Glutamine Nedir?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Despo tarafından 1 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 87 üye.
  1. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    malesef elimde hiç açılmamış yaklaşık 2kg lık bir perfect nutrition whey pro 90 var o yüzden ya onunla BCAA, ya whey + glutamin , yada onu geri verip BCAA + Glutamin kullanabilirim..?

2. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

3. soner

soner Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    peki arkadaşlar elimde benim hem bcaa var hemde glutamine var ikisinide antramandan önce alacakmıyım yoksa sadece bcaa mı yoksa glutamine mi hangisini alayım ve aynı zamanda idman sonrasıda mı alcağım alacak isem hangisini alayım ne dersiniz

4. Ayberk1122

Ayberk1122 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    BCAA yı idmandan hemen sonra kullanmak daha doğru.

5. MrWheLeT

MrWheLeT Yeni Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Tarsus
    Despo Anlatımın İcin teşekkür ederım.Bende bıraz Bıldıklerımı Anlatım Sizlere ;

Glutamine tüm amino asitlerin anasıdır. Glutamine vücudumuzda glutamic asit,valine,isoleucine gibi amino asitler tarafından sentezlenebilir. Fakat vücut hasta iken, hararetli bir antrenman anında, ya da stres altında iken vücudun bazı bçümleri glutamine’e çok fazla ihtiyaç duyar o kadar çok ihtiyaç duyar ki vücut bu miktarı kendi kendisine sentezleyemez işte o an glutamine amino asitini supplement olarak almak fark yaratır. Avrupa da birçok hastane de glutamine bu amaçlarla kullanılır. Gluttamine supplementleri kas kaybını önler.

Glutamine’ in özellikleri

• Normalde essensiyel amino asitler sınıfına girmeyen Glutamine duruma göre esensiyel bir amino asittir olabilmektedir bu durumlar; travma,stres,yoğun antrenman,hastalık v.s
    • Glutamine doğa’da en çok süt ürünleri,kırmızı et,yer fıstığı,badem,soya,hindi eti ve fasülye de bulunur.
    • Glutamine vücutta iskelet kaslarında serbest bulunan amino asitlerin % 60 oluşturur
    • Kaslarda bulunan glutamine seviyesi protein sentezininin derecesini belirler.
    • Glutamine vücutta proteinler ve enzimlere dönüşebilen değişken bir maddedir ve bu özelliği sayesinde birçok bio-mekanik reaksiyon içerisinde bulunabilir ki bu da metabolizma için çok önemlidir.
    • Glutamine mukopolisakaritler ve nükleotidlerin gibi enzimlerin yanı sıra diğer esensiyel olamayan amino asitlerin de sentezlenmesini sağlayabilir.

L-Glutamine in fonksiyonları

• Anti katabolik etki
    • Protein sentezi ve yağsız kas kütlesi yapımı
    • Bağışıklık sistemine destek olmak
    • Değişik organ ve dokuların metabolizmalarında rol almak
    • Beyin için önemli bir yakıt olmak
    • Kendini gerektiğinde insulin plazmasında glikoza çevirebilmesi
    • Antrenmanlardan hemen sonra kas glikojeninin yenilenmesi
    • İyileşme etkileri(ilerlemiş travmalarda)
    • Kilo kontrolüne yardımcı olmak
    • Glutamine kan beyin bariyerinden rahatlıkla geçebilir
    • Kan beyin bariyerinden geçtikten sonra L-Glutamine amino asitine dönüşür
    • Glikozun beyinde kullanımını sağlayarak beyin’e enerji sağlar
    • Kas sisteminde su tutumunu sağlar(Hücre büyümesi)

Glutamine’in bağışıklık sisteminde ki rolü

• Bir çalışmaya göre Maraton koşusundan hemen sonra ve 2 saat sonra Glutamine alan bir grup sporcu ile almayan bir grup sporcu üzerinde inceleme yapılmış, sonuç; Glutamine almayan grupta doku enflamasyonu %81 iken alan grupta %49 olarak çıkmış.
    • Glutamine egzersiz yapmayan kişilerde dahi bağışıklık sistemine destek olur ve vücudu enfeksiyon ve diğer hastalıklardan korur.

Glutamine Nasıl Kullanılır ?

• Kaslar korumak veya geliştirmek amacı ile glutamine protein yönünden zengin bir beslenme ile birlikte kullanılmalıdır.
    • Glutamine suplementinin günlük tavsiye edilen kullanımı kg başına 50mg dır.
    • Glutamine’in boş miğde ile ve başka supplementlerden ayrı bir zamanda antrenmandan dakikalar önce alınması tavsiye edilir.
    • Araştırmalar glutamine’in fazla kullanımında dahi hiçbir yan etki göstermediğini doğrulamıştır.
    • Glutamine ile ilgili çalışmalar gününmüzde halen sürmaktedir.

Glutamine’in sunum şekli

• Oral yoldan alınan toz veya kapsül formları mevcuttut
    • Glutamine in başka bir önemli supplement olan creatine ile birlikte alınması önerilmektedir
    • Glutamine Taurine amino asiti ile de kombine edilerek alınabilir.
    • Glutamine ‘in HMB (beta-hydroxy-betamethylbutyrate) ile kombine edilmiş formları da bulunmaktadır.

6. metin42

metin42 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba araniza yeni katildim.Yaklasik 3 aydir v.g yapiyorum protein tozu kullaniyorum
    l-glutamine ve creatin almayi almayi dusunuyorum.Formu arastirdim kullanim seklini biliyorum kafama takilan bi soru oldu .l-glutamine le protein tozu nu karistirip icsem problem olurmu bi de protein tozu ve l-glutamine i ictikten ten ne kadar ara sonra creatin icmeliyim

7. akaraca

akaraca Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    "• Glutamine suplementinin günlük tavsiye edilen kullanımı kg başına 50mg dır."
    Bu hesaba göre benim anladığım kadarıyla 80X50= 4000mg--> 4gr. Yani 80kg bir kişinin günlük glutamine ihtiyacı 4gr oluyor (tavsiye edilen kullanım spor yapmayan insanlar içinse başka tabi).
    Ben de buradaki birkaç arkadaş gibi aynı şeyi merak ediyorum; Optimum whey protein takviyesi kullanıyorum ve bu sporu 5-6 aydır düzenli olarak yapıyorum (boy 1.83, kilo 79). Bu ürün benim glutamine ve BCAA ihtiyaçlarımı karşılar mı?

8. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    687
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    elimde creatin + whey + glutamine var glutamini yeni aldım tuhaf bir kokusu var son kullanma tarihi 2010'un 6.ayında bitiyor ****** marka indirimden aldım şuzamana kadar kullanmadım hiç glutamine kokusu normal mi abartılacak gibi değil ama peynir gibi kokuyor sanki

ayrıca konusu burası değil biliyorum ama nasıl kombine etmeliyim bunu konu açmak istemedim pm ile bilgilendirirmisiniz

9. MJAM27

MJAM27 Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    CALCİUM

kokusu normaldede biraz kötü zaten ama aldıgın markadan dolayıda olabilir nasılki her amıno farklı kokuyorsa her markanın glutamınıde farklı kokar. 6. ayda bitiyormus zaten nem almadıysa sorun yok

glutamin gece yatarkende almanı tavsiye ediyorum Büyüme hormonunu tetiklediğini duymuştum.

creatin ilk 7 gun 4 er kasık antrenman öncesi sonraki günler 1 er ölçek 20 gün kullan 10 gun ara ver

whey sabah kalkar kalkmaz antreman sonrası ve gece yatarken almanda fayda var

AxiboY bunu beğendi.
  10. McFly

McFly Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    optimum nutrition glutamine aldim bende 240 capsules, umarim iyidir. gerci bir arkadas forumda glutamine markasının cok farketmedigini soylemisti.

bilemiyorum ne kadari dogru.

11. McFly

McFly Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    siparisler geldi, on glutamine tabletleri 1 grammıs, kutunun arkasında oran olarak gunde 2 kere 1 yada 2 tablet kullanın diyor.

5 gramlardan bahsediliyor glutamine ile ilgili, ben antreman sonrasi ve yatarken 5 er tanemi icmeliyim o zaman?

kafam karıstı.

12. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    gün boyunca toplam 5gr almak gerekli.3 tane [toplam 3gr] antrenmandan önce, 2 tanede antrenmandan sonra alırsan yeterli olur...

McFly bunu beğendi.
  13. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    5 gram BCAA + 5 Gram L-Glutamin idmandan hemen sonra. 20 dk sonra 100% Hydrowhey. Cok mantikli olur. Ben de 1 gramlik AKG versiyonlarini bullaniyorum. 2 grami 5 gr glutamine e esit diyorlar.

14. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    ulrich bunu beğendi.
  15. lojistik

lojistik Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese selamlar. Bir süre V.G. yaptım ve ara verdim. 1 aydır haftada 3-4 antrenman yapabiliyorum nihayet :) . Çalıştığım için Akşam 18:30 gibi antrenman yapıyorum. Sabah kalktığımda ve tüm gün kendimi yorgun hissediyorum. Glutamin kullanmam benim bu yorgunluk durumuma engel olur mu? 84 kg olduğum düşünülürse ne kadar kullanmam gerekir.

16. kayaker

kayaker Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    hardline glutamine kullanıyorum yöntemim antrenman esnasında kullandığım 1 litrelik suyun içine katıyorum 10 gr falan gramaj olarak çok dikkat etmiyorum içtiğim kadarıyla kalıyor antrenman sonrası wheyin içine de biraz katıyorum. hacim olarak değil de ağırlık kaldırmada faydası olduğunu dünüşünüyorum.

17. ydob

ydob Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    eskişehir
    glutamin antremandan öncemi sonramı alınmalı

18. aht

aht Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    weider ın sıtesınde soyle yazıyor

Hazırlanışı:

1 porsiyon = 5 gr ürünü (1 dolu çay kaşığı) 100 ml su ile karıştırınız ve bekletmeden içiniz.
    Kullanımı:

tüm antreman günlerinde 2 farklı kullanım zamanı sözkonusudur; antremandan hemen sonra ve yatmadan önce olmak üzere,

< 80 kg: 2 porsiyon
    > 80 kg: 3 porsiyon
    >100 kg: 4 porsiyon içiniz.

19. cbehen

cbehen Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Evet bende Optimum Whey protein deki glutamine olayini merak ediyordum içindeki glutamine degil glutamine acid yani ayni sey degil.Ayrica glutamine takviyesi almak gerekiyor.Optimum Whey proteini satan yer bile yanildi ekstra almana gerek yok demislerdi.

20. Roger that!

Roger that! Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar,

Boyum 1.95 kilom 75 kg. Vücut geliştirmeyi 2000-2002 senesinde bir kaç ay aralıklarla yapmıştım. İlk girişim 62 kg idi, sonra zamanla kilo aldırıcılar (Ensure Weight Gainer) ve çok fazla yemek yeme ile 78 kg a kadar çıktım. Metabolizmam çok hızlı çalışıyor fakat hipertiroid hastası değilim (eskiden vardı, son testlerde sonuçlar normal çıkıyor son 5 senedir). Yaşım 29

Spora başlamayı düşünüyorum tekrardan. Şimdilik şu ürünleri aldım

Muscletech Masstech Weight Gainer 5 LBS Strawberry
    Twinlab Likid Amino 1 litre

Elimde creatine de var toz olarak ama gainer içinde creatine zaten var ekstradan almama gerek var mı ? Ayrıca yağ oranı düşük bir vücuda kaslanarak kilo aldırmak için ekstradan Glutamine almam gerekir mi ? Ya da ekstradan ne alabilirim ?

Ayrıca yatmadan önce BCAA veya Amino asit..vs kullanmak gerekli midir ?

Sayfayı Paylaş