Ketojen diyet ve Ketosis

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve Achilles1980 tarafından 26 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 107 üye.
  1. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Eskiden yeteri kadar karbonhidrat almayıp şimdi vücudunun gerektirdiği enerjiyi yağlardan alıyorsan mümkün. Tabii bu belli bir noktaya kadar olucaktır maalesef. Bu diyetle bulk olup bu diyetle yağ yakan sporcular bile var. Yani hayatında karbonhidratı çok minimumda tutup öyle bu sporu yapan kişiler. Uzun vadede bu diyeti yapmak çok sağlıklımıdır gerçekten birşey söyleyemeyeceğim. İlk 2 hafta karbo yüklemesi yapma bence. Ağzında dolu dolu metalik tat ve idrarının deli gibi kokmasına izin ver bir müddet:) Böylece ketosis olayından daha fazla faydalan. Sonra haftada bir yaparak vücudu alıştır. Bu arada deli gibi su içmekte şart.

Dr.Science ve Coyote bunu beğendi.
  2. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben birşey anlamadım(gerçi çok şey anlamadım da sırayla çözmeye çalışıyorum), bu ketosis denen duruma gelip de vücudun karbonhidrat değil de yağı enerji olarak kullanması için en başta yüksek oranda yağ alımı mı gerekli?

3. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Evet karbonhidratı minimumda tutup yağları yüksek tuttuğumuzda vücut ketosis durumuna geçer. Bunu da kan değerlerimizin içinde hızlıca fazlalaşan ketonlar sağlar.

2shae bunu beğendi.
  4. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    2 gunluk bir sürecin ardindan, ketosis dönemi basliyor. Yani vücut karbohidratları kullanir ve artık karbohidrat girişi olmayacaği için protein ve yağ kullanılmaya baslanir. Ancak bu durumda daha çok yağ enerji olarak yakılır proteinlerin ise ortlama yüzde 25i yıkıma uğrayabilir. kaynaklar hep bu yonde.

Ancak bence cok korkulması gereken bir dönem değildirki, dusuk karbohidrat dönemindede, ketosis oluyor.

vücudumuz yağ ve proteinlerin gliserol bolumunden glikojen elde ediyor.

Vücuda yeterki karbohidrat girmediği müddetçe vücudumuz enerjiyi bu şekilde elde edecektir.

açlığıda ortadan kaldıran bir sistem. Kesinlikle 2. gunden sonra kan sekerinde en ufak oynama bile yok.

sistem aynı, 4-5 öğün beslenme. Ancak karbohidrat 20-30 gramlarla sınırlı tutuluyor. ortalama gunluk 100-150 gram yag ve 100-150 gram protein tüketmek yeterli olucaktir.

Keton cisimleri sayesinde kesinlikle açlık falan hissedilmiyor bilakis eskisinden daha çok doymus hissediyorum kendimi.

göbekliyim, salihaayşen ve 2shae bunu beğendi.
  5. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Benim avatardaki resimden az çok anlarsınız yağlı bir vücuda sahip değilim fakat karın ve bacak bölgemdeki yağlardan birazcık kurtulmak istiyorum kasların belirginliğini arttırmak için, bu kadar zahmete girmeye değer mi?
    Veya şöyle sorayım ben müsli ve tam tahıllı ekmeği kessem bu duruma girer miyim?
    Yağı az çok akşam yemeğinde alıyorum

Coyote bunu beğendi.
  6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Yani size sunu söyliyim, tezimde haklı olduguma eminim. Karbohidratlar ne kadar dikkat ederseniz edin, su tutulmasi ve yağlanmaya az da olsa sebeb oluyor.

cunku inanın bende siizn giib aşırı dikkat eden biriyim ve ne yaptıysam olmadi o keskin hatları tam anlamıyla yakalasamda koruyamadim.

Ancak ben yeni deniyecem ve bu diyeti yapanlar son derece iyi sonuclar aliyorlar.

ancak eğer bu işi zahmet olarak goruyorsanız gerçekten başaramayabilirsiniz.

ilk 2 gun sizin icin bir iskenceye döner. Yaşadım ordan bliyorum.

ortalama bir zamanda sonuc alirsiniz.

Hafta sonları karbohidrat yuklemesi yapabilirsiniz.

7. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
  8. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Örnek teşkil etmesi bakımından keto antreman programı yazayım.
    Keto da tam olarak yapmak istediğimiz kaslarımızı tamamen koruyup vücudumuzdaki yağ oranını mümkün olduğunca aşşağıya çekmek.

İlk olarak yapmamız gereken diyette değilken yaptığımız antreman yoğunluğunu burada uygulamamak. Sürantrene olmak bizim istediğimiz son şey.

İkinci olarak hafif ağırlık çok tekrar efsanesini bir kenara bırakıp normal rutinimizde yaptığımız ağırlığa geri dönmek. Şu an ki göğüs kaslarımızı 100 kilo bench yaparak sağladıysak bu kaslarımızı korumak içinde yine 100 kilo benche devam etmeliyiz.

Çalışma prensibimize gelecek olursak benimde kafama yatan antreman programı şöyle.

Pazartesi ve Salı vücudumuzun en güçsüz bölgelerini çalışmak. Çünkü o günler vücut daha dirençli.
    Çarşamba ve Perşembe sabahları cardio ve ya dinlenme ( Kişisel fikrim hit yerine 30 dakika 130 kalp ritmini geçmeyecek hafif cardio )
    Perşembe vücudumuzun en güçlü bölgesini çalışmak.
    Cuma günü ise Pazartesi ve Salı günkü harekelerden kombine oluşturmak.

PAZARTESİ: Göğüs, Sırt, Karın

Yüksek yoğunlukta antreman setler arası 60 saniye, her bir farklı hareket arası 90 saniye dinlenilecek.
    (Isınma setleri hariç)

Bench 3 sets, 6-10 reps

T-bar Row 3 sets, 6-10 reps

Incline bench 3 sets, 6-10 reps

Latpulldown to front 3 sets, 6-10 reps

Dips or Decline bench 3 sets, 6-10 reps

Shrugs 3 sets, 6-10 reps

Flys (any type) 2 sets, 10-12 reps

Reverse flys 2 sets, 10-12 reps

Stiff-leg deadlift 3 sets, 10-12 reps

Rope ab crunch 3 sets, 10-15 reps

Reverse crunch 3 sets, 10-20 reps

SALI: Omuz, Kollar

Yukarda belirtilen yoğunlukla aynı

Behind the neck shoulder press 3 sets, 8-10 reps

Military press 3 sets, 8-10 reps

Preacher curls 3 sets, 8-10 reps

French press or "skull-crushers" 3 sets, 8-10 reps

Shoulder raises (any type) 2 sets, 8-10 reps

Hammers 3 sets, 8-10 reps

V-bar tricep press 3 sets, 8-10 reps

Forearm curls 2 sets, 8-10 reps

Reverse forearm curls 2 sets, 8-10 reps

ÇARŞAMBA: Dinlenme ve ya Cardio

PERŞEMBE SABAHI: Dinlenme ve ya Cardio

PERŞEMBE: Bacak

Daha önce belirtilen yoğunlukta

Squat or Leg press 4 sets, 6-10 reps

Lying leg curl 4 sets, 6-10 reps

Standing calf raise 4 sets 6-10 reps

Leg extensions 4 sets, 10-12 reps

Seated leg curl 4 sets, 10-12 reps

Seated calf raise 4 sets, 10-12 reps

CUMA: Son çalışma

Daha önce belirtilen yoğunlukta

Bench 2 sets, 6-10 reps

T-bar Row 2 sets, 6-10 reps

Incline bench 2 sets, 6-10 reps

Latpulldown to front 2 sets, 6-10 reps

Behind the neck shoulder press 1 set, 8-10 reps

Military press 1 set, 8-10 reps

Either curl exercise 2 sets, 8-10 reps

Either tricep exercise 2 sets, 8-10 reps

Stiffleg deadift 1 set, 8-10 reps

Normal floor ab crunch 2 sets, 10-20 reps

Reverse crunches 2 sets, 10-20 reps

24-30 saat arası karbonhidrat yükleme zamanı !

Cardio için başlangıçta şunu söylemeliyim ki ilk ay pek gerek duyulmuyor ne zaman ki artık yağ yakımınız yavaşladı o zaman 30 dakika yapılmasında yarar görüyorum.

Supplementler

Önerilen ECA stack ve creatine

9. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Normal antreman duzenime devam ediyorum. bir değişiklik yapmadim.

1. gün Göğüs , Şınav,Bench press, flat dumbell press, incline bench press, incline dumbell press, Butterfly veya Dumbell fly.

Triceps; Pushdown triceps, alna barbell, alna dumbell, Frenc dumbell.

2. gün SIRT: Lat pulldown, machine row, barbell row, kapali lat pulldown(ickanat),kürek cekme makinesi, One arm dumbell row.

Biceps: BarbellCurl, Dumbell Curl.

3. calisma gunu Omuz : enseye press, military press, arnold press, omuz yana açış,

Triceps: Upright rowing, dumbell rowing, banane.

4. calisma gunu bacak : Full Squat,Squat, Barbell Lunge, Deadlift, Romanian deadlift. dumbell lunge.

aynı sistemde devam ediyorum.

Aralarda 1er gun dinlenerek.

Su an cok iyiyim ancak eskisi gibi tekrar aksam uykum gelmeye basladi :) saat 10-11 gibi uykunun gelmesi iyiye işaret bence. En ufak bir karbohidrat isteği bile kalmadi içimde. Kan sekeri diye bir kavram kalmadi.

5. gun sonunda beyindeki o bulanıklık kayboldu.

Sabah kalktıgımda çok iyi hissettim kendimi.

gücüm kuvvetimde yerimde. ne yiyip ne içtiğimi gun gun hafta hafta paylaşicam sizlerle.

salihaayşen ve Achilles1980 bunu beğendi.
  10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Diyette altıncı gun biterken, enerji hareketsizlik konusunda hiç bir sorunum yok.

adamlar karşimda deli gibi yemek yedikleri halde merak bile etmiyorum ne yediklerini.

ancak vücudumda bir miktar sivilce baş gösterdi.

Kardio idmanlari sıkıntılı geçiyor. Sunu söyleyebilirimki, karbohidratın en buyuk özelliği vücudu çok çabuk toparlamasi.

İşte yağ ve protein bu çabuk toparlanmayı yerine getiremiyor.

Ağirlik çalişmasi sonrası gun kardio yapmak isterseniz sıkıntı yasıyorsunuz.

ayrıca bu sabah baslayan bir baş ağrısı var.

ARa sıra geliyor ara sıra gidiyor.

Karbohidrat yüklenme gunune geldim. Az sora idmanım var. İdmanı yapıp karbohidrat yükleyeceğim.

Ketosise uygun nasil karbohidrat yüklenir bunu biLmiyorum.

Cumartesi ve pazar karbo yuklemesi yapacam.

bu karbohidratlar yulaf ve benzeri tahıllar olacak.

Ortalama 200-400 gram bir yükleme yapmayı dusunuyorum.

Bu diyette tek problem beynimiz. Cunku karbohidratlardan çok harika bir biçimde glikojen sentezlenirken, yağ ve aminoasitlerden sentezlenmesi cok daha zor.

saygılar.

salihaayşen ve Achilles1980 bunu beğendi.
  11. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Selam coyote keto diyet yaparken aldığın kalori miktarı 2000 civarı desek bu aynı kaloriye devam edip 1. posttaki karbonhidrat yükleme yüzdelerine uyman yetecektir bence. Bu arada baş ağrısı 2. haftadan itibaren daha da azalacaktır. Ayrıca su alımını arttırmanı öneririm.

Yanlış yazmışım keto diyetine başlamadan önce kahve alımı yapıyor ve bu diyete başladıktan sonra kahveyi ve ya soda gibi benzeri içecekleri biranda tamamen kestiysen yapabiliyor şiddetli başağrısı.

Son düzenleme: 8 Ocak 2010
    Coyote bunu beğendi.
  12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123

şu anda kendimi çok iyi hissediyorum az sonra sırt ve biceps idmanı yapıcam.

güzel bir şekilde karbohidrat yüklüyorum.

Makarna ve yulaftan faydalanıcam

sabah diyetten cıkarken, 2 adet portakal + 100 gram beyaz peynir yedim. Oğlen et yemeği ve yaninda 1 tabak makarna su anda 200 gram balık var onümde ve yaninda patates 50 gram kadar.

Antreman sonunda ise Whey ve güzel bir öğün yapacam.

Yarınki beslenme planım, sabah 1 büyük portakal, 100 gram yulaf + 3 tam yumurta oğlen, haslanmıs pirinc + ızgara tavuk+

Yanliz Cuma idmanı aksattim cunku idman atamicak durumdaydım. Bununda sebebi, Pazartesi bacak Çarşamba göğüs calistim, aralarda ekliyorum aralarda derken ara günlerde 40-45 dakika kardio yaptım. Bunun neticesinde cuma gunu idman yapamadim.

Kardio için daha erkenmi yoksa beklemelimiyim.

Achilles1980 bunu beğendi.
  13. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Okuduğum birçok kaynakta ilk 1 ay cardio yapılmasına gerek olmadığı fakat yapmak istiyorsanda yapabilirsin ama benim görüşüm hiit yapma 30-40 arası 130 nabızda hafif kardiyonun bu diyette daha etkili olduğu.
    Bu arada bu diyeti yapan birçok sporcu hafta sonu yüklemelerine çokta önem vermiyor. Yani kendilerini birazda eğlenceye bırakma günü olarak seçiyorlar karbonhidrat yükleme gününü. Alkolden tutunda koca bir pasta yiyen loglar görmedim desem yalan olur. Böylede yağ yakıyorlar fakat daha yavaş oluyor.
    Bu diyette ilk hafta öyle bir kilo veriliyor ki insan cidden şaşırıyor fakat verilen kilo yağ değil vücuttaki su atımından dolayı oluşan durum. Kuruluk hissi gerçekten hoş bir durum.
    Bu arada Coyote şu an ki kilonu ölçebilirsen yağ durumunu bizimle haftadan haftaya olacak şekilde paylaşırsan güzel olabilir. Kolay gelsin.

Aklıma gelmişken antremandan sonra yenecek Keto yemeği antremandan en az 1 ve ya 1.5 saat sonra alınmalı. Ufak ufak böyle şeyleri aklıma geldikçe yazıcam.

Son düzenleme: 9 Ocak 2010
    aneximandros bunu beğendi.
  14. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    evet antremanı bitirdim.

Verimli bir antreman oldu benim açımdan. Eski ağirliklarin uzerine ciktim.

Yağlandım biraz evet. Ancak kas kütlemde çok iyi durumda.

Bel çevrem açken 88 tokken 92 e kadar cikiyor. Hedefim incecik bir bel. Uzun yıllardan beri böyle bir seyi hayal ediyorum ve bunun icin cok emek harcamama rağmen, bazen benim istikrarsızlıgım bazende şartlar gereği başaramadim.

Fakat su an istikrarlıyım ve bunu gerçekelştirecek imkana sahibim.

kilo olarak 84 kilodayım. Vücudumda oldukça su tutulmus bunu farkettim.

hocamız bu dönemde yani kilo alma döneminde yaglanmayı önsememeyin dedi. Ancak ben cok uzun yıllar yaglı bir miğdeyle dolaşmıs olmama rağmen ve geçen yıl istediğim oranı yakalamama rağmen, kas kütlesi arttirmak icin hocama uydum.

Tabiki kütle arttirdik. Ancak aynı anda yağlanıyorumda ve su artıışı.

Keto diyette cidden çok su atımı oluyor. Ancak uygulayacak arkadaslara sunu söyliyim Cay ve kahve kullanıyorsanız, bu diyette kesmeyin.

Benim hatam direkmen cay ve kahveden kaçmaktı. Bunu ders aldim.

Diyet kesinlikle açlık hissettirmiyor ve 4-5 gun enerjide düşüş yaratmiyor.

Cardio yapmam ben diyorsanız bu diyet size göre. Cunku vücut bedeni beslemek için yağ yakıyor ve glikojen depoları boş.

Haliyle cardio cok zor oluyor. Ama yapılmıyor değil.

Achilles demekki öyle :) koca pasta yiyen adamlar.

Ben sekerden öyle bir korkmusumki, wheyprotein içerken bile düşünüyorum.

Benim gibi çok zor yağ atıyorsanız ve hedefimiz sürekli ince bir bel keskin hatlar yakalamaksa neler yapılabilir daha? Keto diyet ve bu sureci hızlandırmak istiyorum.

yani daha hızlı bir metabolizmaya ihtiyacım var.

15. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Diyete geri döndüm.

2 günLük yükleme çok iyi geldi. Bu hafta biraz daha kolay olacak gibi psikolojik olarak çok hazırım.

Ancak bu gun işten geç gelme sebebi ile antremanı kaçırdım. Sağlık olsun yarın atıcam bacak idmanını.

Bunu arkadaslarımıza da örnek olsun diye yazıyorum.

Bu gun azima giren tek karbohidrat kaynaği bir portakal.

Karbohidratsızda oluyormuş bunu anladim bu diyete girince.

Fakat, harfiyen uyarsanız yağ atılımı oluyor.

İdrarda, aseton kokusu oluyor ve ağizda metalik bir tad.

Eğer kan sekeri ile ilgili bir sorununuz yoksa buda ayrıca pankreas organinizin çok sağlıklı oldugunu anlamına gelir.

insulin devre dısı kaldıgında vücudum sorunsuz işliyor.

Ancak tek ilginc nokta su, beyin olarak boslukta gibi oluyorsunuz. Her diyette bir miktar olabilir ama bu diyetle konuşmak bile istemiyorsunuz.

İş yerinde konuşmamanız problem yaratabilir. insanlara bunu tek tek aciklayamıyorum malesef.

Ancak stress ve ani tepkiler hayatınızdan çıkıyor. Kan sekeri ile ruh sağliği arasinda büyük bir denge oldugu bilinen bir şeydir.

Diyetime sorunsuz bir şekilde devam ediyorum.

hedefime ulaşana kadar devam edicem.

aklıma gelmisken, hayatimda daha önce yağ yakici kullanmadim. Ancak achilles önerin varmi bu konuda.

1 sene önce efedrin almıstım ama kullanmadim. O hala duruyor. Eca Stack yapsam acaba etki ikiye katlanirmi?

Son düzenleme: 11 Ocak 2010
  16. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Eca stack bu diyet için en uygun yağ yakıcı fakat ben kullanmaya cesaret edemedim bunuda söylemek zorundayım. Lipo 6 kullanan çok insan var ayrıca yeşil çay kullananda var. Yağ yakıcılar konusunda ben pek olumlu düşünmüyorum.

Coyote bunu beğendi.
  17. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    neden cesaret edemediniz?

Kardiovasculer açıdan problemim yok.

Daha önce bisikletçiydim. Hiit idmanlari yapiyorum uzun zamandir.

Bir mahsuru varmı yani sorun nedir?

18. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    efedrinin zararları ile ilgili forumda çok konuşuldu..
    bence dietine sadık kalırsan herhangi bir yağ yakıcıya gerek yok..

Coyote ve Achilles1980 bunu beğendi.
  19. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Okanın dediği gibi efedrin biraz dikkat edilmesi gereken bir madde. Benim kullanmamamdaki kişisel sebebim guatr ameliyatı geçirmiş olmam ve yaşım. Spor geçmişimin çok fazla olmaması ayrıca başka bir neden. Ayrıca bu diyette yağ yakıcı kullanılması taraftarı değilim. Zaten sabredilirse rahatlıkla yağ yakılıyor. Yine kişisel fikrim yağ yakıcı illa kullanıcam dersen kafein ve yeşil çay derim. Ama tabii senin tercihin bilinçli şekilde kullanırsan eca stackten maksimum verimi alırsın.

20. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    tabiki diyetime sonuna kadar sadık kalacağim. Bu ugurda yola cıktım. 9. gundeyim ve her sey mukemmel. Dayanıklılıgım arttı. bunu hissediyorum.

Diyete sarmısak ekledim.

Efedrin hiç kullanmadim. Ama aklima gelmiyor değil.

15. gun sonunda doktora gidicem.

Gerekli testleri yaptırıcam.

saygılar.

okankut ve Achilles1980 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş