110 kilodan bulk beslenme gunlugune

Konusu 'Beslenme Günlüğü' forumundadır ve umut3504 tarafından 15 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. burak190706

burak190706 Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Programcı
    Yer:
    Ankara
    Merhaba doxux
    yakdızlarınızı dikkatle okudum, vakit ve emek harcamışsınız.
    Sonuç olarak yazdıklarınızdan bir şeye katılmadığımı söylemek istiyorum.
    " vücudun bu kalorinin bulgurdan mı, pirinçten mi geldiğini bilmez "
    vücut kaldığı karbonhidratı tanır ve uzun vadede kullanılmayan, yağa dönüşen kaloriyi seçerek depolar.
    Umut3504 bağlamında bu hemen işlemeyebilir çünkü metebolizması aç. yani dengeli bir kiloda değil. hamburger örneğinden yola çıkarak, yinede ben olsam "boş kalori" diye tabir ettiğimiz gıdalardan uzak dururdum.
    Saygılarımla

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ne demek istediğiniz açık değil. Uzun vadede kullanılmayan, yağa dönüşen kaloriyi depolamak? Günlük ihtiyacımızdan yüksek aldığımız kaloriyi depolamaktan bahsediyorsanız tabi ki, buna kilo alımı deniyor ve buradaki amacımız da bu. Bu fazla kalorinin bir kısmı yağ olarak depolanacak, bir kısmı da kas yapımında kullanılacak. Eğer glisemik indeksi yüksek gıdalar yağ olarak depolanır inancından bahsediyorsanız ona göre cevap yazayım, gerçi yukarıda neden bunun önemli olmadığını yazdım ama daha ayrıntılı da açıklayabilirim.
    "Boş kalori" Hamburger boş kalori mi? Neden? McDonalds hamburgerinin besin değerleri şunlarmış:
    Pano01.jpg
    250 kaloride 14 gr, çoğunluğu hayvansal protein, 8 g hayvansal yağ ve 37 gr karbonhidrat. Şekerle neden ayrı yazmışlar anlamadım ama ikisi de basit karbonhidrat olsa gerek. Boş kalori derken buradaki 14 gr protein, karbonhidrat ve yağlar kas yapımında kullanılmaz mı demek istiyorsunuz? Yoksa karbonhidrat basit olduğu için mi bir işe yaramaz? Neden, neye dayanarak?
    "ben olsam "boş kalori" diye tabir ettiğimiz gıdalardan uzak dururdum." Ben olsam boş kalori diye bir tabir kullanmazdım çünkü bundan ne anlaşıldığını ben anlamıyorum, "yüksek glisemik indekse sahip" gıdalar mı? Vücut yeterli protein, yağ ve karbonhidrat aldığı sürece kas yapımını sürdürecektir, eğer sürdürmeyecekse dediğim gibi bunun dayanağının ne olduğunu merak ediyorum. Sabah akşam fast food yemeyi tavsiye edecek değilim ama en önemli olan şey bu çocuk için yeterli kalori alımı ve arada bir fast food, "boş kalori"(?) yemesinde hiçbir sakınca yok. Temiz, sağlıklı besleneceğim diye açlıktan anoreksik haldeyken bile kilo alamayacak duruma gelmiş birinden bahsediyoruz. Bunun yanında günde 1 hamburger yemesinde ne sakınca olduğunu merak etmeye devam ediyorum.

Uzun zamandır bu tartışmalara girmiyorum çünkü yorulduğuma değmiyor, mitlei kolay yıkılmıyor. Ama burada özel bir durum olduğu için yazmaya üşenmeyi düşünmüyorum.

Bekci bunu beğendi.
  3. burak190706

burak190706 Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Programcı
    Yer:
    Ankara
    demek istediğim şu, spor yapan bireylerin yapmayanlara oranla kan daki yağ miktarları fazladır. Sebebi de spor ile bu yağları kullanılacak olmasıdır. ama ssporcu olsun yada olmasın bir süre sonra (deneyde bu bir hafta idi) fazla olanı yağ olarak depolar. bu depo işlemi sırasında alınan besinlerden gelen (kullanılmayan kaloriler) fazla kaloriyi yağa çevirirken dopalayacağı yeri yağın cinsine (yani aldığı besinin yapısına göre) seçebiliyor.bunuda spor yapıldığı halde verilemeyen vücut yağlarına bağlıyor bazı diyetisyenler.ama ben bunu bilimsel olarak bir yerde ne okudum ne duydum ne çalışmasını gördüm. o yüzden bende diyorumki; aldığımız karbonhidrat kaynağı önem arz eder. Bunları ben umut bağlamında söylemiyorum, genel olarak söylüyorum.

sanayi tipi hambur konusu ise herkesin malumu. siz besin değerlerini onların açıklamaları doğrultusunda paylaşmışsınız. sizde benim kadar iyi biliyorsunuzki, yağ protein ve karbonhidrat gibi yani vucüt için gerekli yapı taşlarının kaliteli olanı ve olmayanı var. yarar ve zararlarını anlatmaya, tartışmaya herhalde gerek yok. burada şahsen ben hambur yememeyi seçiyorum. İçerdiği yağların sağlıklız olması ve güvenmediğimden dolayı. tabiki herkesin bu konuda fikri değişik olabailir, tercih etmeyenlere saygı duyulmalıdır. Ayrıca ben umut için yesin yada yemesin demiyorum, kendi fikrimi söylüyorum.

umut arkadaşımıznda anoreksiya ya yakın olduğunu hiç düşünmüyorum. yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bozukluğu olduğunu zaten söylemiyor. fakat spor yaparken yeterli beslenemediğinden dem vuruyor.

bende bu tarz tartışmalar hiç girmek istiyorum, kimseyi ikna etme gibi cabam yok. herkesin doğruları ve inandıkları farklı. umut arkadaşımız benden ve katılımcılarda yardım istediği için aynı sizin gibi kendi fikrimi bildiklerimi paylaştım

Son düzenleme: 21 Ağustos 2014
  4. umut3504

umut3504 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Bnm suanda merak ettigim kalori alimimi asmadigim ve sporumuda yaptigim surece kilomu korur muyum

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

5. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
  6. umut3504

umut3504 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Kardes yeter artik bn sana sormuyorm rica etsem sen baksana dalgana konuyada bakma bi zahmet ya

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

7. burak190706

burak190706 Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Programcı
    Yer:
    Ankara
    bunu kesin olarak diyetisyenlerin kullandığı vücut analizi yapan makinalar söyler. yada sadece amacın kilonu korumaksa, sana tavsiyem normal olarak yani sana nasıl uygunsa o şekilde yemek ye. bu arada sporunu yap. 2 hafta bir yada aylık olarak hep aynı saatte aynı elbiselerinle tartıl. sonucundaki farklılık sana ne olduğunu gösterir. 200 gr kadarki değişiklikleri pek önemseme, dışkı olma ihitmaline karşı

8. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    Kaç sayfa tavsiye istedin milletten ben dahil. İnsanlar bıkmadan usanmadan yazdı ben dahil. Ve sen insanları enayi yerine koyup bana da sana sormuyorum diyosun. Ne yaparsan yap daha da agır konusurdum ama

9. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Nasıl yani? Mesela pirinçten alınan kaloriler kalçaya, bulgurdan aldıklarını göbeğe mi gönderiyor?
    Normaldir. Gördüm deseydiniz kaynak sorabilirdim.
    1.85 boy, 59 kilo, kemikler tamamen ortada, testosteron seviyesi düşük, yüksek kilodan geldiği için tekrar kilo almak korkusuyla bu kiloyu korumaya çalışıyor...Ben doktor değilim, anoreksiyanin tam olarak kapsamına girip girmediğini bilemiyorum ama fotoğrafa bakar bakmaz aklıma gelen şey anoreksiya oldu ve bu kadar zayıfken hala kilo almaktan korkması psikolojisinin düzgün olmadığını zaten ispatlıyor. Bilimsel bir kanıt olmasa da yüz ifadesi de zaten benim için çok şeyin cevabı. Bu kadar düşük testosteron seviyesinde vücudun normal fonksiyonlarını idame ettirebilmesi zaten zor ve geç yara iyileşmesinden zaten Umut da bahsediyor. Düşük enerji, çabuk yorulma, bütün vücudu "ben besinsiz kaldım" diye bağırıyor. Sosyal sorunlar yaşadığından da şüphem yok. Peki bu anoreksiya tanımına girmiyor diyelim, bunun adı "dortlambaç" olsun. Adının ne olduğu önemli değil, bu adamın kilo alması lazım ve birkaç kilo değil, çok kilo alması lazım.

@umut3504 , dile getirilme tarzını beğenmesen de eğer işine yarayacak bir şey duymak istiyorsan @requ.'ya kulak ver. Sert söylese de doğru söylüyor. Kilonu korumaya değil kilo almaya ihtiyacın var. Gücünün, kuvvetinin yerine gelmesi, enerjinin artması, tekrar yaralarının normal hızda iyileşmeye başlaması buna bağlı. Soruna cevap vereyim, günlük kalori ihtiyacını aşmadığın sürece evet kilonu korursun. Şimdiki gibi bir deri bir kemik olursun. Şimdiki kadar enerjisiz, güçsüz, çabuk yorulan, moralsiz birisi olursun. Oysa kilo alırsan sağlık sorunların düzelir, enerjin, gücün artar ve emin ol sınava da daha düzgün hazırlanırsın. Şunu da ekleyeyim, umarım bunu agresif algılamazsın, normal bir kiloya gelince insanların sana daha saygı duyduklarını, her konuda daha çok yardımcı olduklarını rahatlıkla göreceksin. Kendine güvenin çok daha yükselecek, hayatın kolaylaştığını göreceksin. Buraya açtığın ilk konuda hacim almak istediğini söyledin, demek ki durumundan memnun değilsin. Kaldı ki memnun olsaydın da sadece yanılsama olurdu.

egemennn bunu beğendi.
  10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hobaaa, silinmiş arada yazdıklarım. Tekrar o zaman.
    Bu hamburger örneğini ben vermedim ama oradan gidilebilir. Bunların zararlarını, yararlarını tartışmaya gerek var aslında ama yeri zayıflıktan kırılmakta olan bir gencin açtığı başlık değil. Burada sorun şu, en önemli şey kalori alımı, vücudun kalorinin nereden geldiğini bilmez derken kastettiğim makro besinler. Bu gidip de sabah-akşam kanserojen kızartmaları götür, kesseler acımaz seni demek değil ve hep böyle anlaşılıyor nedense. Kastettiğim 14 gr protein, 50 gr karbonhidrat, 10 gr yağ alan insan bunu nereden alırsa alsın bunların kas yapımında kullanılabileceği. Şu anda Umut'un kilo almaktan vazgeçme sebebi bunun için oturup uğraşması gerektiğine dair olan yanlış inancıydı ve bunu düzeltmeye çalışıyoruz. Evden götürdüğü yemekler sırtında ağırlık yaptığı için sorun yaşıyor. Ama ders yaptığı yerde restaurantlar olduğuna eminiz. Aralarında düzgün yemek yapan da vardır, yapmayan da vardır. Elimizdeki örnekte evden yemek hazırlayıp getiremediği için kilo almaktan vazgeçmesi mi daha sağlıklı yoksa sağlıklı beslenme fetişinden sıyrılıp çevredeki makul lokantalardan birinde öğle yemeklerini yemesi mi? İkinci makul çünkü işe yarar. Çalışır. Kilo aldırır. Bunun haricinde dışarıda yenilen yemeklerin sağlıklı olmadığını hepimiz biliyoruz ama hepimiz yemeğimizi evden getiremiyoruz. Umut da getiremiyor. O halde dışarıdan yemesi iyidir. Burada tek tek dışarıdaki yemeklerin zararlarını anlatmanın zayıflıkta uçmak üzere olan bir gence hiçbir faydası yok. Bunun yanında sağlığın bozulması için birçok risk faktörü vardır ve sadece arada bir hamburger yedi diye ölmüş kimseyi tanımıyorum. Seçeneklerimiz:
    1- Yemeği evden getirecek. Sonuç: Getiremediği için kilo alma diyetinden vazgeçti. Yararsız.
    2- Aç kalacak. Seçenek bile değil bu ama yazdım işte. Sonuç: Yararsız.
    3- Dışarıda yiyip kalori takibi yapacak. Muhtemel sonuç: Kalori alımı, gün içinde diğer yedikleriyle birleşirse kilo alımına dönüşecek. Yararlı. Eğer bu seçeneği seçersen Umut, etraftaki seçeneklerden neyin nispeten uygun olduğu konusunda ilerleyen süreçte de yardımcı oluruz ve o zaman zaten gidip de hamburger, patatese gömül demeyeceğimi ama yemen ağırlıklı olarak bu şekilde olmadıkça şikayetçi olmadığımı göreceksin. Sen yeter ki karar verip uygulamaya başla ve günlük yeterli kalorini al. Kalanı yolda düzeltiriz.

Tekrar, senin için günlük kalori ihtiyacından daha yüksek kalori almaktan önemli hiçbir şey yok.

11. egemennn

egemennn Üye

Beğenileri:
    1.710
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Edirne --- Çanakkale
    Sinav döneminden bende gectim kazanamadim orasi cok ayri calismadim cunku neyse bu sene halledicem ama dershane okul beslenme spor bunlar gayette oluyo hoca oyle der haklidir teneffuste bitirmeye bak yemegi kantinde ye 5 dakika gec gir olmezsin ya dershanede biraz guleryuz gostersin okadar paralar veriyoruz oraya herneyse bende 35 kg verdim bulktayim uzun suredir bu senede bulkta kalirim sinava kadar arada definisyon yaparim diycegim o ki dersleri bile dusunemezsin anlayamazsin az beslenmeyle ve bu kilonla neden dersen doxux cok iyi aciklamis bilimsel olarakta ben sadece yaşadığım icin anlatıyorum özet:senin vucudun suan herseye ac yag alman cokzor yani mutlaka duzgun bi gorunum kazanicaksin kilo alarak daha fazla dusunme kemikler gozukmesin artık kaslar gorunsun ogle arasinda ye tenefuste bitiremedin mi diger tenefuste devam et kalorini tamamla hatta gec 500 gec 700 gec ama gec bence kolay gelsin :)

12. burak190706

burak190706 Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Programcı
    Yer:
    Ankara
    Siz biraz alaycı yaklaşmışsınız ama evet. tekrar belirteyim sağlıksız beslenme ile, vücut yararsız olduğunu anladığı besini kullanamadıysa en uzakta yağ olarak depolama yolunu seçiyor. bazılarında göbek bazılarında kalça basende. vücut alınan besinin ne olduğunu ve kalitesini anlıyor.

benim sizin ilk mesajınız için katılmadığımı söylediğim tek şey buydu. ben sizinle tartışmıyorum. nasıl siz forum sitesi gereği bilginizi paylaşıyorsanız, yorum yapıyorsanız bende kendi fikrimi beyan ettim. umut ne seni ne beni tanır. buradaki bilgiler ve yorumlar doğrultusunda gereken araştırmayı yaparak kendine göre en doğruyu bulabilecek kadar akıllı olduğunu düşünüyorum.

hamburger konusu ilk mesajınızda geçiyordu, hatırlayamadınız galiba

Diğer konuda ise, evet umut arkadaşımızın bu yararlı yiyeyim yada bu biraz zararlı yemiyeyim diye düşünmeden her fırsatta beslenmesi gerek.

13. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yok, niyetim bu değildi. İnternette yazmanın kötü yanı işte, yüz ifadelerimiz gözükmediği için biraz hatalı kelime seçimi ekranda farklı gözükebiliyor. Hatalı kelimeler seçmişimdir.
    ?? Cidden hatırlayamadım. Olabilir, doğrudur. Sonuçta hamburger üzerinden konuşulabilecek bir örnek.
    Evvet, kesinlikle hemfikiriz. Yoksa ben de her fırsatta yemeğimi evde hazırlayıp getiririm (gerçi organik olmadığı sürece onların da ne kadar sağlıklı oldukları tartışılır). Ama madem Umut bunu yapamıyor o zaman etrafındaki makul seçeneklere bakmasında sakınca yok. Zaten biraz kilo alıp genel durumunu düzeltirse o yemeğin de sırtına o kadar ağır gelmediğini görecek.

Genel olarak mesajlarımda agresif gözüken kısımlar olduysa affola. Bir yandan işte de olduğum için hızlı hızlı yazıyorum, hem imla hataları hem tonlamalar konusunda geriye dönüp düzeltecek vaktim olmuyor. O yüzden bir an önce yazıp yollamaya çalışıyorum, ilk akla gelen kelimeler de en basit kelimeler oluyor.

14. burak190706

burak190706 Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Programcı
    Yer:
    Ankara
    bende iş yerindeyim ve acele okuyup cevap yazmaya çalışıyorum. bende farkında olmadan kırıcı yada agrasif göründüysem özür dilerim. malesef geçenlerde bir konuda tribulus terrestris hakkında bir satır bilgi paylaştım, arkasından direk bir üye bana ters birşeyler yazdı. o yüzden bende aynı duruma düşmemek için dikkat etmeye çalışıyorum.
    Saygılarımla

doxux bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş