Protein Tozları ve Glutamine Oyunu

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve BeachBoy tarafından 25 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
  1. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Çoğu protein ürününün tanıtımında görürsünüz her porsiyonda 4 - 5 - 6 gr vs. glutamine içerir yazmaktadır. Bazı markalar ise biraz daha dürüst davranıp glutamine ve öncüleri olarak yazarlar.

Aslında bu proteinlerin içeriğindeki madde glutamine değil glutamik asittir. Glutamik asit 20 aminoasitten bir tanesidir ve her proteinin içerisinde bulunur.

Önce bu aminoasitler hakkında ufak bilgiler verelim:

Glutamik Asit (Glutamat):

[FONT=verdana,geneva]Glutamik asit, proteinleri oluşturan 20 amino asitten biridir. İnsan vücudundaki esansiyel amino asitlerin arasında yer almaz. Molekül formülü C5H9NO4'tür ve molekül ağırlığı 147.13 g/mol’dür. Sistematik adı (2S)-2-aminopentanedioik asittir. Kodonları GAA ve GAG şeklindedir.[/FONT]

Görevi:

Glutamik asit ya da glutamat merkezi sinir sisteminde heyecan duygularıyla ilgili sinir hücrelerinin haberleşmesinde görev alan bir nörotransmiterdir.
    Kan-beyin bariyerini glutamin kadar kolay geçemez.Glutamik asit kanda yüksek oranda bulunmasına rağmen beyine küçük miktarlarda geçebilir.Beyin glutamik asiti yakıt olarak kullanabilir.

Glutamine:

Molekül formülü C5H10N2O3'dür ve molekül ağırlığı 146.15 g/moldür. Sistematik adı (2S)-2-amino-4-carbamoyil-butanoik asittir. Arjinin, ornitin ve prolin amino asitlerinin bir araya gelmesiyle meydana çıkan; glutatyonun bir bileşenidir.

Görevi:

Hücrelere nitrojen taşıyarak hücre iyileşmesini maksimize eden ve kas yıkımını engelleyen yegane amino asittir.

Bu iki aminoasidin vucutta farklı görevleri vardır. Fakat bu aminoasitler karaciğerde farklı enzimler tarafından işlenerek birbirlerine dönüşebilmektedirler.

Glutamik asidin glutamine çevrimi biyolojik şeması:
    Karaciğerde bulunan fazla nitrojen amonyağa dönüşeceğine glutamik asite bağlanarak glutamine dönüşür.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir konu var...

Son çalışmalar gösteriyor ki besin kaynaklı glutamik asit bağırsaklar için ana enerji kaynağıdır. Bağırsakların glutamik asite karşı çok yüksek afiniteleri vardır ve çalışmalar gösteriyor ki gıda olarak alınan glutamik asidin ancak % 4' ü vücuda geçmektedir.

Buda gösteriyor ki besin yoluyla aldığımız glutamik asitten çok çok az faydalanamıyoruz. Onun için bu tür ürünlerdeki yanıltıcı reklamlara aldanmamalıyız. Bu ürünlerin çoğunda saf glutamine yoktur.

Kaynaklar:

Kaan Berberoğlu (milli rekortmen sporcu) - glutamine kullaımı.

http://www.food-info.net/tr/intol/msg.htm

Prof. Dr. Mustafa Altınışık Adnan Menderes Üniversitesi

www.mustafaaltinisik.org.uk/56-1-4-08.ppt

Ekli Dosyalar:

• 1.jpg
      1.jpg
      Dosya Boyutu:
      27,1 KB
      Görüntüleme:
      4.507
    • 2.jpg
      2.jpg
      Dosya Boyutu:
      71,3 KB
      Görüntüleme:
      5.297
    • tbl.jpg
      tbl.jpg
      Dosya Boyutu:
      68,7 KB
      Görüntüleme:
      4.737
    Agent47, Bozo-Baku, MechFit ve diğer 81 kişi bunu beğendi.
  2. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    süper bir yazı olmuş. ellerine emeğine sağlık.
    şunu anlıyorum: ON'un sürekli yazdığı gibi 1 ölçekte 4gr glutmaine yok, 4 gr glutamik asit var ve o glutamik asidini büyük kısmını bağırsaklarımız kendisi için kullanıyor.

themertyildiz, spine, mista ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. ErbakanHoca

ErbakanHoca Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    bu derece ehemniyyet arz eden bir meseleyi neden kimse okumamış şayan-ı hayretler içerisindeyim
    İçinde tek saf Glutamin olan Bildiğim Muscletech Nitrotech ve Weider var

uzk, spine, Pappy ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. cross

cross Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    çok önemli bir konuya değinilmiş daha bugün optimum whey almıştım neyse artık ileride glutamine ile kombine ederim

5. Big_Hammer

Big_Hammer Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    hocam hangi ürünün içinde ne kadar saf glutamin var bizi bilgilendirebilirmisniz.

6. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    MuscleTech Nitro Tech ürünün scoop başına 5 gr lık Nitrotech harmanının içeriğinde glutamininde olduğu iddia edilmiş. Fakat bu 5 gr lık harmanın içeriğinde ne kadar glutamine olduğu hakkında bir bilgi verilmemiş.

Weider Premium Whey ürünün içeriğinde ise her aminoasit oranlarıyla belirtilmiş. Bu ürünün 100 gramında 6.7gr - porsiyon başına ise 2gr glutamine içerdiği tabloda açıkça belirtilmiş.

7. Kasper13

Kasper13 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi Optimum Gold whey'in içinde glutamine olmadığını mı iddaa ediyorsunuz?
    1 servisin içinde saf glutamine ve glutamin öncüleri 4 gramın üzerinde var.

Resmi sitesinden ürün açıklamasından bir cümle:
    1. Over 4 grams of glutamine and glutamine precursors as well as 5 grams of BCAAs (leucine, isoleucine, and valine) in each scoop!

8. Kolega

Kolega Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Sağolasın içeriklere baktıımda hep aklıma takılırdı bu konu güzel açıklama :)

9. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    **Tablo optimum türkiyenin yetkili ana bayisinin sitesinden alınmıştır..

Yukarıdaki tablo Optimum Gold Standart aminoasit profilidir. Görüldüğü gibi yarı esansiel aminoasit tablosunda glutamic asit belirtilmemiş. Onun yerine glutamine yazılmış.

Bende bu şahıslara soruyorum eğer bu proteinin içerisinde 4 gr glutamine varsa proteinlerin yapıtaşlarından olan glutamic asit nerede?

Cevabı gayet basit glutamic asit bir glutamine öncüsüdür. Fakat konudada belirttiğim gibi besin olarak tükettiğimiz glutamic asidin sadece %4 ü vücuda geçiş yapabiliyor.

Ekli Dosyalar:

• 2.jpg
      2.jpg
      Dosya Boyutu:
      38,4 KB
      Görüntüleme:
      4.214
    Son düzenleme: 22 Şubat 2012
    sonyol, themertyildiz, luskov ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  10. Kasper13

Kasper13 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Siz bunu Türkiye distiribütöründen copy, paste yapmışsınız. Lütfen kendi sitesine veya bb'ye bakınız.

11. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Optimum'un kendi sitesinde glutamine yazan yerde glutamine and glutamine precursors ( glutamine ve glutamine öncüleri ) yazıyor. Farklı bir durum yok.

Ben Optimum'un glutamini ve glutamic asidi ayrı ayrı (oranlarını belirterek) gösteren aminoasit tablosunu daha görmedim. Siz öyle bir tablo bulduysanız (kaynağını belirterek) burada paylaşın. Bizde bu konu hakkında bilgilenmiş oluruz.

sonyol, themertyildiz, luskov ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  12. Kasper13

Kasper13 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Sizde resmi olarak bunu kanıtlarsanız insanları ona göre yönlerdirirsiniz. Ben Optimumun bir parçası değilim yanlızca kullanıcısıyım. Şuana kadar 4 kutu kullandım ve çok iyi verim aldım. Sitesinde de belirttiğim gibi tam olarak oran verilmese de glutamin+glutamin öncüleri yazdığını söyledim o kadar. Bildiğiniz gibi bir çok protein tozunda içerik tam olarak verilmiyor.

13. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    kasper13, mesele optimum veya weider veya şu bu değil. hemen hemen bütün markalar glutamin ve glutamik asiti birmiş gibi gösteriyorlar. mesela bir protein tozunda 4900 mg glutamik asit, 100 mg da glutamin olsun. 5 gr glutamin yazıyorlar. bunu sadece optimum değil, hemen her marka yapıyor.

_BaNNeD_, themertyildiz, jankad ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  14. Kasper13

Kasper13 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında son cümlemde bende senin dediğini belirtmek istedim. Günlük 5*15 gram glutamin alımı bbciler için bana göre gerekli bir parça. Ben bu ürünün yanında Mhp glutamin-sr kullanıyorum. Ama ürünle ilgili bilgim olan şeyi paylaştım.

15. Big_Hammer

Big_Hammer Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0

Bu protein sektöründe çok üç kağıtlar dönüyor nedense. Hep aldatmaca hareketler.

Kasper bi yanlışlık olmasın 5x15 gram glutamin fazla değil mi..

16. Kasper13

Kasper13 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Sen yanlış anlamışsın 5 ile 15 gram arası demek istedim yıldız işareti koymam buna sebep olmuş. Dediğin oran zaten imkansız gibi birşey:)

17. Beach Body

Beach Body Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgilendirici bir yazi. Sagol paylastigin icin.

18. Pappy

Pappy Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    bilgilendirici yazı için teşekkürler

Bir konu daha vardı galiba nitrotech ti 1 ölçekte 24 gr bcaa var diyordu çok şaşırdım.

19. GrimmjowJJ

GrimmjowJJ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bİlgi için teşekürler, bu konuyu çok merak ediyorum.! sağol :)

20. spine

spine Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    @BeachBoy öncelikle bu araştırma için teşekkür ederim ama yazıdaki şu konu kafama takıldı. Madem kanda glutamik asit çok var bu karacigerde dönüşüp glutamine çevrilebilir. biz öyleyse neden dışardan glutamin alıyoruz. vucut bunu kendisi imal edebiliyorsa.

Sayfayı Paylaş