Doğal Beslenme Mi Supplement Mi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Merdo tarafından 10 Mart 2011 başlatılmıştır.

Doğal Beslenme Mi Supplement Mi

1. Doğal Beslenme

oy sayısı 461
    69,2%
  2. Supplement

oy sayısı 205
    30,8%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 111 üye.
  1. tero

tero Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    yurtdışında wheyin en kralının 2.3 kilosu 45 dolardan başlıyo. çok rahat yurtdışından getirtiyom türkiyedeki suplement simsarlarına para kaptıracak göz vamı bende :D

2. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Ama senin bu savın kıstas olmaz. Türkiye'de yaşıyoruz. Sen Türkiye'de aldığın etin fiyatını yurtdışından aldığın whey ile kıyaslıyorsun. Benim de yurtdışı opsiyonum var. Görüş belirtirken dile getiriyorum ama fiyat konusunda hiç bir zaman kıstas olarak kullanmam.

Neyse konudan sapmaya gerek yok. Dediğim gibi, Türkiye fiyatlarına bakıldığında tavuk veya hindi eti porsiyon başına whey'den daha ekonomik. (yarısından daha ucuz)

O yüzden vakti olan kişiler için whey kullanımı çok da gerekli değil. Vakti olup da zaman tasarrufu yapmaya çalışanların da tembellik yapmaması gerekiyor. VG için önce beslenme disiplinini oturtmak şart çünkü.

Özetle, hiç bir supplement kullanmadan da bir kişi (bilinçli davranıyorsa ve zamanı varsa) gayet güzel gelişebilir. Supplement kullanmadığı için kaybı %5 belki olur, belki olmaz. O %5 için de bu kadar para harcamaya değmez.

technical1967, ikaya2134 ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  3. tero

tero Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    valla içi östrgenle doldurulmuş seri imalat tavuk hindi etlerinden medet bekliyosanız işiniz zor. yumurta desen yine o tavuklardan çıkıyo. doğal besleme alayım desen kasaptaki kırmızı etle aynı fiyata geliyo .

4. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    tero , bu cok büyük bi sorun valla nasıl aşılır bilmiyorum .. Geçenlerde bi yer önerdi arkadasım 14 liradan köy tavugu bütün kac kilodur artık bılmıyorum.
    Kafamda bi ufak buzluk alıp haftalık tavuk almak var :)
    Etlere bile güvenemıorum ben şuan. Tavuklar büyürken özellikle gogus kısmı daha cok büyüsün diye enjeksiynla ilac veriyorlar.
    Biz bide en cok bu kısmı tüketiyoruz ,

Amerika fiyatına supplemente ulasabılsek , evet bu bağlamda bi karsılastırma yapardım.
    Allahtan süt ürünlerini doğal tüketiyorm suan ordan bi paçayı kurtaarmış durumdayım :)

Tüm bnlara rağmen müsabık sporcular bu bahsettıgımız gıdalar ıle yarısmalara hazırlanıyorlar , oda işin ilginç yanı
    Daha farklı durumlar var sanırım.

5. tero

tero Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    müsabık sporcu amator sporcunun testo üretiminin kat kat fazlasını enkjeksiyonla alıyo zaten. tavuktaki östrogen onun aldığı testonun yanında devede kulak kalır. ama amatör sporcularda böle bi durum söz konusu deyil .

6. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Tavuk yiyordum artık tavukla ilgili haberlerde kötü. Günlük 150gr protein alacak şekilde balık tüketsem protein tozundan pahalıya geliyor...

7. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    hem doğal beslenmek hemde suplement lazım, vücut belli biyere kadar gelişiyor ama sınırı zorlamak için besin desteğine ihtiyaç duyuluyor

günlük iş hayatımızda doğru dürüst beslenemiyoruz zaten, bu açığı kapatmak için suplement güzel bir seçim, ek olarak türkiyenin yarısı 1200tl, 1000tlnin ve altı maaşlarla çalışıyor, yemeğe mi ayırsın ev giderine mi ayırsın faturalara mı ayırsın, ama ayda kırmızı etin kilosu olmuş 3bilmem kaç lira beyaz et ona keza, bu nedenle ayda bi 100tl ile dolu dolu et yemiş kadar proteini amino asiti vücuduna hiç yoktan hızlı bir şekilde az çok kazandırma imkanı oluyor, ülkemizde vücut geliştirme ileri seviye için neredeyse zengin sporu haline geldi...

ayrıca sadece doğal beslenmeyle ileri gitmek istersen çok kırmızı et yesen bi tarafı iyi gelirken diğer tarafı vücuda kötü geliyor, beyaz ette öyle balık etide öyle, yani 100gr protein alacağım diye hapır hupur sadece yemek yemek hem vücudu yorar hem organları yorar hemde vücuttaki bazı olguları değerleri yükseltir bu nedenle mideyi pek uğraştırmadan suplementle takviyede bulunmak bazen daha iyi olabiliyor...

ama suplementi tamamlayıcı tedavi gibi düşünmek lazım, doğal beslenme stressiz bir yaşam güzel bir uyku süreci geçirmeden sadece suplement zaten pek bi işe yaramaz,

para tuzağı gibi cümlelere pek katılmıyorum, suplementlerin etkisi bariz ortadadır,

yani o mu yoksa bumu diye bi seçim yanlış olur, o da lazım bu da lazım, senin bu spordaki gelişim hızına ve bu uğurdaki amacına bağlı

Son düzenleme: 7 Şubat 2013
  8. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    1000 lira standart gelir demişsin TR de öyle alalım , 150 lirada protein tozu olsun
    Nabıyor gelirin %15 i

X i verdim şimdi Y yi sana sorucam

Amerikada 50 dolardan diyelim whey , Ordaki en vasat düzeydi kişinin gelirini alalım kabaca tahmin edersek % kaç çıkar ? :evil:
    Bütçelerini ufacık sarsmaz bile yani...

Nasıl oluyorda kazık yemedıgımızı düşünüyoruz anlamıyorum.
    İyimser olarak whey üzerinden verdim örnek , hele bazı ürünler varki çok sağlam geçirme operasyonu var arkasında

creatine dışında çoğu supplement israf , ama işte bir umut kapısı yapacak bisi yok. :eek:

Mesela ?

ikaya2134 bunu beğendi.
  9. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    benim yazdığımla senin verdiğin cevap tamamen iki ayrı nokta ama kesişen nokta, yazdıklarımı suplement sektörüne olan kızgınlığınla yanıtlamışsın :)
    ben yukarıda kazık yemediğimizden mi bahsettim ?
    o ayrı bi konu,
    ülkemizde para tuzağı olmayan bi sektör mü var, benzinin bile en pahalısını kullanıyoruz, kazık her yerde, ama benzin pahalıda olsa o arabayı götürüyor hareket ettiriyor,
    benim demek istediğim pahalı alıyorda olsak boşa almadığımızı vurgulamamdır, , creatine dışında çoğu süplenemt israf demişsin çoğu kelimesini kullanmışsın demekki çoğunun haricinde bi kısmıda işe yarıyor manası çıkıyor, yani hakkını veren markalar var, sana yaramamış olanları elemek sadece senin çerçeveden bünyenden ibaret kalır elediklerin bi başkasına çokta güzel yarayabiliyor, creatinde gerekli amino asitte protein tozuda, bunların hepsi işe yarıyor...
    bukadar zamandır forumdasın her markayı her ürünü her tür suplementi kullananın öncesi ve sonrası yorumlarını görüyorsundur,

suplementlerin etkisi bariz ortadadır dediğim cümleme, mesela demişsin,
    süs olsun diye sorduğunu farz ediyorum :)

Son düzenleme: 8 Şubat 2013
  10. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Ben de soruyorum. Creatine hariç, işe yarayan supplement'leri sıralayabilir misin?

11. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Ben supplementleri savunan biri değilim pek gerekli de görmüyorum ve uzun süredir kullanmadım zaten ama şu son kombinasyonun etkisini günlükte de paylaştım bariz belli etti çünkü kendini. Antrenman sonrası whey&glutamine&creatine&dekstroz kullanmaya başladıktan sonra 3-4 gün süren ağrılar 2 güne geçer oldu idman şiddeti 2 katına çıktığı ve tempo sürekli arttığı halde kesinlikle toparlanma sürecini kısalttı bu psikolojik olamaz. Ha dersiniz zaten 1 bölge haftada 1 çalışacak ha 2 günde toparlanmış ha 4 günde pek fark olmaz dersiniz orası ayrı da yani bu saatten sonra işe yaramıyor demeye gönlüm el vermez benim o yüzden yazıyorum bunu kullandığımızda boş yere kullanmıyoruz yani ama az ama çok etkisi oluyor illaki.

Tavsiye kısmı da şöyle olur parası olan alsın kullansın öyle ya da böyle etkisini görür nasıl "supplementsiz olmaz antrenman sonrası whey almazsanız kaslarınız gelişmez" denilemiyorsa aynı şekilde "işe yaramıyor boş yere para veriyorsunuz" diye net konuşulmaması lazım diye düşünüyorum.

12. alaska06

alaska06 Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    4.5 aydır bu sporla uğraşıyorum sigara hayatımda hiç içmedim üniversite ortamındayım içmeyen sigara uzatmayan arkadaşım yok ama ben hiç başlamadım içmicem dedim içmiyorum bu spordada olympia yada yarışmalara katılma amacım yok sağlık ve güzel vücut için çalışıyorum ve günlük ihtiyaçlarımı doğal besinlerle karşılıyorum asla supplement kullanmam vücuduma size göre belirli olsada ne olduğu belirsiz tozları sokmaya izin vermem. Kesin konuşma diyenler olucak bi süreden sonra yavaşlıcak gelişimin muhtaç olacaksın diyenler olucak ama asla supplement tezgahlarına gelmem kullanmam herkese başarılar dilerim :)

13. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Pre-workout. :D

Günlük yeterli protein ve karbonhidrat almayınca kaslar gelişmiyor. Bende gelişme yok yani. O yüzden protein ve karbonhidrat tozu diyorum ben...

14. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Karbonhidratı toz ile almana gerek yok. Aynı şekilde vaktin var ise whey yerine et yersen de aynı gelişim olur. Vücut aminoasitlerin kaynağını ayırt etmez.

Pre-workout dediğin ürünlerin çoğunun içinde zaten creatine ve caffeine mevcut. Ben diğerlerini soruyorum.

Peki çerçeveyi çizelim o zaman. Whey, balık yağı, vitamin ve mineral kombinasyonları, kafein, creatine (veya nox ürünleri). Bu 5'i hariç etkili supplementler nelerdir? Bulk dönemde, sağlam beslenen ve iyi çalışan bir VG sporcusu için başka neler etki sağlayabilir?

technical1967 bunu beğendi.
  15. anatomie

anatomie Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İstanbul
    çok amatör bir sporcu olarak elimden geldiği kadar okuyup araştırıyorum,doğal olarak beslenmeme çok özen gösteriyorum,gittiğim salonda daha hangi hareketin nereye vurduğunu bilmeyen insanlar hocanın masasına oturuyor idman öncesi hocam bana 2 bcaa 3 amino, bakıyorum idman sonrası 2-3 bardak bişeyler içiyorlar,sonra idmanda hocam benim programda incline press yok hangi hareket o yapacak mıyım bende ? arkadaş da var niye böyle diye soru soruyor....adam içtiği şeyin de ne olduğunu bilmiyorum adım gibi emini hoca veriyor bunlara parasıyla onun da işine geliyor oh ne ala memleket yarın gidip sorucam kaç paraymış,peynir ekmek gibi suplement satılıyor salonda,ya arkadaşlar çok acayip görseniz adam bench press de 20 kilo ancak çalışabiliyor ama idman sonrası suplementi eksik etmiyor geleli daha 10 gün olmuş..

16. MuaythaiStyle

MuaythaiStyle Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    kadikoy
    1 bucuk ay once whey protein almistim.gordugum en buyuk faydasi ise yorucu antremanlardan hemen sonra 300 ml su ile aldigim bir olcegin,hemen kendimi dinc hissetmemi saglamasi oldu.bunun yaninda protein tozuna basladigimdan beri her yerim kasiniyor.nedendir anlamadim ama ozellikle o gun calistigim bolgelerim cok kasiniyor.bu kutu bitince bir daha almayacagim.dogal beslenip dogal kalmak iyidir. :)

17. Ives

Ives Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Bence izole whey,aminoasit haricinde gerisi işe yaramaz.

18. Apachai

Apachai Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    doğal beslenme ile yapılan kasların supplement ile yapılandan (çalışma bırakıldıktan sonra) daha uzun süre hacmini ve gücünü koruduğunu daha doğrusu sarkma yapmadığını duymuştum..

19. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    suplementsiz yapıp yapmamak tercih meselesidir burda suplementi steroidle karıştırmayın
    ben eklemlerim için suplement alıyorum ama bu aralarında doktorların bile önerdiği bir ürün ve amacı kas yapmak değil sadece eklemleri desteklemek
    suplementlerde kendi aralarında fayda zarar oranı çok çeşitlidir
    mesala creatin kullanmak bence müsabık değilseniz kullanılmması gerekir
    ancak protein tozu creatine nazaran daha masum diyebilirim zira temiz bir şekilde protein alıyorsunuz
    et ve et ürünlerindense hem protein hem yağ alıyorsunuzki buda kalp ve damar hastalıkları riskini arttırıyor
    o yüzden protein tozunu kullanıp kullanmamak müsabık olmayan birinin kendi seçimidir
    ben kullanmıyorum ama kullansaydımda sıkıntı etmezdim

20. Moonster

Moonster Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Eklemler için hangi ürünü alıyorsun ve faydasını gerçekten hissediyourmusun?

Sayfayı Paylaş