Glutamine Nedir?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Despo tarafından 1 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 87 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Son zamanlarda Glutamine´den cok bahsedildiginden ve sorular soruldugundan bu yaziyi buraya eklemede yarar var diye düsündüm.
    Sanirim sorulariniz kalmayacak.

GLUTAMINE
    Aminoasit "glutamine" in ayrica takviye olarak alinmasi son yillarda son derece popülerlesmistir. Glutamine, aminoasitlerin anasi olarak adlandiriliyor. Teknik acidan bakildiginda beslenme uzmanlari, glutamine´i bir esansiyel aminoasit olarak kabul etmiyor. Zira pek cok diger aminoasitten sentez edilebiliyor. Ama, hastalik ve meselâ agirlik calismasi gibi baski durumunda, vücudun bunu karsilayacak düzeyde yeterli üretimde bulunamadagi ve arastirmalarin, glutamine takviyesinin adale kaybini önledigini gösterdigi bildiriliyor. Glutamine, vücutta nitrojenin tasinmasina da yardimci oluyor. Ayrica glutamine´in adalenin glikojen depolama yeterligine de yardimci oldugu biliniyor. GH salgisini arttirdigi da söylenmekte; agiz yoluyla ekstra olarak 2 gram seklinde alinmasinin GH düzeyini arttirdigi rapor ediliyor.

Glutamine, adale dokusunda oldukca bol olarak bulunuyor. Bagirsaklar, bagisiklik sistemi vb. diyet yoluyla yeterli glutamine almadigi zaman, ihtiyac adale dousundan calinmak suretiyle karsilaniyor. Bu da katabolizm yani adale yikimi demek. Adaledeki glutamine düzeyi düstügü zaman, hücre hacminin düsmesi söz konusudur. Bu dogrultuda glutamine takviyesi her ne kadar önemli görünse de, agiz yoluyla alinan büyük dozda glutamine´in yüzde 50 ilâ 85´inin kan akisina erisemedigi bildiriliyor. Bundan dolayi, mega dozlarlar yükleme yapmak yerine, günde 2 ilâ 3 gram aliminin daha uygun olacagi belirtiliyor.Adaledeki glutamine düzeyinin korunmasi icin manganez adli mineralin önem tasidigi söyleniyor. Son arastirmalar, glycine adli aminoasidin glutamine ile birlikte oldugu zaman, hücrenin hacim kazanmasini tesvik ettigini göstermektedir. Ayrica kan sekeri konsantrasyonunun sürdürülmesi icin adaleden glutamine saliverildigi de söylenmekte.
    Bunlarla beraber, optimum adale metaboluzmasi icin gerekli olan glutamine miktarinin henüz bilinmedigi vurgulanmaktadir. Yine de günde 10 grama kadar ilave glutamine takviyesinin, vücutcular icin faydali olabilecegi de söylenmektedir. Glutamine gibi tefamlarin bes ilâ yedi gün boyunca ensülin salgisini saglayan bazi karbonhidratlar ile birlikte alinmasinin, adale hücresi hacmini arttirabilecegi bildirilmektedir.

93ata93, ace1, ADANALI1980 ve diğer 33 kişi bunu beğendi.
  2. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    sorularım şöyle olacak
    1-80 kg üstü sporcular günde kaç kere almalı.? Weider 3 öğün diyor ama 3. nün hangisi olduğunu belirtmemiş sadece antreman sonrası ve yatarken yazmış.
    2-Kaç hafta kullanıp kaç hafa bırakmalı?
    3-whey alımı yapıldığında öğün sayısı azaltılmalımı?
    4-Whey alamadığımız zamanlarda öğün sayısı arttırılmalımı?
    5-antreman olmayan günlerde kullanmak gerekirmi?
    6-hangi karbonhidratlarla birlikte alınması daha verimli olur?
    7-Teşekkürler....
    :D

ulas26, kratos1, halil98 ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  3. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    1 - 3 yeterli ant. once/ant sonrası ve yatarken al
    2 - creatine veya tribulus gibi istedigin surece kullanabilirsin. Amino gibi.. eger imaknının warsa bırakmana gerek yok
    3 - hayır
    4 - hayır
    5 - kesinlikle ewt, vucut dinlenirken gelisir, ve beslenme+supllementslara off gunlerde daha fazla ihtiyac duyar .2 kere alsan yeterli olur sabah kalkınca ve yatarken
    6 - Emilimini hizlandırmak icin, daha cabuk kana karısanlarla.. Örn (meyva suları) veya kücük bi parca seker/cikolata ile (ozellikle antreman sonrası boyle alman onemli)
    7 - rica ederim

Saygılar

dextermorgen, ulas26, Body06 ve diğer 30 kişi bunu beğendi.
  4. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    2 - "creatine ve tribulus gibi ara wermene gerek yok " demek istedim ama cumleyi yanlıs kurmusum .. :)

metin42 bunu beğendi.
  5. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    çok teşekkürler. 11. ayımdayım ve ne zaman supplement kürüne başlamalıyım. whey ve glutamin garanti ama bunların yanında önerecekleriniz varmı. geçen ay creatin ve whey kullandım. kalabalık yapmamak için burada yazdım kusura bakmayın.

Steve bunu beğendi.
  6. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    kac kilosun boyun kac? yaglı mısın?

(Creatine+Glutaimine) - Anabolic etki yapıorlar
    Bunların yanında bol su tüketimi, ve bol protein tüketimi ( dolayısıyla whey) önerilir..
    Antreman oncesi ve sonrası amino kullanımını ben sahsen herzaman oneririrm, kas yıkımını ve yıpranmasını, dolayısıyla agrıyı sızıyı cok azaltıyor, bigun sonra antremana istekli gitmene sebep oluyor...

sonuc olarak saydıgın 4 supplementte kullanilabilir.. ii sonuclar alırsın...
    ama ben tribulus oneririm... Forumda bulabilirsin detaylarını

Saygılar

dennyd bunu beğendi.
  7. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
  8. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Ok bakmıstım unutmusum :)

sen Nisan-Mayısa kadar, saglam beslenmeye dewam et... o donemde sıkı bi protein diyetiyle 1 ayda %4-5 yag atarsın yaza fit girersin

9. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
  10. burgmann

burgmann Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    glutamin süper bir supplementmiş

arkadaşlar çoğu kişiyle birlikte ben de glutaminin etkilerinin neler olabileceğini merak ederek kullanmaya başlamıştım. arka arkaya önce weider daha sonra universal kullandım. ilk başlarda cok bariz etkilerini gözlemleyemedim ancak antremanlar önceki antremanlara göre daha iyi çıkıyor ve yorgunluk daha azdı ama ben bunu aşırı motive olmama bağlayarak glutaminin sihirli bir şey olarak görülmesine karşı çıkıyordum içten içe :oops:

yaklaşık 1 aydır glutamin kullanmıyorum, daha doğrusu cimrilikten gidip yeni bir kutu almıyorum farkettim ki artık antremanlar daha cok yormaya başladı. sabahları bile daha zor kalkıyorum ve antreman sonrası kas ağrıları daha uzun sürmekte..ben glutaminin ne kadar faydalı bir şey olduğunu birebir tecrübe ediyorum şu anda...diyetimde herhangi bir değişiklik yok sadece eskiye göre glutamin yok hayatımda ve etkilerini çok net görüyorum..kesinlikle bir sporcunun olmazsa olmazları arasında yeralması gereken bir supplement...hatta spor yapmayanlar bile bağışıklık sistemini güçlendirme amaçlı alabilirler. Bu kış şu ana kadar bir kez bile hasta olmadığımı söylememe gerek yok herhalde ki ben her kış en az 2 kere grip olurum.

göztepe, ahmetkb, undesigned ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    gluamine hakkında

glutamine doğal olarak vücutta antioksidant etki yapar. Bağışıklık sitemini güçlendirici etkisi olduğu için bu etki görülür. Diğer bir taraftan kas kayıplarını önleyici etkisi vardır Krampları önler sağlam bir madde yanlız sonuçta bir aminoasittir ve kullanımı belli bir doz ve süreyi geçmemilidir.

12. burgmann

burgmann Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    glutamine

Kullanım dozaji belli günde 5 ila 20 gr arası ama kullanım süresini bilmiyorum açıkçası..Glutamini de creatine gibi belli cycle'larda mı kullanmak gerekir. örneğin 1 ay kullan 10 gün bırak gibi?

13. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
  14. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    1 buçuk çay kaşığı yada çay kaşığını iyice doldurursan 5 gr ediyor.Bizzat kendi ellerimle kuyumcu terazisinde ölçtüm. :D

uzk, atakankalayc94, Berkay Türkkan ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  15. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    teşekkür ederim. :eek:

uzk ve Steve bunu beğendi.
  16. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    makbule gecti Tanto
    creatine ve glutmaine tozları arasında bi agırlık farkı var mı acep

17. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    Şaşıracaksın ama var,

Creatine ve glutamine arasında çok azda olsa fark var Creatine biraz daha ağır basıyor bunun nedenini ise anlamadım.Glutamine dediğim gibi ölçersen 5 gr geliyor yalnız glu yu ölçtüğümden birazdaha az koydum creatine ama aynı şekilde geldi sen ben bunu yazmamıştım senin nerden aklına geldi mantık olarak mı düşündün yoksa biyerden duydunda emin olmak için mi sordun???

18. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Sonucta tuz ve toz sekerin agırlıkları farklı, bu mantalite ile bakınca farklı olabilecegini dusundum...
    Hmm o zaman 1 normal-full arası cay kasıgı ile 5 gr i bulmus olacaz creatine de...
    Hangi glutamine i kullanıosun sen tanto?

19. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA

Dostum aşağı yukarı 1 aydır hiçbirşey kullanamıyorum. :( :( Ama en son kullandığım prolab'ın 400 gr Glu, Creatine ise Muscle tech 6000-es 510 gr.

20. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    bende hardline glutamine aldım.. günde 1 defa bir kaşık toz 300 ml su ile alınız diyor..Daha iyi bir sonuç için antreman sonrası + yatmadan önce alsak daha mı iyi olur...

Glutaminin yan etkisi varmıdır ??

diego7 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş