Ketojen diyet ve Ketosis

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve Achilles1980 tarafından 26 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 107 üye.
  1. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle günümüz yeni nesil statükocu doktorları bu beslenme çeşidine karşı neden hala anlamış değilim onuda belirtiyim. insanoğlunun en buyuk sorunu un ve şekerli hazır gıdalar. Dolayısıyla ana fikir insan doğasına mukemmel uyan bu beslenme çeşidinin hiçbir zararı olmadığı yonunde. Kabile diyetlerine yakın.

insanoğlu ketojenik bir varlıktır. işin özü sözü bu. Dolayısıyla anne sütünün yarısından fazlasında çok çeşitli vitaminler doymuş yağlar ve kolesterol diğer kısımları su ve çok düşük oranlarda şekerden ( yüzde20) oluşturmakta.

Dolayısıyla insan ketojenik bir varlık. Bu düsturden yola çıkarılacak oluşturulmuş bir diyet.

Paleotik eski çağlarda yaşayan insanların beslenme biçimi ketojenesisti.

Ketojenesise ayak uydurmak çok zor gibi görünüyor ancak alıştığınız yanlış beslenme alışkanlıklarından kurtulmak istiyorsanız 2 hafta dişinizi sıkacaksınız.

Özellikle yeni nesil bodybuilderlarında diyet programları ketojenesis şeklinde ayarlanıyor. sevindirici haber ketojenesisin asidik yükü sıradan diyetlere göre çok düşük. Yani hiç bir şekilde vücuda zararı olmadığı gibi faydası var. Tabi taze çiğ sebzeler eklenmeli mutlaka her gun salata yapmalı yemelisiniz.

ikincisi Profesör Doktor ahmet aydın taş devri diyeti Di pasqaulleden farklı olmasada, ağır sporları önermiyor ve özellikle unlu şekerli gıdalardan uzak durmanız gerekiyor.

Atkins diyeti ile benzerlik gösteriyor ancak olay hafta sonları karbohidrat yüklemek. Tabiki ağır spor yapanlar için. Bu doktor d.pasqaullenın önerisi. Çünkü ağır sporlar sonucunda hızlı toparlanamassınız.

eğer ağır spor yapmıyorsanız karbohidrat yüklemeyede gerek kalmıyor çünkü bu evrede sadece yürüyerek dünyanın yağını yakıyorsunuz. Hiç bir zararıda yok. usulune uygun yapılırsa sıradan diyetlerden çok daha faydalı kemik erimesinden tutunda diğer butun hastalıkların tedavisinde kullanılan insanın gerçek beslenmesi. Ayrıca 2 hafta sonunda hayatınızda hiç bir zaman karbohidratla elde edemeyeceğiniz enerjiyi bulacaksınız ve nasıl olduğuna kendiniz bile inanamayacaksınız. Ketonların ise verdiği ferahlık tartışılmaz mükemmel.

Beyniniz dinleniyor resmen.

Paloetik diyet (ketojen diyet) atletik performansı son derece arttiran bir diyet.(gerçek bir beslenme)

Önemli olan işlenmiş yağlardan uzak durup protein ve yağ oranını arttirmak.

İşlenmiş butun karbohidratlar yağlar şişelenmiş süt ürünleri kutulanmış ürünler yasak.

Fermante edilmiş gıdalar hayvansal yağlar doymuş yağlar ve früktoz glikoz içeriği düşük butun meyve sebzeler doyana kadar yenilebilir.

Protein içeriği yüksek ancak tutup deli gibi protein yememize gerek yok. Protein burada vücut faaliyetlerimizi düzenliyor dolayısıyla gunluk 100 gram alınırsa yetiyorda artiyor.

butun kuruyemişler serbest.

Son zamanlarda yüksek adaleli kişilerin ise biraz karbohidrat alması öneriliyor oda idman öncesinde.

Yani sıradan beslenme ile hiç bir fark yok.

Bu insanoğlunun en kaliteli enerji üretme çeşidi. Hücre içinde yağların yakılabilmesi için quenzim 10 tam anlamıyla aktivite olabilmesi için 2 hafta gerekiyor 3. hafta karbohidratı aramıcaksınız.

Bir iyi yönüde kas yıkmaması hatta iyi beslenilirse kas yapması.

ayrıca antreman bağımlılığınıda engelliyor insanın haz almasını engellediği için ve yüksek testosteron arttirdiği için kendinize güven duygunuz artiyor.

Göbeklerde dolayısıyla azalıyor ve yok oluyor.

Uyuma saatlerine dikkat etmenizi öneririm ve bol bol su içmeli lifli sebzeleri kaynakları yemelisiniz.

işin iyi tarafı insulin kontrol altına alınabiliyor böylece saçma sapan açlık atakları yaşanmıyor depresyonlu hastalarda ve vücudunda hasar olan kişilerde (yanlıs beslenme) Tedavi edici özelliği sahip.

Dolayısıyla bozulan prebiyotik cumhuriyeti (mikro bağırsak florası) tedavi ediyor. Çünkü işlenmiş bütün ürünler bağarsak florasını mahvediyor buda açlık benzeri bir his ortaya çıkarıyor.

Ancak Fermante edilmiş prebiyotik bakterilerden zengin kefir ve yoğurt programınıza eklendiğinde kaldıki özellikle kefir eker marka tavsiye ederim, mikro florayı tedavi ediyor.

bilindiği gibi immum hastalıklarında tek sebebi bağırsak florası. Dolayısıyla ketojenik diyetler kilo vermenin yanında insanı tedavi edici özelliğe sahip ve losin izolosin ve valin içeren dallı zincirli aminoasitler arttıkça asla kas yıkımı gerçekleşmez.

bol bol yağ yanar.

bu beslenme çeşidi ile uygulanacak egzersiz programı daha çok vücut ağırlığı ile yapılabilir. yapamassınız demiyorum tecrübeme dayanarak çok zorluk çekersiniz diyorum. Yorgunluk ağrı baş ağrıları vs.

Son düzenleme: 24 Kasım 2010
  2. zumruduanka

zumruduanka Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    pazarlama
    Yer:
    istanbul
    her gün;

*2 tam yumurta 2 beyaz yumurta - protein 20 yağ 10 karbonhidrat 1
    *ton balığı - protein 25 yağ 9 karbonhidrat 0
    *sucuk - protein 25 yağ 44 karbonhidrat 3
    *kuruyemiş(badem yer fıstığı fındık kaju) -protein 20 yağ 60 karbonhidrat 20
    *lor peyniri -protein 15 yağ 16 karbonhidrat 1
    *beyaz peynir -protein 15 yağ 20 krabonghdirat 5
    *2 scoop whey - protein protein 48 yağ 2 kabonhidrat 4

*total - protein 168 yağ 161 karbonhidrat 34

antremanlarım:p.tesi salı perşembe;full anabolik vücut rutini(bench press squat deadlift t-bar row barbell curl barfiks dips haraketlerinden oluşuyor)

Yorumlarsanız sevinirim

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:03 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:01 ----------

Sadece antrenman günleri bu programa ek olarak bir scoop wheyi 500 ml. üzüm suyuyla alıyorum;
    gün içinde ayrıca aldığım 2 scoop whey ise 1,5 litrelik şişede yanımda taşıyorum ve gün içinde azar azar içiyorum

3. iNFaZ100

iNFaZ100 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Gastronomi ve Mutfak sanatları Öğrencisi
    Yer:
    Çorum/İskilip
    inek sütüne ve yumurtaya allerjim var acaba keçi peyniri kullansam olurmu bide yumurta yerine ne kullanabilirim acaba

Son düzenleme: 19 Şubat 2011
  4. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    zumruduanka gayet güzel diyet programın. Fakat antreman programındaki günler çok yakın sanki. P.tesi ç.şamba cuma yapsan ya da 1 er gün aralı şekilde yaparsan sanki daha uygun olacak. Daha sonra boş günlere de azar azar cardio eklersin.

Süt zaten bu diyette yok..Keçi peyniri kullanabilirsin..Özetle önemli nokta yağ ve protein bakımından zengin ürünleri tüketmek. Satın alırken ürün içeriğine bakıp karbonhidratı minimum olanını seçmek gerek. Eğer keçi peyniride bu sınıftaysa kullanabilirsin tabii. Tavuğun her çeşit bölgesi, kırmızı et, peynir vb gibi gibi

zumruduanka, Coyote ve iNFaZ100 bunu beğendi.
  5. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    balık yağını denedınmı achiles?

6. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    denedim hala da var now un vardı ucuz onuda mahvettiler omega 3 ü. 50 ytl yurtdışı, yurtiçi fiyatı 120 ytl olan.

7. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    son durumlar nedir

8. PÖTİKARE

PÖTİKARE Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

3 sorunum var yrdımcı olursanız sevinirim

menü oluşturmayı basarıp da baslayamadım bi.

1.bu yukarıdaki programın adı nedir acaba çok iyiymiş?

2. ben yumurta yiyemiyorum sabahları bunun yerine kalori protei getirecek ne yiyebilirim acaba

3. yarın başlamayı çok istiyorum uzun zamandır aşırı yoggunluktan başlayamadım ama bugun zor bela zaman bulup alışverş kısmını hallettim en azından tavuk lor gibi şeyler aldım tabi :)

spor yapmıyorum h.sonu bu carb-up ları yapıcak mıyım

9. 0nd3r

0nd3r Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ist bayrampasa
    keto yapıcaksanız yumurta yerine sucuk salam sosis tarzı seyler olabilir

10. onursal

onursal Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    su ürünleri mühendis & dalgıç
    Yer:
    samsun
    S:A Herkese

Achilles1980 kardeş yeni gördüm yeni sayfanı bende öncekini takip ediyordum mesajda attim hatta...

mart 21 başladıgım ketojen diyeti sorunsuz ilerliyor... İstediğim düzeyde tutum kilomu...

Arkadaşlar Check up değerlerim :

20.03.2011

Glukoz 110 ( 74-109 - Normal değerleri ) ----->>> 80 { 06.05.2011 }

Kolesterol 145 ( 0 - 200 Normal değerleri ) ---->>> 180 { 06.05.2011 }

HDL Kolesterol 36 ( 30 - 55 Normal değerleri ) ----->>> 39 { 06.05.2011 }

Trigliserid 69 ( 0 - 200 Normal değerleri ) ------->>> 92 { 06.05.2011 }

LDL Kolesterol 105 ( 0 - 160 Normal değerleri ) ------>>> 124 { 06.05.2011 }

Protein destekli sürdüğüm diyette vücut tam olarak istedigim kıvama geldi karında pek yağ tabakam kalmadı fakat az daha yağ eritmem lasım :) Kiloda bi değişiklik yok ( 80 kiloyum) kilo verdim kas kütlemi artırdım yani bir yandan şeker azalttım vücutta bir yandan vücuda protein tozu aldım kas hacmimi artırdım.

Ben Pek sevdim bu diyeti çünkü bakkala markete ugramaz oldum :) ve göz açlık açlığımı bitti yani gözüm aç diyet yemek yemiyorum artık ve şeker artık bana bişi ifade etmiyor ( biskivit , çikolata , tatlı , ... ) yani istemiyorum artık şeker yemek fakat carp up'dan 1-2 gün önce beyin fonkiyonlarım yavaşlıyor ve vücut fonksiyonlarım yavaşladığını fark ediyorum artık bunun şeker isteği degil bir ihtiyaca dönüştünü anlıyorum.

Bu arada bu diyet vesilesiyle çoğu besinin kalorisini ve şeker değerini ezberledim , artık besinleri tatlarına göre değilde bana verdikleri besin değelerine göre tüketiyorum. :)

göbekliyim ve radiokaos bunu beğendi.
  11. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    salam sucuk gibi şeylerin yenmesi sakıncalıdır. yumurtadan şaşmayın derim.

12. radiokaos

radiokaos Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar. Öncelikle durumdan haberdar olmamı sağladığı için konuyu başlatan Achilles1980'e teşekkürlerimi sunarım. Verdiğiniz bilgilere ek olarak, yaptığım araştırmalar neticesinde ketojen diyete ait klinik çalışmaları inceleme fırsatı buldum. Bilimsel bulguları tatmin edici buldum ve Salı gününden itibaren diyeti uygulamaya başladım.

192 boyunda ve 87 kilodayım. Şimdiye kadar hep takım sporlarıyla uğraştım ve şu anda da haftada üç defa antrenman yaparak devam ediyorum. Antrenman günleri dışında da düşük tempolu koşarak kardiyovasküler destek sağlamaya çalışıyorum. Haftanın 5 veya 6 günü spor yapma imkanı buluyorum.

Ketojen diyeti uygulamaya başladığımdan beri 1600-1750 arası kalori alıyorum (Diyetim %60-65 yağ, %30 protein ve %7-8 karbonhidrattan oluşuyor) ve antrenmanlarıma da devam ediyorum.

Antrenmanlarımın aerobik dayanıklılığa dayalı olduğunu, yani vücut geliştirme çalışmalarına nazaran daha hafif geçtiğini belirtmek isterim.

Ketojen diyete vücudun adapte olma döneminin 10 ila 30 gün arasında sürdüğünü varsayarsak ve geçtiğimiz dört gün içerisinde yaptığım antrenmanlarda karbonhidrat yoksunluğuna dair herhangi bir emare yaşamamış olduğumu göz önünde bulundurarak, karbonhidrat beslemelerine (carb-up) bir aylık bir süreyi geride bıraktıktan sonra başlamak sizce mantıklı mıdır? Zira vücudun ketojen diyete adapte olma evresinde çok da ihtiyacım yokken carb-up yapmak bu adaptasyon devresini uzatabilir.

İkinci bir soru: Dördüncü gün belki bunu sormak için erken olabilir fakat henüz ketojen diyet ile ilgili belirtileri kendimde gözlemleyebildiğimden şüpheliyim. Geceleri daha erken uykum geliyor, özellikle antrenman günlerinde, fakat bunun dışında bir belirtiyle karşılaşmadım. Aynada görüntü farkından veya kilo kaybından bahsetmiyorum. İdrar rengi-kokusunda değişim veya ağız içi mukozasında tat farklılığı gibi şeyleri gözlemlemedim.

Fikir beyan edeceklere şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

PÖTİKARE bunu beğendi.
  13. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Herkese selamlar,

Yoğun iş temposu yüzünden maalesef spor yapamıyorum. Geçenlerde tekrar başladım fakat çok az vakit bulup yapabiliyorum.

1) Fitday.com
    2) Her türlü et türevi, peynir, kaşar vb.
    3) Carb upı ilk başladığın tarahten 15 gün sonra yapabilirsin. Sonra her hafta sonu yapmalısın.Başarılar

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:41 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:39 ----------

Fiziksel ve ruhsal olarak kendini iyi hissediyorsan zaten olayın güzelliğine kavuşmuşsun demektir Onursal. Tebrikler. İnş. istediğin seviyeye gelirsin.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:51 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:41 ----------

Ketoya adapte olma süresi herkeste farklıdır. Kimi vücudundaki glikozu çabuk tüketir ki buna depletion workout dedikleri hareketleri hızlı yaparak ağırlık yapıp vücuttaki glikozu tüketme yöntemi derler. Eğer bu konuda sıkıntı yaşıyorum diyorsanız diyete başladığınız ilk günler uzun cardiolar ekleyin programınıza. Mesela P.tesi ve salı günü 45 dakika ve ya 1 saat kadar tempolu yürüyüş yapın. Bu daha çabuk bireyi ketoya sokar. Ketoya girdiğini yan etkilerinden anlayabilirsiniz demiştim ama herkeste aynı yan etkiyi gösterecek diye bir durum yok tabii. Yani ağız kuruluğu, idrar durumu sizde oluşmadı diye ketoz durumda olmadığınız anlamına gelmez. İlk diyete başlayanlar en az bence 2 hafta carb up yapmasınlar. 2 haftadan sonra 1 günü carb upa ayırmak en ideali bence. Daha sonra vücudunuzu dinleyin bence. Belli bir süre sonra zaten vücut kendi isteyecek carb up ı. Fakat hiç carb up yapmama gibi bir durumu ben tavsiye etmiyorum.

Herkese iyi sporlar

göbekliyim ve radiokaos bunu beğendi.
  14. balackking

balackking Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    -

iyi günler ben bir öğrenciyim ve bu rejimide uygulamak istiyorum. yalnız şu beyin fonksiyonlarındaki tembellik olayı fazlasıyla kafamı karıstırdı. çünkü herseyden çok ona ihtiyacım oluyor. bu konuda beni bilgilendirebilirmisiniz. mesela ders çalışmadan önce bi parça şeker falan yesem. demin bi yerde sizi en fazla 1 saat ketosisten çıkarır dediğinizi duydum. bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. veya dersten önce bi miktar haşlanmış patates veya yulaf gibi bi çözüm olabilirmi?

15. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Okunanlardan anladığıma göre, ketosis diyet uygulayan biri kas kütlesi kazanamaz. Sadece vücut yağlarından arınır ve bir makina gibi çalışır, doğru mu?

16. opeh

opeh Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    fatih
    Yer:
    manisa merkez
    bu dieti 2 ay katı bişekilde uygulayıp bırakmıştım , . gayet hızlı kilo verdiriyor, şimdi tekrar başladım mayıs 20 den beri disiplinle ve azimle karın kaslarımı göresiye kadar bırakmıyacam bu dieti,
    geçen mayısta spora ilk başladığımda 120 kg idim, eylülde 79 kg ye indim , bu dietle .
    kışın diet miet hiç birşey yapmadım , kardioyuda bıraktım tatlı ,vs. tarzı çok şey yedim proteinide arttırdım bi yandan ama , karbonhidratı çok abartmıştım ve 94 kilo ya çıktım kışın , ve bu mayısta aldığım radikal kararla , diet artı kardio şeklinde gidiyorum şuan tok karnına 83 kg geliyorum , karın kasları belirginleşicek gibi , sarkmalar ve derim kalın olmasa tabi :)
    ama bu şekil devam , pzt. -salı ağırlık , çarşamba kardio, perşembe- cuma ağırlıkcts pazar kardio ve ketojenik diet , bu şekil disiplinle gidecem inş. hedef karın kaslarımı ve adonis kaslarımı görebilmek .eylülden sondra büyük ihtimal supplement takviyesinede başlıyacam. hadi hayırlısı ...

17. zumruduanka

zumruduanka Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    pazarlama
    Yer:
    istanbul
    kazanır ama yavaş kazanır

18. taxi driver

taxi driver Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Carb-up yüklemelerinde tercihimiz alkolden yana olabilir mi . Malum h.sonları tam da alkol alma zamanı

rastmus bunu beğendi.
  19. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Şimdi benim anlamadığım şey; katabolik diyetlerde yani düşük kalorili diyetler uygulanırsa kas kaybına uğranıyor. Peki bu diyeti Brad Pitt yapmıştı, sahip olduğu kas kütlesine nasıl ulaşabildi?

20. brnm

brnm Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ketosis diyetinde amacımız sadece yağ yakmaksa (kas kazanımını düşünmüyorsak) sürekli olarak orta seviye alım yapabilir miyiz? Yani karbonhidrat seviyesini sürekli orta düzeyde tutsak?

Sayfayı Paylaş