Doğal Beslenme Mi Supplement Mi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Merdo tarafından 10 Mart 2011 başlatılmıştır.

Doğal Beslenme Mi Supplement Mi

1. Doğal Beslenme

oy sayısı 461
    69,2%
  2. Supplement

oy sayısı 205
    30,8%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 111 üye.
  1. ardaschwarzeneg

ardaschwarzeneg Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    yıl 2012 olmuş bftr'de hala böyle bir başlık ve tartışma içeriği var. tahin pekmez ye yap 45 santim kol kolay gelsin bakalım.

2. brhmcr

brhmcr Guest

Baslik var tartismak icin ve gayette mantikli, her konu tartisilabilir.

Pekmez, bal ile 50 + kol yapan Alpaslan Ozdemir abimizi hatirlatmak isterim.

Ancak yanlis anlasilmasin supplement dusmani degilim hatta saglam kullanicisiyim ancak uslubunuz enterasan.

3. KEEPfit33

KEEPfit33 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    bence her ikisi de beraber olabilir.. antrenmandan önce ve sonra supplement, diğer öğünlerde ise doğal beslenilmeli diye düşünüyorum. fakat sağlık için gereğinden fazla protein alımı yapılmamalı, böbreklere ve kalbe zararı olduğunu okudum, şimdi okuduğun herşeye inanma diyenler olacaktır, normaldir...bilimsel deney yapamayacağımıza göre inanmak zorundayız, tabi araştırarak...

4. kby

kby Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Amerika
    bu sorunun yanıtı tamamen hedeflerinize bağlı...

hedef yüksekse supplementsız zor demeyim ama acayip vakit alır.

5. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    istediği kadar uğraşsın 1 sene body yapmış olan bir insanın gelişimi bir yerden sonra yavaşlar.hadi protein,amino asitleri doğal yollardan aldı.kreatin,nox,arjinin,glutamini nasıl alacak?
    misal arjinin.
    cevizde bulunuyor.100gr cevizde 3.5gr arjinin vardır.günlük arjinin ihtiyacını cevizden karşılayabilir doğru ama ceviz sadece arjinin içermiyor.yağda içeriyor.bu nedenle belli yerden sonra "mecburen" supplementlere başvuruyoruz.

ama her zaman derim elinizde 100lira varsa bunla protein tozumu tavuk mu alayım ikilemine düşüyorsanız her zaman tavuğu seçin ilk.
    şahsen ben protein tozunu alıp eve geldiğimde, tavuk+yumurta+süt+bulgur pilavı vs aldığım da hissettiğim kadar çok heyecanlanmıyorum.

Hypodenz bunu beğendi.
  6. teamst

teamst Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    Kesinlikle ikisi de.

7. tigerrr

tigerrr Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2. Üniversitesini okuyor
    Büyümek istemeyenler için doğal beslenme fakat büyümek isteyenler için bir yerden sonra supplement şarttır.

Ben supplementsiz spor yapmayı düşünmüyorum. En güzeli supplement+ doğal yollarla beslenmek düzenli olarak o zaman tam verim alabiliriz.

8. ayberk123

ayberk123 Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    benım hıc anlamadıgım bı konu herkes supp cok etkısı olmuyor zaten dıyor ama herkes kulanıyor bu bı celıskı degıl mı :)

bı kanıtım yok ama pre workout urunlerın vucuda ozellıkle kalbe zararlı oldgunu dusunuyorum . ayrıca yapılabılıyosa dogal bes en guzelı sonucda profesyonel degılız ama bence en dogrusu bılınclı supp kullanımı kısı hırsa burunup sagdan soldan duydugu seylerı alırsa bu ısın sonu olmaz zaten onların sonu genelde ıgneyle bıtıyo bence yenı bı supp alırken uzerınde 2 hafta dusunulmelı...

9. capish

capish Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    Istanbul
    Ben şu açıdan yaklaşayım; doğal beslenmemiz düzgün olmadan hiçbir şey yapamazken, supplementsiz belli bir evreye kadar gelmemize imkan var.

10. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Toplumdaki genel kafa yapısı bu sporda da kendini gösteriyor. Bunun üzerine dezenformasyon ve saçma sapan reklamlar, yazılar eklenince aldanmamak mümkün değil. İnsanlara kızmak da mümkün değil çünkü hepimiz bu yollardan geçtik.

Supplement şirketleri kocaman bir yalanı satıyorlar. Çok iyi diyeti olan, sağlam beslenen, iyi çalışan (natürel) bir VG sporcusuna supplementlerin katkısı nedir? %5 var mıdır? Belki... %10 diyelim hadi creatine'in güzel etkileri olduğunu düşünüp. Bu bile süper optimist bi yaklaşım.

Şunu demek istiyorum. Bu hesapla 5,5 yılda yapabileceğiniz kası 5 yılda yapmanızı sağlasın. 6ay kazandınız sadece. 6 ayın size getirisi nedir? Her ay ortalama 300lira supplement harcaması ile 60 ayda, 18.000 TL ödeyerek 6 ay kazandınız. Değer mi? Neye yetiştiniz veya neyi elde ettiniz 6 ay fark ile?

Tüketim toplumu yaratılmasının genel sorunu. Hemen olsun isteniyor. Hemen olmalı ve hemen tüketilmeli... Ki tüketmek için yeni şeylere zemin hazırlansın. Yağ yakımımı mı? Hemen olmalı. Kas kazanımı? En erken zamanda olmalı.

Bu bir süreç. Bu belki ömür boyu sürdürmeye çalışacağımız bir spor bir yaşam tarzı. Sonuçları da doğal olarak yıllar içinde gelecek ve bu süre zarfında farklı farklı diyetler, antrenmanlar deneyip onlarca yeni şey öğreneceğiz.

İnsanlar süreçten zevk almıyor. Sadece sonuç için çalışıyor. Hedefe giderken buna paralel yapılacak kazanımlarla kimse ilgilenmiyor.

Bu spor adama vücudunu tanıtıyor. Disiplini öğretiyor. Direnmeyi, acıya katlanmayı, açlığa tokluğa herşeye dayanmayı öğretiyor. Bunları hepsini kaçırıyorsunuz...

Ve genelde yapılan yanlışlar: Kilo alamıyorum gainer alayım. Kilo alamıyorum proteinim eksik kalıyor whey + creatine alıyım. Yağ yakamıyorum fat burner, carnitine, ventolin, clenbuterol alıyım. İdmanda enerjim düşüyor, nox alıyım. Gece normalden %5 falza GH salgılamak için GH-max, ZMA, Glutamine ve Caseine'e yüzlerce TL harcıyım... Oysa hepsinin sebebi tek. "Diyetiniz düzgün değil"

Çok güzel bir laf gördüm geçenlerde. Şöyle birşey: "If you are more interested in supplements then your squats, there is a problem..." - Eğer supplementlere olan ilginiz squat'lara olan ilginizden fazlaysa, orda bir sorun vardır.

Bizim genel sorunumuz bu. Diyet nasıl? Abi ekmek, pilav yemiyorum işte. Ağırlıklar nasıl, squat deadlift yapmıyorum sıkıntılı hareketler ben daha çok kol çalışıyorum. Ee başka? Abi bende amino, nox, glut, gh, mh alayı var. Çok sert giriyorum. Oldu...

Bu kafayla kimse yol kat edemez.

Çok yanlış davranışlar bunlar ve bir çok kişi bu yüzden ya başarısız oluyor, ya az başarılı oluyor; ya da başarılı olurken neredeyse 1 araba parasını supplement'lere gömüyor.

Uzun bir yazı oldu ama uzun zamandır söylemek istediğim şeylerdi hepsi.

Sevgiler,

technical1967, jkdo, year2004 ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  11. Moonster

Moonster Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    süreç 5,5 yıldan 5 yıla kısalsaydı kimse kullanmazdı zaten .Çok daha fazla farklar söz konusu.Benim görüşüme göre de whey in dışıdakilerin çok fazla gereği yok,olursada etkisi gözardı edilemez.Ama whey protein şart diye düşünüyorum,kana karışma hızı çok hızlı olduğu için,neredeyse sindirme bile uğramıyor.

Son düzenleme: 8 Ocak 2013
  12. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Ne kadar fark soz konusu? 5 yillik sureci 3 yila mi indiriyor?

Ayrica whey oyle isik hizinda bir protein asla degil. Zaten o kadar hizli protein alimina ihtiyacin da yok.

Hicbir supplement %10 gibi bir getiri bile saglayamaz uzun vadede. Kendinizi kandirmayin. Paraniz cebinizde kalsin.

Son düzenleme: 8 Ocak 2013
    rockybalboa7 bunu beğendi.
  13. EdgeVII

EdgeVII Üye

Beğenileri:
    273
    Ödül Puanları:
    73
    Her noktaya imzamı atarım lakin squat konusuna katılmıyorum.
    Bir noktaya kadar gayet squatsız oluyor şart değil yani.

Ama çok ciddi kütleler için evet squatsız olmayabilir ama o ciddi kütleleri yapan da squat değil zaten steroidler.

Sataşma amaçlı yazmadığımı da bilin lütfen,sadece fikrimi,deneyimlerimi ve çevremdeki deneyimleri aktarmak istedim.

Not: Şahsen squat yapmıyorum,deadlift yapmıyorum. Halimden oldukça memnunum.

14. Moonster

Moonster Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    O kadar hızlı protein alımına ihtiyacımız var, sporda en fazla 30 dk sonrasına kadar proteine ihityacımız var.Ha tabiki bireyin kendi tercihidir.Ben çalıştığımın karşılığını almak istemiyorsam whey kullanmam der.Eğerki çalıştığının karşılığını alacaksan whey kullanmak kesinlikle gereklidir diyorum.(Karşılıktan kasıt=sadece o kısa süre için,genel beslenmeyi karşılamıyor tabiki)
    Eğer günlük protein ihtiyacnı karşılamak istiyorsan emin ol shaker olarak aldığımız protein daha ucuza gelmektedir ve pratiktir,tabi sağlık açısından tartışmaya açıktır.

Tam anlamıyla bir supplementer 'san (tabiri yeni buldum =) ) benim düşüncem ve gözlemim %20-30 fark atacağındır.

15. halterman

halterman Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    body
    ben dogal beslenmeden yanaydım ama eger bu sporu yapıyorsanız amacınızda kas ıse gercekten dogal olarak zor kesın takvıye gerek bence o kadar agırlıgın altına gırıp yumurta falan tavuk olmuyor bence kasın proteın ıhtıyacını takvıye saglıyor cıdden ama dogal yapanda var benım gıbı malesef :))

16. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123

O kadar hızlı proteine ihtiyacın olmadığı "bilimsel" olarak kanıtlanmıştır. Supplement şirketleri, dergiler ve bu işten para kazananlar size "bir yalanı satıyorlar". İdman sonrası yani post-workout anabolic window (anabolik pencere) 24 saattir. Hatta bunun daha bile uzun olabileceği başka uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bu araştırmayı nitrococuk sizler için forumda Türkçe'ye çevirmiştir. Linki de bu:

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/antrenman-ve-beslenme-bilimi-zerine-t66756.html

Whey kullanmak kesinlikle gerekli değildir. Vücut aldığı aminoasitlere bakar. Ayrıca whey öyle 30dk'da kana geçen bir protein de değil.

Hiç bir supplement ile %30 getiri sağlayamazsın. O kadar fark yaratan madde supplement olmaz doping olur ve FDA bu tarz maddelere onay vermez. Bakın burayı çok iyi okuyun. Belli bir performans artışını aşan, belli anabolik etkileri aşan ürünler "supplement olamaz". Yani size bir supplement'in satılması için "yeterince etkisiz" olması gerek. Hatta bu konuda araştırma yapanlar hep söylerler, FDA nasıl oldu da Creatine gibi başarılı birşeye onay verdi diye...

Squat değil de squat'ın sembolize ettiği şeyi aslında algılamak lazım. Yani mesela yabancılar derler ya kaç kg squat basıyorsun diye; o hesap. Sonuçta press'ler, deadlift ve squat güç kriteridir. En büyük hareketlerimiz. O yüzden önemli.

Squat ve deadlift olmadan program olmaz mı? Bence olur. Ama bu kadar güzel, büyük, çekiç gibi etkili hareketler varken ve işe yaradığı ispatlanmışken; farklı yollara sapmaya gerek yok.

Olmadan olmaz görüşü bilimsel olarak doğru değil. Ama olursa çok daha iyi ve efektif olur.

Diyet ile alamayacağın ve gerçekten dramatik etki yaratacak ne var?

Bu sporu çok iyi yapan, çok iyi beslenen bir kişi; orta halli diyet yapıp, çok supplement kullanan birisinden daha iyi gelişir. Bunun kaçarı yok.

Çok iyi spor yapıp çok iyi beslenen birisi ile aynı şekilde iyi çalışıp beslenen ve supplement'in her türlüsünü kullanan adam arasındaki fark da %10 anca olur. Bu fark profesyonel olarak bu sporu yapmayan kimse için de önemli değil. Bunu demeye çalışıyorum.

Önemsiz farklar için binlerce lira para ödemeyin. Dergiler, medya, supplement şirketleri ve onun yandaşı yazarlar/antrenörler size kocaman bir yalanı satıyorlar. Cebinizdeki parayı sömürüyorlar. Buna göz yummayın...

Popüler supplement'lerin çoğunun işe yaramadığını/gereksizliğini ispatlayabilirim. Çoğunun bilimsel araştırmalar 2000 yılı sonrasında yapıldı. Supplement'ten önce odaklanılması gereken çok daha önemli ve değerli şeyler var. Asıl bunu söylemek istiyorum.

technical1967, CarpeNoctum, moothy ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  17. DEXONİA

DEXONİA Üye

Beğenileri:
    746
    Ödül Puanları:
    103
    creatin ve no urunleri haric supplarin hepsi para tuzagi.

18. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Sistem şu

Sporcu ilac alır yarısmaya girer derece alır , Firma gelir sporcuya sponsor olur. Sporcu elinde whey bcaa zart zurt vucudumu bunlara borçluyum pozları verir.
    Sonra gel çık işin içinden , spora baslıyacak adam nerden bılsın bunların etkilerini , o kadar güzel ambalajlarda umut vaadediliyorki :)
    belli bir süreç akıllanana kadar muhakkak kazık yemek mecburıyetınde.

Supplementlere tabikide bu kadar karsı degilim , nihayetinde vefa borcumuz var bu sporun bu noktalara gelmesinde payı var

Olay şuki amerika avrupa vs.. oradaki bir kişinin kazancı malum ki bizden fazla askari ücret olarak bahsediyorum.
    Ve bizdeki bu ortamala geçim ücretine , oradan gelen ürünleri 2 3 katı fiyata alıyoruz.

Dünyanın belkide hiç bi yerinde supplemente bu kadar para verilmiyordur. Dışarıdan sipariş bile veremiyoruz tamamen geçiriliyor...
    Yanı bu kadar büyük paralar verildiğinden ürünlerden haliyle MUCİZE bekleniyor.

Extravaganza %10 etkiden bahsetmiş ben %5 bile ayıp olmasın diye veririrm. Ek gıdaların zararları yok muhakkak faydası da olacaktır dıyetlere , ama bu paralardan bana faydadan cok zararı var.

Kıt kaanaat harclıkları bırıktırıp supplement aldıgım gunleri hatırladıkca gülüyorum bazen
    Malesefki tecrübe edilmeden olayı kavrayamıyoruz ,

Ayrıca bu tarz forumlarda bence artık genel geçer bilgilerin dısına cıkılmalı bazı şeyleri aşıyoruz şu dönemlerde misal. Geçmiş yıllarda yapılmıs bilimsel calısmaları bile yenı yenı okuyoruz (kendi adıma) .

Soruyorum squat varmı ? Deadlift varmı ? düzgün dengeli beslenme varmı?
    Ne var kardesım?
    envayi çeşit süplement var hediye patketleri gibi cafcaflı onlar olmadımı zaten ilaclara geçiliyor. Gelsin anabolicler gitsin androjenikler - 18-19 yasında GH alanalar var yağ yakacam diye. Bunların alması bi yana da bunlara öneren insanlar ne olacak onlara ne demeli...
    İşin kötüsü bu süreci artık millet 16-19 yaş arasında yaşıyor.

Tabi bu noktalara gelmeden önce bi arkaya dönüp bakılmalı nerede yanlıs yapıyorum diye düşünülmeli.. Bilimin en cok etki ettiği bi spor dalı kısaca biraz kafa calısmalı bu sporda başarı için.

Aramiss ve Extravaganza bunu beğendi.
  19. tero

tero Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    extravaga suplementlere boşa para vermeyin demişsin ama etleride babamızın çayırından bedavaya toplamıyozki :D. az yağlı etin kilosu 40 lira 1 kilo ette 250 gram protein var. ben 40 tl ye en kötü ihtimalle 1 kilo whey alırım.burda parayı et kodomanlarına kaptıracama gider whey alırım daha ucuza geliyo. günde yarım kilo et yiceme 200 gram et yerim kar bile ederim.

20. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Ben kimse whey almasın demiyorum ki. Ben de her ay 1 kutu whey bitiriyorum.

İlk olarak zaten supplement derken hedefim daha çok whey dışında kalanlar.

İkincisi, bence herkes önce diyetini planlamayı ve bu plandaki hedeflerini supplementsiz tutturmayı öğrenmeli. Sonra iş hayatı, sosyal hayat vs. yüzünden aksıyorsa whey ile pratiklik ve zaman kazanımı sağlanabilir.

Bu arada kaliteli whey izolatın 1kg'ını 40TL'ye nasıl alıyorsun? Ben ON Whey kullanıyorum sürekli. 2.3kg 148TL.

technical1967 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş