Evliliğim Bitiyor Kilom Yüzünden

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve arıtlıkız tarafından 11 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 55 üye.
  1. arıtlıkız

arıtlıkız Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FOTOĞRAFÇI
    Yer:
    BARTIN
    d.wolf verdiğin önerilere teşekkürler tabiki önerilerini isterin her öneriye açığımda sen bizi yanlış anladın arkadaşım neyse ufak tefek olur böyle uzatmayalım :)

bonatschi bunu beğendi.
  2. arıtlıkız

arıtlıkız Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FOTOĞRAFÇI
    Yer:
    BARTIN
    bu arada biz uslupsuz bişi konuşmadıkki saydam kardeş

3. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    aritlikiz sozum size degildi ama sizde uyelere sadece nickleri ile hitap ederseniz sevinirim.

4. arıtlıkız

arıtlıkız Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FOTOĞRAFÇI
    Yer:
    BARTIN
    Peki saydam :)

üyelere nickleriyle hitap ederim fakat samimi olduğum kişilere kardeşim canım derim bu benim tabiatımda var :)

dediklerine uyarım

yabanci bunu beğendi.
  5. arıtlıkız

arıtlıkız Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FOTOĞRAFÇI
    Yer:
    BARTIN
    bu gün pazar geç kalktım bugün sabah 1 bardak süt içtim ilk olarak daha sonra 1 kase yoğurda 1 kepek ekmeğimi doğradım onu yedim ara öğünü şimdi yiyorum 1 tane elma

öğlene pişmesi için bezelye koydum taze bezelye 2 dilim ekmek hakkıımıda onunla beraber yiyeceğim suyuna doğrayıp ara öğün olarakta mandalin düşünüyorum

akşama ızgara yapacağım alabalık aldım yanınada bol salata

yatmadan bir tabak meyve salatası düşünüyorum her çeşit meyveden :)

benim bugünlük menüm bu arkadaşlar

6. arıtlıkız

arıtlıkız Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FOTOĞRAFÇI
    Yer:
    BARTIN
    bu arada kendimi okadar iyi hissediyorumki aynalardan eşarplarımı aldım aynalara hergün bakıyorum karnımı içime çekiyorum o anki görüntüme bakıyorum işde ben bu olmalıyım diyorum :)

bişi daha sorucam kalçalar için özel bir hareket varmı ? koşu bandı yeterlimi koşu bandında 1 saat koşuyorum ritimli ritimli bi koşuyorum bi yürüyorum çok koşunca nefer nefese kalıyorum ozaman yavaşlıyorum

birde şu var hani ben koşu bandı almıştımya bozuk çıkmıştı bozuk çıkanın markası DYNAMIC SIGMA 1,75HP MOTORLU KOŞU BANDI buydu geri gönderdim yerine bana ACTİVA INFINITI 1.5hp MOTORLU KOŞU BANDI bunu göndermişler ama bu benim aldığımdan pahallı bu dahamı iyisi oluyor pahallı olduğu için yoksa neden anlayamadım üstüne ücret felan ödemedim ama neden bunu gönderdiler bilmiyorum motor gücüde sanırım düşükmü nedir ufffff anlayamadım iiş de

7. ela_nilay

ela_nilay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    arıtlıkız menundekı bezelyeyı 4.5 kaşık tan fazla yiyemeyecegını bılıyorsun dımı porsıyon hesabında:)
    aksam ıcın ızgara balık secmen ıyı olmus.Hem menu cesıtlenıyor hem de gayet saglıklı bır secım olmus.
    Yürüyüş bandı konusunda bılgım yok.Benım kı dunlop ben cok memnunum .Çok uzun suredır kullanıyoruz hıc problem olmadı şükür.
    gecekı meyve salatası tabagınıda cok zengın yapma;)
    benım menude ıyıdı bugun. sabah yıne cok sevdıgım rafadan yumurtamı peynırımı ekmek felan yedım. 2 saat aradan sonra 1 saat tempolu yuruyus sonra brokolı salatası az zeytınyaglı.
    aksama proteın den sayılan mantar yerım sanırım.
    kolay gelsın

arıtlıkız bunu beğendi.
  8. arıtlıkız

arıtlıkız Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FOTOĞRAFÇI
    Yer:
    BARTIN
    valla bezelyenin fazla yenmemesini bilmiyordum ben gene 6 kaşık koyduydum :( ama bidaha yapmam :) mantar hiç aklıma gelmemişti bidahaki öğünüme onu koyarım canım sağol söylediğin için teşekkürler :)

9. arıtlıkız

arıtlıkız Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FOTOĞRAFÇI
    Yer:
    BARTIN
    Bir araştırma yaptım buraya kopyalayıp yapıştırıyorum

Kilo alımı hakkında bilinen doğru ve yanlışlar Şeker Açlık Duygusuna Yol Açar mı?
    Vücudumuza aldığımız şeker bize sadece kalori verir. Bunun dışında vücut için hiçbir faydası yoktur. Şeker yenildiği zaman insulin salgılanımı uyrılacağı için açlık hissi uyandırır. Diyet yapan insanlar kan şekerlerinin düştüğünü bahane ederek şeker alımına ihtiyaçları olduğunu düşünürler. Oysa vücuda alınan tüm besinler ve şekerler glikoza dönüşmektedir. Bu yüzden kişi hiç şeker yemese de diyete bağlı olarak kan şekeri düşmez.

Şeker haricinde kullanılan tatlandırıcılar da insan vücudunda ciddi sağlık sorunlarının nedenleri arasında yer alabiliyor. Uzun süre ve çok yüksek düzeyde alınan tatlandırıcıların kanser yapıcı etkisi olduğu görülmüştür. Bu ürünlerin insülin salınımı üzerinde şeker kadar etkileri yoktur, bu yüzden normal şekerden daha iyi oldukları düşünülebilir. Rafine beyaz şeker yerine, daha az kalori içeren ve mineral tuzlarla vitaminler açsından da daha zengin olan balı tercih etmek organizma açısından çok daha yararlıdır.

Zayıflama Rejimlerinde Önemli Olan Günde Ne Kadar Kalori Alındığı mıdır?
    Kalori hesabı yapmak zayıflamak isteyen bir kişi için şarttır ama kalorinin nasıl alındığı önemlidir. Vücuda alınan kalorinin %12 – 15’i proteinlerden, %25 – 30’u yağlardan ve %50 – 60’ı karbonhidratlardan gelmelidir. 1 gram yağ 9 kalori, 1 gram protein ve karbonhidrat 4 kalori vermektedir. Vücuda alınan karbonhidratların ve proteinlerin fazlası da yağ olarak depo edilmektedir. Bütün kalorilerin vücutta yaptığı etki ve kiloya dönüşme özelliği aynı değildir. Örneğin aldığımız karbonhidrat, protein ve yağlar kalori olarak harcanabilmesi için glikoza dönüşmektedir ilk önce glikoza dönüşen grup karbonhidratlardır. Daha sonra yağlar ve proteinler glikoza dönüşür. Alınan kalori harcanan kalorideen daha az ise harcanamayan glikozlar yağa dönüşerek vücudun değişik yerlerinde depo edilir. Kadınlarda daha çok kalçada depolanırken, erkeklerde göbekte depo edilir.

Atıştırmak Formu Bozar mı?
    Gün içinde yemek zamanları dışında bir şeyler yiyor ve normalde 3 öğünden aldığınız kaloriyi 4,5 hatta 6 küçük öğünde alıyorsanız bu atıştırmalar bir sorun yaratmaz. Çünkü bu şekilde bir beslenme düzeni aşırı kalori almamanızı ve vücudunuzun her öğünde sindirim olayı için daha çok kalori harcamasını sağlar. Fakat siz her öğünlerinizde yemeniz gerektiği kadar yedikten sonra abur cubur atıştırıyorsanız, bu elbette kilo almanıza neden olacaktır.

Tuz Şişmanlatır mı?
    Tuz, vücudun su tutmasına yol açar ancak vücuttaki yağ oranlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Buna karşılık aşırı tuz kullanımı suyla beraber kişide şişkinlik hissine yol açabilir. Bu yüzden özellikle adet dönemi öncesinde tuz kullanımında aşırıya kaçılmaması tavsiye edilir. Öte yandan tuzun iştah açıcı etkisi göz önünde tutulduğunda özellikle rejim yaparken neden tuzdan kaçınılması gerektiğide ortaya çıkar. Dolayısıyla tuzun kilo alımı üzerinde doğrudan değil, dolaylı bir etkisi vardır.

Sık Yapılan Ağır Rejimler Metabolizmayı Bozar mı?
    Ağır rejimler sadece metabolizmayı değil sindirim sisteminizi de bozar. Önce aşırı bir kısıtlama, dolayısıyla ani kilo verme, ardından da aşırı yasaklar yüzünden kontrolün kaybedilmesi ve ani kilo alımı gibi bir kısır döngüye girildiğinde metabolizma sarsılır. Bunun sonucunda da çok doğal olarak aşırı kilo riski artar. Buna bağlı olarak kişide yeme ihtiyacının tamamen ön plana çıktığı pek çok patolojik sorun ortaya çıkabilir. Bu durumda yapılması gereken; yavaş kilo verdiren, kişiyi korkunç yasaklar içinde boğmayan ve hem yemek hem de rejim olayını yaşamın tek unsuru haline getirmeyen rejimlere yönelmektir.

Çok Su İçmek Zayıflatır mı?
    Belli bir diyet ve egzersiz programına bağlı olmadan çok miktarda su içmenin zayıflatıcı bir etkisi yoktur. Buna karşılık rejim yaparken, özellikle su, bitkisel çaylar gibi bol miktarda (en az 1,5 litre) sıvı alınması vücutta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaştırmak açısından yararlı olacaktır. Gün içinde hafif bir açlık hissettiğinizde bir büyük bardak su içmek belki de o an için iştahınızı kesebilir ve sizi gereksiz kaloriler almaktan koruyabilir. Özellikle mineral tuzlar açısından zengin suların tercih edilmesi, rejim sırasında vücutta bazı besinlerin tüketilmesine bağlı olarak ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesine yardımcı olabilir.

Zayıflamak için Suyu Öğün Aralarında mı İçmek Gerekir?
    Zayıflamak için suyu yemeklerden önce içmek gerekir. Yemek öncesi içilen su mide kapasitesini dolduracağı için tokluk hissi verecektir ve yenilen yemek miktarını azaltacaktır. Yemek aralarında içilen su ise iştah açabilir. Ayrıca sıvı tüketmeden ya da az miktarda sıvı alarak yediğiniz bir yemekte daha çabuk doyarsınız. Ancak lifli yiyeceklerin, bir miktar sıvıyla tüketilmesi lifin şişerek hacim oluşturmasını ve tokluk hissi vermesini sağlayacağı için bu tip besinlerin sıvı gıdalarla veya suyla birlikte alınmamasında yarar vardır.

Sıcak Ortamlar Zayıflatır mı?
    Sauna gibi sıcak ortamlarda terlemeyle kaybedilen, yağ değil sudur. Bu gibi sıcak ortamlar organizmanın toksinlerden arınmasını, kasların gevşemesini, kırgınlığın atılmasını sağlar ama sizi zayıflatmaz.. Mutlaka soğuk suyla yapılan bir duşla tamamlanması gereken sauna seansları, kalp damar, solunum ve dolaşım sistemi hastalıkları olan kişiler için uygun değildir. Ayrıca kilo kaybetme açısından bakacak olursak soğuk, sıcaktan çok daha etkilidir. Örneğin 18 derece suyla yapılacak bir banyo dakikada 7,2 kalori harcamanızı sağlar.

Alkol Şişmanlatır mı?
    Bütün alkollü içecekler, hatta içerdiği tannin gibi maddeler sayesinde diğerlerinden daha iyi olduğu iddia edilen şarap bile, az ya da çok oranda kalori içerir. 1 kadeh şarapta 85 kalori varken, 1 kadeh rakıda 335 kalori vardır. Ayrıca alkol alımına bağlı olarak tüketilen diğer besin maddelerinin de (kızarmış patates, cips, mezeler vs.) vücutta gereksiz bir kalori ve yağ deposu olarak kalacağını unutmamak gerekir.

Diyet Ürünleri Zayıflatmaya Neden Olur mu?
    Diyet ürünleri zayıflamayı sağlamaz, ancak bu ürünlerin zayıflamaya yardımcı oldukları bilinmektedir. Tabii hangi besin maddesinden söz ettiğiniz de önemli. · Süt, yoğurt, peynir ve et gibi ürünler yağı azaltılarak diyet hale getirilirler. · Şekerlemeler, çikolatalar, şekerli içecekler şeker yerine tatlandırıcılarla yapılmışlarsa kaloriler azaltılmıştır. Eğer şekerden daha geç emilen sorbitol, fruktoz gibi doğal tatlandırıcılar kullanılmış ise kalorisi normal ürünlerle aynıdır. · Ekmek grubu ürünler diyet ürün haline getirilirken lif yönünden zenginleştirilmekte ve yağ eklenmemektedir.

Edit (Bonatschi):

Kaynak
    http://www.diyetuzmani.com/diyete-b...limi-hakkinda-bilinen-dogru-ve-yanlislar.html

Son düzenleyen: Moderatör: 21 Aralık 2008
    epp ve ciara bunu beğendi.
  10. ela_nilay

ela_nilay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Bu seferlık 6 kasık olsun bır dahakıne dıkkat edersın canım.
    Bilgiler için de teşekkürler arıtlıkız

11. arıtlıkız

arıtlıkız Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FOTOĞRAFÇI
    Yer:
    BARTIN
    evet bugün hareketli geçti ve öğünleri hep kaçırdım üstkattaki komşumu hastaneye kaldırdık yorurucu bir gün oldu siz neler yaptınız :)

12. ela_nilay

ela_nilay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Canım ,benım ıyı gecmıstı aksam okuldan eve gelene kadar. sonrasında ekmek kek cıkolatadan baya baya yedım pişmanım sucluyum ama bırakmadım ısın ucunu kalktım 40 dk yarısı yurume yarısı koşu olarak egzersızımı tamamladım.
    yarın yıne duzen. yanı olmuyor bazen ınsan bozuyor bole ama eskısı kadar azımlı olamıyorum .Yıne de ipin ucunu kacırmamaya calısıyorum.

13. hakanım

hakanım Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    baştan sona bir solukta okudum.Bu kadar birbirine yardımcı olmak içi uğraşan insanları buranın haricinde başka yerde şimdiye kadar görmedim.arıtlıkız senide azminden dolayı tebrik ederim.İnşallah istediğin gibi sonuçları elde edersin kendin için.

arıtlıkız bunu beğendi.
  14. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    yatmadan önce, çeşit çeşit meyvelerden oluşmuş bir meyve tabagı hazırlamak dogru mudur sizce, arıtlıkız?..meyvelerin içinde cok büyük oranda fruktoz bulunur ve fruktozun yaga dönüşmesi sandıgınız kadar zor değil, aksine cok kolay...bu dediğim, gece yatmadan önce özellikle gecerlidir, gün içinde yerseniz, miktarı abartmadıkça herhangi bir sorun cıkmaz..böylece vitamin-mineral ve lifler den maksimum şekilde yararlanmış olursunuz..

meyve ve sebzelerdeki karbonhidratlar, özellikle diyet dönemlerinin vazgecilmez karbonhidrat kaynaklarıdır..bunlar kas glikpojeninin yenilenmesi için cok gereklidir..ama bunu dogru kullanmak önemlidir..bazı meyveler gerçekten yüksek kalori içerir, muz, incir, üzüm vs...bu tür meyveleri diyet zamaında önermiyorum..elma, şeftali, portakal vs gibi meyveler daha alternatif kaynaklardır...

yediginiz meyve porsiyonunu(her çeşit meyve olan porsiyon olarak bahsettiginiz porsiyon) gün içinde ögle vakitlerine cekerseniz, cok daha iyi bir iş cıkarmış olursunuzt..meyve porsiyonunun büyüklüğüne de dikkat edilmeli ve abartılmamalıdır...

gece yatmadan önce biraz, yagsız ve tuzsuz lor peyniri tüketebilirsiniz veya süt içebilrisiniz..bunlar cok daha saglıklı ve yagsız protein kaynaklarıdır, ve gece vücudun en cok itiyac duydugu besin kaynaklarıdır..

arıtlıkız, ciara, diez ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. zuzu

zuzu Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    0
    Hakanım bu başlık hakkında ne düşündüysem hepsini yazmışsın.

Genelde forumu okuyup fazla yazı yazmıyorum ama bu başlığa yazmadan duramadım. arıtlıkız bu azmini kaybetmemeni diliyorum, sende bu azim olduğu sürece başaramıyacağın hiçbir şey yok.

Diğer yardımcı olan arkadaşların paylaştığı bilgilerde çok yerinde ve doğru tavsiyeler. Onların da hakkı yenmemeli, özellikle D.Wolf 'un tavsiyeleri çok yerinde ve dietinde gözden kaçabilecek yanlışları düzeltmek amacıyla olduğu aşikar.

arıtlıkız bunu beğendi.
  16. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    saygısızlık etmek değil amacım kesinlikle
    beslenme spor hakkında yardım isteyen bir kişiye çok ayrıntılı bilgiler veilince kafa karışıyor bazen
    arıtlıkız tarçın çubuklarını aldı ve bundan faydalanacak
    bilginize tecrübenize kesinlikle saygım var
    ancak çok iyi bilmek ve öğretebilmek biraz farklı kavramlar, birde kişiye göre açıklamak
    mesela benim küçük kardeşim anaokuluna gitmeden 3. sınıfa gitseydi olmazdı değilmi:)
    saygısızlık ettiysem özür dilerim gerçekten

meyve porsiyonları konusunda tamamen katılıyorum size
    güzel bir konuya değinmişsiniz

aneximandros, bonatschi ve D.Wolf bunu beğendi.
  17. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    arıtlıkız bu neden daha önce aklıma gelmedi diye düşünüyorum
    tansiyon düşüklüğü problemin yoksa tabiki,
    eğer yüksek ise çok iyi gelecektir
    sabah ve akşam çok aç ve çok tok olmamak şartıyla
    1 baş sarmısak yut
    çiğnemeden ve doğramadan öylece, kürdanla del birkaç defa istiyorsan ama farketmiyor bence
    metabolizmayı hızlandırıyor ve sarmısak her derde deva zaten, mikropları öldürüyor, cildi saçları güzelleştiriyor
    birkaç yıl önce arkadaşım annemle abim her sabah sarmısağı böyle yutuyolar dediğinde çok garipsemiştim, bakakalmıştım
    fakat annem 15 kilo vermişti bu şekilde 3.5 ay gibi bir sürede bende bazen başlıyorum bazen kesiyorum
    regl döneminde almamalısın çünkü kanı inceltiyor
    bir diyet forumundada açtım okudum şimdi
    bazı insanlar abartmışlar 4 diş sarmısak diye
    bence 2 diş yeterli olacaktır sabah ve akşam

arıtlıkız bunu beğendi.
  18. foranimati10

foranimati10 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    sizi kararlığınızdan ve verdiğiniz bu savaşta başarılı olucağınıza inandığım için tebrik ederim...bakın bende şuan 55 kiloyum..bu foruma üye olduğum da inanın 47 kiloydum 2.5 aydır spor yayıp beslenmeye çalışıyorum yavaş yavaş toparlamaya başladım...

sizden tek ricam metobolizmanın hızlı çalışmadığı için bu haldesiniz kesinlikle...ne yerseniz yiyin ne dieti yaparsanız yapın hedeflediğiniz zaman varsa eğer tutturamıycaksınız...mümkün olduğunca haraketli olun...uyumadan önce bile haraket yapıp gerekirse terli terli yatın....;)

arıtlıkız bunu beğendi.
  19. ela_nilay

ela_nilay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    ciara merhaba canım
    Annen 3.5 ayda 15 kilo verdiğinde yediklerine dikkat etmenın yanında egzersız vs. yapıyor muydu?
    Bir de nereden duydu da başladı bu sarımsak yutma işine?
    Teşekkür ederim

20. arıtlıkız

arıtlıkız Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FOTOĞRAFÇI
    Yer:
    BARTIN
    ele nilaycım aman dikkat et ben sonunda başarmaya başladım ve kilom bugün sabah 91 di. 3 haftada 4 kilo vermenin heycanını yaşamaktayım ama 2 gündür hastanede kaldım komşumuzun çocukları gelinceye kadar onu bekledim ve o hastanenin merdivenlerini boş zamanımda o kadar inip çıktımki başaracağım ben bu işi

hakanım sanada teşekkür ederim

D.wolf sanada teşekkür ederim bilgilerin için zaten muz felan o tür şeyler yemiyorum mandalin elma bu iki meyveyi yiyorum sadece dediklerine uyacağım tşklerrr :)

zuzu sanada çok teşekkürler :)

ciaracım dediğin o sarımsak konusunu pazar günü başlayacağım pazar günü buraya pazar kuruluyor pazar günü alacağım ama şunu bilmiyorum her gecemi yutacağım yoksa belli aralıklardamı tansiyon sorunum yok bu dediğin için sağol bunuda deneyeceğim ve bu aralar kilo vermenin heycanıyla herşeye dikkat eder oldum birde kepek ekmeğini devamlı kızartıp yiyorum duyduğuma göre kızartılığ yenmesi kıtır kıtır daha az kaloriliymiş ve hem o şekilde mısır tadı veriyor bana mısır ekmeğini andırıyor :)

foranimati10 sanada çok teşekkürler sağol :)

zuzu ve foranimati10 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş