Neden Ağırlık Antremandan sonra cardio Yapılmaz ???

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve FleXoR tarafından 10 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 113 üye.
  1. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Ben bu yazıyı ilk okuduğumda kardiyoyu kesmiştim.Ve gün içinde iki kez salona gitme şansımda yoktu.Kardio yapamaz olmuştum.Daha sonra konuştuğum bir doktor arkadaştan sonra tekrar yapmaya başladım ve iyikide başlamışım.

Düzenli uyuyan sağlıklı bir insanda kortizol öyle kolay kolay yükselmez.Ben ve çevremdeki pek çok arkadaşım idman sonrası mutlaka interval cardio yaparız.Herkezede idman sonrası kardio tavsiye ederim.Yeteri kadar uyumayan uykusunu alamayan bir insansanız siz kardio yapmasanızda en ufak bir streste vücudunuz kortizol salgılıycaktır.

Onun için uykuda probleminiz yoksa bb sonrası mutlaka kardio yapılmalı.Amaç yağ yakımı olmasa bile belirli şiddetle kadiyo mutlaka yapılmalı.Aksi takdirde salonlarda görüyoruz kas yığını fakat hamile gibi göbekli insanları.

stramma ve SexyBack bunu beğendi.
  2. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    çözemezsiniz. kortizol hormonu glikogenezis denilen olayla kasları yakmaya başlar dışardan aldığınız proteinlerin direk olarak bu kas yıkımını yavaşlatıcı etkisi yoktur.

3. buragou07

buragou07 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    175 boyundayım ve 65 kiloyum. Göbeğimde biraz yağ var gibi :( Cardio yapmalı mıyım , yoksa evde dumbellarla ve mekikle devam etsem bu yağlardan kısa sürede kurtulabilir miyim? Yaza kadar biraz fit bir vücudum olsun istiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

4. cengoo

cengoo Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
  5. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Antreman sonrası yüksek yoğunluklu, orta süreli bir interval cardio, zarardan çok yarar sağlayacaktır.

6. ommemo

ommemo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Beyler benimde sorum olacak.Akşam 11 gibi ağırlık çalışıyorum.1- 1:30 gibi'De yatıp sabah 10:30 da kalkıyorum ama kalktığımda çok yorgun oluyorum bu sorunu nasıl aşarım?

7. zzz

zzz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Okuduğum kadarıyla Böyle bişey yok

8. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    ben buna benzer bir konu açıp soru sprmuştum..neden kol gününde cardio yapılmaz gibi bir konuydu...

demekki hocamda flexor gibi haklı ..

yani demekki bir bildiği varmışta cardio yu omuz günü son olarak 5dk yap yeterli der hep..banada az geliyordu ancak bu yazıyı okuyunca bir kez daha hocama hakl verdim...

9. Kambala

Kambala Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bu hatayı ben de yapmıştım, hem de abartısız 5 ay boyunca... yaklaşık 2 saat süren bir ağırlık çalışmasından sonra yarım saat cardio yapıyordumi canım çıkıyordu... Gerisini anlatmaya gerek yok arkadaşlar zaten anlatmış. Haziran'dan beri sadece Cardio yapıyorum ve çok memnunum. Yağlarla işim bitsin Eylül'de Bulk'a başlayacağım. O zaman gene arkadaşların dediği gibi haftada 3 gün Body, 1 gün cardio yapmak en mantıklısıdır.

tolgahanç bunu beğendi.
  10. tolgahanç

tolgahanç Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Antalya
    Kambala isimli arkadaşa katılıyorum.2 saat agır çalışma ardına kardiyo eklenince çok zor oluyor.kardiyo'yu farklı güne alınca daha iyi sonuç alınıyor.yada tamamen kardiyo agırlıklı çalışıp yağ yakımı sonrası BB yapılabilir.

11. tahminci

tahminci Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bende bu konuda flexor hocanın cevabını merak ediyorum. Ağırlık antremanından bir gün sonra sabah aç karna yapılacak cardio çalışması kas yıkımına sebep olur mu yoksa yağ yakımı gerçekleşir mi?

12. canberk-_-

canberk-_- Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    FLEXOR Hocam, ellerinize sağlık öncelikle...
    Benim merak ettiğim benim salondaki hocam hergünün sonunda cardio yap diyor biraz kiloluyum, ve cardioyla kiloları atıp, ağırlıklada vucudumu şekillendirmek istiyorum.
    Sizce günün ne zamanında, ne kadar süre kardio yapayım, ve daha sonra ne zaman ağırlık çalışayım?
    Ne önerirsiniz?

Şimdiden çok teşekkür ederim

13. emrah_yazgan

emrah_yazgan Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38

Bende ağırlık idmanından sonra cardio yapılmasının daha uygun olduğu kanaatindeyim. 1 senedir bu sistemi uyguluyorum, hem iyi bir yağ yakımı elde ettim hem de kas kütlesi kazandım. İdman öncesi yapılan 20-25 dk. cardio fazla hissettirmeden insanı yoruyor ve ağırlık çalışması için dirençsiz bırakıyor. İdman sonrası yapılandan ise max verim alınıyor. Bence asıl ağırlık antrenmanından sonra cardio yapılmalı.

14. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Madem 1 senedir yapıyorsun lütfen bizi biraz daha aydınlatsana , göbeğin vardıysa eğer sıfırlayabildinmi mesela?

Bak senden biraz yukarda "kambala" arkadaşımız 5 aydır yapıyorum, yağlarla işim bitsin bulka başlıycam diyor... 5 ayda daha işi bitmemiş yani; 5 aydır full kardio yapmış olsaydı hangi göbek olsa erirdi...

15. gagkoo89

gagkoo89 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    konuştuğum birçok müsabık sporcu aşıya kaçmamak şartıyla antreman sonrası cardio yapılmasının zararı olmadığını hatta kenidlerinide off sezonda haftada 2 kere ant sonra on sezonda ise hem sabah cardio hemde ant sonra cardio yaptıklarını söylediler ve bunu ciden çok iyi araştırdım ve bulduğum sonuç ant sonrası cardio yapılır

16. ByJsf

ByJsf Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Flexor Hoca paylaşım gayet ikna edici , fakat herkesin hocası farklı program yaptıgı için insanlar şaşırmış durumda :D bende ilk 25 dk ve antremandan sora 25 dk orta derece kardiyo yapıorum antremanım yaklasık 2.5 saat sürüyo tamamı. Hocama sizin yazdıklarınızı anlattım dıoki İyi güzelde sana 50dk kardıyo yaptırdıktan sora Hangi proteine hangi kası inşa edicen dio o andada o ikna edici konuma gelıyo :D :D Şamar oğlana döndük valla allaha emanet kim ne derse onu yapıoz :D ( ayrıyaten benim programım haftada 4 günlük bi program kardiyoyu farklı günlere ayırıp çalışmayı denesem bide hafta içi hafta sonu 1 gün kendime tatil versem haftada 8 güne ihtiyacım var :D ) ne yapmalıyım ???

17. emrah_yazgan

emrah_yazgan Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Büyük ölçüde diyetle alakalı bir olay. off sezonda bulk olduğumuz için, yarışmaya belli süreler kala (3 ay gibi) sıkı diyete başlayıp antrenman sonrası 45 dk. efedrin ile birlikte tabii ki sıfırlıyor. Sorunun cevabı: Göbeğim oluyor ve yarışma dönemi sıfırlıyorum. saygılar...

ZeusS_ bunu beğendi.
  18. thementalist

thementalist Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben 1.6 kastan kaybettim iyi beslenmeme rağmen ölçen aletdede hata olabilir ama bunu sebebi ağırlık sonrası 20 dk cardio yapmam olabilirmi?

19. ÇTN

ÇTN Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    13
    ağırlık antrenmanından sonra 10 dk koşsak olmaz mı?

20. emrah_yazgan

emrah_yazgan Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    10 dk. çok az bir süre. Bir arkadaşımızın da dediği gibi idmana başlamadan 15 dk. idman sonrası da 25-35 dk. daha da etkili oluyor. Kas kaybını aza indirmek için de idman sonrası bcaa, whey ve glutamine...

Sayfayı Paylaş