Balık Protein İsolatı Geliyor - FPI-izolat(fish protein isolate)

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve BeachBoy tarafından 19 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123

Balık Protein İsolatı Geliyor

Sporcuların temelde kaliteli protein olarak kullandıkları whey proteinler, gün geçtikçe altın gibi değer kazanmaya başladı ve bu durum sporcuların ceplerini yakmaya birebir. Geçen seneden itibaren sütlerin fiyatı artmaya başladı. Bu nedenle protein tozların satış rakamlarında belirgin bir artış meydana geldi. Nihayet bu artan rakjamlara karşı bir alternatif yol göründü.

Blue Wave Marine Ingredients” isimli bir şirket Ekvador ülkesinde Sardalye balığından “Balık izolat” proteini ürettiler. Şimdiye kadar gıda sektöründe yem ve besleme maddesi olarak kalite düzeyinde üretimler yapılıyordu ve bir kaç aydır bunu FPI-izolat(fish protein isolate) şekline çevirerek kaliteyi artırdılar.
    Diğer üretim ve dağıtım yeri ise Peru. Ekvator ve Peru ülkelerinde bu üretimler gerçekleşiyor ve ileride belkide dünyanın balık protein izolat satış merkezi olacak gibi görünüyor. Bunun yanında İspanya ülkeside bu işe soyundu. Avrupa’nın merkezi konumunda olacağa benziyor.

Balık Proteinlerinin fiyatı gerçekten ucuz mu olacak?

Ürün satış müdürü Michael Mussell: “Balık protein izolat’ın satış fiyatları, süt protein izolata göre neredeyse yarı yarıya ucuzdur.” süt ve yumurta proteinleri yaklaşık kilo başına 8 dolar tutuyor. Balık Protein İzolat'ı ise kilo başına 5 dolar tutuyor.

Balık Proteinin tozlarında balık kokusu olmayacak mı? Ayrıca süt protein izolat’ı gibi hazmı kolay olacak mı?

Bu proteinlerde balık tadı ve kokusunun olmayacağını üreticiler bildiriyor. Ayrıca içerisinde yağda bulunmuyor. Proteinlerin hazmı ise aynı whey protein izolat hızında ve kalitesinde olduğu bildirildi. Balık proteinleride aynı diğer proteinler gibi içerisinde aroması bulunacak ve böylece tadının çilekli, çikolatalı ve vanilyalı gibi tatları olacaktır. Çok rahatlıkla tüketilebileceği söyleniyor.

KAYNAK:

Not: Eklediğim kaynak yıldızlı çıktığı için bende silmiştim. Madem illa kaynak istiyosunuz yıldızlı mıldızlı idare edin artık..[/U] Konuyu kitleyen mod arkadaş kitlemeden önce sorsaydı söyliyebilirdim.

EDİT: Yazının orjinal (ingilizce) metnini mod arkadaş için buldum..

KAYNAK2:

http://www.bluewaveperu.com/news.php
    Vucutbilim​

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 19 Aralık 2011
    luskov, FedoR, Big_Hammer ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    ''süt ve yumurta proteinleri yaklaşık kilo başına 8 dolar tutuyor.''

can alıcı nokta burası bence. süsleyip süsleyip 900 gr ını 100 küsür liraya satıyorlar, insanların duygularını tekrar kendilerine parayla satıyorlar...

3. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.152
    Ödül Puanları:
    123
    IsoMass Xtreme Gainer'ın içeriğinde de yanlış hatırlamıyorsam 5 farklı balıktan elde edilmiş protein vardı ve üründe az da olsa balık kokusu vardı. Ama bu rahatsız edici bir koku değildi.

Eğer fiyatlar whey proteine göre ucuzlayacaksa ben seve seve tercih ederim.

Beachboy bence çok faydalı bir başlık olmuş, umarım yakın zamanda bu ürünleri kullanmaya başlayabiliriz.

4. DeibLER

DeibLER Yeni Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    istiyorsa koksun sorun değil. 1-2 ay kullanırız nasıl olsa diğerleri indirime gitmek zorunda kalacaklar gerekirse geri döneriz süt wheye.

5. Pappy

Pappy Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    Ya önceki mesaj yok silinmiş galiba benim sorum da yandı. bu proteinin biyolojik değeri nasıl. Whey le aynı etkiyi gösterecek mi.

6. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    biyolojik değer yanılmıyorsam yüzde 90 seviyelerindeydi.ayrıca suplament pazarına girecek olursa koku sorunu mutlaka ortadan kalkar.

FedoR bunu beğendi.
  7. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Yaklaşık 25g balık proteininin aminoasit profili**

Ürünün sardalya balığından üretileceği firma tarafindan açıklanmıştı. Sardalya balığı proteininin aminoacit profili yukarıdaki tabloda olduğu gibidir. Muhtemelen çıkan üründeki profilin bu tabloya benzer olacağını düşünüyorum.

Bu tablo baz alındığında yaklaşık 25 gramında 4.4 g BCAA teşkil ediyor. Diğer esanssiel aminoacit değerleride güzel gözüküyor. Özellikle arginin değeri whey proteine nazaran çok yüksek.

Ekli Dosyalar:

• pro.jpg
      pro.jpg
      Dosya Boyutu:
      51,4 KB
      Görüntüleme:
      410
    Son düzenleme: 24 Aralık 2011
    FedoR ve NacHo bunu beğendi.
  8. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    ağır metaller, civa nolacak?

balıkta kreatin dolu yanlış hatırlamıyosam. buda bi miktar kreatin eklenebilir wheylere

Big_Hammer bunu beğendi.
  9. ernesto33

ernesto33 Üye

Beğenileri:
    263
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Varşova/Polonya
    Ağır metal olucağını zannetmiyorum zira bu riski alır ve yakalanırlarsa supplement maceralarıbaşlamadan biter.

1 kg dana etinde 1 .1,5 gram creatin var.Dana eti creatin bakımından en iyi kaynak.Balıkta daha fazla olamaz.

10. Big_Hammer

Big_Hammer Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaş güzel bir konuya değinmiş. Oralarda birde petrol kuyusu sızdırma yapıyordu.

Sayfayı Paylaş