Neden Ağırlık Antremandan sonra cardio Yapılmaz ???

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve FleXoR tarafından 10 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 113 üye.
  1. karahanrojen

karahanrojen Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır, 20 dk lık Cardio hiç bir şey değil. Üst düzey bir cardio yaptığını da zannetmiyorum zaten. Senin sorunun beslenmeyle alakalı. İdman yapmışsın iyi beslenmemişsin, o 20 dk lık cardioyu yapmasaydın da kas kaybı olurdu.

10 dklık koşmadan hiç bir şey olmaz.

Flexor'un yazdığı herşey doğru lakin eksik. Ondan bu soruyu soruyorsun. Herkesin genetik yapısı farklı, mesela benim güçlü bir genetiğim var ve ben haftada 3 gün çok çok ciddi cardio yapıyorum, minimum 5 gün de antreman. Bugüne kadar hiç kas kaybı yaşamadım, çünkü genetiğim uygun ve beslenmeme çok dikkat ediyorum.

Kendi genetiğinin nasıl olduğunu sen biliyorsun. Kararını kendin vereceksin. Beslenmene de dikkat edeceksin. Genetik yapın kolay kas yıkımına meydan veriyorsa vücuduna çok yüklenmeyeceksin.

Madem öyle bir tavsiye de benden sana, cardioyu saymazsak 100 dk boyunca antreman yapıyorsun. O süreyi 25 dk'ya düşür. Her hareket arasında maksimum 20 saniye dinlen, bölge değiştirirken 2 dkdan fazla dinlenme.

Ben salonlarda yıllardır spor yapıp benim ilk 3 ayım kadar gelişme gösteremeyen insanlar gördüm. Çok bilinçsiz bir milletiz spor konusunda.

Valla şaşırıyorum size 2.5 saat neyin sporu.

2. acı yok rocky

acı yok rocky Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Ben evde kendi imkanlarimla;barfiks,sinav,mekik ve agirliklarimla haftanin 4 gunu idman yapiyorum.
    Ama hemen idma sonrasi yemegimi yiyip yaklasik 2 saat sureyle disarida kopegimi gezdiriyorum.Tabi kopek gezdirenler bilirler hizli tempoda yuruyus yapmis oluyorum.
    Bu benim icin zararli mi?

3. alp_41

alp_41 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    güzel bi açıklama olmuş ama ufak hatalar var örneğin insan vücudunda yağ asitleri glikoza veya aminoasite çevirilemez bunu birçok hayvan yapabilir ama insan vücudunda bu reaksiyonu gerçekleştiren enzim bulunmadığı için yağdan başka bi maddeye dönüşüm gerçekleşmez.kortizol flexor abimzin dediği gibi vücudun zorlandığı zamanlarda salgılanır bunun amacıda acil enerji kaynağı olarak hazırda karbonhidrat bulundurmaktır çünkü karbonhidratların enerjiye çevrilmesi daha kolaydır ve kas hücrelerinde belli bir miktarda oksijensiz olarak yakılabilirler ama bu dönüşüm sadece aminoasitleri glikoza çeviricek şekilde yürür.teşekkürler.

4. D_E_L_i_

D_E_L_i_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    3-5 kişi toplanım bu kortizolu benzetsek,sonra istediğimiz gibi cardio....

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim,özellikle Flexor'a.
    Ben bu yazıyı okumadan doğrusunu yapıyormuşum aslında antrenman öncesi 10 dakika koşu bandında hızlı yürüyüş sonra antrenman ama şimdi zamanım olmadığından evde kürek ve hergün bir bölge ile idare ediyorumsonra göbek egzersizleri (sopa şınav vs).

''Bilmemek değil öğrenmemek ayıp''

5. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    bugun denemedim.
    ilk başta 6-7-8-9-10.seviye de 2 dakikadan toplam 10 dakika yaptım.

agırlık hareketlerime gectim.

daha sonra aynı sistemi yapmaya calıştım ama karın kaslarım acayip agrıdıgı icin 5 dakika anca yapabildim
    neden olabilir sizce ?

6. Dasaev

Dasaev Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Londra
    Merhaba,

Genelde antreman ve spor beslenmesi konularini uzun zamandir yabanci kaynaklardan takip ediyorum. Su anda benim gordugum, fitness ve body building konularinda cok kafanin karisik oldugu. Yani bir cok akademik, pozitif ve tekrarlanabilir deney, birbirine taban tabana zit cikabiliyor.

Bu anlamda, antreman sonrasinda kardiyo yapilmasinin, once yapilmasindan daha yararli oldugunu soyleyen bir cok makale okudum. Bu yanlistir, oburu dogrudur gibi birsey soylemiyorum. Ama soylenilen seyin, bir kanun olarak kabul edilmemesini oneririm. Zaten ben kendi adima antreman sonrasi yaptigim HIIT kardiyodan gayet yarar sagladim.

bdyc22 bunu beğendi.
  7. sneypkill

sneypkill Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba 1 sorum olacaktı

hafta 3gün cardio 3 gün ağırlık çalışması yapsak kas yıkımı olur mu?

8. bdyc22

bdyc22 Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fitness Eğitmeni
    Yer:
    denizli
    geçen okudugum dergıde agırlık antrenmanından snra yapılan cardıonun daha yararlı oldugunu duydum buda bılımsel olarak kanıtlanmış. bu dogurdur demıyorum ama en yenı guncel bılgı oldugu ıcın bunu kulanıyorum ve kullandırıyorum.

9. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    Zamanınız varsa ne ala yoksa benim gibi ikilemde kaldınız :)
    antremandan sonra yapılırsa yağ yakımına daha katkısı var diyorlar benim vüucudum yağlı acab bi etkisi olur mu ?

10. KemiK

KemiK Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Kardio değil de 40-60 dklık bir yürüyüşün yapıldığı gün içerisinde antrenman yapmanın sakıncası var mıdır?

11. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Hayır sıkıntı olmaz, öyle olsaydı her dolaştığımız gün antrenmanı ekmek zorunda kalırdık :)

12. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Dikkat edilmesi gereken birşey var onu yazayım.

Ben 1 gün ağırlık 1 gün basketbol yapıyorum. Basketbol maçlarım 2 saat sürüyor ortalama ve sürekli koşu, terleme var aeorobik kardio yapıyorum bir nevi. Ona rağmen bana çok ağır geldi beslenmem iyi olmasına rağmen. Recovery süresi arttı, bacaklarda ağrı, halsizlik hat safhada. Overtraining olduğumu düşünüyorum. Kardiyoyu çok abartmayın olabildiğince yüksek yoğunlukla kısa tutmaya çalışın.

13. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    1 gün body andremanı 1 gün kardio her zaman en sağlıklısı benim için

14. blueank

blueank Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    10 dk ekliptik bisiklet
    60dk bb
    10dk hafif yürüyüş ve hafif koşu
    ile devam ediyordum, artık sondaki koşuyu kaldırıyorum.

15. Ctb1925

Ctb1925 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Flexor hocam ben ağırlık antremanından sonra 15,20dk bisiklete giriyorum yağ yakmak için bunun zararı olur mu

16. bicir

bicir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben her antrenman sonrasında 15 dakikalılık 6km hız civarında yürüyüş yapıyorum, bu şekil de zararlı mıdır ?

17. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Hayir yag yakimi icin idealdir.

18. Dasaev

Dasaev Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Londra
    Daha cok ftubol maclarindan sonra, rejenerasyon adi altinda takimlari los stadda kosarken gorursunuz. Ayni sizin yaptiginiz gibi. Yag yakmaktan daha cok, nabzi duzenlemek, biriken laktik asidi dagitarak bir sonraki gune daha az agri ve yorgunlukla baslamanizi saglar. Ozetle yapmaya devam edin.

19. earthquaKe.

earthquaKe. Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    arklar ben üniversite için spor akademisi kursuna gidiyorum kursta sürekli tempolu koşular yapıyoruz yani süper kardio oluyo. Ama kurs günlerimle body günlerim çakısıyor saat 14.00 da salona gidip agırlık calısıyorum ardından akşam saat 18.00 gibi kursa gidiyorum 2 saat sürüyo. arada 2 - 2.5 saatlık gibi bi dinlenme oluyo. bu yazılanlar banada olurmu yardımlarınızı beklıyorum ???

20. ckucukel

ckucukel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Amacım ukalalık yada terbiyesizlik yapmak değil fakat sizle aynı görüşte değilim.Gerekli ve yeterli suplement kullanımıyla kas kaybını en az seviyeye indirebiliriz diye düşünüyorum.Benim ağırlıktan sonra cardio yapmadığım hemen hemen bir gün bile olmadı.Sonuç ise resimde gözüktüğü gibi.Saygılar.

Sayfayı Paylaş