Tavuk yemeyen biri nasıl protein almalı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Kullanıcı Adı tarafından 18 Nisan 2012 başlatılmıştır.

En iyi doğal protein kaynağı sizce hangisi?

1. Tavuk eti

oy sayısı 97
    35,8%
  2. Balık eti

oy sayısı 55
    20,3%
  3. Kırmızı et

oy sayısı 82
    30,3%
  4. Süt ürünleri

oy sayısı 22
    8,1%
  5. Bitkisel proteinler

oy sayısı 15
    5,5%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 39 üye.
  1. Kullanıcı Adı

Kullanıcı Adı Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Avukat-Basketbol Hakemi
    Yer:
    İzmir
    Arkadaşlar tavuk hepimizin bildiği gibi vücut geliştirmeciler için en önemli protein kaynaklarından biri, ancak ne yazık ki ben tavuğu hiçbir şekilde yiyemiyorum ve böyle arkadaşlarım da var. Eminim forumda başka tavuk tüketemeyen, tüketse de bunu yaparken zorlananlar vardır. 19 yaşında bir üniversite öğrencisiyim ve tavuk tüketmeden doğal yollardan protein almak benim için ızdırap (whey protein'i kullanıyorum) , tavuk yemek daha da büyük bir ızdırap. Bu yüzden süt ürünlerini çok fazla tüketiyorum (lor ve light beyaz peynir gibi) ancak çok fazla süt ürünü tüketmek fazla tavsiye edilmiyor, bol bol light ton balığı da yiyorum.Kırmızı et öğrenci için epey pahalı hele daha az yağlı yerleri malım, balığı pişirmek başlı başına ızdırap. Miktar olarak almam gereken proteini bir şekilde tuttursam da yemek yemek bana sorun olmaya başladı. Forumda benim gibi insanlar varsa bana yardımcı olabilirler mi?

2. harani

harani Yeni Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    et yemen lazım balık ye etsiz body olmaz

3. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076

var tabikide mesela ben veganım ve sorun yok

proteinini bitkisel olarak da alabilirsin ama kombine etmen en doğrusu olur :)

mesela mercimek + peynir yada noğut + yoğurt tarzı kombineler yap ki amino profili olarak daha iyi seviyeye gelsin yediklerin

bu şekilde oldukça iyi gelişim katedebilirsin

etsiz olmaz diye bir durum yok

eskilerden arnoldu yenebilmeyi başarmış sayılı kişiden biri olan bill pearl de aynı senin gibi et yemez sadece süt ürünleri ve yumurta yerdi :)

bilimsel açıklaması forumda mevcut eğer bitkisel proteinler diye aratırsan çıkar :)

mcan09, StrongToMan, GencGrafiker ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  4. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Ben daima bir çeşitte kalınmamasından yanayım. Tamam tavuk önemli bir protein kaynağı ama sadece tavuk yemek saçma geliyor bana. Bunun yanında balık, kırmızı et, bitkisel, süt ürünleri gibi bir çok protein kaynağı var. Bir diğer önemli nokta da misal bitkisel proteinler içeren bir yemek yerken sadece protein almıyorsunuz o bitkinin sağladığı başka vitamin, mineral vs. yide alıyorsunuz. Yani kombine etmeniz gerekmekte bence bu sporu yapıyorsanız ki yapmasanızda.

Eğer tavuk yiyemiyorsanız ve kırmızı ette bütçenize yüksek geliyorsa. Bitkisel protein kaynakları daha ucuzdur. Bunun yanında balıktan alabileceğiniz proteinleri ve yararlı yağları da unutmamak gerek. Ve süt ürünleri. En basitinden gece yatmadan önce yiyeceğiniz bir lor peyniri sizin kazein ihtiyacını giderecektir.

themertyildiz, mista, FedoR ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. declorx

declorx Yeni Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    bi çeşit vejeteryan değilsen tadında sorun varsa tarif verebilirim. seveceğin şekilde pişirebilirsin.

misal; arson un tavsiye ettiğin terbiye etme yöntemini kullandım bu akşam çok güzel oldu,

1 ölçek süt
    1/2 ölçek soya sosu
    kekik
    pul biber
    karabiber
    kırmızı biber
    kimyon
    karışık baharat
    ezilmiş sarımsak

bunları bir tabağa alıp içerisinde 1 parmak kalınlığında kesilmiş veya dövülmüş tavuğu beklet en az 1 saat sonra yağsız şekilde kızdırılmış teflon tavada kısık ateşte bir tarafı 4 dakika diğer tarafı 4 dakika pişir. gerçekten çok güzel oluyor.

balığa gelince

palamut tavsiye ederim. en ucuz balık o pek fazla temizlenmeside gerekmiyor. balıkçıya sorar öğrenirsin. 40-50 liraya bir fırın edinirsen yağsız şekilde, kendi yağında çok güzel pişiyor.

ayrıca günde 15 taneye kadar yumurta beyazı sorun olmaz diye düşünüyorum. sarılarınıda arkadaşların yer.

bitkisel proteinler
    balık pişirmek ızdırap olan birisi mercimek, nohut, fasulye nasıl yapacak oda ayrı mesele :D

fasulyeyi haşlar salata şeklinde yersin vs yemek tarifleri kısmına bak mutlaka ;)

mista ve Danny Boy bunu beğendi.
  6. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    kırmızı et testosteron seviyesini yükseltme açısından ve yoğun proteinli içeriği açısından bence en iyisi...
    ayrıca b12 vitamini de bolca içeriyor...ancak yağsız olanı tercih edilmeli...

balık etinde de omega3 yağ asidi bulunuyor bu da balık etinin ayrıca bir faydası...

mista, FedoR, Kullanıcı Adı ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    İyide arkadas vejeteryanim dememiski tavuk yiyemiyorum demis.

8. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kırmızı eti bütçeden, tavuğu da damaktan dolayı listeden çıakrdığımıza göre geriye kalan seçenekler şunlar:
    1. bakliyat ürünleri, başta bezelye olmak üzere kuru fasulye ve nohutta bolca bulunur. kötü yanı, bağırsakta bol gaz yapar.
    2. süt ürünleri, en mantıklıları light kaşar ve lor peyniri. fakat light kaşarı da fiyatından dolayı bir kenara koyalım. ama lor peyniri yenilebilir. kötü yanı, aşırı kalsiyum yükelmesi.
    3. yumurta. hem ucuz hem yağlı hem proteinli. özellikel sabahları yediğinde seni uzun süre tok tutar. kötü yanı, günde belli bir adetten fazla yemek zararlı olabilir. ben 2 den fazla yemiyorum.
    4. balık. vaktinde bulmak maalesef dert. hele bir de yakında av yasağı başalaycak. ton balığı bir alternatif. hamsi zamanı bol alıp derin dondurucuya atmak da bir alternatif.

ayranlar, yoğurtlar ve sebzelerde genelde az protein var. o yüzden onlara hiç geçmiyorum.

themertyildiz, Conqueror_, Ocensers ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  9. Kullanıcı Adı

Kullanıcı Adı Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Avukat-Basketbol Hakemi
    Yer:
    İzmir
    Aslında az yağlı bir kırmızı etin en iyi protein kaynağı olduğunu düşünüyorum, tadına da bayılırım, bol kırmızı et tükettiğim zamanlarda gücüm inanılmaz artıyor o kesin, ailemin yanındayken her gün bir şekilde yerdim zaten. Tavuğu hiçbir şekilde yiyemiyorum, hani sosisin içinde olur falan ya o tadı ayırt eder ve asla yiyemem. Danny Boy seni ayrıca takdir ettim bu arada vegan bodybuilding gerçekten başarı. declorx balık pişirmenin ızdırap gelmesi sabaha kadar camları açsan da çıkmayan kokusu zaten, bakliyatlara çok sıcak baktım şu an. Ben kokuya çok hassasım aslında sanırım tavuk yiyemememin en büyük sebebi de kokusuna katlanamıyor olmam. SAVAŞ74 asıl derdim o çok tükettiğim süt ürünlerinin bana zarar vermesi zaten, 5 öğünümde de mutlaka süt ürünleri var, lor peynirini çok fazla tüketiyorum. Başlığı açmamın en önemli sebeplerimden biri de bu konunun benim gibi diğer arkadaşlara da yardımcı olacağını düşünüyor olmam :)

emredel, AkrepHan ve Danny Boy bunu beğendi.
  10. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    lor gibi ürünlerin sence ne gibi bir zararı var :) ?

11. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    3 tam - 7 yumurta akını gün içinde bölerek lor veya light kaşar peyniriyle tüketebilirsin. Ortalama 60 - 70 gr protein alırsın.

Tavuğun kokusundan hoşlanmıyorsan hindi etini tüketmeyi bir dene tavuk etine alternatif kaliteli bir besindir.

cekkilicinipisl, khephnes, mista ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  12. Kullanıcı Adı

Kullanıcı Adı Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Avukat-Basketbol Hakemi
    Yer:
    İzmir
    Süt ürünlerinin sindirilmesinin zorluğu ciddi bir zarar sayılabilir bence, ha yine de süt ürünlerini kesmek benim için imkansız, zaten bunun çok da iyi olduğu söylenemez. Eski spor salonundaki hocam süt içmememi sütün verdiği şişkinliğin uzun süre geçmeyeceğini söylerdi, ben ise süt ve süt ürünlerinin sindiriminde hiç zorlanmadığımı düşünürdüm. Ancak tüketimi artırdıktan sonra ciddi ciddi sindirim sistemimde bir bozukluk yaratmaya başladığı hisseder oldum. Ayrıca yukarıda da denildiği gibi alınan kalsiyum miktarını artırmak böbrek taşının en büyük sebebi, taş düşürmek çok sıkıntılı bir süreç bilirsin.

13. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    geç sindrilmesi bir zarar değil aksine güzel bir durum :)

peynir gibi türevler şişkinlik yapmıcaktır ama süt yapar tabiki :(

zaten kilo fazla değil lor-peynir-bakliyat ile proteinini alırsın sorun çıkmaz :)

14. Kullanıcı Adı

Kullanıcı Adı Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Avukat-Basketbol Hakemi
    Yer:
    İzmir
    Geç sindirilmesinden ziyade tuvalet düzenim ciddi bozuldu, bir de böbrek taşı olayından korkuyorum işte. Bir de kilo ne kadar fazla sayılmasa da istediğim yağ oranında değilim ancak süt ürünlerinde light olanlarda dahi zararlı yağlar var. Çok büyük sorun olmasa da şu tavuk yiyememek sağlıklı beslenme konusunda zorluyor beni.

15. tigerrr

tigerrr Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2. Üniversitesini okuyor
    ızgara hamsi ye tavuk yerine bol proteinli mis mis

16. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    En kaliteli proteine ankette bitkisel diye oy verenler gerçekten inanıyor mu buna ? Yüz gr etin yerine 1 kilo bitkisel protein içeren yiyecek tüket yerini tutmaz, isterse mr olimpia vegan olsun ne değişir, gerçek gerçektir, vegan olarak body yapan biri bak yaptım oldu diyerek veganlığı savunamaz, et yesen daha iyisi olacaktı bu açıdan bakmak gerek, tavuk yiyemiyorsan kırmızı et, balık, hindi, yumurta, lor bunlar da işini görür , fiyat olarak bakacaksan öğrenci için lor ve yumurta en uygunu gibi,lorlu omlet te güzel oluyor tat olarak da protein olarak da, sizin orda varmı bilmem ama uskumru var burda 300 gr lık kocaman balık 1.5 tl carrefourda

Son düzenleme: 21 Nisan 2012
  17. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    et yese daha iyi olucaktı demek mümkün değil çünkü eğer kombinasyon doğru yapılırsa etten daha iyi bir amino profili çıkarmak mümkün

100 gr etin yerine ise yani 24 gr protein yerine ise 1kg bitkisel protein yese yerini tutömaz çünkü çok daha iyi bir amino profili ortaya çıktığı için eti yer bitirir :)

24 gr et proteini yerine aynı oranlarda ve b.d de hesaba katılarak bir kombinaston yapılır ise ete egrek kalmaz

themertyildiz ve mcan09 bunu beğendi.
  18. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Aynı şekilde ben de hayvansal proteinlerden kombine yapıp çeşitlendirsem hiçbir bitkisel protein yanına yaklaşamaz, vegan olarak body yapıyorsan ve memnunsan gerçekten zor bir işi başarmışsın ve herkes bunu yapamaz, ama hiç kimse de bitkisel proteinler hayvansallardan daha iyidir diyemez, değil çünkü, bir tavuğun, balığın, dananın yerini hangi bitki tutabilir?

speedtouch bunu beğendi.
  19. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    yani tabikide zor bir durum fakat yapılması imkazsız değil

zaten şöle bir durum vur veganlık bir seçim yani bitkiseller iyi diye yada maddi durum yüzünden değilidr yemessiz kendimce sebeblerin olur biyer :)

benim zaten dediğim eğer vegansa biri bu sporu yapabilir e madem yapıcak o zmanda kombinasyon yapsın etten alabilceği aminoları alabilsin

yoksa bitkiseller tabikide hayvansaldan düşük bir değere sahiptir

themertyildiz ve speedtouch bunu beğendi.
  20. HecToR Tuning©

HecToR Tuning© Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Benim gibi kasaba gidip 1 kilo antrikot al ve 7 parçaya böldür...Ben 3. haftadayım ve çok faydasını gördüm...

Sayfayı Paylaş