gün içinde alınan protein

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve escapist92 tarafından 1 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    malesef bilim dalları içinde tıp kapitalizme en çok kurban olmuş bilim dalıdır. kullanılan ilaçlardan gereksiz ve güdümlü araştırmalara kadar malesef ki bu böyle. çoğu firması tıp sektörüne olağüstü bağılşar akıtmaktadır. pis oyunlar devamlı dönüyor bir gün iyi denilen besinler bir süre sonra yok kötüymüş sakın yemeyin deniyor bir müddet sonra yok yok yeyin iyiymiş deniyor. o yzüden tıp alanındaki araştırmalara hep temkinli bakmak lazım. özelikle bu işin içinde çok para dönüyorsa.

1 kişi bunu beğeniyor.
  2. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    sevgili bhrmcr sanirim ilk bolumu bilimsel bir sayfadan almissin ve linkler yayinlamissin ancak dedigin seyle benim dedigimin alakasi yok kopyaladigin sey bir anda alinan max whey protein miktarinin sindirimi ve absorbesi ile ilgili.

son dedigin trainer ise bilimsel degil deneyimlerine fayali demis.
    linkleri uygun bir zamanimda doktor arkadasim ile beraber inceleyecegiz tesekkurler.

1 kişi bunu beğeniyor.
  3. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
  4. Chomoloko

Chomoloko Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Scotland
    Fazla kasmaya gerek yok bence,25-30 gr protein bir ogun icin yeterlidir normal bir insan icin.

5. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    bu konuda sabit birşey söylemek malesefki imkansız. Tıp ve bilimsel araştırmalar ne yazıkki ticari güçler tarafından yönlendirildiğinden genel olarak bodybuilding hakkında bazı konularda elimizin altında net ve kesin bilgiler bulunamıyor.

örnek olarak M&F'de okuduğum sözde bilimsel bir araştırmada (yanlış hatırlamıyorsam Harvard Üniversitesinde idi bulursam yazarım) bir öğünde tüketilen protein miktarının emilim ve absorbe ile alakası olmadığından ve bunun bir mit olduğundan bahsetmekteydi ve araştırmadan uzun uzun bahsedilmişti. Yani bir öğünde yüksek protein tüketmenin zararı olmayacağından bahsediyordu. Ancak buna rağmen ben bunu burada örnek olarak vermedim; şahsen bu tarz makalelere güvenmiyorum.

Ama basit şekilde çok irdelemeden düşünürsek diğer mesajlarımda yazdığım gibi bir öğünde tüketilen yiyecekleri çok abartılmaması ve diğer öğünlere yayılması en uygunu olacaktır.

Whey protein konusunda birşey demedim ancak bu konuda da konuşursak Phil Heath'in kendisi antreman sonrasında 3 ölçek protein tozu içtiğini ve herkesin kendi vücut oranına göre bunu ayarlaması gerektiğini söyledi; zaten bunun nasıl olması gerektiğini herkes biliyor. bhrmcr de Beachboy da bu konuda paylaşımlarda bulunmuşlar.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:09 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:00 ----------

bhrmcr'nin attığı linklere baktım eksik okuduğum bir nokta yoksa baskn35'in attığından farklı birşey söylemiyor buna ek olarak whey protein (casein vs değil) absorbesinden bahsetmiş.
    günlük toplam tüketilmesi gereken proteine dair bilgiler içeriyor. ayrıca baskn35'in attığı makaledeki gibi toplam bir gün içinde tüketilen proteinin absorbesinden bahsediyor.

başka bilimsel kaynak bulan veya bilen varsa paylaşırsa sevinirim. Şu ana kadar dediğimin aksini söyleyen bir madde göremedim. Ben de bu konuda yeni bilgiler öğrenmek istiyorum eğer bu konuda bir bilimsel yayın varsa.

Son düzenleme: 2 Kasım 2012
  6. forzalazio

forzalazio Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    örnek verdiğiniz kişi phil heat'in kas kütlesi ve hacmi çok üst seviyede.kas kütleleri farklı olan kişilerin protein sentez hızı da birbirinden farklıdır ve phil'in protein sentezini arttırmak için kullandıgı ek besin ve vitaminlerden bahsetmiyorum bile.

sentez yönü dışında bir de ihtiyaç açısından bakarsak;
    vücut her zaman ihtiyaç duyduğu şeyi alır ve kullanır daha 3 saat önce proteine doymuş bir vucuda siz 60 gram protein yuklerseniz vücut zaten bunun bir kısmını kullanmaz ve yağ olarak depolar

7. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    Sevgili BFTR ;

Konuya bende kendi kişisel görüşlerimle katılmak isterin ,

Bu bir öğünde maks alınacak protein konusunda asla bilimsel kaynak verilemez çünkü deneysel olarak bunun tam ispatı pek mümkün değildir , değerler değişir ,

Ama bu rakam da asla mesela 20 gr olmaz ,

O sebep ile ben günde 4 öğün her öğünde 20-25 gr protein ve gerekli diğer besinlerin alımını öneriyorum ,

Eğer daha fazla protein almak isteyen olursa da tek olarak 2 protein öğünü ekleyebilir ,

Bunu tartışmaya bence zaten lüzum yok en güzeli 10gr şeklindeki minik öğünler ile sürekli alımdır buna kimsede karşı çıkamaz zaten ...

Bu arada sürantre olmayı başaran birisi yoktur aramızda böyle deli protein alımları olan bir forumda olmasın bir zahmet herkes maşallah 5 kişiye yetecek kadar protein alıyor :D

Saygılarımla , Danny Boy ...

Son düzenleme: 2 Kasım 2012
    Phil_Heath bunu beğendi.
  8. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    ben de aynısını diyorum zaten farklı bir şey demedim yazdıklarımdan hiç bir şey anlamadığınız ortada. nedense sürekli boşuna dil dökmeye başladım herkes bir yerden kıvırıp gözümün içine sokuyor :)
    asıl ilk olarak bahsetmek istediğim whey protein üzerine değildi ama olay o yöne döndü herneyse o konuda da fikirlerimi paylaşmıştım.

bir öğünde tüketilecek max protein miktarı diye bir olay olmadığını düşünüyorum öyle sabit bir veri ortaya koymanın imkansız olduğunu burada paylaşılan makaleler de kanıtladı tüm bilimadamları toplam gün içinde tüketilenin absorbesinin hesaplanabileceğini fakat bir öğün için konuşmanın yanlış olduğunu söylüyorlar zaten.

Son düzenleme: 3 Kasım 2012
  9. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0

buna hala inanıyormusunuz :S
    benim elimde kaynak yok ama bi kaç veriyi beynimde birleştirip baktığımda bu sadece protein tozu firmaları yanlı bir çalışma olduğunu görüyorum şöyle ki:

ortalama bir doğal body ci (toz,amino kullanmadığını varsayarak)
    *antreman sonrası insülin değerleri yüksek olur buda protein emilimini artırır.
    *zaten protein öğününde sadece protein yemeyiz yanına güzel bi kompleks k.hidrat kaynağı ekleriz ve karbonhidratla protein beraber tüketildiğinde sindirim yavaşlar.
    *proteinin dışkılanması veya yağa dönüşmesi gibi bir olay akıllara zarar çünkü vücudun o andan sonra enerjiyi karşılayacak çok mükemmel bir glikojen deposu var (karbonhidrat ve insülin arttırıcı basit şekerden) enerjiyi aminolardan alamaz e yağa dönüştürmesi için proteinin aldığı yolu biliyoruz bu yüzden midede sindirim ve bağırsaklarda emilim devam eder.

Ki et yiyorsak olay başka bir boyuta geçer kırmızı etin sindirim süresi kendiliğinden 3 4 satten fazla yukarıdaki etkenlerle birlikte 5 6 saat vücudu besler.

yukarıdaki dediklerimin zıddını söyleyen bir kaynak varsa gönderin yada sizde yorum yapın ama yoksa lütfen:

*''kaynağın yok cahil 17 yaşında gelmişsin burda konuşuyosun git dersini çalış''
    *''üniversiteden daha mı iyi biliyosun''

veya bu tarzda tartışma çıkarıcı mesajlar atmayalım

sadece son bir not: Beynimiz ve aklımız var onu kullanabiliyoruz. O zaman lütfen herşeyin kaynağını çalışma,dosya ve yazılarda aramayalım size mantıksız geliyorsa cevap verin yoksa sataşma tarzı mesaj atmayın

iyi forumlar

10. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Cok basit cevabi var, eger oyle birsey olsaydi intermittent fasting veya warrior diet yapanlarda cok ciddi kas kayiplari olmasi gerekirdi. Aksine bu sekilde kas kazanan insanlar var. Uzun zamandir hicbir ogunumde 30gr protein almadim. En az 45-50gr. Aksamlari 300gr tavuk yiyorum 90gr protein var.

Gunluk tuketimde lbs basina 2gr sinirina bende katiliyorum. Bugune kadar yaptigim arastirmalar sonucunda vardigim nokta protein aliminin 100kg bir birey icin gunde 450gramdan sonra gereksiz ve sagliksiz oldugu yonunde. Ama kilo basina 3gr alimda kotu bir etki yasanmadigi goruluyor. O yuzden zararsiz sinirin en tepesinde aliyorum sahsen. Yani kilo basina min 2,5gr max 3gr. Steroid alanlar cok daha az alabilirler bu arada bence. Benim aldigim 300'un 30'u kaslara gidiyorsa onlarin alacagi 100gramin 50'si gider bence. :)

Bu arada onceki sayfada aktarilan makalede tesekkur edilen Alan Aragorn benim yakindan takip ettigim bir yazardir. Kendisi boyle myth leri yikmakta ustadir. Tek ogunde 30gr protein, iste idmandan sonra seker alimi, yatmadan once caseine kalkar kalkmaz whey gibi bir cok konuda cok saglam karsit gorusleri ve ispatlari var. Kendisine buyuk oranda guveniyorum ben. Bir de Lyle Mcdonald'i severim zaten. Bunlar ispatlarla cok saglam bilimsel makalelerle konusan adamlar hep.

technical1967, AkrepHan ve Phil_Heath bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş