Eklemlerden Gelen Sesler

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Ferhat AYDIN tarafından 28 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 79 üye.
  1. 1983

1983 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    benchpress de banada oldu sanirim isinmadan baslamistim. gogusumun ust kismi omus kismima dogru olan yerde kitirdama ve agri oldu hic zorlamadim benchpress yapmadim o gun. Allahtan sonrasinda tekrarlamadi.
    bu kisiden kisiye degisebilen durumlardir uzun sure devam ederse Dr. gorunmekte fayda var.

2. ktl007

ktl007 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğretmen Adayı
    Yer:
    İzmir
    Offff ne olacak bilmiyorum,umarım geçer :S Hocam alışık olmadığın için öyle oluyor dedi;ama bilemiyorum.Umarım geçer dediğim gibi yoksa haraketleri yapamıyorum.Şınav bile çekemezsem neye yaradı o :S

3. Gye Baek

Gye Baek Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Bende tek çıtlama olayı squat hareketini yaparken sol diz kapağımda oluyor. O ses geldikçe de deliriyorum canım çok sıkılıyor ağırlığı fırlatıp bacağımı çıkarıp yerine takmak istiyorum :D :D.

emreozgun479 bunu beğendi.
  4. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Doktora gittim yapabileceğimiz bir şey yok dedi .

5. ktl007

ktl007 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğretmen Adayı
    Yer:
    İzmir
    O nasıl bir doktor :S ?!!

6. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    bu tür sesler spor yapan herkes de olabilir basit olabileceği gibi ciddi sorunlarda ortaya çıkabilir gideceğiniz ftr veya ortopedi doktorları bu konuda bilgi sahibi değildir (çoğunlukla) spor hekimine gidilebilir.eklemden gelen sesler genellikle mikrotravma ile oluşan dejenerasyonlar sonucu oluşur ve kaçınılmazdır az veya çok illaki olur ağrı olup olmaması önemlidir ağrı varsa
    akut dönemde buz lokal ve sistemik nsaid ve istirahat
    kronik dönemde ekleme destek olacak kasların güçlendirilmesi gerekir
    şiddetli ağrı hareket kısıtlılığı varsa mutlaka doktora gidilmeli diz dirsek omuz gibi eklemlerde ise mr çekilmeli ve doktorunuzun önerileri uygulanmalı

Hknn ve wrestler bunu beğendi.
  7. mky212

mky212 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba özellikle diz eklemlerinden gelen çıtlama sesi genetik ve normaldir eğer ağzı sızı hissetmiyorsanız endişe etmeyin çünkü siz dirseklerinizi hareket ettirdiğiniz de eklemler içindeki sıvı kemik içinden dısarı cıkıyor bir süre sonra tekrar doluyor.Dikkat ederseniz ilk d efada ses gelir ikinci seferde gelmez bir süre beklemek gerekir.

Ek olarak ; Benimde iki dizimden çıt sesi geliyor fakat kosu bandından kosarken 5 dk sonra sol diz eklemimde ağrı oluyor bu konuda bilgisi olan var mı kıkırdakta zayıflama olmus olabilir mi ?
    sol diz eklemlerimi güçlendirmek için ne yapmalıyım.

bybuk bunu beğendi.
  8. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    Sol bacağımı dizden kırarak yukarıya doğru çok fazla kaldırdığımda tık diye ses geliyor belimden. Aşırı kaldırmazsam ses gelmiyor. Sağ bacağımı kaldırınca olmuyor. Bunun nedeni ne olabilir?

9. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
  10. makejoice

makejoice Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşalr aynı durum bende de var sakatlığın veya bir arızanın habercisi midir acaba ?

11. operadakihayalet

operadakihayalet Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yer:
    Samsun, Turkey
    Gece omzumdan gelen sesleri arastirirken buldum bu konuyu. Ayni sekilde benim de sol omzumdan sol dirsegimden o sesler geliyor. Ancak omzumda tatli bi ağrı/ gerilme esneme gibi bir histe oluşuyor. Sizde de bu tatlı ağrı var mi? Citirdama kuturdeme değilde o tatli agri beni endiselendiriyor. Esneme hareketleri yaparken bile ağrıyor.

12. Cydia

Cydia Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Kuzenimde'de bu durum var bench'de sağ dirseğinden katur kutur sesler geliyormuş ve bir süre sonra o bölgede güçsüzlük hissediyorum diyordu.

13. saral41

saral41 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Aynı sorun çoğumuzda var galiba ama benimki biraz farklı. Genetik olarak çoğu yerim kıtlar zaten fakat omuz daha bir farklı. Omuz hareketlerin çoğunda kıtlama oluyor ama özellikle sholder mach(omuz itiş) te omuzlarımda kat diye sesler geliyo hatta bazen kitleniyo kalkmıyo tekrar indirip tekrar kaldırıyorum omuzlarımı. Ben de bu sıkıntılar hep vardı fakat arka omuz bölgemde antrenmanlarda acı oluyo hafif bir acı veriyo hatta bazen saçımın arkasını düzeltmek için kolumu atıyorum kas gene acıyo tekrar yaptığımda ise acımıyo. Sürekli acısam bi problem olduğunu anlardım ama bi acıyo bi acımıyo sonra gene acıyo napcağımı şaşırdım valla. Omuz hareketlerimi çok zor yapıyorum güçsüzler motivasyonumu da düşürüyor bu. Diğer hareketlerde vücudum tamam bunu yapabilir diyorum anca zaten diyorum ama omuzda hafif ağırlıklar bile aşırı zorluyo beni. Bunu da eklemek istedim. Bu durum hakkında bi bilgisi olan var mı? Ufak bi kas yırtılması mı var veya zedelenmesi mi var iki arka omuz kasımda da merak ediyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim?

14. muraxz

muraxz Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Bende de genel olarak eklemlerde zayıflık var bu yüzden istediğim yoğunlukta antrenman yapamıyorum. Burada yazılanları ve nette yazılanları da okudum. Şimdi size yeni birşeyler söyliyeyim. Sporu severim ve 20 li yaşların başında bende de sorunlar vardı. Türkiye nin birçok farklı bölgesinde mesleğim dolayısıyla bulundum. 20 li yaşların sonlarına doğru Doğu Karadeniz de bir ile taşındım. Hiçbir özel beslenme uygulamadığım, düzenli uyumadığım halde 6 ayda dizlerimdeki sorun bitti omuzlardaki sorun bitti, bel ve boyun ağrım bitti. 1 yıl içinde istediğim yoğunluka antrenman yapacak duruma geldim. Hiç ısınmadan barfiks çekebilmek benim için hayal edilmez birşeydi ki bunu bile yapıyordum. Sakatlandığım durumlarda da iyileşme süreci hızlı ve tam olarak gerçekleşiyordu. Tabi ağır sakatlık yapacak hareketlerden kaçındım. Üç yılı doldurduğumda İzmir e taşındım. Bir süre antrenmana devam ettim. Yaklaşık 7 8 aylık bir süreçte eklemlerde sorunlar başladığından antrenmanı azaltmak zorunda kaldım. Farklı bölgelerden birkaç sakatlığım oldu. Bir yılı doldurduğumda boyun fıtığı sorunu yaşadım.İkinci yılda ayak tabanında sorun yaşadım.Omuzlarda dizde bir ayak bileğinde ve el bileklerimden birinde sorun var.Düşük yoğunluklu antrenman yapıyorum. Sonuç olarak şunu söyleyeceğim.
    1)Eklemlerin sağlığını sağlayan bir çevresel faktör olduğunu tecrübe ettim. Bunun ne olduğunu çözemedim ama su yiyecek, beslenme vs değil bunları denedim. Bu konuda Türkiye de gördüğüm en şanslı bölge Doğu Karadenizdir.Hele bir de yüksek rakımlı yerdeyseniz ilk aydan itibaren farkı hissedeceksiniz.
    2) Eklem sağlığında problemler varsa lokal çözümler kalıcı olmuyor. Mesela boyun ağrısını çözsen bel ağrısı onu da çözsen ayakda sorun parmaklarda sorun dizde sorun bileklerde sorun, hatta göz kuruluğu takip ediyor kısacası lokal çözümlerle bu iş olmaz. Tüm eklemlerinizin topyekin iyi olması ve kendini yenileyebilmesini sağlayacak çözümler arayın.
    3) Malesef İzmir de ise eklem sağlığını olumsuz etkileyen yine kaynağını bilmediğim nedenler var. Bu sebeple burada boyun fıtığı görürsünüz diz sakatlığı görürsünüz bilek sakatlığı görürsünüz parmaklarda tutmama görürsünüz ve bunları kronik olarak görürsünüz.
    4) Çevresel faktör yani yaşadığım yer bende yüzde 70 80 gibi etkili iken diğerleri yüzde 20 30 gibi etkili. Topyekin uyguladığım diğer şeyleri söyliyim.
    .Yağlı deniz balığı tüketin, ızgara olsun az veya orta pişmiş olsun. Balık mevsimi bitince de omega 3 tablet kullanabilirsiniz.
    .Kaliteli su için.
    .Haftada en az iki kez kelle paça ayak paça için. Jelibon yiyin.
    .Çiğ badem, çiğ fındık, ceviz tüketin.
    .Düzenli olarak kefir tüketin.
    .Vücudunuzu sürekli aktif tutun. Günük en azından 45 dakikalık bir yürüyüş olsun. Uzun süreli sabit duracağınız bilgisayar başı vb aktivitelerden kaçının.
    . Antrenmanlarda aşamalı artışa gidin eklemlerden olumsuz sinyaller alıyorsanız ona göre antrenmanı derhal bırakın ya da derhal ağırlık azaltın.
    .Sorun var diye hareket etmeyi bırakmayın. Mesela omuzda sorun oldu doktor dinlenme verdi. Yürüyüş yapın. Sürekli vücut sıcak kalsın dolaşım canlı kalsın. Bu eklemler için daha iyidir.

hayaletfilo bunu beğendi.
  15. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Beyler çözümü basit evelallah, eklem destek ürünü kullanacaksınız, bunu forumdaki çoğu kişi kullanmıyor, eklem sıvısının yenilenmesi kıkırdakların sağlığı için kullanmalısınız, ister supplementler.com dan alın ister böyle genelde kadınların yaptığı Amway satışı var ordan alın, yani bi şekilde alında..

koseus bunu beğendi.
  16. stefan35

stefan35 Üye

Beğenileri:
    1.066
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Benimde sol omuzumda bu kütürt diye sesler çıkmaya başladı kolumu yukarı nidirip kaldırdığımda duyuyorum özellikle.fakat bir ağrı falan yok da geçen inçline dumbell press yaparken biraz ağrı oldu o yüzden hareketi zor yaptım..

17. muraxz

muraxz Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Bende sorun büyük ölçüde kalmadı. İnşallah tekerrür etmez. İlk başta eklemler için supplementlere başvurmuştum ama açıkçası çok da faydasını görmedim. Ben yukarıda saydıklarıma dikkat ediyorum.Buna ek olarak her hareketin joint friendly yani eklem dostu olan şekli var.Youtube da ararsanız videolara rastlarsınız.Özellikle bench için çok önemli bir de pull down için ve de overhead shoulder press için. Klasik yönteme benziyor ama biraz farklı. Buna da ek olarak antrenmanı sağlam yaptıysam gerekirse 7 8 gün bekliyorum. Yani vücuttaki özellikle omuzdaki gerginlik sağlam antrenmandan sonra oluyor mutlaka. Tekrar gevşeyip antrenmana hazır hale gelmesi ne kadar sürerse ona göre dinlenip yeni antrenmana giriyorum.Yani iki gün üç gün yedi gün gibi bir gün sınırı periyoduyla çalışmıyorum. Omzzumda veya başka bir yerde ses incinme olursa geçene kadar bekliyorum. Bir de ısınma için yürüyüş bandında koşu yapmıyorum. 10-15 dakika basket topuyla potada ısınma yapıyorum. Bir de haftada bir gün mutlaka basket oynuyorum. El göz koordinasyonu esneklik ve eklem mobilitesi için.Bir gün de pilatese giriyorum.O da eklem stabilitesi için. Yani eklemde mobilite+stabilite ikisi de önemli. Bu konuda geçmiş yıllarda sıkıntılar yaşadığım için birçok şeyi okuyarak dinleyerek deneme yanılmayla vs öğrendim.

18. stefan35

stefan35 Üye

Beğenileri:
    1.066
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Haklısınız, önerilerinizi dikkate alacağım ayrıca ısınmalarıda çalışacağım bölgeye göre uyguluyorum genelde..

19. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    sakatlanmaya en elverişli bölge omuzlar bacak hariç tum idmanlarda omuzları ısıtmaya çalışıyorum.eklemelr için takviye kullandım bir ara ama o ürünlerin uzun vade kullanıulması gerekiyor 3-5 ayda etki edecek şeyler değil bence yada bende öyle oldu.bir arkadaş kemik çorbası iç abi bol bol kemikde ilik onun ilacı demişti.

actual1985 ve Thesyseng bunu beğendi.
  20. Thesyseng

Thesyseng Üye

Beğenileri:
    782
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    System Engineer
    Yer:
    Istanbul
    Omuzlari isitmadan hicbisey yapmamak gerek, ben bi kere yaptim 4 ay press hareketleri yapamadim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

mali67 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş