Beslenme Konusunda Tavsiyeler

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Despo tarafından 5 Temmuz 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 229 üye.
  1. ozan_

ozan_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Engineer
    Yer:
    Kadıköy
    Cevaplar için çok teşekkür ederim. Ailemin kebap lokantası var. Her zama ızgara yemem mümkün. Nasıl bir beslenme programı yapmalıyım peki?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. ozan_

ozan_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Engineer
    Yer:
    Kadıköy
    Merhabalar;
    28 yaşındayım. 183 cm boyunda 73-74 kg ağırlığındayım. Diyet yaparak 88 kilodan 73 kiloya indim. Sonrasında vücut geliştirme sporuna başladım. 3 aydır bu sporu yapıyorum. Kilomu korudum. Vücutta gözle görülür değişiklikler oldu. Fakat yetersiz, düzensiz beslendiğimi düşünüyorum.
    Gerekli karbonhidratı alıp enerji sağlayamıyorum, fazlaya kaçırınca yağlanma artıyor.
    Proteini nasıl, hangi şartlarda almam gerektiğini bilmiyorum.
    Karbonhidrat ve yağdan sakınırsam kendimi, kanda ki şeker eksikliğinden ötürü yağ yakımı duruyor ve kas kaybına maruz kalıyorum. En azından böyle biliyorum.
    Spor sonrası karbonhidrat almazsam kasların gerekli olan proteini işleyemediğini biliyorum. Yanlış olabilir :) Ama karbonhidrat yemekten çekiniyorum.
    Diyet yapmak çok daha kolaymış, hiçbir şey yemiyordum ve eriyordum :D Ama hem yağlanmayı azaltmak hem enerji sağlamak hem de kas yapmak çok komplike. Yardımlarınızla bir beslenme programı oluşturmak istiyorum.

Sabah (08:00-08:30 civarı)
    Wasa'nın gevrekleri var. Karbonhidrat değerleri oldukça yüksek. Çok az yağ içeriyor. Gerekli enerjiyi en azından sabah alırsam daha iyi olur diye düşünüyorum.
    Yağsız ufak kutu süt.
    Kahve, şekersiz, sade. Splenda ile içilecek.

Öğle (12:00 civarı)
    Öğle yemeği konusunda pek seçme şansım yok. İş yerinde ne çıkarsa onu yemek durumunda kalıyorum. Ama mümkün oldukça pilav, makarna tipi yağlı pişirilmiş karbonhidratlı yemeklerden sakınıyorum. Varsa et yiyorum. Onun haricinde çıkan sebze yemeklerini yiyorum.

Ara (15:00-16:00 civarı)
    Kahve, şekersiz, sade. Splenda ile içilecek.

Akşam (21:00 civarı)
    Akşam işten döndükten sonra spor salonuna giderim. Öncesinde hurma, kuru üzüm, ceviz gibi yemişlerden yerim (18:00-18:30 civarı). Salona gittikten sonra program sonrasında, protein tozumu içerim su ile karıştırarak. Daha sonra 2 parça tavuk göğsü, karışık ızgara, kuzu şiş, kahvaltılık lor peyniri veya ton balığı tarzında herhangi bir protein tüketirim. Yanında başka birşey yemem.

Böyle bir program yeterli olur mu? Bu işin yemeden olmayacağını biliyorum. Yönlendirmeleriniz çok makbule geçer. Şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılar

3. mserkanxxx

mserkanxxx Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Daha iyi bilen hocalarımız cevap yazacaktır benim önerim size kahvaltınız çok kötü normal bir kahvaltı yapın bence haşlanmış 2 yumurta+peynir+zeytin+yulaf ezmesi+haşlanmış patates veya tam tahıllı 2-3 dilim ekmek olabilir.Enerji için tahin pekmez,bal abartmadan biraz yiyin.Öğle yemeğinden sonra uzun süre birşey yemiyorsunuz kahve ara öğün olamaz 1 porsiyon meyve tüketin.1 adet yeşil elma veya 1 adet portakal,muz ne canınız çekerse.Spor sonrası whey i üzüm suyuyla için veya basit karbonhidrat alın bir miktar bir parça çikolatada olabilir.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. ozan_

ozan_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Engineer
    Yer:
    Kadıköy
    Teşekkür ediyorum. Başka tavsiyeler de duymak isterim. Teşekkürler.

5. ozan_

ozan_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Engineer
    Yer:
    Kadıköy
    Yardım?

6. sthammer

sthammer Guest

Sabah kahvaltisi amerikan tarzi olmus.. Antrenman oncesi ceviz kuru uzum olmaz, bir miktar komplex karbonhidrat al, 50-60 gr yulaf ezmesini yogurtla karistirabilirsin pratik olmasi acisindan.. Bu arada hurma kuru uzum sirf seker.. Kahvenin oldugu bolume kuru yemis az miktar konabilir ceviz, cig badem ya da tuzsuz fistik, 1 avucu gecmemeli, kahve ise antrenman oncesine kaydirilabilir.. Gece de kazein icin 50 gr light kasar peynir olabilir..

7. BurakBag

BurakBag Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    Ton baligiyla lor peyniri veya süt bi zarari olmaz dimi beyler

8. respect24

respect24 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Uzun zamandir forumu takip etmeme ragmen üye olma fırsatını yeni buluyorum .
    23 yasindayım boy 177 kilo 71 .
    Vücudum fit olmasina ragmen bel ve karın bölgesinde hafif yaglanma var .Sabah 8-9 gibi kalkıp 30 dakika cardio yapiyorum aç karna . cardio'dan sonra 3 yumurta akı+fıstık ezmesi+yarim yagli süt ve yulaf ezmesini blender'da karışım yapıp içiyorum . Yanında light kaşar peynir vb oluyo kahvaltim . Kahvaltidan 2 saat sonra agırlık antremanı yapıyorum . Sizce bu ne kadar dogru ve hangi saatlerde agırlık antremanı yaparsam daha cok verim alabilirim.

9. NidderuN

NidderuN Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese merhaba,
    Yaklaşık 6-7 aydır spor yapıyorum. Amacım vücut duruşunu düzeltmek ve kas yapmaktı. Amacıma kısmen de olsa ulaştım fakat beslenme konusunda milyonlarca yazı var oku oku karar veremiyorum ne yapmam gerektiği ile ilgili. 1.68 65 kiloyum. Protein tozu vb. kesinlikle kullanmak istemiyorum. Bunun haricinde antreman öncesi ve sonrasında ne tüketmem gerekir. Özellikle antreman sonrası bir hayli yemek yiyorum sağlıksız şekilde 70 kilolara kadar çıktım ve bir süre sonra kendimi yavaşlatıp düştüm, inanılmaz göbek olmuştu. Birde son olarak atıştırmalık neler yiyebilirim, araştırdığım kadarıyla fıstık iyi oluyormuş, başka neler olabilir.

10. berkay_1907

berkay_1907 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Manisa/Salihli
    antermandan sonra kaç saat veya dk sonra Karbonhidrat tüketmeliyiz

11. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    amacına, beslenmene,antrenman bitiş saatine göre değişir.

12. berkay_1907

berkay_1907 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Manisa/Salihli
    yardımlarınız için teşekkürler vucud geliştirme için sormuştum 10 ay önce 89 kilo idim 10 aylık bir süreçte 17 kilo verip 81 kilo ya düştüm vücüd geliştirmeye başladım hızlı kilo alan hızlı yağlanan bir vücüd tipine sahibim yediklerime içtiklerime dikkat etmem gerekir 1.30 saat kadar bazen 2 saat uzuyor

13. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    antreman kaç saat sürüyor değil de kaçta bitiyor demek istemiştim,
    var sayalım whey kullanıyorsun ve antrenmanın akşam saatlerınde bıtıyor ise wheyden ortalama 40dk sonra max protein/0 karbo veya minimum karbo/max protein öğünü senın ıcın daha ıyı olacaktır. protein alıcagın gıdanın yagsız olmasını bılıyorsundur zaaten

14. berkay_1907

berkay_1907 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Manisa/Salihli
    tekrardan teşekkür ederim genelikle 1.30 2 doğru bitiyoe gündüzleri yapıyorum

15. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Normalde üç öğün yiyen ve 70- 80 gr protein alan biri iken , spora başladım yaklaşık dört ay oldu supplementlerle birlikte 7 öğün yiyorum ( 5 öğün yemek 2 öğün takviye)
    yaklaşık 140-150 gr protein ediyor (72 kilodayım) , nadirende olsa geceleri karnımda ağrılar başgöstermeye başladı , akşamları içtiğim süttenmi yoksa birden arttırılan protein miktarındanmı ya da öğün sayısındanmı bilemedim.

16. Altay ŞEngür

Altay ŞEngür Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Öncelikle merhabalar. Benim de birkaç tavsiyeye ihtiyacım var beslenme konusunda. Yaklaşık 1 sene önce kadar p90x ' e başladım ve 3 ay boyunca uyguladım. O zamanlar 70 kilo idim. Gayet fit bir vücudum vardı fakat daha sonra yazın Amerika ' ya gittim ve durmadan yeme-içme'den dolayı 7 kilo aldım. Geldikten sonra salona yazıldım 20 gün önce ve aldığım kiloları yine verdim. Şu an 69 kiloyum fakat orada çok fazla şekerli ve yağlı yediğim için göbek maalesef halen var. Sizlere sorum, bir yandan bu göbeği eritip bir yandan da kas kütlemi arttırmak için ne yapmalıyım? Diyet mi yapmalıyım yoksa çok fazla dikkat etmeme gerek yok mu? Aslında tüm gün sadece protein ağırlıklı besleniyorum. Sabahları mutlaka yumurta, lor ve yulaf ezmemi yerim, ama kafama göre. Mesela birgün 4 yumurta beyazı yiyorum, ertesi gün omlet yapıyorum. Günde 5 öğünden az yemiyorum kesinlikle. Ara ve ana öğünlere dikkat ediyorum. Ana öğünlerde mutlaka bakliyat veya salata yiyorum ana yemeğin yanında. Light yoğurt + çilek ' i bol tüketiyorum. Bunun yanında 2 güne bir mutlaka spora gidiyorum ve karın bölgesi için yaklaşık 1 aydır Tonalin CLA kullanıyorum günde iki adet. Destekleyici olarakta Optimum Whey pro. kullanıyorum ( spor günleri 2 ölçek, diğer günler 1 ölçek ).

Biraz amatörce kendi yaptıklarımı yazdım. Aslında sorunum şu ki kilo kaybım devam ediyor. Gittiğim salonda (sözde) yağ ölçüm cihazının programı gelmediği için de yağ-kütle indeksimi öğrenemiyorum maalesef. Sizlerden ricam, kilo kaybımı önleyip bir yandan kas kütlemi arttırıp, bir yandan da göbek yapmadan nasıl yürütürüm bu olayı? Salonda ki hocalarım Cardio ' dan daha çok, karın hareketleri yapmamı söylüyorlar. Birkaç öneri duymaya ihtiyacım var. Belki de biraz psikolojik fakat birkaç öneri fena olmazdı.

Son düzenleme: 25 Mart 2014
  17. Baykara3

Baykara3 Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Afyon/Isparta
    Az bi göbek varsan 1 ay kardiyo+mekik hareketleri ama düzenli bi şekilde öneririm. 1 aydan sonra gidişata göre hafif istedigin seviyeyr geldiysen karsiyoyu bırakarak agırlıklara başla derim . Ağırlık antremanlarıda başındada 5 -10 dklık yürüyüş -koşmayla beraber vücudundaki yağı indirir ve şekle sokar ama ne olursa oldun değişik mekik hareketlerini öğren ve onları herzaman uygula

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Altay ŞEngür bunu beğendi.
  18. Altay ŞEngür

Altay ŞEngür Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Aslında salonda ağırlık çalışıyorum ortalama 1.5 saat. Öncesinde ısınmak için 10-15 dk da koşuyorum. Fakat benim asıl öneri almak istediğim konu, beslenme. Çünkü kilo kaybım devam ediyor ve kas kaybetmekten korkuyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

19. Baykara3

Baykara3 Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Afyon/Isparta
    O konuda benimde çok bi fikrim yok malesef. Ama vücudunun gereği kadar protein+karbonidrat+yağ alırsan kas kaybı yaşamassın 1.5 saatlik antremanla

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

20. berko1905

berko1905 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    beslenmem yeterlimi sabah kalkinca bir olcek whey aliyorum sonra balik yagi pharmaton saatt 10 gibi 5 yumurta beyazi bir sarisini yiyorum 11:30 ta fistik ezmeli sandivicimi yiyorum ve 12:30 okul ogle yemegi veriyor ve genelde protein karbonhidrat icerikli yenekler yaninda salata yoksa meyve veriyorlar saat 2 gibi kuruyemis atistiriyorum 4;30 ta bulgur pilavi gibi karbonhidrat iceren yemege 200 gr tavuk gogsu yiyorum ve 6 gibi antrenmana gidiyorum cikista bir olcek whey aliyorum eve gidince gine yaklasik3,4 tabak bulgur pilavi ve yanina 400 gr tavuk gogsu yiyorum yatmadan bir saat once meyve sut vesaire sizce beslenme duzenim uygunmu?

Sayfayı Paylaş