Genel Beslenme Mantığı (Nasıl Kilo Alırım?)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve wrestler tarafından 31 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 151 üye.
  1. furkan4114

furkan4114 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    abi ben bunları yiyebilsem zaten otomatik kilo alrım ve bu kiloda olmam eyvallah ama bizde alternatif lazım ne gibi diceksiz mesela hem bende bu kadar mide yok hemde bunları yemeye fırsat yok yanı ana öğünler için konusmuyorum aralar için malum herkesin işi bir olmuyo. ama keşke mkanım olsada yapabilsem bu programı cok yararlıdır umarım. neyse özetle hocam ara oğun olmadan olmaz mı ılla olacak mı o ara öğünler ?

2. aydogan77

aydogan77 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    kilo almak istiyordum bu şekilde beslenerek 70ten 78 kiloya çıktım boyum 180 işin ilginç yani ağırlıgım arttı ama görunumum aynı bu güzel bişe ama bunu korumalımıyım yoksa daha almalımıyım istersem bu sekılde haftada bir kilo almaya devam edebilirim ama etmelimiyim nasıl anlıcam ?

3. Dissiplin

Dissiplin Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Yağ oranın çok azsa ve hacminden memnun değilsen kilo almaktan başka çaren yok buna sen karar ver

4. aydogan77

aydogan77 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    yağ oranımı bilmiyorum :) hacmimden memnunum ama zayıf uzun bir görüntüm var biraz daha toplu olsam daha iyi olur sanki gibi geliyor bana bunu benmi belirlemeliyim yoksa sağlıksal olarak uygun bir konumdamı kalmalıyım

5. melankolia12

melankolia12 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    eyvallah kardeşim çok yardımcı oldu

6. noktalarlayasam

noktalarlayasam Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    SORU
    Kısa bilgi: Yaş 19, kilo 47, boy 1.75 / İŞTAH PROBLEMİ, KİLO ALAMAMAK, DÜZENSİZLİK

Merhabalar. Okudugum kadarıyla buraya kadar belli başlı yardımlarda bulunulmuş, maksat profesyonel yardım olsun diye de 15-20 dakika önce bu foruma kayıt oldum. Sorunlardan önce bahsetmeliyim ki, biz insanların görsel açıdan kendimize ve etrafımıza zenginlik katma istegimizin hepimiz için büyük bir haz oldugunu fark ettim.
    Genleri; zayıf ve kilosuz, cılız ve çelimsiz, kısa boylu bir aileden gelen bir bireyim. Koşucuydum ilkokul yaşlarımda. Yürümeye ve bununla birlikte koşmaya da güncel hayatımda profesyoneller gibi yapmaya bayılırım. Mümkün oldugunda bir yerlere yürüyerek gitmeyi tercih ederim. Bunun bir yanı da araba tutması olsa gerek, midemle aram pek iyi degil. 14 yaşımdan sonra beslenmem kendi bireysel sorumlulugum oldu ve o yaşlarda 48 kiloydum. Aradan lise dönemim oldu ve başlı başına stresli, üzüntülü, karamsar bir ergenlik dönemi geçirdim. Bu psikolojik durumlardan dolayı da kendime ayırabilecegim, kendime gelebilecegim bir zamanım yoktu. 2014'de de 2015'de de üniversite sınavına girdim. Bu dönemde beslenmemi iyi ayarlamam gerekirken ben sadece günlük 1 veya 2 ögün yiyecek ile geçiriyordum. Yedigimiz çogu şey fast food olmakla beraber sigara da yogun bir şekilde kullanıyordum. Olacaklar o ki geçmişim insan saglıgım açısından hiç de hoş degil.
    Geçenlerde kan tahlili yaptırdım ve diyetisyene başvurdum. Kan tahlilime bakan doktor "Vücudunda ve tiroitinde hiçbir problem yok, 90 yaşına kadar yaşarsın." gibi espritüel bir yaklaşımla bilgi verdi. Diyetisyene gittim, bana 1 haftalık düzenimi yazmam için boş program kagıdı verdi. Onu doldurdum. Hatta paylaşmalıyım.
    Bana ait olan düzen.

Pazartesi
    Kahvaltı:
    (12:45) 5 dilim ekmek, 4 bardak çay, 1 yumurta, parmak büyüklügünde peynir, yarım domates, 1 salatalık
    Ara ögün: YOK
    Ögle yemegi: YOK
    Ara ögün: YOK
    Akşam Yemegi: 1 tabak etli patates, 2 bardak ayran, 2 dilim ekmek
    Ara ögün: Sade Kahve
    Su Tüketimi: Ortalama 1 Litre
    Fiziksel Aktivite: Ortalama 3 km yol yüründü.
    İşte haftanın çogu günü bundan daha berbat bir yaşamım var. Bunun yanında sigara ve belki birkaç gün alkol de kullanıyor oluşum beni ne kadar kötüye itiyordu bilemiyorum.
    1 hafta sonunda tekrar diyetisyene gittigimde vücudumdaki oranları ölçmek için bir alete bindim. Vücut Kompozisyon Analizi adı altında bir belge çıkarttı bu alet bana.

Agırlık: 47.0 kg
    Yagsız Agırlık: 45.1 kg
    Yumuşak Doku Agırlıgı: 42.6 kg
    Toplam Vücut Suyu: 33.0 kg [Normal Deger: 38 - 46] (Litre cinsinden hesaplanan bir maddeyi kilogram olarak göstermesinin nedenini bilmiyorum)
    Vücut Yag Agırlıgı: 1.9 kg [ Normal Deger: 8.1 - 16.2]
    Mineral: 3.04 [Normal Deger: 3.5 - 4.28]
    Protein: 9.1 [Normal Deger: 10.2 - 12.4]
    İskelet Kas Agırlıgı: 25.3 [Normal Deger: 28.8 - 35.2]
    Şuan durum bu iken bana bir diyet programı yazdık beraber.
    "Saat 9-10 arası kahvaltıda 8-10 zeytin, 2 kibrit kutusu büyüklügünde peynir, 1 yemek kaşıgı reçel, 1 yemek kaşıgı tereyagı. 3 ve daha fazla ekmek, 1 yumurta."
    "Saat 13-14 arası ögle yemeginde 4-5 yemek kaşıgı sebze yemegi (PATATESSİZ), 1 su bardagı yogurt, 3 ince dilim beyaz ekmek, 4 yemek kaşıgı pilav veya makarna."
    "Saat 16-15 arası ara ögünde 1 tost 1 ayran veya 2 dilim beyaz ekmek 2 dilim peynir
    "Saat 20-21 arası akşam yemeginde 6 adet köfte veya 6 adet köfte büyüklügünde tavuk veya balık veya et (180 gram), 1 su bardagı yogurt, 3 ince dilim tam tahıllı ekmek (75 gram), 4 yemek kaşıgı pilav veya makarna."
    "Saat 22-23 arası ara ögünde 2 porsiyon taze meyve ve 8-10 adet fındık veya 10-15 adet badem yada 1 adet orta boy muz ve 3 adet taze kayısı veya 1 dilim kavun."
    İştahlı birisi degilim açıkçası. Kendime karşı bir hırsım olsun diye bunları ilk birkaç gün yedim ama ne evimde bu şekilde yemek pişen bir program olabiliyor ne de ben saatlerine veya tam anlamıyla yemeklere adapte olabiliyorum.
    İdeal agırlıgımın 61 kilo oldugunu söyledi bir de diyetisyen.
    Dışarı gezerken gölgeme baktıgımda incecik kollar, ince bir boyun, çelimsiz ve sıska bir gölge görüyorum. Biraz takıntılı birisiyim, paranoyaklık da var ve sinirli, stresli bir bünyeye sahibim. Adapte olma sıkıntım ve kendime gelememe sıkıntım var. Yemek yerken haz almak yerine zoruna bogazımdan geçiriyorum. Sigara içiyorum, 2 yıl oldu başlayalı. Çayı seviyorum, gece geç saatte dışarı çıkıyorum. Geç uyuyorum, bazen erken bazen geç kalkıyorum. Genellikle vücudumun yapısından, yiyemedigim anlardan nefret ediyorum ve bunlarla başlayan nefretim kendi bünyeme dogru sürükleniyor. Mutsuzum bu durumdan. Gerçekten bir insanın yedigi içtigi ve kendi görünüşü hayatının tamamını etkiliyor. Bir şey giyerken bile çekinen birisiyim. Kısa kollu kıyafetlerimden gün geçtikçe çekinmeye başladım. Yaz ayları tamamen korkulu rüyam. Kemiklerimi saymaktan ve bir yere oturunca, yatınca, dayanınca onları hissetmekten ciddi anlamda rahatsız oluyorum. Gülüşümle beraber cılız bir yüzün gerilmesinden nefret ediyorum. Halsiz ve bitkin hissedip, miskin pislik bir insan gibi görmeye başlıyorum bazen kendimi.
    Buna çözüm üretmek amacıyla bir sıralar gaza gelip yeme içmeme dikkat etme durumunda saçma bir şey yaptım, progainer aldım 1 haftalık programı olanlardan. Tam 3 ay sonra bitti. Aradan 1 ay geçti geçmedi. İşte bu diyetisyene gitmemle beraber ve artık hayatımı düzene sokmaya çalışmamla beraber bir adet supplementler daha aldım, Optimum Nutrition Serious Mass. Şimdi onu kullanıyorum. Ögünlerde çogunlukla sabahı atlıyorum ama diger ögünlerde bir problemim yok gibi duruyor. 1 haftadır aynı kilodayım halen daha kemiklerimi sayıyorum. üstüne üstlük her ana ögünden sonra ve yatmadan önce 180 ml tozu 250 ml suya karıştırıp içiyorum. Günde ortalama 3-4 seri alıyorum yani.
    Geçen haftalarda yaşadıgım şehirde bir spor salonuna gittim. "Kilo almak istiyorum ve bununla birlikte spor da yapmak istiyorum. Spor salonunuza yazılmak istiyorum" dedim. Profesyonel birisine benziyordu, yaşını başını almış gibiydi, baya da sporcu kolları vardı beyefendide. "Bu yaz ayında burada kilo alamazsın, sporla bu sıcakta kilo alınmaz. İlk olarak beslenme dikkat edeceksin, belki ek gıda kullanacaksın. Kalori yani, vücudunda kalori tutacaksın." dedi.
    Bütün bu hayatımın notlarından sonra kendimi anlatabilecegim bir platform buldugumu düşünüyorum, umarım yararını da görürüm.
    Şimdi esas mesele, çok karmaşık bir durumdayım. Vücudumu geliştirmek istiyorum, yagsız bir vücudum var. Omuzlarımı genişletip, boynumu kalınlaştırmak istiyorum. İnce kollarımı irileştirmek istiyorum. Bunun yanında belki boyumu da uzatabilirim ama ben cidden normal bir insan gibi gözükmek istiyorum. Cılız ve güçsüz, çelimsiz birisi olmaktan gerçekten bıktım. Çok önemli olmasa da kızlar dahi bakmıyor bana. Ne yapacagım? Burasını baştan sonra okudum. Herkes belli dertlerinden ve bunlara çözümlerden bahsetmiş. Benim gibi olan birçok kişi görmek isterdim ama kilosunu benim gibi buldugum hiç arkadaş bulamadım.

Kısaca sorular
    1. 47 kilo, iştahsız, 19 yaşındaki bir erkek nasıl kilo alabilir?
    2. Spor yaparak kilo alabilir mi? Bunun için ne yapmalı?
    3. Hayatına ne eklemeli, ne çıkartmalı?
    4. Supplement konusunda dogru kullanımı nasıl yapmalı?
    5. İştah problemini nasıl çözebilir?
    6. Spor ile birlikte beslenme düzenini nasıl ayarlamalı?
    Teşekkürler.

7. CSR

CSR Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yer:
    EDREMİT
    GÜNLÜK KG'IMIN BAŞINA 4-6 GR PROTEİN, 2-4 GR KARB. 2 GR YAĞ AL BOMBA OLURSUN :)

8. kenivır

kenivır Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    benim yaşım 16 boyum 1.78 ve kilom 68 ortalama bi 5-6 kilo almam gerek nasıl alabilirim arkadaşlar? hangi besinlerden daha çok yemeliyim? ve maddi durumum bu aralar biraz sıkıntı ucuz bir şekilde nasıl kilo alabilirim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :)

9. stefan35

stefan35 Üye

Beğenileri:
    1.066
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    ucuz yoldan kilo almak için bol bol yulaf ezmesi,makarna, pilav ve kuru tahıllar tüketmelisin, süt de tüketebilirsin.

10. abdulkadir1

abdulkadir1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Çok güzel bir makale olmuş yeni başlayan biri olarak çok açıklayıcı teşekkür ederim

11. bysiyah30

bysiyah30 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    benim sorum sabah kalkar kalkmaz meyve suyu içmek yerine alternatif yazmanız meyve suları çok sağlıksız örnek süt olurmu yada yer fıstığı

12. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Çok da elzem değil. Direk kahvaltiya oturabilirsin.
    Hazır meyve suları dediğin gibi sağlıklı değil. Sıkma daha iyi. Ama onun da çoğu zarar. Kalorisi çok yüksek.

13. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    hocam yumrtayı un haline kadar getirip haşalamak yağı zararlı demişsiniz ne gibi zarrar bu ;?

14. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Yumurtanın içindeki faydalı yağlar zararlı yağlara dönüşüyor. Bu sebeple kayısı kıvamı en ideali...

15. nameless96

nameless96 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    sabah kalkar kalkmaz portakal suyu yerine protein tozu alımı uygun mudur acaba ?

16. SkyLee

SkyLee Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Çok yararlı bir konu ama maddi durumu zor olanlar olarak bunların her birini tüketmek sadece ilk haftalara mahsuz olacaktır geri kalan haftalar aç kalınabilir dereceye geliyor

17. Oski1963

Oski1963 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Salonda hoca beni bu kadar motive edemedi yani anlatamadı hocam şuan daha iyi anladım ve daha kolay uygulucam

wrestler bunu beğendi.
  18. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Butun yazinin tamamini alintilamana gerek yok. Foruma telefondan girenler icin yeni mesjalar okunamiyor bu sekilde.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oski1963 bunu beğendi.
  19. freeradio

freeradio Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Kilo almak istiyorum ve kuruyemiş hakkında kafam karışık. Öğün aralarında veya spordan önce ve sonra kuruyemiş tüketmeli miyim?

20. beterrr

beterrr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Ekim 2016 ---
    aynı benim program güzel olmuş.

sabah;

2 yumurta
    bi kase süt yulaf ezmesi
    2 dilim cavdar ekmeği
    1 dilim beyaz veya kaşar peynir
    sınırsız zeytin :))
    domates,salatalık,havuç salatası
    portakal suyu içmiyorum yogun sekerden dolayı ama ( çay içmemeye çalısın)

10:00 evde hazırlanmış 2 dilim cavdar ekmegine fıstık ezmesi süzme yogurt arasına 9 dilim muz 9 adet badem muzların üzerine)

öğlen: büyük tabak yarısında yeşillik çeyreğinde et diğer çeyreğinde karbonhidrat ( türk kahvesi + 2 dilim bitter %70 üzeri olsun. tatlı niyetine)

14:00 yeşil elma

16:00 iki dilim ekmek fıstık ezmesi süzme yogurt arasına 9 dlim muz ( günde bir muz yeterli ikisi için) 2 adet ceviz muzların üzerine

akşam öğe ile aynı çorbada ekleyin siz ona

antreman günü kilo ganier den destek alıyorum ( pzt,çars,cuma agırlık ) 45 dk cumartesi kosu 45 dk ( kardiyo haftada bir günden fazla yapmamaya çalışın.)

yatmadan önde süt

Son düzenleme: 25 Ekim 2016

Sayfayı Paylaş