Kol Kırığı ve Sporda Sakatlık Dönemim ile İlgili Tecrübelerim..

Konusu 'Öncesi-Sonrası (Before-After) Bölümü' forumundadır ve sultanmehmed tarafından 1 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Merhaba Arkadaşlar ,
    Bu başlığı açmak uzun süredir aklımdaydı fakat kısmet bugüneymiş... Bu konuda beni teşvik eden thetrump un da etkisi var bu başlığı açmamda..
    Böyle bir paylaşım yapmamın sebebi , benimle aynı duruma düşen arkadaşlara fikir verebilmek , ileride onlarında faydalanabileceği arşiv niteliğinde bir yazı oluşturmaktır.

Bu sevda çok öncesinden içimde belirmişti. Evde barfiks demiri ile dumble lar ile şınav ile çalışmaya , beslenmeme dikkat etmeye çok uzun süre önce başlamıştım.. Spor salonuna adıma atışım 2010 yılının Mart ayına denk gelir , askerden gelir gelmez ilk işlerimden bir tanesi salona yazılmaktı. Aşağı yukarı 4 senelik bir spor geçmişim var..

Yaklaşık bir sene aynı salonda çalıştıktan sonra salon değişikliği ve artık daha fazla birşeyler yapma ihtiyacının vermiş olduğu hırs ile supplemt kullanımını 2011 Ekim ayında çok yüksek seviyelere çıkarmıştım.. Bu resim bu seviye hakkında size yeterli bilgiyi verir..

2012 yazına kadar herşey normal seyrinde ilerliyordu.. Beslenmeme de gereken önemi gösteriyordum.. Gelişimim de normal seyirdeydi..

2012 Temmuz ayında bisikletten düşerek sağ kolumu bilek kısmından kırdım.. Ben basit bir burkulma sanarken dokorun söylemiş olduğu "35 gün alçıda kacak" cümlesi benim için tam bir yıkımdı.. O alçı çıktıktan sonra hemen spora başlayamayacaktım bunu gayet iyi biliyordum..
    O dönem benim için çok zorlu geçti.. Temmuz - ağustos - eylül aylarında olmak üzere 3 ay elime ağırlık alamadım.. Squat yapmayı bacak çalışmayı çok düşündüm , fakat squat yaparken leg extinsion yaparken makineyi kavramk bile bileği zoruyordu..

Konu ile ilgili 2012 yılında açmış olduğum konunun linki ;
    https://www.bodyforumtr.com/threads/kol-k%C4%B1r%C4%B1%C4%9F%C4%B1-sonras%C4%B1-spora-d%C3%B6n%C3%BC%C5%9F-s%C3%BCreci.57059/

İnternetten randevu araştırırken tesadüfen bir spor hekimi buldum.. Kendisi spora geri dönüş sürecinde bana çok yarımcı oldu.. Alçı çıktktan sonra fizik tedavi sürecini birlikle gerçkleştirdik.. Alçım çıktıktan sonra yaklaşık 15 seans İstanbul Bahçelievler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde Fizik Tedavi gördüm.
    Ortopedi doktorları "3 ay -4 ay ara daha sürer " diyip ezbere tarih veriken , o başlamam gereken tarih ne ise onu belirtti.. Ne erken ne de geç.. Bir sporcu açısından baktı olaylara...
    Ekim ayında spora tekrar dönüşümde yaklaşık 5-6 kg kadar vermiş , psikolojim alt sınırlardaydı..

Sakatlık sonrası ilk dips yapışımı hep bir korkaklık içerisindeydi.. Korkumun sebibi acı , ağrı vs değil.. Bu spordan uzak kalmaktı..

Çabuk toplarladım , biraz da yağlanmıştım 2013 Haziran ayına kadar olan bu sürede..

2013 yılının Aralık ayında sağ (kırılan) bileğim overhead press esnasında ters döndü tüm ağırık (bar dahil 57,5 kg) sağ bileğin üzerine bindi..
    Antremana devam ettim.. Siz siz olun böyle bir hataya düşmeyin..
    Bir hafta kadar dinlenirdim kendimi salona gitmedim.. Tek endişem daha önce kırılan bileğin sakatlanmasının ciddi birşey olması , sakatlığın cerrahi müdahele gerektirmesi veya kronikleşmesiydi..

1 hafta aradan sonra bileğimi bandaj ile sararak antremanlara devam ettim.. Ağrı ve acı azalmak yerine gitgide artıyordu.. Bahsetmiş olduğum spor hekiminden randevu almak istedim , hastanesinde değildi.. İnternetten mail adresini bulup iletişime geçtim, bulunduğu hastaneye gittim.. MR istedi. Sevkettiği Devlet hastanesi 1 ay sonraya gün verdiği için özel bir merkezde MR çektirdim.. 1 ay istirahat etmelisin demişti.. Yine başlıyorduk.. Tarih tekerrür ediyordu..
    1 ay sonra ise daha dinlenmen gerekli dedi.. Bu benim için daha büyük bir yıkımdı..
    Toplamda Aralık sonundan - Nisan başına kadar 3 ay üst vücut çalışamadım.. Atel takmak zorunda kaldım bu süre içerisinde..

Ara vermiş olduğum bu 3 ayda Deli gibi squat yaptım.. Smolov junior squat rutinini bitirdim.. Sürekli bacak çalıştım , bacaklarımı daha kütleli bir hale getirdim.. Cardio ve mide antremanları yaptım..

Doktorumun hastanesi yine değiştiği için Çapa tıp fakültesi spor hekimliğine gittim.. Bir çok farklı spor hekimi ve ortopedist ile görüştüm..
    Sonunda Nisan ayı başında hafif olarak antremanlara döndüm..

Buıgüne gelirsek ; 3 ay süren bir süreçte eski formumu yakaladım , hatta geçtim...
    Kuvvet antremanları yaptığım için tüm hedefim kaldırılan kilolar üzerineydi.. Tüm hedeflerimi gerçekleştirdim Allaha çok şükür..
    Squat ın mucizesine tanık oldum.. Compund çalışmanın verdiği gücü ve kas kütlesini tecrübe ettim..
    Vücut olarak da istediğimi elde etmiştim hipertrofi amaçlı çalışmamama rağmen..
    (Resimler 27.06.2014 Cuma gününe ait güncel formumdur..) Boyum tahmini 1,71 - 1,72 civarı Kilom 76 dır.. Herhangi bir anabolizan , steroid , hormon vs. kullanmadım.

Yaşadıklarım bana sabrı ve şükrü öğretti.. Sabrettim ,o günlerin geçeceğini bildiğim için.. Şükrettim ,daha kötüsü olmadığı için..
    Başına gelmeyen ne demek istediğimi anlayamaz.. Allah kimseye böyle birşeyi yaşatmasın..

Bahsettiğim spor hekimimin ismi Doçent Doktor Tolga Sakadır , kendisi şu an istanbul Bezmialem Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Spor Hekimliği Bölümünde görev yapmaktadır. Zaman zaman kendisine yakınlarımı götürüyorum..

Böyle bir durumla karşılaşan arkadaşara tavsiyem , sabredin ve şükredin..
    Sabrınızın sebebi , bu zor günler geçeceği için.. Şükrünüzün sebebi , daha kötüsü başınıza gelmediği içindir..
    Beslenmenizi hiçbir zaman aksatmayın (Ben kolum kırıkken bile kahvaltım 5 tam yumurta nın etrafında şekillenir , günde en az 1 lt süt içerdim)
    Çok çalışın , hırsınızdan gözünüz salonda hiçbir şey görmeyecek şekilde antreman yapın...
    Belki de en önemlisi Allaha dua edin.. Sizin ondan isteyeceğiniz hiçbir şey ona ağır gelmez..

Son olarak Kolum alçıdan çıktıntan 20 gün sonra yani 30.08.2012 ve 27.06.2014 tarihli resimler ile konuyu bitireyim..

2. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    Özellikle bu tip sakatlıklar yaşayan arkadaşlar için motivasyon ve bilgilendirme açısından çok yararlı bir başlık, gelişim adına söylenecek çok birşey yok, en azından benim adıma...
    İlgi duyulması gereken faydalı olabilecek konulardan biri bence, umarım diğer üyeler bu fırsatı değerlendirir :)
    İyi gidiyorsun, her gün üstüne birşeyler ekliyorsun, umarım bu azmin ve çalışma sevgin bitmez ve daha iyi fotolarla tekrar karşımıza çıkarsın :)

sultanmehmed bunu beğendi.
  3. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Hayran kaldim izlemedeyim gerci zaten takip ediyordum seni

4. egemennn

egemennn Üye

Beğenileri:
    1.710
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Edirne --- Çanakkale
    Hayranlikla okudum kötü olayları okurkende ifadelerim degisti gercekten tebrikler azminize sabriniza hayran kaldim gecmis olsun insallah kimse karsilasmaz bu tur durumlarla..helal olsun kisa ve oz olarak :)

5. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Helal olsun valla küllerinden doğmuşsun.Kırıktan sonra güç odaklı çalışmak da ayrı bir cesaret örneği.Umarım bu çizgide sağlıklı bir şekilde devam edersin.Başarılar.Ben de takipteyim :)

6. Jagry

Jagry Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen / Yrd. Doç. Dr.
    Yer:
    Trabzon / EU / Kastamonu
    sabır ve beteri olmadığı için şükretmek... allah düşmanıma bile vermesin... bilek çatlağı... kırığı... berbat... psikolojik olarak tüketiyor... ne olacagı belli değil... beklemek zor ama allahtan umit kesilmez... umarim bende atlatıp toplayabilirim... size tek tavsiyem bb ile uğraşiyorsanız benım yaptığım hatayı yapmayın... gücünüze guvenıp soguk halde baska sporları anlık denemeyin... aptallığımın cezasını çekiyorum... ilk 2 gün hele sakat kalmış gibi üzgündüm... allah cümlemizi korusun...sultanmehmed yürekten teşekkür ediyorum samimi yazın için...

7. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Sakatlığın nasıl meydana geldi ? Bizlere Tecrübe olması açısından paylaşırsan iyi olur..

8. Jagry

Jagry Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen / Yrd. Doç. Dr.
    Yer:
    Trabzon / EU / Kastamonu
    eskiden kick box yapardim. yillardir ağirlik çalişirim kondisyonuma ve gucume guvendim... çiplak elle ve bilekler sargisiz sekilde kum torbasinda çaliştim.. son yumrukta torba döndü sağ direk de doğal olarak kaydi... yumruğu bilekle vurmuş oldum netice de bu sakatlik oldu...

9. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Geçmiş olsun , ısınmak her sporda oldukça önemli bunu anlamış oluyoruz...

Jagry bunu beğendi.
  10. bybarikat

bybarikat Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
  11. necokyar86

necokyar86 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Tebrikler.. Allah beterinden saklasın bütün herkesi.

sultanmehmed ve bybarikat bunu beğendi.
  12. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Teşekkür ederim arkadaşlar..
    Allah herkesi bu tür sakatlıklardan korusun..

requ. bunu beğendi.
  13. aseraser123

aseraser123 Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    53
    Valla acayip motive oldum suan Benimde belim Sakatlandı 3-4 aydır gitmiyorum geçmedi doktora görünmedim korkuyorum daha dogrusu fıtık cıkar diye Belim geçse bi iş bulup eve alet kurmayı planlıyorum Bu arada cok tebrik ederim zorda olsa Başarmıssınız Bende yaşıyorum suan sizin yaşadıgınızı Anlıyorum sizi

14. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Doktora gitmemek çözüm değil , bir problem varsa bile bunu kabullenip çözüm yollarını aramamız gerek..
    İnsan anatomisi bizim dışardan gördüğümüzden çok daha detaylı ve hassas dengelere sahip. Bu yüzden mutlaka dr a gitmeni öneririm şiddetle..
    Teşekkür ederim güzel sözlerin için , geçmiş olsun sanada..

aseraser123 bunu beğendi.
  15. aseraser123

aseraser123 Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    53
    Devlet hastanesine tek başıma gitmeyi düşünüyorumda sonucta devlet işi mr bile cektirmez belki

16. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Belki faydalanan olur diye konuyu biraz üstlere taşıyalım..
    Güncelleme 05.05.2016...

17. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    abi şuanki formun nasıl ? fotoğraf falan varmı

18. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Nedendir bilmiyorum ama bu yazıyı okuduktan sonra bisiklete karşı sebepsiz bir korku oluştu içimde, arada bir binerdim falan. :D

Sayfayı Paylaş