Supplement Tezgahı

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Rambo16 tarafından 28 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 59 üye.
 1. Rambo16
  Offline

  Rambo16 Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  712
  Beğenileri:
  1.164
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  La Paz
  Supplement Tezgahı

  Vücut geliştirmenin popülerliği gün geçtikçe artıyor, buna bağlı olarak supplement kullanan veya kullanmaya aday olan kişilerin sayısı da doğru orantılı olarak artıyor, bunlar olumlu olarak gördüğümüz gelişmeler, fakat herkesin es geçtiği birkaç gerçek var ki değinmeden edemeyeceğim..

  Bu gerçekliklerin birkaçını şöyle sıralayabiliriz;

  -Supplement reklamlarının tamamen kazanç elde etmeye yönelik abartılı reklamları.

  -Supplementlerin o kadarda gerekli olmamasına rağmen herkesçe kullanılması.

  -Bir çok ürünün aslında balon olması. (Balon ürün: Ürünü hiç kullanmamış “kullanıcı”ların ürün hakkında yaptığı pozitif yönlü yorumlar, çoğu bilgisayar hileli öncesi-sonrası resimleri, gerçeği yansıtmayan ratingler. Gibi faktörlerle ürünün mükemmelleştirilmesi.)

  -Bin bir çeşit kimyasal kullanan profesyonel sporcuların, vücutlarını reklamlar sayesinde supplementlere hibe etmesi..
  “Ramazan ayında casein Kullanımı”

  Örneğin casein proteini özellikle ramazan ayında Müslüman sporculara allanıp pullanan bir gıda takviyesidir. Kas kaybını önleyici olarak geçer ve bu konuda profesyonel vücutçular(Tarek El-Setouhi gibi) örnek gösterilir ve ihale caseine bırakılır. Aslında profesyonellerin kas kaybetmemesinin tek sebebi aldıkları kimyasallardır. Zaten oruç tutan birisinin kas kaybetmesi sadece protein alımıyla ilgili değildir. Anabolik hormonlar - katabolik hormonlar, ve su tüketimi kas kaybıyla doğrudan veya dolaylı yoldan ilgilidir. Yani iftar-sahur aralığında caseinden veya diğer proteinlerden günlük almanız gereken miktarı alsanız dahi kas kaybedeceksiniz.
  Bu definisyondaki bir sporcunun günlük protein miktarını arttırmasına rağmen gelişememesi, kas kaybetmesine benzetilebilir.
  www.ccbodybuilding.com/2011/ramazanda-kullanilmasi-gerekli-en-onemli-besin-takviyesi-nedir/
  www.bodyforumtr.com/vbforum/oru-tutmak-kas-kaybina-neden-t54048.html?t=54048&highlight=ramazan

  Caseini mükemmelleştiren bu reklamlar sonucunda ise 1 ay boyunca yüzlerce Müslüman sporcunun kilolarca casein alması pek muhtemeldir. Kazanan ise yine supplement firmalarıdır.
  Supplementlerle İlgili Klasikleşen Birkaç Tanım

  Whey protein:Kana çok hızlı karışır antremandan sonra kaslarınızı onunla beslemeniz gerekir. Sabah kalktığınızda vücudunuza saatlerce protein girmediği için derhal tüketmeniz gerekir(!)

  Whey isolate: Ayrıştırılmış whey proteinidir konsantre whey kaslarınızı kurtaramayabilir. Bu yüzden ayrıştırılmış whey kana daha hızlı karışır ve daha fazla verim almanızı sağlar(!)

  Hydro whey: İçine çeşitli sindirim enzimleri eklenmiş wheydir..Kimyasal yada sindirim enzimleri ile önceden sindirilmiş wheydir. Diğer wheyler imdadınıza yetişemeyebilir! Ama antrenman sonrası alacağınız hydro whey kaslarınızı en iyi şekilde besler(!)

  Aslında önemli olan pozitif nitrojen dengesidir ve bu her zaman unutulur. https://www.bodyforumtr.com/vbforum/p...si-t20361.html

  Amino Asitler: Proteinlerin yapıtaşlarıdır.Vücut geliştirmede asıl ihtiyaç amino asitlerdir sizde bu ihtiyacı karşılamak için protein tozu alır ve sindirirsiniz. Durun siz sindirmek için uğraşmayın, biz sizin yerinize sindirdik! Antrenman sonrası alacağınız amino asit tabletleri sizi ve kaslarınızı hepsinden daha iyi besler(!)


  Gibi reklamlar tamamen satış politikası ve abartılı ifadelerden başka bir şey değildirler..Tüm bunları yazan adamlar sizin cebinizden aldığı paraya bakarlar. Sizin sağlığınızı, bütçenizi ve sizi asla önemsemezler.
  Yine protein tozu kullanımı ile ilgili bir çelişkili ifade hepimizin severek okuduğu Muscle and fitness dergisinin 6. Sayısındadır. Öyle ki bu sayıda Jay Cutler’ın yarışma öncesi diyetinde tek bir ölçek protein tozu yoktur. Ama amatörün amatörü olan, vücut geliştirmeye sadece birkaç ay önce başlayan sporculara günde 6 ölçek whey almaları önerilir.

  Sizce de bu büyük bir tezat değil mi?

  “Sen bu konuda birçok uzmandan ve profesyonel sporcudan daha mı iyi biliyorsun?” diyen arkadaşlara da tüm bunların bir sistem, bir sektör olduğunu bu sektörde dev firmaların olduğunu ve bazı tavsiyelerin, önerilerin yönlendirilip, hatta bazı deneylerin sonucuyla bile oynanabileceğini hatırlatırım. Bazı para babalarının işine gelmeyecek şekilde konuşanların çeşitli şekillerde cezalandırılacağı için konuş(a)madığını ispatlar nitelikte bir makaleyi sizlerle paylaşmak isterim.
  Daha düşük protein alımını da destekleyen bu makale forumumuzda mevcut..
  www.bodyforumtr.com/vbforum/protein...asi-t51259.html?t=51259&highlight=chris+aceto

  Makaleyi okumaya üşenen arkadaşlara ilgili yeri özet geçeyim;

  -Arnold en başarılı dönemlerinde günde 170gr protein tüketiyordu..

  -Sergio Oliva ve Günter Schlierkamp tavsiye edilenlerden daha düşük miktarda protein aldıklarında daha başarılı oldular. Özellikle Günter uyguladığı daha düşük proteinli diyetle girdiği yarışmada Ronnie Coleman’ı deviren ilk isim oldu.. Günter bu başarısına rağmen, bazılarının işine gelmeyecek şekilde konuştuğundan, hızla ivme kaybetti ve unutturuldu..

  - Ünlü Beslenme uzmanı Chris Aceto, bir dönem vücut ağırlık başına 3-4 gram protein alınması gerektiğini açıklamış fakat bazı sporculara 2 gram protein önerdiği görüldü. Dergi ve vücut medyasında 3-4 gram önerip de arka planda 2 gram önermesi, bu sektörün nasıl yürüdüğünün bir başka yüzü olmuştur.

  Tüm bu sisteme kafa tutan ve her zaman doğru bilginin savunucusu olan Mike Mentzer’de supplementleri gereksiz ve sağlıksız buluyor. Dr Schendel’de onu destekliyor ve supplement kullanımının karaciğere ve böbreklere fazladan yük bindirdiğini bu organların yıpranması üzerine ömrün kısalabileceğini ekliyor.!!
  Orijinal Kaynak: www.highintensity.net/Forums/ViewTopic.asp?topic_id=1235  Can Boğazdan Gelir Anlayışı ve Aşırı’cılık

  Genel olarak “ Can boğazdan gelir.” anlayışının hakim olduğu bir toplumda bu denli supplement kullanımını sadece satış politikalarına yüklemek biraz vicdansızlık olur.. Her ne kadar bu anlayışı düzeltmeye yönelik kitaplar (bkz. Can boğazdan çıkar/Mehmet Ali Bulut) yazılsa da bu anlayışın tamamen düzeltilmesi uzun zaman alacağa benziyor. Aynı şekilde vitamin kullanımında da -ki vitamin takviyeleri de supplementtir- toplumumuzda aşırıya kaçma ve bilinçsizlik vardır.
  Yani bu şu demek, aslında bu uyanık firmaların bizi kandırmasına gerek yok biz zaten her şeyi bol bol tüketmeye meyilli bir toplumuz.
  www.webhatti.com/saglik/771719-gereksiz-vitamin-kullanimi.html
  www.milliyet.com.tr/extra/venus/vitamin/vit001/vitamin12.html

  Yazan:Rambo16
  Not: Gerekli kaynaklar paragraf altlarında mevcut.
  Yardımlarından dolayı Danny Boy’a çok teşekkür ediyorum.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Temmuz 2012
  Tolga Yaman, Ackres, Karatay ve diğer 65 kişi bunu beğendi.
 2. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  13.051
  Beğenileri:
  15.000
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  zamanında 2gr/kg diyen mf gibi flex gibi dergilerin de artık 3-4 gr/kg ları tavsiye ettiklerini görüyor ve üzülüyorum..bu kadar proteini almak demek illada toz almak demektir..yoksa işi gücü bırakıp et-tavuk yemek zorunda kalacaksınız..tek çıkar yol ek besinler gibi gösteriliyor ama sporcuların koyun olmaması gerekiyor tabi..
  hele de arkasında firma desteği olan araştırmalar neredeyse tamamen yanıltmaca oluyor..
  ticarette her şey mübah malum..ama bizler bunun metası olmayalım..

  ek besinleri sadece açıkları kapatmak ve öğün atlamak zorunda kaldığımız da kullanalım..

  edit : diyeceksiniz belki sen ek besin almıyor musun..alıyorum tabi ama günün tüm öğünlerinde kullanmıyorum..sadece öğün kaçırdığımda protein tozu kullanıyorum..hatta antremandan sonra bile protein tozu almıyorum..bunun yerine koşa koşa eve gidip tavuk, pilavımı yiyorum ve en formda olduğum dönemlerim doğala ağırlık verdiğim dönemler oldu..bunun dışında creatine, bcaa gibi maddeleri gıdalardan almak kolay olmadığı için arada bir alıyorum..
   
  yalnızkovboy_89, Body06, gurur ve diğer 19 kişi bunu beğendi.
 3. themertyildiz
  Offline

  themertyildiz Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2011
  Mesajlar:
  411
  Beğenileri:
  952
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Bu spora ilk başladığımda okuduğum dergilerdeki yazılar yüzünden ''zor kaslanan birisi kilosu başına günde 3-4 gr 'a çıkartılmalıdır'' hata yaptım.Daha sonra burada bir çok makale okuma fırsatım oldu ( yazanlara teşekkürler ) ve yaptığım hataları düzelttim.Çok para harcamadım neyse ki.

  Yazısı için Rambo16'ya ayrı olarak teşekkür ederim.

  Konuya ek olarak alakalı olduğu için Bigger Stronger Faster adlı belgeselden supplement piyasası hakkında 4dk lık bir video paylaşıyorum :

  [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=3vxrTMYXpZo[/YOUTUBE]
   
  Son düzenleme: 28 Haziran 2012
  Poseidon., spudd webb, veaN ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 4. Danny Boy
  Offline

  Danny Boy Yeni Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3.251
  Beğenileri:
  8.716
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
  Yer:
  İstanbul-Скопје-Београ&#1076
  Sevgili Arkadaşlar ;

  Ek besin sektörü maalesef ki artık ek besinleri ek gıda olarak değil zorunluluk gibi tanıtıyor ,

  Protein tozu almadan kas yapılamayacağına i aminoların anında kas onardığına , nox ürünleri alındığında asla yapılamayan antrenmanlar yapıldığına inanır oldu sporcular ,

  Artık o kadar inanıldı ki kilo başına 3-4 gr alınmaz ise kas kaybının kaçınılmaz olduğuna inanıyor insanlar hatta inanmıyor bunu doğru olarak kabul ediyor ,

  Ne kadar çok protein o kadar kas mantığı artık iyice yer etti ,

  Ama gerçekler çok farklı , gerçel profesyoneller öyle tozla beslenmez asla onlar genelde bcaa alırlar glutamin alırlar , geri kalan her gr proteini zaten besinlerden karşılarlar ve gerçek sporcular öyle kiloyla et yemezler kararında yerler ,

  Ben mesela şu an oldukça ağır bir kürdeyim ve kilo başına 1.6 gr protein alıyorum , ilaçsız dönemde ise bu 1.2 gr düşüyor , ve evet veganım .

  İnanılmaz geliyor nedense herkese kimse beni tanıyana kadar inanamıyor buna , çünkü o kadar yanlış şeyler doğru kabul edildi ki , mesela sporcular hayvansal protein almadan asla büyümenin olmayacağına inanıyor , mesela veganların bırakın spor ile kas inşasına vitaminsizlikten öleceğini zanneden var , hayır arkadaşlar yok öle bir durum bitkisel kaynakları kombine ederseniz et bile yanında zayıf kalır bazen amino asitsel olarak ,

  Yani kısaca ;

  Çok protein almanın mantığı yok sadece ziyan ,
  Kararında protein ile de aynı kas inşa edilir ,
  Ek besinler adı üstünde ek besindir , beslenme yetersiz ise alınır ,
  Bitkisel proteinler kombine edilirse oldukça iyi protein kaynaklarıdır ,
  İlaçlı dönemlerde protein alımı deli gibi arttırmanın anlamı yok kilo başına 0.4 gr kadar artım genelde yeterlidir , asıl önemli nokta kcal miktarını arttırmak .

  Saygılar , Danny Boy ...
   
  danirello, nockeee, Body06 ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
 5. lakers44
  Offline

  lakers44 Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2011
  Mesajlar:
  275
  Beğenileri:
  148
  Ödül Puanları:
  53
  diez hocam çalıştığım salondaki bir yarışmacı abimde sizle aynı fikirde. ozelliklede yeni başlayan bir sporcunun(1 - 1.5 senelik ) sadece bcaa alması yeterlidir diyor. hatta bir çoğuna ultimate amino bolic denen ürün dışında bişey önermiyor. sadece sıkı beslenin yeterli diyor. diğer supplementlerin işi ileri boyutlara taşıyan ve en ince ayrıntıları düşünerek çalışan sporcuların alması gerektiğini savunuyor.
   
 6. brhmcr
  Online

  brhmcr Guest

  Keşke yeni başlayanlara okuma zorunluluğu getirilse bu makaleyi.
   
 7. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  13.051
  Beğenileri:
  15.000
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  yeni başlayan vg.ciler tüm tozları "kas tozu " olarak görüyor..yani üzerinde ne yazarsa yazsın..bu glucosamine bile olsa aynı.."aşkın gözü kördür" durumu biraz..zamanla hangisi iyi hangisi kötü ya da ne kadarı yeter ayırt edebilirler..ama en güzeli baştan aşık olmadan mantık beraberliği yapmak ;) ek besinlerin de ateş gibi olduğunu bilmek..ateş te çok iyi bir keşiftir ama yanlış kullanılırsa dönümlerce ormanı yakabilir..
  sadece gerekirse kullanmak yani ek yapmak lazım..
   
  Çubuk Kraker, Akay, themertyildiz ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 8. Waluigi
  Offline

  Waluigi Üye

  Katılım:
  15 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  45
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  8
  Gerçekten güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Bu yazıyı okumadan önce bayramda supplement almayı düşünüyordum. Bu yazıyı okuduktan sonra vazgeçtim. Günde kilo başına 2 gram protein almak yeterli deniyor ama evde de terazi vs. yok yani yediklerimizi gramı gramına nasıl hesaplayacağız ? Mesela ben 100 gram pilav yemek istiyorum. Kaç kaşık veya kepçeye denk gelir ? Kafama takılan taraf bu oldu. Bir de antrenmandan önce enerji verici olarak ve antrenmandan sonra kas yıkımını önleyecek doğal besinler nelerdir ?
   
  veaN ve Rambo16 bunu beğendi.
 9. muratcan.biceps
  Offline

  muratcan.biceps Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.160
  Beğenileri:
  540
  Ödül Puanları:
  93
  peki benim sorum şu.mentzer supplementleri sağlıksız buluyor ise dianabol çok mu sağlıklıydı?sayın abilerim sizlere çok inanmak istiyorum ama hepimizin ek besin kullandığı bir gerçek
   
  Candot bunu beğendi.
 10. Rambo16
  Offline

  Rambo16 Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  712
  Beğenileri:
  1.164
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  La Paz
  Marka marka besin değerleri buradan aldığın gıdaların besin değerlerine ulaşabilirsin.

  Aslında "antremandan önce enerji verici" derken burası yine aldanmaya açık.

  Şöyle ki, hiçbir "enerji verici takviye" size kaldıramayacağınız ağırlıklarla çalışma imkanı vermez. Enerjiden kasıt daha dinç olmak, antremana odaklanmak vesaire ifadelerle karşılanabilir.

  Alternatif olarak antreman öncesi içeceğin 1 bardak yeşil çay antremanda daha fazla odaklanmanı sağlamanda yardımcı olabilir.(Ginkgolusu tavsiye olunur.)

  Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:38 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:28 ----------

  Kırılma noktası tamda burası aslında burayı anlarsak olay açıklığa kavuşacak.

  Mentzer bir profesyoneldi, hayatını bu spora adamıştı tabiki steroid kullandı ve bunların zararlarını bizden kat ve kat daha iyi biliyordu.

  Kendisinin belirtmek istediği; dayatılan protein miktarının çok daha altında miktarlarda proteinle vücut geliştirilebilineceği ve supplementlerin uzun süreli kullanımında bazı iç organların zarar görebileceğidir.

  Biz kendisi gibi profesyonel biri olmadığımızdan olası zararları göze alamayız değil mi?
   
  Kadirzm45, torifonta ve Senior_Duke bunu beğendi.
 11. muratcan.biceps
  Offline

  muratcan.biceps Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.160
  Beğenileri:
  540
  Ödül Puanları:
  93
  tabi rambo hocam haklısınız size sonsuz katılıyorum.o zaman hocam bende soruyorum aramızda supplement kullanmadan antrenman yapacak var mı?(yeni başlayanlar ve senelerdir salona hobi olarak gidip gelen göbekli ''SPORCU'' ları saymıyorum tabi onlar yapar)
   
 12. Serratus
  Offline

  Serratus Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2011
  Mesajlar:
  70
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  18
  Yer:
  Aydın
  Var.
  3 yıldır düzenli ve elimden geldiğince en iyi şekilde yapıyorum bu sporu. Daha önce whey, soya ptoteini, glutamin, ZMA, creatin, dekstroz, glukosamin gibi ek gıdalar kullandım. Mart ayında da whey dahil ek besin kullanmamaya karar verdim. Şu düşünceden yola çıktım:
  En yaygın suplement kullanımı "idman sonrası whey alımı" sanırım. Böyle bir araştırma var mı bilmiyorum (firmaların işine gelir miydi bilmem) örneğin 1 yıl boyunca idman sonrası protein ihtiyacını whey'le ya da tavukla alan sporcular karşılaştırılsa anlamlı bir fark çıkar mıydı acaba?
  Ayrıca doğru miktarlarda alındığında sağlığa zararı olmayacağını düşünenler var. Ama mesela ağır metaller yönünden hiç incelendiler mi acaba ek besinleri?

  En son bir yağ yakıcı denedim (Musletech Hydroxycut Hardcore X Stix). Termojenik yağ yakıcı hiç almamıştım, faydalı olur diye umutlandım ama o da fiyosko oldu. duh
   
  themertyildiz bunu beğendi.
 13. muratcan.biceps
  Offline

  muratcan.biceps Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.160
  Beğenileri:
  540
  Ödül Puanları:
  93
  fotoğraflarınız varsa görebilir miyiz rica etsem.
   
 14. Danny Boy
  Offline

  Danny Boy Yeni Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3.251
  Beğenileri:
  8.716
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
  Yer:
  İstanbul-Скопје-Београ&#1076
  Sevgili muratcan.biceps ;

  Bende pek kullanmıyorum mesela :) ama sayılmaz sanırım benim ki :)


  Saygılarımla , Danny Boy ...
   
  themertyildiz bunu beğendi.
 15. muratcan.biceps
  Offline

  muratcan.biceps Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.160
  Beğenileri:
  540
  Ödül Puanları:
  93
  sevgili Danny Boy;
  sen çorbadansın :D şaka sakın yanlış anlama.supplement olarak saymayalım başka takviyelerde de uzman oldugun için senin fotograflarını istemiyorum(umarım yanlış anlamıyorsundur forumda gerçekten tuttuğum insanlardansın) gerek yok yani ben sadece hiç bir supplement hiç bir anabolik takviyesi almadan çıkıp ta buyur kardeşim benim vücudum bu diyen insan arıyorum.çünkü benimde gerçekten merak ettiğim bir konu bu. saygılar
   
  Danny Boy bunu beğendi.
 16. Danny Boy
  Offline

  Danny Boy Yeni Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3.251
  Beğenileri:
  8.716
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
  Yer:
  İstanbul-Скопје-Београ&#1076
  Sevgili muratcan.biceps ;

  Öyle birisi var ise yani sıfır ek besin sıfır steroid :) bende görmek isterim :)

  Ama yoktur bence :)


  Saygılarımla , Danny Boy ...
   
  Senior_Duke ve GencGrafiker bunu beğendi.
 17. muratcan.biceps
  Offline

  muratcan.biceps Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.160
  Beğenileri:
  540
  Ödül Puanları:
  93
  bende ondan bahsediyorum sevgili danny boy.ama çıkar elbet.fakat bende o insanların fotograflarını merak ediyorum.Herkese saygılar
   
 18. kemaldonado
  Offline

  kemaldonado Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2010
  Mesajlar:
  126
  Beğenileri:
  29
  Ödül Puanları:
  38
  R10 adlı arkadaşımız supplement kullanmadığını söylüyordu.Steroid de kullanmadı sanırsam.Supplementsiz ve steroidsiz gelişime bir örnek olabilir.Kendisi daha iyi açıklar gerçi ama neyse :)
   
 19. Danny Boy
  Offline

  Danny Boy Yeni Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3.251
  Beğenileri:
  8.716
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
  Yer:
  İstanbul-Скопје-Београ&#1076
  Sevgili kemaldonado ;

  Evet R10 hiç ek besin ve steroid almadı , buna bende kefilim zaten ,

  Durumu ise şöyle söylim bu sporu hobi olarak yapıyor kendisi ve bence gayette yeterli bir vücudu var :)

  Kendisi şu an diyet yapıyor , diyeti bitince resim ekliyecektir ...

  Saygılarımla , Danny Boy ...
   
  themertyildiz ve kemaldonado bunu beğendi.
 20. muratcan.biceps
  Offline

  muratcan.biceps Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.160
  Beğenileri:
  540
  Ödül Puanları:
  93
  inşallah haydi bakalım
   

Sayfayı Paylaş