Beslenme Konusunda Tavsiyeler

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Despo tarafından 5 Temmuz 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 229 üye.
  1. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Antrenmandan sonra proteinle birlikte basit karbonhidratta almalısın mesela üzüm suyu, beyaz ekmek, jelibon vs. ve bunları aldıktan 1 saat sonrada protein ve karbonhidrat (kmpleks) açısından zengin bir öğün yemelisin, başarılar.

2. darcraiden

darcraiden Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Kahvaltı (sabah 7:30) : 3 yumurta (1 tam 2 beyaz) , 100gr light beyaz peynir
    Ara öğün (10:00) : 1 adet meyve
    Öğle yemeği (12:00) : Şirkette ne yemek çıkarsa azar azar yada et,tavuk veya balık çıktığında bol bol yemek kaydıyla ne gelirse. (sulu ve yağlı çıkan yemekleri sıcak suyla yıakyıp yağdan arındırıyorum)
    Ara öğün2 (16:00) : 1 adet meyve
    Ant Öncesi ek öğün (17:00) 100gr haşlanmış tavuk göğsü ve yagsız makarna
    Antrenmandan 40dk öncesi : L-carnitine 30ml
    Antrenman (18:30-19:45)
    Antrenman hemen sonrası : 300ml süt e 1 ölçek whey protein (Ultimate prostar) ve eve dönüş yolunda çikolata
    Akşam yemeğini antrenman hocamın tavsiyesi üzerine yemiyorum.Spora başlayalı 1.5 ay oldu 90 kilodan 83 kilo ya düştüm bel bölgem 14cm daraldı omuz ve göğüs te hafif artış var. Antrenmanda Düzenli olarak kilo arttırabiliyorum.Sormak istediğim antrenman sonrası eve geç girdiğim ve ertesi günü işe gitmek zorunda olduğum için erken yatıyorum akşam yemeğini yemeli miyim?Kas yıkımı engellemem için ne yapmam gerekir?Haftaya bölümlenmiş programa geçicem tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkür ederim

3. berko1905

berko1905 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Cevabin icİn tessekkurler peki uzum suyu ve beyaz ekmegin miktari ne kadar olmali bide karacigeri dinlendirmek icin protein tozunu kestim antrenmandan sonra kaslarin ihtiyavini direk kesicek bir besin varmi?

4. jaweil

jaweil Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaslar merhaba
    2 hafta once spora basladim ve forum araciligiyla bilgi sahibi olmaya calisiyorum..
    Gobek ve bel bolgemde yaglanma var oncelikli amacim bunlardan kurtulmak..ayni zamandada kas gelisimi saglamak.yumurta peynir zeytin yemedigim icin protein tozu kullanimina basladim..beslenmem su sekilde onerilerinizi bekliyorum..
    Sabah
    1 porsiyon protein tozu iciyorum
    1 dilim tam bugday ekmegi findik ezmesi ile
    1 adet simit yada acma
    ardindan 2 km kadar tempolu yuruyus yapiyorum ise giderken
    ogle
    Is yerinde ascinin ellerine mahkum sekildeyim ama tatli yemiyorum tam bugday ekmegi yiyorum..pilav varsa ekmek yemiyorum..
    ara ogun
    Nescafe ile 1 avuc karisik kuruyemis
    aksam spor oncesi
    Bulgur pilavi yada kepekli makarna ve 1 porsiyon protein tozu
    aksam spor sonrasi
    salata ve 90 grton baligi yine 1 porsiyon protein tozu aliyorum

Sizce bu sekilde bi beslenme ve spor ile yag yakimi ve kas olusumu saglayabilirmiyim?
    yada extra neler onerirsiniz beslenmem icin..27 yasindayim 184 boy 83 kg..

5. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Whey protein kadar direk karşılayabilecek bir besin yok ama altrenatif olarak lor peyniri yenilebilir, ben 75 kiloyum antrenmandan sonra aldığım basit karbonhidrat toplamda 70-80 grama denk geliyor ihtiyacımı karşılıyor sende bunu baz alabilirsin.

6. Bthn35

Bthn35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Bilgi İşlem
    Yer:
    İzmir
    Merhaba,
    Boyum 1.78, kilom 75, yaşım 30. İşim gereği sürekli masa başı çalışıyorum. Göbek çevrem 95-97cm ve bu yüzden 1 ay kadar önce spora başladım :(
    Forumda beslenmeyle ilgili çok fazla mesaj okudum ve açıkcası kafam karıştığı için size danışmak istedim. Sabahları süt ve kaşarla kahvaltı yapıyorum, işyerinde yemek çıktığı için öğlenleri sadece 1 tas çorba içiyorum ve eve gidince de akşam olabildiğince hafif şeyler yemeğe çalışıyorum.
    Sormak istediğim sporla birlikte nasıl bir diyet uygulamalıyım?

7. gokk45

gokk45 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam 21 yaşında 187 boyunda 69,3 kiloyum. 3. haftadayım sporda. 68 kilo idim 69,3 olmuşum. Sağlıklı kilo almak istiyorum. Şu üç haftada bel bölgem yağlandı. Beslenmeme nasıl bir program uygulayabilirim ? tavsiyeler öneriler programlarınız nelerdir ? Neler yapmalıyım neler yapmamalıyım , neler yiyip neler yememeliyim spor sonrası öncesi ve yatmadan önce olsun ?

8. alistus10

alistus10 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    2013 eylül - aralık ayı arası 100 kilodan ani bir ölüm diyetiyle 82 ye kadar düştüm ama sporsuz dolayısıyla yaplarım sarktı filan tabi yaşım öncelikle 17 ,kilom 85:4 boyum 1:76-1:77 filan işte ftness e başladım 4 gün oldu tabi ani kilo gerince yağlardan çok kaslar gitti diyorlar şimdide malım artık tişört bile giyemiyorum gögüslerim sarkıyor diye amacım 2-3 ayda bişiler yapmak toparlamak 74-74 kiloya düşmek siz değerli büyükşerim ve kardeşlerim okuldan geliyorum saat 5 de 6 da yemek yiyorum ama nasıö diyetim mesela o gün annem ne hazırladıysa yağını filan süzüyorum sonra porsiyonları küçültüyorım bol limonlu yağsız salata yiyorum antenmana gidip 20 dk rampa koşusu 10 dk epilepsi 15 bisiklet diğerleride setler halinde çalışma filan peki ben haziran 10 a kada spora kesin gideceğim ama vücüdumu şekle sokmama için kilp vermem şart sizce bunun için antrenmandan önce şimdiki gibiyani annem ne pişirdiyse çok azıcık salatadan bol yiyorum anteneöandan somra ise 1 domates 1 salatalık 1 yumurta 10 fındık 10 ceviz badem filan virde bir bardak süt içiyorum sizce bunu yaparak tam seğilde vücüdümda 2 ayda 10 kilo verebilirmitim birde okulda sadece meyveli - kakaolu süt ve snıkırs filan yiyorum sizce nasıl beslenöeliyim yaptığım doğrumu lütfen yardımcı olun

9. cholak

cholak Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ölüm diyeti diye bir diyet yok kardeşim,baştan yanlış yapmışsın zaten..gelişme çağındasın böyle şeyler yapmayın..konuları iyi araştır,mutlaka birşeyler yazılmıştır sarkma hakkında..başarılar..

10. alistus10

alistus10 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi ben ne yemeliyim okulda sporda spordan sonra önce bana onlar lazım

11. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Forumda biraz araştırma yaparsan sorduğun soruya çok detaylı cevaplar bulabilirsin

12. Cydia

Cydia Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Antrenmandan önce 3-4 tane mesir lokumu bir avuç karışık kuru yemiş ve sert kahve içiyorum enerji toplamak için.
    Acaba doğru'mu yapıyorum ? kilo vermeye çalışıyorum, bunları kesersem ruh gibi gidiyorum antrenmana.

13. Cydia

Cydia Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Güncel beslenme programım;

Saat 11 kalkış: Kahvaltıdan önce 1 veya 2 yemek kaşığı pekmez ve 10 tane fındık, ana kahvaltı 150gram yağsiz süt ile yulaf bir muz 4 yumurta beyazı bir tam yumurta ve 100gram lor peyniri.

4 yumurta beyazı 1 tam yumurta kabaca 19gr protein
    100gram lor 10gram protein
    150gr yulaf kabaca 15gr protein.

Toplamda 44gram protein
    Süt,fındık,muz'dakileri saymıyorum

Saat 14:30 gibi spor gidilir 15:30-16 gibi spordan çıkılır

spordan sonra genelde üzüm suyu veya eve gelince bir kase puding, neden tatlı alıyorsun diye merak ederseniz zorunda değilim fakat antrenman sonrası vücudum şeker şeker diye bağırıyor ve puding tarzı tatlılara bayılırım. 100gr toz puding'de 3gr yağ ve protein bulunmakta 1 kase puding ise 250gr böyle ufak kaçamakları antrenman sonrasına saklıyorum genelde :)

Neyse ana öğün ise;

50gr bulgur(4.5gr protein)
    150gr tavuk göğüsü veya aynı miktarda yağsız ton(25gr protein)
    ve 250gr bir kase çorba.

Kabaca 29-30gr protein.

Günde toplam 74gr protein.

Antrenmandan sonraki öğün hem post workout hemde aksam yemeği oluyor.

Boy 173 kilo 74 bel 92cm yaş 19.

Amaç yağ oranını düşürmek hemde kas kütlesi kazanmak haftada 5 gün ağırlık antrenmanı 20dk ant sonrası kardiyo geri kalan 2 off gün ise 1saat bisiklet ile kardiyo.

Ne diyorsunuz 74gr protein yeterlimi yumurta ve lor'u yatmadan öncede yiyip ek 19gr protein daha almalımıyım veya Protein tozu ile desteklemek lazım'mı ?
    Eğer tozdan destek alırsam günde toplam 122+gr protein almış olacağım tozu sabah ve post workout olarak kullanacağımı farz ederek.

14. CansinJanus

CansinJanus Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Insanity Workout: Fast and Furious idmanını yaklaşık 10 gündür uyguluyorum. Beslenme konusunda yardıma ihtiyacım var. İdmanı bilen varsa lütfen fikirlerinizi esirgemeyin.

15. Blackmaster

Blackmaster Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18

Çok az protein alıyosun kardeşim hemde baya düşük vucudun kendi gereksinimini alamıyor ki kasları nasıl beslesin. . .

16. Bosanac16

Bosanac16 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yağ yakarken meyve yememek meyveden uzak durmak bana cok saçma geliyor. Hiç meyve yemeyip ustune bırde beslenme programına sebze yemeklerı koymayanların multivitamin vs kullanması bana daha da saçma geliyor. Ozaman yag oranınız % 5-6 ya indirdiğinizde de bir daha meyve yemeyin.. Arkadaşlar her öğüne bir meyve çeşidi eklemekte ben zarar gormuyorum.Aklıma mantıgımada sığmıyor. Abartmadan meyve yersek sorun olmaz. Herseyın abartısı zararlıdır ama Yok muz daha cok şeker içeriyor yemeyın yok bilmem ne. Akşam 8 den sonra yemekten kacınabılırsınız son ogununuzden sonra meyveden kacınabılırsın onu anlıyorum. Ama Günde belki 1 meyve deyip. Multivitaminler bilmemneler. Mantıgıma sığmıyor.

17. Atilla Türk

Atilla Türk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam selamlar size kendi uygulamamı yazmak ve yorum almak istiyorum sizin görüşleriniz benim için önemli (yaş 35 boy 1:80 kilo:118 (128 den düştüm 4 haftada hala az da olsa kiloda düşüş var) %34 yag oramın var haftada 4 gün sert antreman yapıyorum kardiyo yapmiyorum, alkol sigara kullanmıyorum kola -şeker -tuz -fastfood kesinlikle almiyorum, evliyim düzenli bir hayatım var, yaklasık 2 sene yaptıktan sonra 5 sene saglık problemleri (şeker hastasıyım düzenli ünsilin vuruyorum gunde tek doz 24 ünite)ve iş yüzünden ara verdim ve 3 aydır tekrar başladım...cok emek harcıyorum acemiyim hala bu işte
    GYM GÜNÜMDEN BİR ÖRNEK -------------------------------------------------------------------------------------------
    08:00: 3 yumurta beyazı -50 gr lor-1 tane salamlı tam buğday tost-süt
    09:00: 1 Lt. yeşilçay-1 yeşil elma
    10:00: yulaf müsli karışık yaklasık 40 gr kadar -250 ml sütle içerim-4,5 tane badem-1 bcaa-omega 3-tribulus terrestris-GH
    13:00:antreman öncesi ) 1,5 ölçek whey protein tozu-creatine-2 bcaa-200 gr tavuk haşlama veya ton baliği-3 yumurta beyazı- 30 gr kadar lor-yogurt-haşlanmiş havuçlu kabak brokoli kuşkonmaz vs mevsime göre artık.
    15:00:antreman sonrası) 1,5 ölçek whey protein tozu-2 bcaa-200 gr tavuk haşlama veya ton baliği-3 yumurta beyazı- 30 gr kadar lor-yogurt-1 tane buyuk patates-1 dilim tambugday ekmekli fıstık ezmesi
    18:00:bulgur veya kepekli pilav makarna -cok az yaglı sebze yemeği-haşlanmiş tavuk 200 gr veya ton baliği veya kırmizi et 200-300 gr -yogurt
    23:00: yatmadan önce 1 ölçek whey ve glütaminli süt-tribulus terrestris-GH-multivitamin

18. uzk

uzk Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Vala ben 3-4 gün antreman yapamıcam acaba antreman günlerindeki gibi beslenmeye devam etmelimiyim bilemiyorum (150grm Pro 350gram karbo)

19. gasparado

gasparado Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    arkadaslar benimde beslenme konusunda bazi tavsiyelere ihtiyacim olacak 2013 mart ayinda basladigim spora 2014 agustos ayina kadar devam ettim daha sonrasinda biraz dinlenmeye ihtiyacim oldugunu dusunerek ara vermek istedim 3 4 hafta kadar ancak bu sure elimde olmayan sebeplerden oturu biraz uzadi yaklasik 2 ay kadar devam edemedim simdi tekrar basladim 10 gun once 1 dolu 1 bos gidiyorum idmanlara gogus ve sirt gunu tek bolge calsiiyorum beslenmeme gelince sabahlari 4 yumurta yiyorum peynir salatalik domates ve 2 3 dilim tam bugday ekmegi 1 saat sonra 1 bardak yulaf yarim bardak nestle tam bugday gevregi 1 muz ve 1 bardaktan biraz fazla sutu blenderda karistirip iciyorum bundan 1.5 saat sonra idmana gidiyorum sizce erkenmi gidiyorum idmana yani 1 ogun daha yemelimiyim idman icin idman sonrasi 200 250 gram tavuk yiyorum bulgur pilavi ve salatayla birlikte aksamlari genellikle saat 7 8 civari ton balikli salata yiyorum ton baligi 100 gr civari oluyor geceye dogru tekrar acikiyorum o zamanda 3 tane yumurta hasliyorum ama sadece beyazini yiyorum sabahki yumurtalari tum yiyorum butun bunlari goz onune alarak eksik veya yanlis yaptigim seyler konusunda verebileceginiz tavsiyeleri bekliyorum arkadaslar..

20. Omer27700

Omer27700 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.
    ben 1 85 boyunda 97 kilo ağırlığındayım. spora henüz başladım . beslenme anlamında spor merkezinden hiç yardım alamıyorm sizlerin yardımınıza ihtiyacım var.
    Ne çeşit bir beslenme tercih etmeliyim. yağ oranım çok yüksek bu arada.

Sayfayı Paylaş