Her gün ithal uskumru

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve kadirmol80 tarafından 31 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. kadirmol80

kadirmol80 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar hocam tavsiye etti ithal uskumru aldım. Bu balıklardan her gün bir tane yiyebilirmiyim bir sorun olur mu cıva açısından falan ? Şimdiden teşekkürler :)

2. M£RT

M£RT Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    0
    Hangi balığı ne kadar sürede bir yersin bilmiyorum ama balık alırken ithal al. Çünkü yurt dışında avlanmayı kafasına göre yapamıyorlar belli bir derinlikten sonra ve belli boyuttan büyük balıkları avlayabiliyorlar sadece.Türkiye'de de bu kurallar yavaş yavaş uygulanmaya başlandı ama normal bir palamut min. 28 cm olması gerekirken 20 cmye satılıyor hala pazarlarda.

3. brhmcr

brhmcr Guest

Her gun yemek dogru degil, haftada 3-4 kere yeterli olacaktir.

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    brhmcr ithal olduğu için mi öyle dedi bilmiyorum ama et her gün yenilebileceği gibi balık ta hergün yenilebilir..hatta günlük protein ihtiyacına göre günde 2 kere de yenilebilir tabi bıkmazsanız..:) kuzey avrupalılar kahvaltıda bile balık yiyorlar..:)
    hele de yanına yeşillikleri ihmal etmezseniz çok ideal bir besin olur..
    hele de biz vg.ciler doğal hayvansal gıda alalım diye uğraşırken imkanı olan balığı her gün yemeli..fakat dikkat edilmesi gereken kızartma yapmadan yemek ve trans yağlardan korunmak lazım..
    sağlıklı olalım derken sağlığımızdan olmayalım ;)
    ızgara, fırın ya da buğulama deneyebilirsiniz ..

5. brhmcr

brhmcr Guest

Ne yazik ki .
    Balıklar arasında en çok civa seviyesine sahip olanlar, ton balığı (özellikle akorkinoz), tilefish (bir çeşit levrek), kılıçbalığı, kral uskumru ve köpek balığıdır.
    Bu yuzden fazla yenmesini tavsiye edemeyecegim.
    Tavsiye edecegim urun Norvec Somon u olacaktir ki ne yazik ki ulkemizde sanirim pahali.
    Iste Diez in dedigi balik turu Somon, Kuzey Avrupada leblebi gibi yeniyor.

6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    kuzey denizlerinde "cıva kirliliği" oldukca fazladır...sanayi,tersaneer vb nedeniyle ...bu nedenle oranın balıkları da ,somonu da vb si de yüksek civa içerir...

ama, tabi ki sınırlar altında...

bu nedenle "norveç uskumrusunu" yiyebilirsiniz ....ancak, riski vb yi minimize etmk için bunu haftada 3 e düşürmeniz daha faydalı olacaktır...)

Danny Boy bunu beğendi.
  7. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    somon favorimdir fakat oldukça yağlı oldugu için haftada 2 gün yapıyorum imkan oldukça.ithal tabii ben antalyadayım ve alışveriş merkezinde 1kg 20 tl yani 5 porsiyon.(200gr için).4 tl ye geliyor bir nevi porsiyonu

8. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Bu uskumrular neden böyle ucuz ona anlam veremedim, 300-400gr lık uskumrular 1.5 tl carrefourda, aynı boyutlardaki palamut 10 tl bi de uskumrunun tadı daha güzel, gel de her gün yeme şimdi :D

Son düzenleme: 1 Eylül 2012
    Danny Boy bunu beğendi.
  9. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Temiz balıklardan biri alabalıktır ( yetiştirildiği bölge ve suyun kaliteside önemli ) alabalık civa oranı yüksek sularda yaşıyamaz. Sadece temiz sularda yaşayabildiği için civa oranıda son derece düşüktür. Böyle bir çekinceniz varsa alabalık tüketebilirsiniz kilosu 9-10 TL arasında satılıyor.

NacHo ve Danny Boy bunu beğendi.
  10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    uskumru tad olarak güzel balıktır tabi ki....

hem beyaz hem de siyah balık eti özelliği yağ ile birleşince bayağı iyi oluyor...

gerçi bizde de vardı bi zamanlar...ve hatta bi dönme "kolyozlar" uskumru diye yuttuulurdu...neticede "kolyoz "da yok , bi sürü diğer balık da ...(((

Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş