Protein Oranı Mı - Protein Kalitesi Mi / Whey Protein Mi? Blend ( Karma ) Protein Mi?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve BeachBoy tarafından 21 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 23 üye.
  1. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Protein kasın ana yapı taşı olan amino asitlerin ana çözünüm maddesidir. Diğer ve bilinen bir değişle –proteinler amino asitlerden meydana gelir-. Antrenmandan sonra protein ihtiyacının artması tamamen yeni doku yapımına ve onarımına olan ihtiyaçtan mütevellit bir sürecin tetiklenmesidir.

Peki…Antrenmandan sonra alınan proteinin kalitesi mi yoksa oranı mı daha etkindir…esas ve en can alıcı soru işte budur….kilo başına 4-5 gr protein almak ne derece mantıklı…?...Bunun uzun dönem dahilinde iç sisteme yan etkileri neler olabilir…tahmin etmek zor olmasa gerek… yüksek testosteron+yüksek protein = yüksek metabolik hız = erken yaşlanma....

Yapılan son araştırmalar protein oranı için bize metabolizmamızın oranlamadan ziyade daha çok KALİTE ile ilgilendiğini ortaya koyan çok şaşırtıcı sonuçlar veriyorlar.

2011 yılında Standford Üni’de yapılan buna ilişkin bir deneyde 22 kişilik kürek takımı 11er kişilik iki gruba ayrıldığında ilk gruba kürek antrenmanı sonrası sadece 44gr’lık whey protein türü verilirken, diğer 11 kişilik gruba whey+casein+albumin+soya şeklinde 22gr’lık dörtlü karışım blend protein verildiğinde ilk gruba oranla daha hızlı yenilenme elde edildiği tespit edilmiştir.

Yine 2009 yılında Birleşik Devletler ordusunun elit birliklerine ağır operasyon senoryoları uygulama pratiklerinde (48 saatlik uykusuzluk+maraton vs) takviye olarak verilen sıvı beef+whey+albumine+soya karışımının salt casein takviyesine göre daha uzun süre ve DAHA DÜŞÜK DOZDA OLMASINA RAĞMEN DAHA ANABOLİK etkinlik gösterdiği tespit edilmiş. Bu iki deney sonucundan kabaca –oran değil, kalite önemli- çıkarımını yapmak mümkün gibi görünüyor. Ama iş ağırlık antrenmanına ve KAS ÖLÇÜSÜ kazanmaya geldiği zaman işler biraz daha karmaşık bir duruma evriliyor gibi, çünkü Oxford Üni’de ağırlık çalışmasını düzenli olarak yapan öğrenci grubuna verilen karışımların özellikle antrenmandan hemen sonra BCAA açısından yetersiz kalabildiği, fakat kalan diğer öğünlerde tekli kaynağa göre oranlama üzerinden değil, çeşitlendirme üzerinden daha etkin olduğu tespit edilmiştir.

Bu uzun dönemli çalışmada denekler sabah kahvaltısında yumurta+casein+bitkisel protein alırlarken öğlen saatlerinde sadece bitkisel proteine yönlendirilmişler FAKAT buna rağmen antrenman sonrası kan amino asit rezervleri son derece sağlıklı bir biçimde kas liflerini beslemeye devam etmiş, tam 2 saat boyunca!

FAKAT 2 saatten sonra bu rezervler o denli hızla tükenmeye başlamış ki, yağ oranı düşük olan denekler kas içi amino asit rezervlerini enerji olarak kullanmaya devinen bir metabolik durum ile karşı karşıya kalmışlar. Antrenman sonrası ise alınan protein karışımlarından TEKLİ KAYNAĞA RAĞMEN DÜŞÜK DOZDA OLMASINA RAĞMEN ÖZELLİKLE ÇOKLU KOMBİNE FORMÜLLERİ içenlerin bu katabolik durumdan YÜKSEK DOZDA TEKLİ KAYNAKLARI KULLANANLARA GÖRE çok daha hızlı çıktıkları ve onarım prosesine başladıkları tespit edilmiş. Buraya dikkat…onarım…gelişim değil!! Gelişimi takip için yapılan 48 ve 72 saatlik kas biopsisi çalışmalarında öğünlerinde ÇEŞİTLENDİRİLMİŞ protein kaynakları alan grubun TEKLİ gruba nazaran %22 daha hızlı hipertrofik refleks ( kas gelişimi ) sergilediği gözlemlenmiştir.

Kaynak:
    Orhan Tezişçi'nin Bodybuilding Arşivinden ( Professional Trainer - Dean College Boston USA )

Ekli Dosyalar:

• images.jpg
      images.jpg
      Dosya Boyutu:
      7,9 KB
      Görüntüleme:
      2.549
    • 2.jpg
      2.jpg
      Dosya Boyutu:
      6,6 KB
      Görüntüleme:
      2.513
    Son düzenleme: 21 Şubat 2012
    inTimiDaToR, Wipe, Ge-Force ve diğer 32 kişi bunu beğendi.
  2. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Güzel bir yazı.. özellikle aşırı protein yüklemesi yapanların mutlaka okuması gerek.. amatör olan herkese bence kg x 2gr protein yeterlidir.. Zaten önemli olan yediğin değil sindirebildiğin miktardır..

Bu yazıdan haraketle, aynı tür proteinden yüzlerce gram yükleme yapmak yerine farklı proteinlerden tüketmenin hem sağlık açısından hem kas yapımı açısından daha yararlı olduğunu söyleyebiliriz..

veaN ve mista bunu beğendi.
  3. Big_Hammer

Big_Hammer Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Ben gaspari myo kullanıyorum ve çok faydasını gördüm. Bu yazıda bu faydanın neden kaynaklandığını açıklıyor ..

emreozgun479 ve spine bunu beğendi.
  4. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    güzel paylaşım,bende bugun itibariyle beta*ECDYSTERON kullanmaya başladım,gün içinde alınan proteinlerin daha fazla sentezlenmesine yardımcı oluyormuş

Spinat extract’ ın etken maddesi beta- ecdysterondur. Kas geliştirme ve kuvvet egzersizlerinde çok iyi bir takviyedir. İçeriğine eklenmiş olan Leucin, yetişkinlerde nitrojen( Azot) dengesi için gerekli bir aminoasittir. Leucin’in kaslarda protein sentezi ve yıkımında önemli bir rolü vardır. Spinat Extract, tüketilen gıdalarla alınan proteinlerin, vücut proteinlerine ve yağsız kas kütlesine dönüştürülmesini sağlayan etkili bir bitkisel takviyedir. Beta- Ecdysteron, Amerika’ da ve Avrupa ülkelerinde, Creatin ve Protein konsantreleri ile birlikte sporcular tarafından en çok tercih edilen gıda takviyelerinden biridir.

Birde merak ettiğim aslında almamız gereken protein vücut agırlıgımızla mı yoksa kas kütlemizle mi çarpılmalı,genel kanı biliyorum vücut agırlıgımızla orantılı ama ne biliyim :)

NacHo bunu beğendi.
  5. viva-zapata

viva-zapata Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    sanirim complex ürünler daha mantikli gibi ne dersiniz arkadaşlar? bu arada çalışma ve bilgilendirmeler için teşekkürler..

6. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Konunun başlığı biraz yanıltıcı olabilir "whey protein mi , blend protein mi" derken tek yönlü ve çok yönlü protein tozları mı diye açmak daha mantıklı olur.

Şahsen benim tercihim idmandan sonra hızlı sindirilebilen whey protein tüketmek. Whey protein aldıktan ortalama 2 saat sonra da blend protein alınıp anabolik etkiyi uzatmaktan yana.

Tek yönlü kazein yerine bu tür blend karışımlar antikatabolik mekanizma üzerinde daha olumlu sonuçlar veriyorlar.

Ge-Force, themertyildiz, jankad ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. halil98

halil98 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Şaşırtıcı yıllardır yanlışı bilip uyguluyormuşum.

8. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Spinat extratı olarak hangi ürünü kullanıyorsun ? Ben genrise kullanmıştım...

9. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    aynen :) zaten başka marka yok piyasada,supplement.com başlıgında sordum başka markanın bu ürününü getirmeyi düşünüyormusunuz diye ama cevap gelmedi.

sen kullanmıştım yazmışsın,bıraktınmı,faydasını gördün mü
    çünkü fitnessmodel başlıgında hacim kazanmasında en önemli etkiyi buna borçlu oldugunu yazmıştı

spine bunu beğendi.
  10. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    Ne olarak satılıyo bu ürün hocam.

11. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    Tr de yanlızca Genrise marka spinat ürünü var

mista bunu beğendi.
  12. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Çok güzel bir yazı olmuş. Ancak yine de antrenman sonrası Myofusion gibi kompleks proteinler yerine ON Whey gibi ürünlerin kullanımının daha uygun olduğu anlaşılıyor gibi.

Sadece antrenman sonrası ve ertesi sabahı kullanım için yine ON Whey'e devam edicez gibi. Myofusion'u bir türlü deneyemedik!!!

13. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    orhan tezişçi harika bir adam gerçekten her yazısına şüphe etmeden soru sormadan güvenirim

14. veaN

veaN Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    BSN syntha-6 ürünün de complex protein olduğu için kısa sürede etkisinin görülmesini bu bilgilere bağlamak doğru olur mu? Nasıl M&F dergisinde Melih F. Çöloğlu'nun makaleleri güzelse aylık veya haftalık BodyForumTr dergisi yayınlansa BeachBoy'un araştırmaları ve makaleleri o denli güzel olurdu:)

15. MaçaPapazı

MaçaPapazı Yeni Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Spinat extrat yerine direk ıspanak tüketmenizi tavsiye ederim, zaten işi bilen ne demek istediğimi anlamıştır

16. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    işi bilmiyorum ne demek istediğinizide anlamadım haliyle :) hergün hap kullanmak yerine hergün 3 öğün ıspanak yiyin mi diyorsun

17. MaçaPapazı

MaçaPapazı Yeni Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    abartmaya gerek yok, sabah minimum zeytin yada fındık yağı ile ıspanak hafif kavurup yumurta akı kırarak bi öğün yapabilirsin tabi ekstra pirinç yulaf senin keyfine kalmıs, gün içinde yediğin et ürünlerinin yanına bi tutam ıspanağı ekleyebilirsin ki çiğ de yenilebilen bi besin anladın mı :)

18. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    hesapla bakalım o saydıgın öğünlerde ki ıspanaklar kaç mg ECDYSTERON içeriyor

19. janc007

janc007 Yeni Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Bulgaristan/Zlatograd
    Ben ne protein tozu kullandım nede protein hapı . benim gereğince onlar zararlıdır . Yani ilerki yaşlarda kullan arkadaşlarıma ciddi zararlar verebilir benim tavsiyem toz ve hapları kullanmayın en iyisi doğal kas . Yersin yemeğini antremanını . Bu kadar basit

20. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Belli markaların complex protein tozları var benimde dikkatimi çekiyor ,bitkisel -süt- hayvansal
    whey, casein, isolate ,bu karışımların içine soya girmediği sürece iyi olur diye düşünüyorum.

Yapılan bilimsel araştırmalarda bu yöndeymiş bende nette rast geldikçe makale ve yazılara bakıyorum .

BSN syntha-6 ve Hardline Matrix ın ürünleri örnek olarak verilebilir

letsev bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş