Kol Kırığı Sonrası Spora Dönüş Süreci...

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve sultanmehmed tarafından 2 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Geçen ay bir kaza geçirdim ve sağ kolum bilek kısmından kırıldı... Doktor kemiğin ayrılmadığını söyledi...
    Doktor Tanısı , Radius alt uç kırığı
    Kolum 35 gün kalmak üzere alçıya alındı , bu süre 10 Ağustosta doluyor ve alçı çıkacak...

Ağustosun 10 da açılan alçıdan sonra , spora geri dönme zamanımı (araya ramazan ve Bayramın girmesi ile) Eylül başı düşünüyorum.. Yani alçı çıktıktan sonra yaklaşık 20 gün daha beklemiş olucam...

Bu süre hakkındaki görüşleriniz nelerdir ?
    Erken ya da geç mi , ideal mi?

Antreman öncesi ilk hareketleri hiç zorlamadan sadece deneme amaçlı yapmayı düşünüyorum..Şınav aklıma gelenler arasında , varsa tavsiye hareketleriniz nelerdir ?

Alçı çıktıktan sonra bu geçiş süreci içerisinde , Yapmam yada yapmamam gereken tavsiyeleriniz var mıdır ?

hogan bunu beğendi.
  2. brhmcr

brhmcr Guest

Tekrar geçmiş olsun.

20 gün uygun bir süre, bir arkadaşım bilek kırığında 1 hafta sonra başlamıştı tedbirli.

Tavsiye ilk başlarda bacak ağırlıklı idmanlar yapman, (bacak durumunu bilmiyorum ama genelde bacaklarımız zayıftır, fırsat bilmek lazım bu durumu)

Bu süreçte kalsiyum desteği aldın mı bilemiyorum ama tavsiye ediyorum kullanmanı.

1-2 ay aşırı zorlamadan üst vücut her bölge 1-2 hareket hafif ağırlıklarla ısındırabilirsin diye düşünüyorum, bacak idmanını sağlam çıkarırsın. (tabi tecrübeli olduğun için beslenmeni zaten ayarlamışsındır)

Vücudun bu dönemde yara bere kırık ile savaştığı için tahmin ediyorum yüksek miktarda mineral kullanmıştır. İyi bir multivitamin desteği şart. Şahsen böyle durumlara B vitamin kompleks damardan kullanıyorum.

Umarım en kısa zamanda herşey yoluna girer.

3. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    öncelikle geçmiş olsun.
    benimde yaşım 11 falanken yanlış hatırlamıyorsam kaval kemiğinden kırıldı 2-2.5 ay sonra alçı çıktı ve 1 hafta sonra yine mahalle maçlarına döndüm.sanırım çocukluğun sunduğu çabuk iyileşmenin etkisiydi.
    tekrar tekrar geçmiş olsun ve 20 gün gayet makuldur bence.hem iyi denk gelmiş ramazan bitimine.

sultanmehmed bunu beğendi.
  4. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Tavsiyelerin için teşekkürler brhmcr ,
    Kalsiyum desteğinden kastın vitamin mineral tarzı bir ürün mü?
    (Bu tarz bi ürün kullanmadım ama Günde 1 lt süt içtim mutlaka kalsiyum için )

Teşekkürler Revolt , zamanlama olarak uygun bir döneme denk geldi seninde dediğin gibi... Bayram sonrası yeni bir başlangıç olarak kabul edicem inşallah...

Son düzenleme: 2 Ağustos 2012
  5. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    selam sultanmehmed,
    vg de en iyi dönemlerimde sol kolumdan bende yaşadım bu sıkıntıyı, uzun bir aradan sonra spora döndüğümde ise zorlanmadan üstüne bir de kas sakatlığı yaşadım bu beni yaklaşık 1 sene soğuttu spordan.
    çok uzun aralar vermeme rağmen kas hafızasıyla eski formuna dönmek inan çok kolay oluyor, çalıştığım salonda bu yüzden çok olumlu tepkiler aldım..
    benim sana en önemli tavsiyem spora tekrar başladığında sakatlık yaşadığın kolunu kesinlikle iyice güçlendiğine ve iyileştiğine kanaat getirmeden zorlamaman.
    alçı çıktığında kol çok zayıf ve güçsüz oluyor, tecrübelerime dayanarak söylüyorum sağlam kolunla aynı tempoda gidersen benim gibi kas sakatlığı yaşayabiliyorsun..
    şınav demişsin ama bence şınavda kol kemiklerine çok yük biniyor bence 1-2 ay dambıllarla önkolunu ve kollarını güçlendirmekte fayda olacaktır..
    bir daha böyle bir sakatlık yaşamaman dileğiyle,tekrar geçmiş olsun..
    saygılar..

6. Antony

Antony Üye

Beğenileri:
    556
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ordan-Burdan
    Sevgili sultanmehmed;
    Yazacaklarım sanırım pek hoşuna gitmiycek ama dost acı söyler...
    Bu sakatlıgın fiziksel olarak senden pek fazla bişey götürmiycegini bilmekle birlikte sanırım, pisikolojik olarak yıkımın çok büyük oldugunu düşünüyorum...

Spor şevkinin büyük sekteye ugradıgnı düşünüyorum bunu, kendine bile itiraf edemesende...
    Sana bazı sorularım olucak cevapladıgında sende benle aynı fıkırde olacagına eminim...

Zaten 1bucuk aydır uzak oldugun spordan alçının 10 agustosta cıkcak olmasına ragmen üzerine 1 ay daha neden uzak kalacaksın?
    Bu süre zarfında alçı cıktıktan sonra ufak ufak bilek ısındırma calısmalarına başlayıp sevgili brhmcr nin söyledigi gibi bacak çalısmalarına başlayamazmısın?
    Buna engel ne?

Oruc ve ramazan bayramından bahsetmişssin..
    Bu pekala bi bahene degıldır çünkü evinin salona sadece 15 dk uzaklıkta oldugunu ben biliyorum :)

Şimdi bahanelerin arkasına saklanarak 1.5 ay uzak kaldıgın salonuna 1 ay daha uzak kalmak yerine mübarek ramazan bayramını bacak antrenmanıyla karsılamaya ne dersin?

2 hafta sonra salondaki squat istasyonunda beklıyor olacagım seni...

sultanmehmed ve (silinen üye bunu beğendi.
  7. brhmcr

brhmcr Guest

SEvgili Sultanmehmed,

Sahsen sute karsi (UHT) sevgimi yitirdigim icin artik kalsiyumuna bile inanamaz oldum, herneyse bence kendine bir multivitamin - mineral edin derim :)

bu arada Antony nin dedikleri dogru, bacaklar seni bekler. 20 gunu sadece bacakla gecir hep motiven artacaktir.

Hep beraber seni desteklemek icin burdayiz, manen olsa da.

Bacak fotolarini koyarsin artik (Iyi gelisimi olursa inan ben de kirarim bilegi bacaga devam )

8. Antony

Antony Üye

Beğenileri:
    556
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ordan-Burdan
    Sevgili brhmcr;

Ya bu adama bacak deme belim kadar bacakları var bunun :)

9. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    öncelikle çooooooook geçmiş olsun
    bence bacak bile olsa kırık kemiğini zorlayacak ağır kilolara hemen girme
    çünkü atıyorum squad yaparken deli kilolarla girilir ve bunlarada kolda bi yerde devreye girer
    yavaş yavaş kasları güçlendirdikçe herşey kendiliğinden olur.
    çok zorlarsan kırılan yerlerden acı duyabilirsin buda senin çalışmanı psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir
    kemikleri güçlendirici şeyler ye nohut yoğurt gibi ve güneşten faydalan(abartmadan),
    sonuçta kaslar kemiklere tutunurlar, orayı sindire sindire iyice güçlendir
    zamanla eskisinden bile sağlam olursun evelallah

10. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Sevgili Antony , destek ve moral veren mesajın için teşekkür ederim...
    Beni şahsen tanıyan antreman partnerim olarak nasıl antreman yaptığımı az çok biliyorsun... Ben o kadar istiyorum ki bir an önce ağırlıklara dönmeyi, bu duygu tarif edilemez.. İki senelik emeğim gözümün önünde yavaş yavaş dağılıyorlar...

Ama şöyle de bir durum var ki bunu , boksbody de belirtmiş... Squatta da bilek devreye giriyor... Belki bu leg press , extension ya da curl da böyle değil ama yine de riske girmeye değer mi bilmiyorum...

Yoksa bende çok isterim , bacak ve mide antremanları yapmak bu sürede ama deyim yerinde ise , bir çuval inciri berbat etmek de istemiyorum...

Son 6 gün alçının çıkması için.Doktordan alçı sonrası röntgen yerine MR çekmesini istiyicem , spora dönüş sürecini sorucam ve son kararımı o zaman vericem...

11. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle çok büyük geçmiş olsun. Benim önerim imkanın varsa spor hekimine görünmen iyi olacaktır. İyileşme ve geri dönüş sürecine katkısı olacaktır. Birde aman dikkat kırık sonrası eskiye dönmek istiyor insan bu da kaslarda sakatlıklara neden olabiliyor. Fazladan 2 ay uzatmıştım süreci

12. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Teşekkürler brhmcr desteğin için ve moral veren sözlerin için...
    Spor yaparken bir multivitamin ve omega 3 takviyesi kullanıyordum ama ara vermiştim bu geçen sürede bugünden itibaren yine başlıyorum...

Bende bacak antremanlarnını çok severe yapıyorum , hiç aksatmam ama , Bacak ant ı için henüz karar vermedim , bir de doktor ile konuşup durumu sizinle paylaşırım...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:46 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:40 ----------

Teşekkür ederim boksbody,
    Squat konusunda haklısın ... Belki extansion , press curl ve calf olabilir bacak için bileği o kadar zorlamaz , sen ne düşünürsün ?
    Ağrının kronikleşebileceğini ve her zorlamada nüksedebileceğini bir tanıdığım söyledi ve bu yüzden 20 gün mühlet vermiştim kendime...
    Bu çalışmalardan kastın bilek egzersizleri değil mi?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:48 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:46 ----------

Teşekkürler shaq , istanbulda bildiğin bünyesinde spor hekimi olan hastane var mı? Sende mi kırık atlattın ?

13. -hitman-

-hitman- Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İzmir
    Herkesin vücut yapısı farklıdır, kimi 1 haftada düzelir, kimi 3 ayda. Ben bir ara 3-4 gün boyunca üst üste bilek güreşi yaptım ve 2 haftada anca kendime geldim. İlk günlerde antreman bile yapamıyordum. Bence belirli bir süre ağır kilolar ile çalışmayınız.

14. shaq

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Evet kırık atlatmıştım sonrasında bilinçsiz idmanlara başlamış kas yırtmıştım :) Malesef istanbulda bildiğim yok ama bilen arkadaşlar çıkar inşallah

15. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Phil_Heath, shaq ve (silinen üye bunu beğendi.
  16. shaq

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    aslında spor hekimliği çok önemli. bu konu ile ilgili bir derleme yapılabilir

17. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    aslında kastım kırık olan bölgeyi etkileyebilecek tüm hareketlerdir
    mesala squad,deadlif gibi ağır hareketlerde barı kol kaslarını kullanarak tutarsın
    bunu kastetmiştim

18. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Tabi ki squat ve deadlitte kol dolayısıyla bilek çok önemli ...

19. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Alçı cuma günü çıktı , bileği oynatmak imkansız , sıcak suda açmak için uğraşıyorum... Pazartesi doktor a görünücem inşallah çok uzun bir süre ara vermemi söylemez...

En kötü ihtimalle öyle olursa haftada iki kere ön bacak arka bacak ve mide ant.ları yapmayı düşünüyorum...

20. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Geçmiş olsun bence de bacak çalışmak en mantıklısı..

senin tersini yaşadım; 2 ay bacağım alçıdaydı bu süreçte üst vücut çalıştım sadece. Yani değerlendirmesini bildim. Bacağım alçıdan çıktıktan sonra strecthing, warmup yaparak güçlendirdim. Muhtemelen doktorunuzda öyle diyecektir. 20 gün erken bence.

Sayfayı Paylaş