insanı öldürttü italyada mussolini bundan farklı birşey yapmıyordu işte dinsizliğin sonu vicdansızlıktı bu dikdatörler savunduğu ideolojilerin hakkını kesin ve katı bir şekilde vermişlerdir ki paris komuni en kanlı komunizm ayaklanmasıdır binlerce insan ki din adamları yoğun olmak üzere kurşunlanarak öldürüldüler....

bütün bunlardan sonra Ateizm çıksın barışı savunsun ne kadar gülünç değilmi bugün libyada ırakda çeçenistan srebrenicada afganistanda doğu türkistan olan katliamlar tamamen ideolojiktir bu masum insanlar vicdansız öğretiler yüzünden öldürülüyor en yakın örnği sırp kasabı Karadziç dir kendisi bir ateistdir..................

Dinler hiç bir zaman kan dökmeyi emretmez gerçek dinine bağlı insan vicdanlı saygılı insandır hristiyan olsun musevi olsun yahudi olsun ben bu üç dinede büyük saygı duyuyorum ve inançlı insanları seviyorum emin ol turan dursun ilhan arsel gibi hakarethane iftiracı saldırgan nefret duyan ateistler hariç saygılı ateistleride seviyorum çünkü o da bir inançtır.

Pappy bunu beğendi.
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    yahu gerçekten konuyu nereler bağladığınıza hayret ediyorum...bu nasıl bir sığ bakış açısı ...katliamların sorumluluğunu darwin e bağlamak?!...:

-evrim ile ateizm ilişkisini nasıl hemen şekillendirebiliyorsunuz ?!...her evrime inanan insan ateist mi?!....bu nasıl bi mantık ?!..şimdi evrime haksız yere saldırı yapıldığı için değindiğimizden diiye biz de mi "ateist "oluyoruz., kaldı ki alakası dahi yok .....bi kere insanları hemen yargılama hakkına nasıl sahip oluyorsunuz...zaten, çelişki içindesiniz : bir tarafta "atesitlere saygı uyarım "i diyorsunuz ,diğer tarafta "kanlı vb tarzı " yorumlar?!..

-ateizm niye barışı savunsun vb vb ...belli ki bi şeyler lkarışmış durumda...

-wrath 06 -arkadaşın anlattığı gibi doğrudur, tarihteki en büyük katliamların bi çoğunun din adına yapıldığını bilinen nokta...hala da yapılıyor...

şuna kısaca ,inasnoğlunun hırsı ,canavarlığı demek doğru olacakken ,konuyu takım tutar gibi "belirli bir zümreye "bağlamak?!...((( hitler, musolini vb gibi oluşumlar tarihte her zaman vardır ve olacaktır da...bu işin "müslümanı, hristiyanı, atesiti, deisti ,komunisti, faşisti ,dindarı vb si "olmaz...

zira, hırs, ihtiras ,güç edinmek insanoğlunun en büyük zaafıdır...ve böyle olacaktır!...insanoğlu nun hırsı, ahlkaki erozyonu,vahşeti ideolojik, dini, çerçevelerle basitce şekillendirilemez!...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:56 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:48 ----------

bu arada ,allahallah konu nerden nereye geldi yahu?!...(((

6. gurkanisevic

gurkanisevic Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    dostum hepsini bir torbada toplamış kolaylık olsun diye ateizm, evrim, faşizm, komunizm tekmili birden tüm kötülüklerin anası oluvermiş...

evrim teorisinin insanların manevi açıdan çelişkiye düşürmesi dışında bir zararı olduğunu düşünmüyorum kimseye...

wrath dostum bilgi sahibiyim demişsin en sonda da dinler kan dökmeyi emretmez demişsin buna üzüldüm sadece...cihat nedir ve kuranda bu konuda neler yazıyor, inanmayanlara ne gibi bir muamele yapılmasını emrediyor kutsal kitap bir incelemekte fayda var...bilgi sahibisin eyvallah ama hem yanlış hem taraflı bana göre...

bir parantez de libyaya açalım libyaya müdahalenin sebebi ateizm değil petroldür :) bunda hemfikir olabiliriz sanırım...

Pappy bunu beğendi.
  7. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Bu sözlerinle cehaletinin ne boyutta olduğunu açık bir şekilde öğrenmiş olduk. Cihadı savaş olarak gören ve bunuda kurana dayanarak açıklık getiren biri ömrü hayatında ne kuran okumuş demektir nede herhangi bir dini kitap. Kısaca cihadı özetliyelim :

Dinde cihat 4 şekildir:

1) Kişinin kendi ile olan cihadı ( yani kendi nefsi arzuları ve dünyevi ihtiraslarıyla mücaddele etmesi ) Buna islamda cihadı ekber denir yani en büyük ve en zor olan cihattır. Ve en zaruri asli olan cihat budur.

2) Kitlelere ulaşacak şekilde islamiyeti yayacak her türlü yöntem ile yapılan cihat. ( kitap, vaaz günümüzde internet televizyon vs. )

3)
    Dua ile cihat

4) Şavaşarak cihattır ki bu enson seçenektir.

Cihadı açıklarken en önemli 3 bölümü hiçe sayıp cihadı savaş olarak nitelemek "senin tabirinle bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktır". Şimdi diceksin binlerce yıl bu medeniyetler neden bu kadar kan döktü. Kimi toprak için döktü , kimi para için döktü , kimi hırs içi döktü , kimide iktidar olmak için döktü bunların bazılarıda cihad için savaşmışlardır. Çoğuda cihadı öne sürüp dünyevi arzuları için cihadı istismar etmişlerdir. Bu istismar yaşadığımız yüzyılda da devam etmektedir. Kendilerine mücahit deyip ceşitli ülkelerde sivil halk üzerinde terör uygulayan "gerizekalı" insanlar cihad ettiklerini söylerler. Fakat bu söylemlerinin altında farklı dünyevi arzuların yattığı aşikardır.

Pappy ve Big_Hammer bunu beğendi.
  8. gurkanisevic

gurkanisevic Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    son kısmı özeleştiri gibi olmuş çok memnun oldum...aynı mantığı stalin vs için de kurarsanız benim itiraz ettiğim yeri halletmiş oluruz...ateist olduğu için etrafa zarar veren kimse yok bunu anlasanız yeter bence...

kimsede şöyle bir mantık yok "Ben ateistim yaratıcıya inanmıyorum o yüzden kimseye hesap vermeyeceğim...ee madem öyleyse etrafa saldırayım her türlü haltı yiyeyim"

9. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Ben öz eleştiri yapmadım gördüğüm kendimce doğruları ve yanlışları özetledim. Bilindiği gibi öz eleştiri kişinin kendini veya ait olduğu bir kısım grubu eleştirmeye denir benim o şahışlarla uzaktan yakından alakam yoktur. Benim her hangi bi ideolojiye veya zümreye düşmanlığım yoktur. Herkezin düşüncelerine ve ideolojilerine saygım vardır. Yazılarımda da her hangi bir aşağılama veya hedef gösterme gibi bir ibare yoktur. Darwinin ateist olduğu için ateisttir dedim. Ağzımdan ateistler zararlı kişilerdir diyede bişey çıkmadı. İş bide stalin lenine girerse hiç işin içinden çıkamayız. :) fazla uzatmaya gerek yok. Bu konu lastik gibi asıldıkça uzar gider..

Pappy bunu beğendi.
  10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    neyse bu kadar çok gereksiz polemikten , alınan nasihatlardan sonra konuya dönersek:

------------------------

-aşırı miktarda "hayvansal protein "alımının,hele bunun "kırmızı et ürünlerinden "alımının özellikle " a ,b ve ab " kan gruplarında sağlık yönünden oldukca olumsuz etkileri mevcut...sebebi, vücutta aşırı miktarda oluşacak olan "radikal asit külleri"...özellikle, kanser türleri, kalp,yüksek tansiyon " konsunda riskler çok büyük...0-grubu ,bu bakımdan daha şanslı (avcı, toplayıcı)...

-vejeteryan diyetler, vitamin C ve E gibi anti-oksidan vitaminler ve carotenoidler yönünden zengindirler. Genel bağlamda, vejetaryenler esasen, obezite, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, osteoporoz ve bazı kanser türlerine -özellikle akciğer ve kolon kanseri- yakalanma risklerini azaltırlar.evrimleşmeyi müteakiben, oluşan a ,b ve ab grupları oldukca yeni kan grupları vejeteryan diyete çok yatkın...

bazı noktalar

-o grubu ,en eski grup...
    -a grubu m.ö 25.000 lerde avrupa, ortadoğu
    -b grubu m.ö. 10.000 lerde asya ve japonya da...
    -ab grubu çok yeni...sadece 1500 lerde ortaya çıkan...karışım grup...

konuyu özetlemek gerekirse , kan grubu diyetleri de bırakılacak olursa , "et ürünleri yerine " , "lacto-ovo vejetreyan " diyet grubu , yani "tahıl,sebze ,meyva" vb yanısra "süt ürünleri ve yumurta "kullanılan "besin alımı" ile "protein sentezlemenizde herhangi bir sorun yaşamadan ,daha sağlıklı ve uzun yaşamak mümkün ...(o-grupları bir miktar konu dışı kalıyor, salgı, sindirim ,enzim sistemleri farklı) ...ancak, amino asit kombinasyonlarını doğru ve tam kurmak şartıyla...)))

11. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    işte bitkisel beslenmede alınacak amino asit kısıtlanıyor. amino asit zincirini olusturabilmek adına bir kac kaynağı karıstırmak lazım. o zamanda diyetin karbonhidrat yonu alıp basını gidiyor. karmasık bir durum bazı vejetaryenlaer yemeklerden once amino asit alıyorlar dısarıdan. bununda amacı apacık : zinciri tamamlamak. ben kan grubu diyetlerine yada bitkisel beslenmeye karsı olmamakla birlikte. herseye ragmen protein ve yag yonunden zengin karbonhidratca fakir olan et urunlerinin tuketilmesinden yanayım. tabiiki dengeyi kurmak sartıyla.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:21 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:04 ----------

hiçbir sağlık otoritesinin bu diyetleri onaylamadığı biidiriliyor şu videoda :
    http://www.uzmantv.com/kan-grubu-diyeti-saglikli-bir-diyet-midir

zaten bu tur diyet palavraları (ketojenik diyet , kan grubu diyeti vs.) hep para kazanmak amcıyla ortaya atılan iddialar. ancak burada ketojenik diyete bir parantez acmak gerekirse. bu diyet biraz dahqa değiştirilerek ve dogru uygulanabilirse en dengeli ve duzgun bir beslenme şeklini alır. sadece ve sadece bu diyete her zaman sıcak bakmısımdır. onun dısında diyet dönem dönem , dengeli beslenbme daima uygulanır.

Pappy bunu beğendi.
  12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ***kan grubu beslenmesi tamamen doğru bir olaydır!...palavra değildir, zaman gzölerinizle göreceksiniz zaten...)

radikal asit küllerini vücutta oluşturmadan vücut ph değerinden tutun, kolestrol vb herşey düzene girecektir...aslında zahmeti de değil..proteini tamamen hayvansal üründen kullananlar her zaman risk altındadırlar...aşırı, hayvansal protein kullanımına dikkat!...((

***bitkisel kaynaklardan amino asit zincirini tamamlamak "et kaynaklarından" tamamlamaktan daha az kalorinin vücuda girmesini sağlar...nedeni,"posa "dır...örneğin "börülcede protein 100 gre da 23 gr iken yağ oranı 1.1 gr, karbonhidrat 55 gr "dır ve bunun yanısıra elzem posa, mineral ve vitamin içerir (c-vitamini dahil)...ancak, tabi ki tek kaynak olmamsı gerekiyor...kombinasyon lazım...

Sayfayı Paylaş