Eklemlerden Gelen Sesler

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Ferhat AYDIN tarafından 28 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 79 üye.
  1. brk_izmir

brk_izmir Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    benim sol dirseğimden pushdown yaparken kıt diye bir ses geliyor ve birşey boşanıyor sanki , akabinde elimde hafif bir uyuşma olup geçiyor ...sonrasında herhangi bir sorun yok , hareketi istediğim gibi yapıp bitiriyorum . sadece başlangıçta oluyor :(

2. idemenk

idemenk Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    brk_izmir dostum ilk pushdownunu pumping seklinde normal calıstıgın ağırlığın %40 %30 azıyla bi 20rep yap sonra ağırlaştır ozaman başlangıçta bir ses duymıcaksın

3. idemenk

idemenk Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar yaklasık bir kaç aydır sağ omzumda (güçlü olan kolumda yani) cok ufak bir ağrı söz konusu.Ağrıda değil bazı hareketlerde ufacık bir sızlama mesela kolumu kaldırdığımda el salladığımda.Beni rahatsız etcek düzeyde bir ağrı yada sızlama söz konusu değil ama açıkcası iç içten içede acaba bi sakatlık mı var diye korkmaya basladım ilk 1 2 ay heralde o omzumun üstüne yatıyorumdur diye dusundum ama işin garibi de nedense omuz çalıştığım gün idman yaptığım aksam dikkat ettiğimde hiç bir sızlamayla yada ağrıyla karşılaşmıyorum sadece idman sonrası tipik bölgesel kas yorgunluğu oluyor omzumda..Bi fikriniz varmı acaba ne yapmalıyım doktora gitmek te istemiyorum çok büyütüyolar herşeyi ufak bir ağrı ve ufak bir sızlama için bu spora ara vermek istemiyorum :s

4. boragokcan

boragokcan Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muahsebe
    Yer:
    istanbul
    bende dahil kimse sağlam değil :) şaka bir yana ben küçükken düşmüşüm omuzum çıkmış 6-7 yaşlarda hatırlamıyorum. şimdi bb. başladım sol omuzımdan omuz hareketlerinde takur tukur sesler geliyor ağrı yok ama tırstım hocada sağolsun omuz çalışırken dikkat et yüklenme çabuk sakatlanır dedi birde triseps ler çabuk sakatlanır dedi

5. xfactory9025

xfactory9025 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    benim de herkes gibi omuzumdan katur kutur sesler geliyor ve feci ağrı yapıyo yarın doktora gidecem inşallah..Omuzumdaki ağrı hareketlerimi engellemiyor ama koltuk altı civarı bir yer de kıtlamaya başladı dumbell fly yaparken sanki yırtılıyormuş gibi sızlıyo dumbell fly ı yapamıyorum.Yarın doktora gidelim bakalım ne diyecek

6. xfactory9025

xfactory9025 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    bugün gittim doktora ne film çekti ne bişe kolum az sağa sola oynattı 1 krem 2 de hap yazdı :(

7. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Omuzda olan ağrılar çok genel bir sorun.Zaten aşırı ağrıda mutlaka ciddi bir sorun olduğu aşikar.Onun dışında kolu havaya kaldırdığında veyahut kol ilerideyken bileği sağa sola çevirdiğinde olan ağrı genellikle fazla zorlamaktan olan ve bir kaç gün ara verip dinlendirdiğinde geçen ağrılardır.

Eklemlerinden çok çeken biri olarak omuz için tavsiyem öncelikle bir süre fazla ağır kilo girmeden kuvvetlendirme çalışmaları yapılmasıdır.Hassas olan bölgelerde ani ve aşırı zorlamalar sıkıntı yapıyor.Omuz , göğüs gibi değil.Eklemlerde hemen ağrı olarak cevap veriyor.

Diğer sıkıntı olan dizlerdeki ağrı ve seslere ise yapılacak şey gene omuz gibi yavaş yavaş asılmak.Bir süre sadece vücut ağırlığı veya boş bar ile bacak hareketleri(özellikle squat) yapılması taraftarıyım.Yeni başlar başlamaz ağır barla fullsquat zaten direkt sakatlanma garantisidir.

Dediğim gibi daga önce omuz ve diz ile sıkıntı yaşadım.Tek söyleyeceğim ciddi ağrılar adamı uyutmaz veya uykudan kaldırır.O nedenle hemen ciddi bir sıkıntı var diye telaşa da gerek yok.Onun dışındakiler doktorların verdiği 1-2 hap hatta sadece 1 haftalık bir ara ile geçiyor.Sadece eklemleri yavaş kilo artırımları ile güçlendirerek bu işi yapın.

quickpunish bunu beğendi.
  8. xfactory9025

xfactory9025 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    2 hafta omuz çalşmıycam bakalım geçecek mi.Aslında omuz çalışrken acı hissetmiyorum faydası olur mu ki.Bench press yaparken de omuz zorlanıyor o zaman tüm antremanları kesmem lazım.Ama şimdilik omuzu 2 hafta askıya alıcam

9. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Sağ diz ve dirseğimden uzun süreli hareketsiz kalınca düz hale geçerken şiddetli bi şekilde kıt sesi geliyo. Dirseğim çıtlinca 1-2 sn sızlıyo ve hareket ettirirken ağrıya. Mesela ısınmak için boşluğa yumruk atıyorum sol dirsekte bişey yok ama sağ kolumu savururken dirseğimde acı hissediyorum. Bu eklem ağrıların vücudumun sadece bi tarafında olmasının sebebi nedir?

Son düzenleme: 5 Ocak 2011
  10. PointFlex

PointFlex Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Kocaeli
    Ben sağ kolumu tam olarak yukarı dik kaldırdığımda omzumdan tak diye ses geliyor. Aşağı indirdiğimde sanki yerine oturuyor. Köprücük kemiğinden sanırım ses geliyor. Ağrı sızı hiç bir şey yok.

11. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    kulaç hareketi yapıyorum ısınmak için omuzdan katur kutur sesler geliyo. arkadaşıma sordum onda da oluyomuş

12. dreamdulcinea

dreamdulcinea Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Bay ve bayan kemik yapısı farklı ama; benim bileklerimden ve diz kapaklarımdan geliyordu (1 sene önce). Çok kafama takıldı doktora gittim; " ilerde kireçlenme riski olabilir, şuan hiçbir anormallik yok, eklemlerin yeterince güçlenmemiş de olabilir spora devam et" dedi. Ben de spora devam ettim; şimdi nedeyse hiç çıtırtı, kıtırtı gelmiyor.
    Erkek Kardeşim, teakwondo yapıyor 2005den beri; başlarda onun da benzer sorunları oluyordu, hatta çok sık sakatlanırdı, ayak bileklerini sürekli sarardı. Şimdi domuz gibi maşallah; onun da eklemlerinden gelen sesler azaldı.

murad1 bunu beğendi.
  13. Yusuf~~

Yusuf~~ Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    benimde bütün eklemlerimden ses geliyordu ama agri yoktu nedense.Doktora gittim (ortopedi) kan tahlili yaptirdi (cok mantiksiz geldi bana) hiç bir şey çıkmadı sonuçta. Bir tane krem,diz egzersizi ve agri kesici verdi. İleride sorun olurmu dedim , kilo alirsam öyle sorun olacağını söyledi. Bu seslerden dolayi ultimate nutrition glusocomine chondroitin kullandim ama sesler hala devam etmekde çatir çutur :( Şimdi de Animal Flex denemeyi düşünüyorum.

14. mavicuneyt

mavicuneyt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

doktorlar bir şeyin sebebini anlayamasalar bile bir krem veriyorlar. Çene kemiğim haricinde tüm eklemlerim katur kutur. Yürürken bile diz ve ayak bileğim çıtırdıyor. Hiç ağırlık çalışmadım. Sadece şınav, barfiks yapıyorum (9-10 yıldır). Ve bunları yaparken her tekrarda sesler geliyor (bilek, dirsek, omuz). Ağrım yok. Bunların sebebi tam olarak belli de değil. Doktorların da bildiğinden şüpheliyim. Burada yazılan tüm yazılanları okudum. Tehlikesiz bir şey olduğunu ümit ediyorum. Umalım da ileriki yaşlarda spor yaptık diye ciddi rahatsızlıklar yaşamayız :) Tüm arkadaşlara sağlıklı bir hayat dilerim.

Son düzenleme: 17 Ağustos 2011
  15. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    eklemlerden veya vücut organlarından ses gelmesi, genelde "eklem tabakalaında yaşanan,oluşan anomaliler sonucu bunlar birbirleri üzerinde kayarken çıkarttıkları seslerdir" ...

bir anlamda bazı şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidirler...

genellikle uzun bir süer başladıktan sonra ,geri dönüş, bu gruplar sürekli hareket etmek zoruda olduklarından, yani sürekli çalıştıklarından pek fazla bu seslerin engellenmesi mümkün değilidr...

ancak, doğal yolda kalsiyum ve kıkırdak alımının faydalı etkileri mevcut, kortizon vb türü ilaçları,kimyasallları saymazsak...

16. Hymenalos

Hymenalos Yeni Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    0
    Katılıyorum...Ve bilgi için teşekkürler.

17. SipahiPower

SipahiPower Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Üstünden uzun zaman geçmiş ama yinede yazmak istedim.
    benzeri sesler dizimden geliyordu ,doktora gittim mr cekildi ve diz kapağımın kayık olduğu ortaya cıktı (%90 doğuştan gelen bir durum).doktor tedavi olarak klasik buz ve bandajdan başka quadriceps imi güçlendirmemi söyledi ve esneme hareketleri yapmamı istedi.quadriceps güçlenince diz kapagını yukarı cekiyormus.

tekrar mr cektirmedim son durumu ne bilmiyorum ama suanda ne ses geliyor ne agrı yapıyor.

aynı şeyin dirsek ve omuz içinde geçerli oldugunu düşünüyorum.güçlü kaslar eklemleri zorlamıyor tam tersine eklemlere yardımcı oluyorlar.Esneklikde bir okadar onemli.
    bu tip sıkıntı cekenlere tavsiyelerim
    1.mumkunse her gün strech
    2.eklemi cok zorlamıycak acılarda calısma mesela squat yaparken normalden daha az egilme, shoulder press de kolu daha az indirme gibi... birde aynı sekilde eklemleri kitlememe(kolları dumduz hale getirmeden yapmak)
    3.tabiki çok fazla zorlamamak
    ve günde 2-3 defa buz koymakda faydalı olabilir.
    açık yazmaya calıstım ama sormak istedigniz bir şey olursa yardımcı olmaya calısırım.

18. murad1

murad1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Harika bilgi arkadaşım inşallah dediğin gibidir. Sol dizkapağımdan çatur çutur ses geliyor sağda hiçbir şey yok. Aynı zamanda sol omuzumda geri ileri yaptığımda tık diye ses geliyor. Diyorum acaba sakat mı kalacağım. Tuhaf olan sol tarafda bütün sorunlar..

19. Leviathan

Leviathan Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Bugün bu olay yüzünden sporu yarım kesip eve geldim, normalde hep eliptik bisiklette ısınırdım ve hiç böyle bir şey yaşamazdım, bugün sıra var diye normal bisiklette ısındım. Lateral raise yaptım sorun yok, shoulder press bitirdim sorun yok, son hareket front raise e geçtim çok feci kütürdemeye başladı omzum. İnşallah dediğiniz gibi ısınma yüzündendir, yoksa çekilcek dert değil.

20. ktl007

ktl007 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğretmen Adayı
    Yer:
    İzmir
    Konuyu araştırdım 2,3 başlık var;fakat en yenisi bu.Onun için buraya yazıyorum ben de:

Benim de bazı hareketleri yaparken dirseğimden çıt çıt diye sesler geliyor ve ağrıyor.Özellikle alna triceps ve şınavda oluyor bu.5 tane şınavdan sonra çıt çıt diye sesler geliyor dirseğimden ben de yarıda bırakıyorum.Isınma,krem vs. önerileriniz olmuş;ama ben zaten ısınıyorum önce.Yardımlarınızı bekliyorum :(

Sayfayı Paylaş