Eklemlerden Gelen Sesler

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Ferhat AYDIN tarafından 28 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 79 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    benim de dirseklerimde kıtlama sesi var..artık okadar hassaslaştıki eklemler günlük hayatta bile zorlanır oluyor yeri geliyor..
    en kısa zamanda shark cartilage (köpek balığı kıkırdağı) içerikli glusocamine sulfate, MSM ve chondroitin sulfate komplexi alacam..
    TKE joint boost kullanmıştım zamanında..tüm bu içeriğe sahipti ve işede yaramıştı..Ama yinede Animal Flex'i denemek istiyorum..

2. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Çok daha uygun fiyatlı alternatiflerde mevcut.

NOW Foods'un Bone Strength'i, Ultimate Nutrition'ın
    Glucosamine, Chondroitin & MSM'i, Universal Nutrition'ın Jointment Sport'u, gibi...

netrition.com'da fiyatları sıra ile 6.95, 7.99 ve 10.49 dolar.

Türkiyedeki benzer ürünlerle kıyaslayınca gerçekten çok ucuzlar. Misal, GNC'de Triflex with Hyaluronic acid'in fiyatı 91,95 YTL

Araştırdığım kadarı ile en çok tavsiye edilen ürünler Twinlab Joint Fuel, MET-Rx Super Joint Guard ve tabii ki Universal Nutrition Animal Flex. Ki onların bile fiyatları 25 dolar civarı.

aneximandros bunu beğendi.
  3. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    genellikle temel sorun özellikle eklemlerinizden gelen sesler bilinçsizce yapılan esneme hareketlerinden dolayıdır. biz sporcular ve özellikle diğer sporlarda daha yaygın olarak bükülebilen kemiklerimiz tendon ve ucu yuvarlak olan eklem kapsüllerimiz tutmakta ve hareket kabiliyetimizi sağlamaktadırlar tabiki bu olay neticesiyle belli bit sürtünme katsayısı olacaktır. vucudumuz bu sürtünmeyi azaltmak için bu eklem kapsülünün içindeki sünger dokusuna benzeyen doku ( süngere benzer fakat serttir. ) bu doku sinovya denilen sıvı salgılayarak eklemleri bir nevi yağlar. ancak esneme hareketlerinden önce muhakkak koşmak bsiklet gibi hareketlerden sonra spora başlamalı ellerimiz kollarımızı çıtlatmamalıyız . aksi takdirde çok kötü sonuçlar doğurabilir.

lütfen bakınız kurban bayramlarında hayvanın eklem yerlerine .. :=)

4. nopeynnogeyn

nopeynnogeyn Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Bugun doktora "omzumda belli hareketleri yaparken kıtlama sesleri duyuyorum" şikayetiyle gittim.

Doktora yukardaki cumleyi kurup sonra hangi hareketler oldugunu gosterdim: Dumbell Press ve Bent Over Dumbbell Rear Delt Raise.

Dumbell Press yaparken kaldırma aşamasında değil, indirirken sol omzumdan klik sesi geliyor. Diger harekette ise kollari yana acarken hafif bir klik sesi her iki omuzdan da duyuluyor.

Doktor oturmamı istedi sonra. Once saclarimi tarama hareketi yapmami sonra da kolumu alttan sırtıma doğru hareket ettirmemi (el bele gelecek şekilde) istedi. Ağrı hissedip hissetmediğimi sordu: HAYIR. Sonra kollarimi bileklerden bükülü, ön kol yerle dik olacak şekilde tutmami ve kollarimi dirsegimi bukmeden yana acmami istedi. Sesi duymaya calisti. Once duyamadi sonra duydu. Ağrı hala yok... Ve vardigi sonuc su oldu:

"Bu hareketleri yaparken kaslarin yer değiştiriyor. Dolayısıyla bu kıtlama sesini duyuyorsun. Eğer ki eklemlerde bir problem olsaydi bu kıtlama sesine illa ki bir ağrı eşlik ederdi."

Onun dışında bu kadar kas yapmışlığımın bana yeteceğini söyledi. Zira kendisi de önceden spor yapmış biri. Vucudundan hala anlasilabiliyor. "40 yasina geldiginde benim gibi göbeklenirsin" dedi. Weightliftingi yavaş yavaş birakmami ve "fit olma" odakli calismami onerdi. Bunun için de koşu, tenis, squash 'i tavsiye etti.

Bunu paylaşmak istememin nedeni, "AĞRI"nın önemli bir gösterge olduğunu ifade etmek. Eğer ağrı hissediyorsanız doktora gitmenizde fayda var...

Sağlıklı günler diliyorum.

makejoice, OvO, Azi ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  5. candan sevdi

candan sevdi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle herkeze merhabalar dilerim,, benimde bir sorum olucakti ,07 .22 .2008 de fitnezze basladim ama amacim vicut gelistirme falan degildi kilo vermekti ,98 kiloydum ve su an 69 kiloyum , kilo verdikten sonra kas yapmayi düsündüm ,, ve calismalara basladim hersey cok iyi gidiyordu da 1 ay öncesine kadar ,,karin bölgemde yani mide de bi sorunla karsilastim , nefes problemi ,nefes alirken sanki midemde birsey varmis gibi oluyorum ,kisaca nefes almama izin vermiyor vermiyo derken istedim derecede alamiyorum ,,yattigimda problem yasamiyorum ancak kalktigimda yasiyorum ,,spor yaparken hic bir sorun yokken bittinde yine nefes problemiyle karsilasiyorum .ve korkmaya basladim bir doktora görünmeye karar verdim ,, ve doktor bana karin kaslarimin gelismeye basladigini söyledi hic birsey vermedi hap filan ve zamanla gecicek dedi ,, ama malesef gecmedi daha devam ediyor ,,ne yapicagimi bilmiyorum ,siz degerli ustadlarimda bilgi ve önerilerinizi bekliyorum simdiden tesekürler ...

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bizim buradan teşhis koymamız son derece zor ve aynı zamanda yanlış.
    Doktorunuzdan tam nedenini öğrenip internette araştırabilirsiniz.
    Sadece mide kasları gelişimi deyip kenara atmamıştır bence, mutlaka bir neden düşünmüştür.

Eğer ikna olmadıysanız önerim yine doktora, ancak bir başkasına, gözükmeniz.
    En doğru ve sağlıklı çözümü onlar gösterecektir.

7. candan sevdi

candan sevdi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yorumun icin tesekür ederim,, bonatschi yani problem olabilir mi ? sence

8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Şimdi ben sana önemsiz bir şey gibi gözüküyor derim ve sen de buna istinaden sporuna devam edip allah korusun bir sakatlıkla karşılaşırsın.

Çünkü bahsettiğin problemi ilk defa duyuyorum.
    Ne desem havada kalacak.
    Yorum yapma sorumluluğum yok ciddi olabilecek sağlık konularında.

Tek önerim problemi ihmal etmemen.
    Hatta doktora gidersen sonucunu tekrar bizlerle paylaşman.

Azi bunu beğendi.
  9. candan sevdi

candan sevdi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cok tesekür ederim bonatschi en kisa zaman da yine bi doktora görünücem ve buraya yazarim yine,, saygilarimla

10. v3n0m

v3n0m Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bendede aynı sorun var :S

11. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar geçen gün doktora gittim ve eklemlerimle ilgili muayene oldum.

Omuz mr' ım çekildi ve benim için klasik olan eklemlerden gelen o çatırtı şeklindeki sesleri sordum.

Doktor eğer bu sesler ağrılarla birlikte oluşmuyorsa bir sorun olmadığını söyledi.

Bu seslerin çıkmasında en büyük etken eklemlerde oluşan negatif basınçmış. Tam çıtlama anında çok ufak bir ağrı, bakın tekrar vurguluyorum çok ufak bir ağrı, olabilirmiş. Bu da negatif basınç yüzündenmiş.

Mesela her zaman diz eklemimden ses gelir, squat ve benzeri bir hareket yaptığımda.

Bunun nedeni bu negatif basınçmış.

Omuzlarda da herhangi bir problem yoktu.

Çok ilginç ama benim omuzlarım yarı çıkıyor. Yani vücudumun sağ ve sol yön istikametine çok oynayabiliyor.

Bunu istemli olarak da yapabiliyorum.

MR sonucu herşey normaldi. Doktorla konuşmam sırasında tam olmamakla birlikte nedenini bulduk bu durumun.

Ben yatarken her zaman ellerim yastığın altında yatarım.

Yüzü koyun yatmışken başınız sağınıza dönük iki elinizi de derin bir şekilde yastık altına alırsanız omuzlar gerçekten çok geriliyor ve zorlanıyor.

Yıllar içinde omuz eklemi bu duruma kendi kendine uyum sağlamış.

Benzer şeyleri yapanlar dikkatli olsunlar.

Doktora danıştığım diğer bir konu ise glucosamine ve türevlerinin etkisiydi.

Günde 750 mg' lık bir doz olarak kullandığımı söyledim ve spor yaptığımı ekledim.

Kendisi dozu 1500 mg' a çıkarabileceğimi söyledi.

Herkese geçmiş olsun, iyi sporlar.dumbelllls

makejoice, eesezgin, Azi ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  12. dthldr

dthldr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim de bu şekilde bi sorunum war. 4 aydır bb yapıyorum omuzlarımdaki kaslar net bir şekilde 3 ayrıldı ve belli oluyor. orta kısımdaki ufak olan kas bölümü sadece benc press yaparken göğsüme yaklaştırıp kaldırmak için yüklendiğimde resmen yanıyor ve ağırlık üstümde kalıyo. bahsettiğiniz gibi ısınma hareketleri ufak ağırlık vs başlıyorum. omuz çalışırken bile nüksetmeyip bench press sırasında olması neden olabilir?

13. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Bende de var aynı dert.Ama hafif ağırlıkla ısınma seti yapınca problem kalmıyor ya da rahatsız edici seviyede olmuyor.Isınmanın önemini herkes belirtmiş zaten.

Azi bunu beğendi.
  14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    omuz problemlerinin çoğu kendini bench presste belli eder.
    özellikle rotator ve tendon sakatlıklarında bench press yaptıktan sonra ağrı yaşayabilirsiniz.

bölgeyi dinlendirirken sadece omuz çalışmalarına değil, üst gövdeyi çalıştıran birçok harekete ara vermelisiniz.
    Ayrıca sakatlık ciddi değilken doktora gidip gerekli iyileşme süresini vermeniz çok önemlidir.
    Aksi durumda yırtık veya zedelenme ilerleyebilir, kronikleşebilir ve spor hayatınıza ameliyat olmadan devam edemeyecek duruma gelebilirsiniz.
    Omuz bölgesi sakatlıkları bu derecede ciddidir.
    Önem vermenizi, üstüne gitmemenizi öneririm.

Azi ve diez bunu beğendi.
  15. fatihay

fatihay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    fatih
    Yer:
    ankara
    işte esnetmenin önemi burda ortaya cıkıo

16. bulanık99

bulanık99 Guest

lateral ve çıtlama

lateral hareketini yaparken ; her indirip kaldırdığımda omuzla kolun birleştiği yerden tak tuk ses gelıyor çıtlıyor yani ilk zamanlarda yenı oldugu için demiştim ama 2 ay geçti hala aynı çıtlama oluyor .rahatısz olmaya başladım acaba yanlışmı yapıyorum diye .bilgili arkadaşların cevaplarını beklıyorum

17. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    bulanık99

Başlığınızı buraya taşıdım.
    İlgili konu burası, bilginize...

Azi ve saydam bunu beğendi.
  18. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Eklemlerdeki çıtırtılar kireçlenme belirtisi midir?

Eklemlerden gelen ve çıtırtı diye adlandırılan sesler kireçlenme belirtisi değildir.
    Anatomik yapıya bağlı eklem içerisinde bulunan küçük gaz kabarcıklarının yer değiştirmesi ile ortaya çıkan sürtünme sesleridir.

Dr. Önder Çerezci
    V.K.V Amerikan Hastanesi

(Men's Health - Kasım 2008)

Azi ve diez bunu beğendi.
  19. Rei Vindicatio

Rei Vindicatio Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    HUKUK OGRENCISI
    Yer:
    ANKARA
    omega 3, E ve C vitamini iceren besinler almaya özen göster.Bunların içinden bilhassa Sardalya,ton,somon,az miktarda ceviz,patates,ıspanak ve portakalı eksik etme her hafta tüketmeye dikkat et.
    Eklem agrısının ve sesinin geldigi bölgeye ılık havluyla kompress yap.Bunun yanı sıra antremanlardan önce yeterince ısındığına emin ol belli.Bir süre o bölgeni seni zorlayacak agırlıklarla calıstırma.Bunların üzerine 3 haftada bir o bölgene kas gevsetici krem sür..

20. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Ilık havluyla kompres etkili mi gerçekten?Bir yerlerde buz ile kompres tavsiye ediliyordu.Uzun süredir sol omzum ağrıyor.Doktora gidemedim bir türlü. :S

Sayfayı Paylaş