HIIT Kardio Deneyimlerim

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve ZeusS_ tarafından 9 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 26 üye.
  1. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar :)

Yağ yakımımın tatmin edici olmayışından dolayı artırmalı yaptığım kardio antremanımı, Hitt kardio olarak değiştirme kararı aldım...

Aletlerdeki yaktığımı gördüğüm miktarlar beni çok şaşırttı, bir okadar da sevindirdi... Deneyimimi sizinle paylaşmak istedim...

Bakalım hitt kardio antreman 1 ayını tamamladığı zaman kilo ve bel ölçüsü olarak, normal artırmalı kardio ile neredece yarışıcak ? :)
    Aynı başlıkda 1 ay sonra kilo ve bel ölçüsü olarakda bir karşılaştırma yapıcam..

Şuan sadece kağıt üzerindeki calori hesaplarıyla konuşacağım ;)

Normal Kardio Antremanı (Uygulanma süresi:1ay, Verdirdiği kilo:2,6 kilo, azalttığı bel ölçüsü:1cm)

Koşu bandı (6-7-8-9 level sırayla 5er dk)=250cal
    Eliptical (3-5-7-9 level sırayla 5er dk)=180cal
    Bisiklet ( 5-7 level 5er dk 9-11level 3er dk)=200cal

Toplam harcattığı cal=630 cal
    Toplam yağdan harcattığı cal=315 cal

HITT Kardio Antremanı (Uygulanma süresi: 1ay uygulanacak... kilo:? bel:? )

Koşu bandı (ilk 2dk 6hızda, sonraki 3dk 12 hızda, 4set)=400cal
    Eliptical (2dk 5level, 3dk 9level, 4set)=200cal
    Bisiklet (2dk 5level, 3dk 11level, 4set)=230cal

Toplam harcattığı cal=830 cal
    Toplam yağdan harcattığı cal=332 cal

-Hareketlerin karşısına yazdığım değerler kullandığım aletlerdeki ekranda gördüğüm değerlerdir, tabiki küsüratlı değerlerdi, 10 kaloriyi geçmeyen değerleri yuvarlak hesap mantığı ile düz rakam yazdım!

-Yağdan harcattığı kaloriyi hesaplarken, sabit konularımızda da bulunan yabancı bir uzmanın verdiği, normal cardio için %50, hitt kardio için %40 oranlarına göre hesaplanmıştır!

Kağıtta çok fazla farkları yokmuş gibi görünüyor, bakalım ay sonunda verdikleri ölçüler nasıl olacak ;)
    Buradan paylaşmaya devam edeceğim ;)

İshak01, GencGrafiker, sadicn1811 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Çok güzel konu, takipteyim. Yalnız bizim salonda koşubandı max 10km ye kadar izin veriliyor. hiit cardioyu nasıl uygulayacağım acaba bana bu konuda yardımcı olurmusun hocam. Bisiklette sınır yok ama onda ter atmak eziyet, hiç sevmiyorum o aleti.

Off günlerde de açık alanda koşuyorum. Ama hiç hiit yapmadım. Onunda programı varmı acaba?

3. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Herşey sıfır bel ve six pack uğruna ;)

Hıtt in genel mantığı şu; ilk 1-2 dk düşük hızda ve düşük tempoda, sonra 3dk boyunca yüksek hızda yüksek tempoda... Ve sürekli bu şekilde devam ediyorsunuz, toplamda 20 yada 25 bir alette vakit harcamak şeklinde...

Program konusunda; yani sizin kondüsyonunuza bağlı, ben kendi vücuduma göre deneyerek çok zorlanmadığım çokta kolay olmayan ortalama bir program çıkardım... Kendimde zaten kilo ve yağlanma olarak ortalama bir adamım... Sonuç olarak ortalama bir bireye uygun beim çıkarttığım program...

10km hız olayına gelince; yine yaparsınız hitt yani, benim ilk aklıma gelen mesela soğuma kısmını 5 hızda 1dk tutun, hitt kısımları 4dk 10 hızda yapın...

Yanlız arkadaşlar buradan bir uyarı yazmadan da geçmiyeyim; senin programını denedik az daha kalp krizi geçiriyordum gibi yorumlar gelmesin lütfen!
    Çok fazla kilosu olan ve çok aşırı yağlanması olan arkadaşlar, tutupda bunu denemesin yani kesinlikle kolay bir antreman değil!
    Sağlığınızı riske atmayın lütfen ;)

İshak01, su ve lordmarvel bunu beğendi.
  4. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Gercekten cok güzel bir konu, ben de tam dün HIIT yapmaya baslamistim. Asagida figure olympia ve figure international sampiyonu Nicole Wilkins'in uyguladigi bir cardio program örnegi var, HIIT sayilabilir herhalde, tabii asagidaki hizlar kendi kondüsyonuna göre secilmis ve mill hesabi yapilmis, isteyenler modifike yapip uygulayabilirler:

Warm up 5min
    Jog 6.0mph-5min
    Incline 15% at 3.5mph no hands- 5min
    Run 7.0mph-5min
    Run 7.5mph-5min
    Run 8.0mph-5min
    5min cool down

Ben de simdi mesela 20 dakika bisiklet ceviriyorsam 1,5 dakika arayla iki degisik resistanslarda yapiyorum. Bence HIIT resistanslari artirmada, veya hizi artirmada yardimci oluyor. Imkansiz olan hizlarin veya resistanslarin aslinda imkansiz olmadigini 1 dakika bile olsa yapabilecegimizi gösteriyor. Bu da ilerlemeyi kolaylastiriyor.

P.S. HITT degil HIIT (High Intensity Interval Training)

Son düzenleme: 9 Kasım 2011
    lordmarvel bunu beğendi.
  5. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Örnek bir program verdiğiniz için çok teşekkürler :)

Ben yukarıda yazdığım kendi programımı oluşturmadan önce; işin açıkçası tabiki koşu bandında interval tuşuna basıp yaptırdığı programa bir baktım...
    Düşüğüde, hızlıyıda çok daha kısa yaptırıyor... Bana şahsen tamamen kendi tercihimdir, kullanışlı gelmedi, ben dedimki bunu 5er dk lık bölümlere böleyim, ilk 1yada2 dk sını düşük performansa harcıyayım kalan kısmınıda yüksek yapıyım... Birde aletleri manuel kullanmayı sevdiğim için ben bu şekilde oluşturdum...İnterval sistemi bozmadıkça başkası başka şekilde oluşturabilir elbette ;)

Ayrıca başlık için uyardığınız içinde bir kez daha teşekkür ederim ama ben editleyemiyorum artık sanırım, mod düzeltirse çok iyi olur ;)

6. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    programın temposu düşük gibi geldi. sanırım bayan için bu. :)

birde incline %15 ne oluyor ? hız değil sanırsam, başka birşey ama çözemedim. bizim koşu bantlarındada varda :D

7. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    Konunuzun takibindeyim. Birşey sormak istiyorum: ''Koşu bandı (ilk 2dk 6hızda, sonraki 3dk 12 hızda, 4set)=400cal'' demişsiniz. 2 dk 6 hızda sonraki 3 dk 12 hızda ve 4 set. Bunu anlamadım. Yani toplam 5 dk koşu bandını kullanıp sonra dinlenip bu şekilde 4 set mi yapıcaz ?

8. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır hayır ara vermek yok; oraya set değilde sefer yazsaydım çeşke, o yazıda editlenecek çok şey varda...

Yani bu 5er dk lık düzeni hiç ara vermeden 20dk boyunca yapıyoruz, kondüsyonunuz yetiyorsa 25 dk da yapabilirsiniz :)

9. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    incline "yokus/egim" demek.

lordmarvel bunu beğendi.
  10. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Eğiklik artınca koşmak daha zor oluyor sanırsam, teşekkürler

11. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    sevgili lordmarvel, sen zaten basketle uğraşıyorsun o yüzden HIIT sana gereksiz kaçar. açık alanda koşman ise doğru bir tercih çünkü oksijen kapasiteni artıracak yönde çalışıyorsun.

zeuss; sıfır bele de düşme yahu :D konuyu takipteyim ben de.

12. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Abi haklısın baskette tempo yüksek olduğunda çok yoruyor hiit gibi oluyor ama bu bana yeterli gelmiyor. six packı görmek istiyorum ben. oyüzden ağırlık çalışma günlerinde idmandan sonra bir 10 20 dk hiit yapsam fena olmaz diyorum.

13. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    HIIT minimum 15 dk yapılır o yüzden belki sen de 15 dk yapabilirsin ama aşırıa kaçma. HIIT her ne kadar yağ yakımına elverişli olsa da her kardiyovasküler çalışma gibi kas kaybına da sebep olabilir.

lordmarvel bunu beğendi.
  14. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bende takıpteyım :)

bu haftadan sonra dıyete gırıyoum :D hıt uygulucam bnde :D

15. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    danny olm sen HIT ile uçarsın bak haha :D bir günlükte sen açarsan süper olur.

Danny Boy bunu beğendi.
  16. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    olabılır ZeusS_ la yarısta yaparız hem :)

17. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    yalnız başlığa yeni dikkat ettim, HITT demiş zeuss. yani HIIT 'den komple farklı bir şey yapıyorduysa bize fena bir kapak olurdu :D

Danny Boy bunu beğendi.
  18. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    Normal kardiyoda yağ yakımı 15-20 dk dan sonra başlıyodu sanırım. Peki HIIT kardiyoda 20-25 dk yeterli mi ?

19. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    evet yeterlıdır 20-25dk :)

20. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Danny ve R10 ilginiz için teşekkürler arkadaşlar :)
    Tek amacım kağıt üzerinde kapışan 2 kardio sistemini pratiğe döküp kapıştırmak ;)

Kimseye kapak dağıttığım yok; doru anlamışınız, ben yanlış yazdım ilk mesajımda isimi editliyemiyorum ne yazıkki..

Hiit kardio; interval çalışma yani... Normal kardio diye dediğimde strength programı diye anılan (aletlerde yazan ismi bu enazından) sürekli eşit ağırlıklı artan, en son soğumada yavaş yavaş azalan program :)

Sevgili danny ile tek kapışmamız heralde 8pack e kim daha önce ulaşacak diye olabilir ancak...
    Onun dışında bi kapışma mevzuu düşünemiyorum bile zaten, adam her klasmanda ezer yani...
    Gerçi 8pack e yani; üye fotosuna zaten bakarsan 4tane zaten çıkarmış bile, birde o kas kütlesinin oturduğu yerde bile yağ yaktığını göz önüne alırsak, kafadan 2-0 önde zaten :DDD

R10 ve Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş