HIIT Kardio Deneyimlerim

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve ZeusS_ tarafından 9 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 26 üye.
  1. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Bizim salonda yeni eliptik bisikleti geldi. Onda da hiit oluyomu ? hani böyle ayakta pedal çeviriyon tam bisiklet sayılmaz. Ama eğlenceli alete benziyor. :D Koşu bandın da hızı değiştirmek sıkıntı oluyorda.

ZeusS_ bunu beğendi.
  2. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bu çok iyi haber işte Sevgili lordmarvel :)

Birinci sayfadaki örnek programımı hatırlarsan 3 alet içinde yazdım hiit ;)
    Zaten etkin bir kardio antremanı için 3 aletinde mutlaka kullanılması gerektiğini düşünüyorum :)

Eliptical için 5-9 levelleri öneriyorum, ağır gelirse başlangıç için 5-8 yada 4-8 denenebilir :)

lordmarvel bunu beğendi.
  3. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    ZeusS üstad son birşey daha sormak istiyorum. Ağırlık antremanından sonra yapılan HIIT kardiyoda yakılan kalorinin % kaçı yağdan gider? Yani 1 kilo yağ 7700 kalori civarı olduğu için soruyorum bu soruyu ?

ZeusS_ bunu beğendi.
  4. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Aa evet koşu ve bisiklet diye aklımda kalmış. Teşekkürler.

Haftaya pazartesi başlayacağım hadi kolay gelsin bize :)

5. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sayı veremem ama ağırlık antremanında sonra yapılan Hiit yağ yakımında daha yüksek yüzdelere sahip olur, çünkü öncesinde zaten bir ağırlık antremanı yapıldığı için toplam antreman yoğunluğu çok daha yüksek olacaktır!
    Hiit zaten normal kardio ya göre yağ yakımında daha başarılı gösterilmesinin sebebi budur ortalama şiddet ve yoğunluğun daha yüksek olmasıdır...

Yanlış hatırlamıyorsam "master" hocanın bunu açıklayan bir yazısı vardı, hatta ona göre sadece ağırlık antremanlarını bile mentzer gibi hit yaptığınız zaman sadece ağırlık antremanıyla bile yağ yakmanın mümkün olabileceğini anlatmıştı...

Bana çok mantıklı gelmemişti hatta kendisine de belirttim bunu, bana göre 5dk bile olsa mutlaka kardio ile desteklenmesi lazım, kardiovasküler sistemin bir çalıştırılması lazım diye düşünüyorum...
    Ama sadece düşüncedir; onun yazdıkları daha elle tutulur bariz gerçektir, çünkü bunu yapıp yağ yakmayı başarmış mentzer gibi bir adam var elimizde (rahmetle anıyoruz) aynı zamanda kendisi yates in de hocasıdır...

Sonuç olarak sorunun cevabı evet yüzdesini söyleyemem ama ortalama şiddet ve yoğunluk artıcağı için yağ yakımı artar! Hatta bazılarına göre sadece ağırlık antremanı ile dahi yağ yakmak mümkündür ;)

avengeren bunu beğendi.
  6. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Zeus bacak antrenmanın da napıyorsun acaba ? Bacak çalıştıktan sonra hiit yapılır mı? Kaslar yıpranmasın sonra. :)

ZeusS_ bunu beğendi.
  7. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    zeuss buna muhtemelen cevap yazacaktır ama ben de bir şeyler karalayayım. bacak gününden sonra HIIT yapmak pek doğru olmayacaktır. senin de söylediğin gibi kas yıpranması iyice artabilir. özellikle eliptik makinesinde ciddi bir quadriceps kullanımı oluyor, aynı şekilde bisiklette de kalflar çok yıpranabiliyor.

lordmarvel ve ZeusS_ bunu beğendi.
  8. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Lord marvel Hiit kardio yaptığım için bacak bölgesini çok yavaştan alıyorum, sadece leg extension ve curl ile 1er set olucak şekilde yapıyorum...
    Özelden konuştuğum bir çok tecrübeli arkadaşımda aynı şeyi önerdi, hem fikir olduk ve böyle yapmaya başladım...
    Kesinlikle hakları varmış, ben hiit kardio yu ayrı bir günde 1 saati aşkın yaptığım için birde bacak bölgesine 2-3 hareketle ve piramit setlerle girersem bırakın overtrainingi sakatlanma bile söz konusu olabilir...
    Dediğim gibi hakları varmış çünkü eski sistemimde bacak bölgesinde sızlanmalar, bitkinlik hissi vardı... Bu bölge overtraining diye bağırıyordu vücut... Değiştirdim (çok oldu değiştireli) şimdi rahatım bacaklardan yana hiçbir sıkıntım yok ;)

Aynen :) Sevgili R10 unda dediği gibi; bir kere yek set dahi olsa aynı gün girmek çok sakıncalı, ben yaşadım tecrübe ettim bunu :)

Son düzenleme: 24 Kasım 2011
    lordmarvel bunu beğendi.
  9. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Hmm anladım bende mantıklı buldum. Overtraining neyse de sakatlanma hayatımda isteyeceğim son şey herhalde. 4 defa bilek burkulması yaşadım. Son bilek burkulmada yan bağlarım koptu (bunları niye yazıyosam :D)

özeti: Bacakla hiit cardio'u ayrı günlerde yapacağım. :D

ZeusS_ bunu beğendi.
  10. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    Teşekkürler beni birkez daha aydınlatmış oldun. Hem bilgi alıp hem kendim deneyince daha başarılı olacağına inanıyorum :)

ZeusS_ bunu beğendi.
  11. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Tabata-4 dakikalik HIIT

Yeni bir HIIT cesidine rastladim, ismi TABATA. 70'lerde Japon Olympia'cilari tarafindan gelistirilmis. Normal HIIT'den farki söyle:

Burada intensity/yogun kisim %80 degil max kapasitede yapiliyor yani %100. 20 saniye yogun, 10 saniye dinlenme seklinde, en az 7 kere yapilmasi gerekiyor.

4 dakikanin sonunda kendinizi ölecek gibi hissetmeniz gerekiyor. Bu sekilde aerobik kapasitede artirilmis oluyor. Sorun zamani ayarlayabilmekte, beyin bulanik haldeyken kosu bandindaki hizi ayarlayabilmek zor tabiki.

Bununla ilgili yazi asagidaki linkte:
    http://www.shape.com/fitness/cardio/tabata-4-minute-fat-burning-miracle-workout

Böyle bir HIIT'e rastladigim icin cok sevindim. Cünkü arasira ben de aerobik kapasitemi zorlamak istiyorum ve nabzimi 175'lere getirip, kendimi nefes alamayacak duruma getirdigim oluyor, bir tür mazosistlik aslinda. Ama kosmayi cok seviyorum. Kapasitemi bu sekilde artirabilecegimi, yani maximumda calismanin zararli olmadigini ögrenmis olmak güzel.

YesiLZeytin, Azi ve ZeusS_ bunu beğendi.
  12. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Neyyyy tabata mı? O adam beşiktaşdan gidene kadar 10 tane tavuk kestim yaaa :D

Şaka bir yana sevgili donkişot sana şuanda nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum...
    Neden derseniz bildiğiniz gibi pazar günü artık elde ettiğim değerlerimi yazacağım programım 5 gün sonra bitiyor, yeni ayda kardio gününü kaldırıp bulka girerek ağırlık antremanına daha fazla yoğunlaşmak istiyordum... Ama yağ yakımını tamamen terketmekde hiç içimden gelmiyordu, tam kendi içimde ağırlık antremanından önce 10dk mı yapsam, sonra 20dk mı yapsam felan diye düşünürken, sadece 4 dk harcayarak yapabileceğim bir kardio çıktı karşıma ;)

Bunu kesinlikle kullanıcam yeni ayımda teşekkürler ;)

Azi ve donkisot bunu beğendi.
  13. CaglarYildiz

CaglarYildiz Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    1 saatlik çalışmaya eş değer mi şimdi bu tabata yöntemi? 20sn son hızda koşup sonra 10sn dinlecez sonra tekrar 20sn son hızda koşcaz ve bunu yedi kere tekrarlıcaz. eğer öyleyse vakti az olanlar için birebir bir yöntem bunu yazan adam %7lik yağ oranı azalması yakaladığını söylemiş bende bir aylık bir hiit antremanından sonra denemeyi düşünüyorum saol paylaşım için

14. Beko1907

Beko1907 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben hiit yöntemiyle definasyona girdim bu yaz ve kesinlikle çok yararlı olduğunu söyleyebilirim ama antremandan sonra yapmamanızı tavsiye ederim çok yorucu bir cardio çesidi ve antreman sonrası yapılırsa kortizol seviyenizi baya bir arttıracaktır bence ayrı gün yapmak en mantıklısı hem zaten diette kacınılmaz olan kas kaybını minimuma indirmis oluruz haftada 3-4 gun yeterli olacaktır hergün yapmanın bi alemi yoktur herşeyde olduğu gibi bu işte sabır istiyor malesef bu arada ben hiit i biraz daha sert uyguluyordum 1 dk 6 da yuruyup 1 dakka 16 da depar atıyodum eklemlerım acısından kosu bandında o kadar hızda kosmak zararlı farkındayım ama bunu 8-9 set yaparak baya iyi bir sonuc aldım

İshak01 ve donkisot bunu beğendi.
  15. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Tecrübelerini paylastigin icin cok tesekkürler. HIIT yanlilari giderek artiyor.
    HIIT 'i baska gün yapmak fikri aslinda cok dogru bir tesbit. ZeuSs arkadasimiz da baska gün yapiyor Cardio'sunu bildigim kadariyla. Ben de cok yoruluyorum agirliktan sonra HIIT yapinca. Bazen kapasitemi cok zorluyorum o zaman zevk de almiyorum, zorunluluk gibi oluyor.

Bu siralar HIIT'i baska güne almayi düsünüyorum, ama sadece HIIT (30 -45 dakika) yapmak yetmez bana, o nedenle Pilates, Streching veya Yoga egzersiz siniflarindan birisi ile tamamlamayi düsünüyorum. Tabi zamanlarini ayarlayabilirsem. HIIT yapan arkadaslar siz dersiniz bu konuda?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:03 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:41 ----------

Demek yollarimiz ayriliyor sevgili ZeusS. Yag yakma yolunda HIIT kullanarak güzel motivasyon saglamistik birbirimize herhalde, en azindan benim icin öyleydi. Neyse tamamen birakmiyorsun yag yakmayi herhalde. Bu arada yeni degerlerini merakla bekliyorum.

16. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar hiç birinizle yolları ayırdığım filan yok ;) Bende sizin burada yazdıklarınız olsun, günlükleriniz olsun gerçekten motive oluyorum ve mutlu oluyorum :)

Sadece biraz strateji değişikliğine gidiyorum :) Belimi tam istediğim değerler olmasa da gözüme batmıyacak bir dereceye indirdim; eski halimdeyken aldığım kotlarım kemersiz zar zor duruyor artık, bu çok güzel bir duyguymuş :) Şimdi hazır kış ayları gelmişken biraz üst bölümden hacim almak istiyorum ;)

Ve bu başlık sadece yağ yakımıyla alakalı bir başlık oldu; o yüzden yeni ayımla beraber yeni güzel bir günlük açacağım :) Orada antreman günlüğüm-beslenme-hacim çalışmaları ve tamamen bırakılmayan yağ yakımı olmak üzere çok daha geniş çerçevede bir başlık düşünüyorum :)
    Burayı bitirirken sadece bel ile ilgili ölçü ve fotolarım olacak ama diğer başlığımda bütün ölçülerim ve fotolarım olacak :)
    Bakalım hangi ana kas grubundan ne kadar hacim alacağız, bende merak ediyorum gelişimimi :)

lordmarvel bunu beğendi.
  17. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    en iyisi zeus. zira bende düşnüyodum yağ yakımını baktımki kıştayız ve öğrenci olduğumdan dolayı bulk olacağım dedim kilo aldım hem yağlar kasları vücudu koruyacağından daha iyi bence. :D Martta define olmayı düşünüyorum.

ZeusS_ bunu beğendi.
  18. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen çok güzel bir konuya değinmişsin lordmarvel, bir miktar yağ birçok sakatlanmadan korur insanı böyle bir etkisi kesinlikle var ;)

Vallahi hacim almak istiyorsam kış aylarını kaçıramam; aynen bende aralık-ocak-şubat hacim programı mart ile beraber tekrar ayrı bir güne kardio koyup tekrar yağlanma üzerine yoğunlaşma vereceğim ;)

19. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    ZeusS usta sana yine birşey sorucam. Konuyla alakalı değil fakat yine de sormak istiyorum. Ben kardiyo yaparken karın da çalışıyorum ama artık karın çalışırken hissetmiyorum, nasıl çalışabilirim ağırlık koyup mu ?

20. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili erenbahar antreman konusundan çok daha tecrübeli arkadaşlar var onlarda görürse cevap yazacaktır ama ben kendi deneyimlerimden bir cevap yazayım...

Bende aynı senin gibi his alamamaktan şikayetçiydim, şaşırtma yaparak bunu çözdüm! Karın bölgesi inanılmaz bir şekilde şaşırtmaya çok yatkın...
    Sonuç olarak şaşırtma yapmanı tavsiye ederim; yani şuanda ne yapıyorsan farklı bir tanesine geç..
    Mesela yerde mekik yapıyorsan, eğimli sehpaya geç, orada yapıyorsan eğimi arttır, ondanda his alamadıysan bacaklarımızı 90derece koyduğumuz bir sehpa var onu dene...vb Hareket değiştir kısacası ;)

Ben sonuç almıştım birde sen dene bakalım :)

avengeren bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş