Doğal Beslenme Mi Supplement Mi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Merdo tarafından 10 Mart 2011 başlatılmıştır.

Doğal Beslenme Mi Supplement Mi

1. Doğal Beslenme

oy sayısı 461
    69,2%
  2. Supplement

oy sayısı 205
    30,8%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 111 üye.
  1. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar fark ederseniz geçmiş mesajlarıma ben protein tozlarına karşıydım evet bilgisizlik v tecrübesizlikten dolayı

kulaktan dolma bilgiler yüzünden ailem ve çevremin protein tozlarını kötülemeleri yüzünden bunlr ilaç yok kısır yapar yok kanser yapar demeleri yüzünden

ama çok şükür okuyarak tecrübe edinerek kendi aklımla doğruyu buldum ve protein tozlarının zararlı olmadıklarını hatta çok faydalı olduklarını öğrendim

kısacası ön yargım vardı yıkıldı geçen yılın sonlrına doğru bende kullanmaya başladım çok şükür faydasını gördüm zararını görmedim

kullanıcak olanlar terettütte kalanlar bilgisiz kişilere güvenmeyin açın interneti ve forumları okuyun inceleyin araştırın doğruyu zaten bulursunuz.

Şunuda söyliyim önce doğal beslenme tabi zaten protein tozlarının kullanımındada yazıyor bu ürünler ana öğün yerine kullanılmamalı
    doğal öğünlerinizi tüketin yetersiz kalınca ek besinlere başvurun

bunların kullanma zamanlarıda var araştırırsanız bulursunuz.

İnsan yanlış yapabilir önemli olan yaptıkları yanlışlıklardan ders almaktır ben dersimi çok iyi aldım.

:)

S- Niçin protein tozu kullanmalıyım ?
    C- Spor yapan birinin yapmayana göre daha fazla protein ve karbonhidrata ihtiyaç duyacağını sizde biliyorsunuzdur. Burada önemli olan nokta şudur : bu daha fazla karbonhidratı özelliklede proteini bir şekilde aldığınızı varsayarsak bunu nasıl aldığınızdır ? Protein oranı yüksek olan gıdalar et,süt yumurta vs.. yüksek protein oranlarıyla beraber yüksek oranda yağ ve kolesterol içerir. Performansını artırmak isteyen bir sporcu, zayıflamak isteyen bir insan yada sağlıklı beslenmek isteyen birisi vücudun ihtiyacı olan temel besin maddelerini en düşük yağ ve kolesterol oranı ile almalıdır. Bu noktada aslında protein tozları yalnızca sporcular için değil, zayıflamak isteyen veya sağlıklı beslenmek isteyen herkes için faydalı olabilir. Fakat çok önemli bir konu vardır ki o da şu : Hiç bir zaman bu tip ürünler sizin asıl öğünlerinizin yerini tutmaz.Dolayısıyla bu tip ürünleri öğün yerine değil, öğün aralarında takviye amaçlı kullanmanız gerekir.

S- Proteinle İlgili Bilinen Yanlışlar nelerdir?
    C- https://www.bodyforumtr.com/vbforum/p...lar-t8804.html

S- Sporcularin Supplement Almalari Için 10 Neden?
    C- https://www.bodyforumtr.com/vbforum/s...den-t2030.html

Kaynak: https://www.bodyforumtr.com/vbforum/en-ok-sorulan-sorular-ve-t11375.html

Son düzenleme: 2 Şubat 2012
    Efrahim ve AngryHun bunu beğendi.
  2. hasan9697

hasan9697 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Normal halkın bildiği şey steroidlerin zararlarıdır.Steroidlerin gerçekten çok fazla yan etkisi var.Fakat supplement ek besin.Bunu çoğu insan bilmiyor.Steroidin zararlarını suplementlerde görüyorlar.Dozu kaçırmadıkça,böbreğe karaciğere aşırı yüklenmemek için bol su içtikçe hiçbir zararı olmaz ve gerçekten müthiş etkisi var.Harbiden vücut olmaya başlıyor.

3. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Dün spor salonunda çok da samimi olmadığım bir arkadaşım:

-Toz kullanıyor musun?
    +Evet.
    -Kullanma olum zararlı.
    +Değil.

Bu tarz muhabbetlere girmeyi hiç sevmiyorum. Sporun içinde olan insanlar bile tozu öcü olarak görüyor. Sanıyorki tozu bırakınca her yerimiz sarkcak.

4. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Zaten supplement demek destek gıda demek, mesela ağır spor yaptığımızı düşünelim, 90 kiloyuz, yağ oranımız %7 kilo almaya çalışıyoruz. 90x2.0= günde 180 gram protein almak lazım gelir.(bazıları 3 e kadar çıkabileceğini söylüyor ama...) neyse bu arkadaş define vücudunu bozmamak için bu alması gereken proteinin %70 ini doğal yollardan, %30 unu da supplementlerden (whey, casein, egg pro..) alır. Olması gereken oran da budur zaten. Bence hiç doğal protein almayıp da whey, creatine ,glutamine, k.g.t. gibi supplementlere abanıp da adam akıllı beslenmemek yanlıştır. Yukarıda değindiğim oranda supplement kullanıldığı durumlarda (bence) bir sıkıntı yoktur.

5. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    mesela body yada hard-body yapmak istemeyen sadece tabiri caizse plaj vucudu yapmak isteyen kısım supplement kulllanmalı mı sizce ?

6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Bana kalırsa kullanmalı plaj vücudu yapmak çok zahmetli zordur.
    plaj vucudu dıyınce aklıma bred pitt in vucudu gelıyor kalaymı o vucudu yapmak ? en azından benım ıcın cok zor proteın tozunu cocuklar bıle tuketıyor spor yapmayan bırıde tuketebılır ama doğru zamanında doğru şekılde öğün yerine değil.

7. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    plaj vucudu derken tabii ki brad bitt vucudun bahsetmiyorum.
    genetik mirası şanslı olan arkadaşların calışmadan nasıl plaj vucudu yaptıgını hepimiz bilmekteyiz.
    orası başka bir konu..
    yani brad bitt uc bir örnek..

ben dogal yollarla proteinimi saglıyorsam ve hard bir antreman yapmıyorsam neden supplement alayım ki diyorum ?

8. CaglarYildiz

CaglarYildiz Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    supplement destek demek bu kadar ön yargılı olmayın evet düzenli besleniyorsan supplemente ihtiyaç duymassın burada supplement olarak sadece protein tozu kullanıyorsa bile onun bile bir amacı var kimse git beslenme yerine whey al demiyor antreman öncesi ve sonrasında alırsan sindirimi ete göre daha cabuk olacagı icin daha cabuk etki eder diyor daha cabuk etki edecegi icinde daha cabuk gelişebilirsin fikri cıkıyor. bunun dışında alınan supplemetnlerde zaten ya daha cabuk gelişebilmek yada daha çok gelişebilmek için kullanılıyor creatin aminoasit carnitin vb. gibi.

yoksa forumda biraz zaman geçirmiş birisi sadece bbu tür supplementler sayesinde vücut yapılamıyacagını bilir

9. Erkel

Erkel Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Ya yedığınız tavuğun doğal olduğunu mu sanıyorsunuz.? Daracık bı alanda hareket etmeden buyuyor hayvanlar, kemıklerı gelısmesın, etlı olsun dıye antıbıotık verıyolar hayvanlar yuruyemıyor bıle zaten. Hıcbıseyın doğalı falan kalmadı artık. Ek besınler de ılac falan değıl dığer aldığımız besınlerle aynı seyler. Bız bu ek besınlerı mucızevı bırer ılac olarak gormeye devam ettıkce, ek besın satıcıları da 40 dolarlık urunlerı bıze 180 tl ye satmaya devam edecek....

Ek besın de doğal beslenmeye gırer, bu baslık steroıd mı doğal beslenme mı dıye acılsa daha ıyı olurmus..

10. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    doğal beslenme olmadan ek besin maddesi kullansan da güzel bi sonuç alamazsın.
    her gün bifteğini/tavuk göğsünü,sütünü,yumurtanı,pilavını/makarna/haşlanmış patates vb,peynirini falan yiyeceksin eksik kalan kısmı ek besin maddeleri ile tamamlayacaksın.:)

11. Erkel

Erkel Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    EK besın derken bunu kastedıyoruz zaten. Beslenmeye EK..

12. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    nasıl?tam anlayamadım?
    bu bahsettiğim tavuk göğsüdür yumurtadır falan mı ek besin maddesi diyorsun?

13. Erkel

Erkel Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    tavuk yumurta vb beslenmes olmadan ek besınler ıse yaramaz dıyorsun ya, zaten onun ıcın ek besın deıl mı bu urunlerın ısmı ? EK besın.. yumurta tavuk beslenmesıne EK.. normal beslenme olmazsa bırseye EKlenemıyor yanı :D

14. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    nasıl bir türkçen var bilmiyorum yoksa anlamayan tek kişi ben miyim bilmiyorum ama tavuk,yumurta,pilav falan normal besin maddesidir.hani bunlara ek besin maddesi diyeni de ilk defa duydum.
    sırf merakımdan soruyorum ek değil de ana besin maddelerinden birkaç örnek verir misin :D

15. Erkel

Erkel Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yazdıklarım anlasılıyor ya. Sen anlayamadın heralde. Neyse ıyı sporlar..

16. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/newreply.php?do=newreply&p=505830
    konusunda yazmış olduğun mesaj.
    neyse ö.m at istersen konu başka yerlere kaymasın
    :)

17. Aurain

Aurain Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    arkadaşlar bana göre doğal çünkü ben supplement ağırlıklıda çalışıp değerlendirdim doğal olarak beslenip yaptığım kas kütlesi doğal + supplement den daha fazla olduğu kanıtına vardım supplementlern bir sürü yan etkisi var ve vücut üreteceği hormonları supplement yüzünden üretemiyor bu yüzden doğal beslenip yada supplement ağırlıklı beslenip kendinizde karşılaştırabilirsiniz ben böyle bi deneyim yaşadım doğal>supplement

18. spine

spine Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    hangi hormonun üretimini durduruyo bu suplementler

19. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    arkadaş uyduryor hormonal sistemi falan etkilemez ek besinler :)

20. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    ek besinlerin bi zararı yok ne saçmalanıyor haa benim gibi tercih etmezsin o farklı ben yeniyim tercih etmiyorum ama tercih etmiyorsan o toza verecğein paradan kat be kat fzlasını gözden çıkart bu spor için vede besinini doğru seç.

mesela günlük:
    *3 yumurta (15 gram)
    *200 gram tavuk göğsü,norveç somonu,kırmızı et veya ton balığı ürününden iki tanesini (2 öğüne bölerek) 55x2 = (110 gram)
    *100 gram lor (28 gram)
    *100 gram kuru çökelek (54 gram)
    *2 3 avuç çiğ badem

burda 207 gram hayvansal protein var kabataslak olarak ki ağırlıkx2 yetecektir benim görüşüm ama ileri derece sporcu için bile bunları yerse yeterli olur protein.

ama dediğim gibi kırmızı et balık ton balığı . bunlar pahalı ürünler başlangıçtaki bi sporcu için sıkıntı olmaz beslenme ama ileri derece sporcular için bu en ucuz (yine tozdan pahalı) menüdür. genelde tavuk göğsü yerseniz ucuza gelebilir ama bu seferde tek yönlü beslenmeye girer haa bunun yanında yediğiniz yeşil mercimek,kuru fasulye,nohut gibi LİFLİ baklagiller bol miktarda protein içerir.

Yani lafın kısası doğalda beslenilerek vücut ihtiyacı karşılanır fakat bu pahalı ve çok zor bi iştir doğru besini seçmek.

-hitman- bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş