İnşaatta Çalışanlar Bodycilerden Daha Mı Güçlü ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ineedpower tarafından 10 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    öncelikle herkeze slmlar
    benim babam gençliğinde inşaatlarda çalışmış bir insan boyu 165 kilosu ise 62 ama gerçekten çok güçlü ve dayanıklı şekil olarak fazla bi görünüş olmasada 37 cm kolları var sadece kolları belirgin görüntü olarak ama bilek güreşinde yenebilen yokmuş bunun sebebi patlayıcı güç yani inşaatta çalışırken tüm gücüyle iş yaptıgı için olabilir mi mesela biz çaşışırken tekrarlarla setlerle yapıyoruz ama ağır işlerde çalışan insanlar tüm güçleriyle o işi yapıyorlar tekrar veya set olmadan dinlenmeden yapıyorlar bu yüzden mi güç artışı oluyor yani adam 50 yaşında hala tek eliyle 13 tane nizami şınav çekiyor yanlış anlamayın maksat babamı övmek değil burda ama gerçekten merak ediyorum salonlarda gördüğüm 2-3 yıllık adamlar var çoğu benchte 90 kgyı zor basıyorlar
    sormak istediğim antrenmanlarda ağır çalışıp böyle bir güç kazanabilir miyiz ??

2. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Dayanıklılık farklı bir konu güç ve kas kazanımı farklı bir konudur. Bu sporda önemli olan kaç kilo kaldırdığın değil ne kadar kas kütlesi kazandığındır. Boşuna demir hamallığı yapmanın bir alemi yok.

Bilek güreşi tam olarak güç sporu değildir. Önemli avantajlar getiren güreş teknikleri vardır. Bu teknikleri bilen sizden çok daha güçsüz kişilere yenilebilirsiniz. Her gördüğü yerde bana kol uzatan (bilek güreşi için) arkadaşlarada gülüp geçiyorum açıkçası.. :)

Ek olarak: Bu spora yeni başlıyan arkadaşlar. Bodye başlamadan önce bilinçli ve bilgili kişilerden bu sporun felsefesini öğrenmeniz yararınıza olur.

NacHo, Azi, ZeusS_ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Profane

Profane Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Mühendis
    Yer:
    Almanya
    Bu olay genel de dövüş sporlarının vg sporuyla kıyaslanması sonucunda çok konuşulan bi konudur. Bahsettiğiniz babanızın gücü fonksiyonel güç yani işe yarayan, bi amaçla oluşturulmuş kaslar. Vg sporunda oluşturulmaya çalışılan kaslar, gelişimi nasıl gerekliyse ona göre yön vererek oluşturuluyor. Mesela beslenme, dinlenme, ağırlıklar ve setler tamamen spora yönelik düzenleniyor. Fonksiyonel güçteyse bu kriterlerin, şekilin veya kasların hacminin bi önemi yoktur ki zaten hacimli de değildirler. Ve sorunun cevabına gelirsek kesinlikle katlarca daha fazla güçlüdürler.

4. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    zaten dediğim gibi bi görüntü yok ama güç var önce inşaatta çalışıp güç kazanarak sonrada body yaparsak iyi olur aslında hee :D :D

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:52 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:46 ----------

ha birde bilek güreşi teknik gerektirir demişsin bu bence yanlıştır tamam teknikte önemli ama bileği güçlü olan adam yıkar devrilmez teknik olarak fazla bi iş yok arm wrestlingde bileğin gücüne bakar

5. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bılek guresınde tabıkıde gucun onemı vardır ama teknık daha on plandadır

ole olmasa on kolları 45 + olan rus bılek gurescıyı on kolları 35 ya var ya yok amerıkalı yenemzdı youtube de vıdeosu var bakılabılır

vg kas gelısımı amaclar guc degıl hatta guclu olmak genelde avantaj degıldır sakatlık getırır :/

ZeusS_, Pappy ve ineedpower bunu beğendi.
  6. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    bilek güreşinde tekniğin o kadar önemli olduğunu bilmiyordum valla :eek: zaten bilekle sınırlı değil ki omuzların kanatların pazularında iyi olması lazım arm wrestler olabilmek için sadece ön kolla sınırlı olamaz saolun bilgilendirdiğiniz için...

Danny Boy bunu beğendi.
  7. kaanmert

kaanmert Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    28
    bu güç kişiden kişiye değişir inşaatta çalışan birisine hadi bakalım 200 kg squat yap diyebilir misin :)

özetle sen günlük bilek güreşine yönelik antremanları ve bilek güreşinde iddaalı her gün bilek güreşi yapan birisiysen bunu yaparsın ama aynı şekilde vg yapan birisi ve antremanlarını yapan birisiysen bu alanda gelişirsin bu bir spor:) vücut geliştirme ile bilek güreşi alanını aynı kefeye tutamazsın ikiside AYRI spordur lütfen bunu unutmayalım :)

not: ayrıca bu yapılan bilek güreşi amatörse %75 teknik önemlidir fakat her iki kişide yapacağı şeyleri biliyorsa oraya % 75güç devreye girer %25 teknikle desteklersin :)

Son düzenleme: 10 Aralık 2011
    NacHo, zrb20 ve Pappy bunu beğendi.
  8. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    zaten bilek güreşiyle aynı kefede tutmuyorum sadece inşaatta çalıştıgı için bilekleride güçlenmiş dedim ben bilek güreşi antrenmanları filan işin içine nerden girdi onuda anlamış değilim benim sordugum soru patlayıcı güçle alakalıydı

9. kaanmert

kaanmert Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    28
    özür diliyorum efendim :)

patlayıcı güç diye inşaat çalışanlarına bir şey yok ona kalırsa patlayıcı güç için malzeme olan kreatin inşaat da çalışanlardan daha fazla alıyoruz nerdeymiş bu patlayıcı güç?

ayrıca inşaattaki çalışanlardan daha fazla patlayıcı antremanlar ve ağırlıklara giriyoruz kimi zaman nerde bilek gücü?

lütfen tekrar altını çiziyorum patlayıcı güç rahatlatıcı güç bu tür şeyler her spor dalında var önemli olan yaptığınız spora verdiğiniz önemdir..

inşaatta çalıştığı için elbette güçlenmiştir fakat güçten kasıt yazdıklarımda da gördüğün gibi değişir bahsettiğin güçteki adam 200 kg squata girer mi? onlar 200 kg squata giremediği gibi çoğu vücut geliştiricilerden de çoğu bilek güreşinde yıkılacaktır bu yaptığınız antremanlarla alakalıdır. (x2)

ayrıca bahsettiğin kişiyi elbette yıkan vücut geliştirici de olacaktır inşaat da çalışmak büyük bir bilek gücüde kavuşturamaz insana :)

Son düzenleme: 10 Aralık 2011
  10. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    tamam abe affeyle bağışla :D :D

11. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    başlığa göre yorum yaparsak inşaatta çalışanların hepsi için geçerli değil bu benim gördüğüm inşaatta çalışanlar sıska ve zayıf ama istisnalar vardır inşaatta güçlü ve dayanıklı oluyorlar evet

vücutları alışıyor o yaptıkları işe ama body ile bu kıyaslamanız doğru değil bence bodyde amaç güç kazanmak değil vücudu şekle sokmaktır kasları büyütmektir

yoksa biz bu ağırlıkları günlük hayatımızda kullanmıyoruzki 90 kg bench press yaparsak bu bize dışarıda gerekmez sadece kası büyütmektir derdimiz en azından benim bodyde amaım bu.

12. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    aynen işte zaten demek istediğim bu yukardada yazdım güç var ama şekil yok diye biz bodyciler olarak şekill lazım ama zaten doğal olarak güçte geliyor

13. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Benim eniştem vardı Rahmetli Oldu İnşaatlarda çalışırdı Zayıf sıska değildi iri yapılıydı Ama İnşaatta çalıştığı için Vücudu Çok sağlamdı Yani koca ayvayı parmağıyla paramparça edbiliyodu 45 yaşında 20 yaşındaki adamları bilek güreşinde hiç bir teknik bilmeden Sadece Kolunu tutuyodu yatırmaya çalışmıyodu 1 cm bile oynatamıyolardı.Bence İnşatta çalışanlar Daha sağlam oluyorlar.

ineedpower bunu beğendi.
  14. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    inşaatta çalışmak epey bir kavrama gücü getireceğinden evet bilek güreşi, el gücü gereken işlerde belirli bir kuvvette oluyorlar ama o adamın tutup 100+ bench press yapacak hali yok. squatta, deadliftte vb bilimum harekette herhangi bir sağlam vgciyle yarışma ihtimalleri maalesef yok.

15. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Adamlar 100 kg 'lik çuvalları sırtlayp 4-5 kat yukarı çıkarıyolar Ne bench press'i

YuriBoyka61 bunu beğendi.
  16. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    adamın işi o yapacak tabi. abartılacak bir şey yok ortada. öyle muazzam güç gerektiren bir iş yapıyor olsalardı ona göre para alırlardı.

bizim ülkede maalesef kötü bir huy var o da şöyle, mesela adama diyorsun ki "ali iyi top oynuyor" karşıdakinin cevabı şu "ama ahmet ondan iyi oynuyor hem de çıplak ayakla". aynısı burada da geçerli, para verip vg yapınca amelelik, para alıp amelelik yapınca vg yapmış sayılıyorsunuz.

17. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Burda 2'sini Karşılaştırmıyoz Tabikide Vg yapmak daha sağlıklı Spor yapıyosun sonuçta ama İnşaatta çalışan İnsanlar daha güçlü Olur.

18. YuriBoyka61

YuriBoyka61 Yeni Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0
    abicim peki bu fonksyionel yani işe yarayan gücü nasıl elde edebiliriz.yani bir vgciden farklı şekildemi çalışmamız lazım.detaylı bir şekilde anlatırsanız çok iyi olur.

19. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    En deli olduğum konulardan birisi :D

Düzenli bir çalışma sistemi ve beslenme disiplinine sahip olan bir sporcu ile gelişigüzel bir beslenme biçimi ve düzensiz hareketler bütünü uygulayan bir adamı nasıl olur da birbiriyle karşılaştırabiliyorsunuz anlamıyorum?

Güç ayrı bir şeydir; vücuttaki doğal kreatin miktarı ile alakalı bir konudur!
    Vgcilerin 1.cil amacı güç değil, hipertrofidir! Ama bir de düzenli sistemler ile gelişen ve güçlenen kas sisteminden kaynaklanan güç artışı mevcuttur Vgciler de !
    Bu da şu anlama gelir; senin o güçlü dediğin inşaat isçisini antremana çıkar, ilk antremanda istediği ağırlıkları istediği gibi basar fakat 2. ve 3. antremanda yıkılmaya başlar yeni başlayan kişilerde olduğu gibi! Fakat senin o 90nı basamıyor dediğin adam 80ni nizami basıyordur ve düzenli tekniklerden dolayı gelişen kas sistemine sahip olduğu için 3 ay sürekli antremanın her seferinde aynı şekilde nizami basar! Hatta açık olan gelişimden dolayı daha da arttırır!!!

İşte bu yüzden Vg antrenörlerinin yeni başlayan acemilere en çok söylediği cümle; "senin bu benchte maks kaç kg basabildiğinin bir önemi yok, önemli olan düzenli olarak basabildiğin ağırlığın kaç kg olduğu!" dur!

Tam anlamıyla bir şehir efsanesi!
    Bu 2sini karşılaştırmak şuna benziyor; düzenli antremanlarıyla 6 madalyayı boynuna takan Phelps ile "ya bizim bi hakan abi var, nehre zıt yüzüyor, 10 dk da boydan boya bitiriyor, çıktığında da bir tane balık tutup çıkıyor" diye anlatılan adamı karşılaştırmak gibi bir şey...

Madem o kadar dünyaları yıkıyoruz, olimpiyatlara gelince niye yıkılıyoruz? O uluslar arası değil mi? Vg de uluslar arası statüde kaç tane adamımız var, güç sporlarında Naim den sonra kimi duydunuz? Olimpiyatları kaç altın ile kapatıyoruz?
    Beyler, potansiyelimiz var doğrudur ama herkes şapkasını koyup önce bir önüne baksın!

Pappy ve ineedpower bunu beğendi.
  20. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    evet babam anlatır 2 tane çimento torbasını sırtına yüklenip 4-5. kata çıkarırlarmış bide benim babam ufacık bi adam iri bi işciyi düşünemiyom sadece inşaatla kısıtlı değil çiftcilerde öyledir köylerde bildiğim ne adamlar var vgnin farkı kasları göstermek güç değil ama anladım bunu

Sayfayı Paylaş