Ağırsağlam 3x5 // NeverEnough Antreman Günlüğü

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve NeverEnough tarafından 28 Ocak 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. Logannn

Logannn Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    53
    Tekrar hoşgeldin ve geçmiş olsun. 40ar KG Bulgarian baya etkileyici, bence fitness tarihinin en zor ve acı veren hareketi kendisi :D

NeverEnough bunu beğendi.
  2. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Hoşbulduk. Mecbur kalınca haftada 3 defa ağır 3x10 yapıyorum, hayatı sorgulatıyor sağolsun. bence hipertrofi konusunda pl tarzı kasa odaklanmadan yapılan squat'a göre bir tık daha iyi ancak güç gelişimi konusunda onun verdiklerini veremiyor. Squat'ı özlüyorum.

156x5 DL PR: Son rep resmen titreterek çıktı, bu kadar zorlanmayı beklemiyordum. Aşırı zorlamasına rağmen belde bükülme olmaması iyiye işaret. %90'ımın üzerinde setlere geldiğimde kurulduğum noktadan öne kaykılarak hareket gerçekleşiyor. "Sanırım" bunun sebebi gereğinden fazla dik hale gelmek için kendimi geriye çekmem. Hareket başladığı gibi vücut beni ideal noktama döndürüyor. Bu durumu çözmek lazım, tavsiyelerinizi alabilirim.

136x3x5 PAUSE DL PR. Çok çok zorlamadan geldi.
    https://youtube.com/shorts/Bz90k94qtLA?feature=share

afka9 ve Logannn bunu beğendi.
  3. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Bugün DL'de formumu büyük oranda düzelttim. Kendimi olmam gerekenden daha aşağı çekmeyince muazzam bir stabilite geldi. Bu konuda Fırat Balkaya hocama danışmıştım o da aynısını söylemişti. Belimdeki yükü daha fazla hissettim ama bacaklardan da inanılmaz iyi hissiyat aldım. Çok daha güçlü hissettim ve geçen hafta ile aynı rpe'de pr aldım. Haftaya da devam!

SUMO DL 161KG 1X5 PR!!!!

PAUSE SUMO DL 141KG 3X5 PR!!!

afka9 bunu beğendi.
  4. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Görmeyeli baya gelişmişsin hocam tebrikler.

NeverEnough bunu beğendi.
  5. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Çok teşekkürler hocam valla esas TUS konusunda geliştik. :D 4. sınıfın yazından itibaren başladık çalışmaya, şimdiden 1/3'ünü dinleyip ilk tekrarı bitirdik. Hedef +70 olunca şimdiden başlamak gerekti ama spor da geri plana düştü tabi. :D
    166x5 dl, 100x5 bench'te kaldı şimdilik. Maalesef stajlar, tus vs. derken haftada 3 yorgun argın spora zor atıyorum kendimi. Artık önümüzdeki 2 yıl olanı korusam yeter. :)
    Siz neler yaptınız, umarım Tus sonuçları beklediğiniz gibi gelmiştir. :)

afka9 bunu beğendi.
  6. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123

Tus daha önemli sporu her zaman yaparsın dediğin gibi. Ağırlıkların bu arada zaten iyi. Tus'tan memnunum sıkıntı yok diyebilirim. İğrenç bir sınav 2 sene sonra istediğin puanı alıp sonsuza kadar atlatacağına eminim :)

7. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Epey yoğun bir çalışma programı arasında ilginç şekilde gelişim devam ediyor. Epey rezil bir Bench sehpasında yıllardır BP yapıyorum. Sanırım macfite geçsem en azından bir +5kg fark ettirecek.
    DL konusunda da 4x10 Touch&Go çalışıyorum bir süre tamamen hipertrofi odaklı. 120kg başladım 145-150 bandına kadar çıkmayı hedefliyorum. Ağırlık çok sorun değil de bacakların sürtünmeden paso yara içinde kaldı... Eminim ki tekrar 1x5 max'a döndüğümde yeni pr'lar gelecektir.
    İlginç olanı Kreatin kullandığım 2 ayda sonunda 97.5kg 3x5 basarken, kreatinsiz aynı kiloda çok rahat 102.5kg 3x5 geldi. Kreatin non-responder olabilme ihtimalim var sanırım. :D

102.5 kg 3x5 BP PR!

Logannn ve afka9 bunu beğendi.
  8. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Merhaba arkadaşlar. Uzun zaman sonra bir güncelleme daha.

4x10 Touch and Go yaptığım blokta DL ile 160kg 4x10 yapıp (son set rpe8) maalesef sol bacağımın hamstring ve adductorlerimi yırttım. Yırtılmasının sebebi zaten çok kas ağrısı olan bacağıma rağmen nasılsa çıkartırım diyip 4 gün daha dinlenmesi gerekirken dl pr'a girmem oldu. Gerçekten yırtılmaya rağmen rahatça çıktı ancak 5 haftadır bacak çalışamamama sebep oldu program da çöp oldu. Çok şükür artık nereeeyse tamamen iyileşti. Hafif hafif başlayıp 3 ay kadar sonra daha yüksek pr'lar yapacağıma eminim. Çünkü sakatlanırken bile zrvemden epey uzaktım. +200kg dl rahat gelecek gibi duruyor en azından single olarak.

Bu süreçte ilk defa bp single yapmaya başladım. Bugün çok hafif kas ağrısına rağmen pr alıp singleları noktalanaya karar verdim.
    115kg single rpe6
    120kg single rpe9 geldi. Buradan umutlanıp 125kg girdim. Maalesef bar orta noktada takıldı ve çıkmadı. Muhtemelen 122.5 denesem gelirdi. Her türlü benim için güzel bir pr oldu.

Bu spordaki en önemli şeyin uxun süre sakatlanmadan ilerlemek olduğunu anladım. Geçen yıl sürekli sakatlandığım için gelişimim rezaletti. Bu sene çok daha yoğun bir hayat temposuna rağmen daha kontrol edilebilir kilolarda sakatlanmadan çalışınca epey gelişim gösterdiğimi düşünüyorum. Dl pr geldiğinde yine güncellerim. Sevgiler

Logannn ve afka9 bunu beğendi.
  9. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Tek tekrarlar çok ciddi sakatlanma riski barındırıyor. Hazır gelişim hızlanmışken risk almasan daha iyi gibi.

afka9 bunu beğendi.
  10. Logannn

Logannn Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    53
    Öncelikle hoşgeldin ve geçmiş olsun. Liftlerin çok iyi çıkışa geçmiş bir ara memnun değildin diye hatırlıyorum ama şuan bence çok iyi durumdalar, umarım sakatlık yaşamadan bu şekilde devam edersin. En çok hangi programdan verim aldın paylaşabilir misin?

afka9 ve NeverEnough bunu beğendi.
  11. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Hoşbulduk teşekkür ederim. Evet maalesef geçtiğimiz yıl sakatlıktan kurtulamadığım için rezil bir gelişim göstermiştim. Son 8-9 aydır sakatlıktan uzak kalabildiğim için epey gelişim gösterebildim kendi adıma.

Bana en uygun gelişmeyi şu şekilde elde edebildim;
    Pzt-Cuma 3 set ağır bp 5 rep. Üstüne cgbp veya normal tutuşumla 3-4x10.
    4 set row, 3-4 set pulldown. (Son zamanlarda tekrar barfikse döndüm ama uzun süredir hipertrofi odaklı makinede gidiyordum.)
    3 set bulgarian split sq, 3 set leg ext veya curl.
    3 set curl + core.
    Eğer bloğun zorlayıcı haftalarında değilsem canım istedikçe Triceps Extension ve Pec Fly ekliyorum ancak esas zor haftalarda yok.

Çrş ise 1x5 ağır dl, ağırlık düşürüp 3x5 pause dl. (Son blokta 4x10 touch and go yaptım o da baya iyi gidiyordu hipertrofi açısından çığır açmıştı resmen ama sakatlandık. Dönünce bi blok daha deneyeceğim.)
    Pause BP (diğer günlerin volume Seti ile aynı ağırlıkla) 3x10.
    Omuz Press hissiyata göre genelde ağır girmiyorum 3-4 set. Üstüne 5-6 set lateral raise ve 3 set facepull.
    Bacağın yorgunluğuna göre makine veya split sq ile volüm eklemesi.
    Biceps+Core.

Yani aslında bu sene esas değiştirdiğim şey progressive overload diyip bara ağırlık takmaktan ziyade, ağırlığı daha fazla kontrol edebilmek ve haftadan haftaya vücuda yüklediğim volumeü arttırmaya odaklanmak oldu. Son peak haftaları hariç kontrolün benden gittiği seviyede ağırlıklardan uzak duruyorum. Sonuçta bir harekette volume artınca bir noktada gelişim kaçınılmaz oluyor. :D

12. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    afka9 bunu beğendi.
  13. LeperMessiah

LeperMessiah Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum seni neredeyse 1 senedir falan görmüyordum tebrik ederim çok iyi arttırmışsın ağırlıklarını

14. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Teşekkürler hocam

afka9 bunu beğendi.
  15. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Uzun zaman sonra güncelleme. Kalça sakatlığım iyileşti büyük oranda. DL'lere tekrardan başladım. Geçtiğimiz hafta 140 ile acısız 4x10 epey rahattı. 180x4x10'a kadar kontrollü, sakatlıksız şekilde ilerlemeyi hedefliyorum.

BP kontrollü yüksek volume'lerin meyvesini vermeye devam ediyor. Sakatlıktan uzak durmak ve stresi yönetmek işin en önemli kısmı. Üst vücut (özellikle itiş konusunda) arkadaşlara naçizane tavsiyem yüksek volume yüklemekten kaçınmamaları. Sq ve Dl gibi hareketlerde 5x5 bastım çıktım diyerek de insan gelişebiliyor ancak üst vücut ciddi volume bekliyor gelişmek için. Çoğu powerlifterın benchinin çöp olma nedeni volume eksikliği. Rezalet ötesi bir itiş genetiğim var ancak yıllardır epey emekle doğru volume yüklemesi sonucu artık beni tatmin eden noktalara geldi.
    110KG 1X5 PR!
    https://youtube.com/shorts/KouSWv2yr6w?feature=share
    Üzerine 100kg 3x4 pause bp, 80kg 2x10 close grip yaparak benchi tamamladım.

1.5 aylık bench odaklı blokun sonuna geldim. Bu blok boyunca Pzt-Cuma günleri 1x5 ağır, 10kg düşüp 3x4 pause, 15kg düşüp close grip 2x10 çalıştım bench press setlerimi. Çarşamba ise 2x10 yaptığım ağırlık ile 3x10 pause girdim. Bu süreçte ortalama 2 haftada bir 1 idmanı kaçırdığımı da belirtmek isterim. Ortalama haftalık 2.5 idman ile gelişim devam ediyor. Tus ve komite çalışmaktan zaman ancak bu kadar...

Afka hocama da tekrardan çok teşekkürler her zaman verdiği tavsiyeler ve ayırdığı zaman için :)

16. Logannn

Logannn Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    53
    Göğüs ve omuz için ayrı ayrı, haftada kaç set ayırdığını söyleyebilir misin?

17. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Son blokta pazartesi-cuma 6şar bench, çarşamba 3 bench vardı. Total 15set bench yapar. (Son 1 yıldır ortalama bench hacmim bu civarlarda dolanıyor)
    Omuzu ise yalnızca çarşamba günü 3-4 set giriyordum, onda da zorlamaktan biraz uzak durduğumu söylemem gerekir. Çarşamba daha aktif dinlenme gibi geçiyor bende.

Bunlar haricinde herhangi bir itiş-ekstansiyon-fly programda bulunmuyordu. Blokun ilk haftalarında ağırlıklar nispeten hafifken tri ext. ekledim yalnızca canım istedikçe.

Lateral Raise her idman sonu 3 set ekliyorum. Haftada 9-10 çalışma seti. Yan omuzlar biraz geri kalmış görünüyor bana, o yüzden 3-4 aydır bu şekilde her idmana ekliyorum. Arka omuz için facepull ise sadece çarşamba günü 3 set. :)

18. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    145x4x10 touch&go ile bir yandan bebek adımlarını atıyoruz, bir yandan da sakatlığı adım adım geçirmeye çalışıyoruz. İlk hedef eski pr'ımı yakalamak. Ardından gözlerimi diktiğim hedefim 180x4x10. Tabi en önemli şey bu süreci sakatlanmadan doğru şekilde yönetebilmek.

19. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Aktif dinlenme gününde sevdiğim bir abi bench setimi çekmiş.
    100kg 3x5 Pause Larssen Press
    https://youtube.com/shorts/ivBXQu5reoM?feature=share

Dünyanın en rezil bench sehpasını kullandığımız için arch kurunca belime sızılar giriyor, uzun vadede tehlikeli olabilir. Bu nedenle artık ya Larssen yapıyorum, ya da üst kata düz sehpa taşıyıp rack ile yapmam gerekecek. Gerçekten seneye falan düzgün bir bench sehpasında antrenman yapınca her şeye kafadan +5kg ekleyebileceğime dair ciddi bir düşüncem var. Gerçekten bu kadar aptal bir sehpa olamaz. Kendi başına rack etmen mümkün değil barı, bele verdiği kavis tamamen fizyoloji dışı. Hem omuza, hem bele zarar...

Bir süre odak tamamen deadlift ve alt vücut olacak. Pr'ları aldıktan sonraki blokta ise haftada 2 deadlift'e çıkmayı istiyorum. Haftada tek idman volümü ile artık zirveme geldiğime inanıyorum. Touch and Go ile hipertrofiyi makslayıp, daha sonra deadstop ile one rep maks görmek gibi bir düşüncem var. Tabi onda da adım adım, kontrollü hacim yüklemek lazım.

20. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    150kg 4x10 Touch and Go DL.

3. Sette kurulum anında dibimden geçtikleri için sıkılık bozuldu. 7. Repte strap kaydı ve kramp girdi. Bir sette başa gelecek her şey gelince bir anda rpe epey yükseldi o set. O set haricinde hafiften ağırlıklar kendini hissettirmeye başladı. 4x10 gibi bir hacmi kaslar yüklese, kardiyo kapasitesi zorlanıyor. Gerçekten ciddi bir challenge.

Kontrollü touch and go'nun bacaktaki hipertrofiye ek olarak inanılmaz bir core ve sırt aktivasyonu var. Hareket sonunda belden ziyade tüm sırtta kocaman blok gibi pump hissediyorum. Sırt kaslarında da ciddi gelişim beklememe sebep oluyor bu durum. Bence hipertrofi özelinde dead stop'a en büyük avantajı bu. Ancak özellikle yerden sektirmeden, kontrollü repler üzerine konuşuyorum.

Sayfayı Paylaş