Yeni başlayanlarda Supplement (protein,aminoasit vs) kullanımı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FleXoR tarafından 6 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 555 üye.
  1. Melikgngr

Melikgngr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    Arkadaşlar herkese merhaba ben sürekli sporla iç içe biriydim daha önce 3.ligde basketbol oynadım sonra 9 ay düzenli fitnes yaptım sonra okul sınav felan derken bıraktım şimdi tekrardan başladım 1,5 ay oldu weider protein tozu aldım sizce kullanmalımıyım yoksa biraz daha beklemelimiyim verimli olur mu?( beslenme düzenim şu an iyi düzeyde)

2. altay_se

altay_se Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    3
    olmazsa olmaz elbette protein tozu. bcaa, kreatin de işin tuzu biberi elbette.
    protein tozu ile ilgili önerilere şuradan bakabilirsiniz

3. KraventheHunter

KraventheHunter Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar öncelikle merhaba. bu ilk sorum oluyor forumda ki daha önce sorulduysa göremedim.
    Kısaca şöyle anlatıyım 6 ay öncesinde 98.5 kiloydum ve şu anda 74 kiloya kadar geldim.Yaşım 34 Boyum 1.75 ve yaklaşık 1 aydır da antrenmanlara başladım. Sıkıntım şu 2 ay daha supplara başlamayı düşünmüyorum fakat 2 ay sonrasında supplara başladığımda kilo almak istemiyorum en fazla 75 olmayı planlıyorum. Bunun için hangi suppları tüketmem gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

4. swordgod

swordgod Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    istanbul
    Cümleten selamlar, ara vere ver vg yaptım.
    suan yaklaşık 3,5 aydır düzenli vg yapıyorum, whey protein ve hardline kreatin kullanmaktayim yanına amino asit kullanmalı miyim? Tam bilmediğim için soruyorum, glutamine ve bcaa yazıyor bazı yerlerde bunlardan birini mi almalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim. Yaşım 32 boyum 183 kg 87 haftada is yoğunluğuna gire 3/4 gun salona gitmekteyim..

MI 5s Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    beslenem düzensiz ve yetersiz ise destek olarak bi protein ve karbo tozu ama bcaa şart daha sonra diğerleri geliyor ama bcaa şart

6. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Beslenmenin düzensiz ve yetersiz olması başka şeyler. Hemen supplemente yöneltmek yanlış olur.

7. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Bcaa her zaman number onedır eksik edilmemeli

8. shaq

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    BCAA konusunda neden bu kadar ısrarcısınız?

9. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28

BCAA (daha doğrusu lösin) kas protein sentezini başlatır. Kas protein sentezi yeni kas dokusu yapımı için yani kasların büyümesi için gerekli Kısacası vücut geliştirme sporunun belki de en önemli şartı
    BCAA çalışma yapılmadığı zaman dahi kas protein sentezini tetikler. Mesela sakatlık dönemlerinde kas kaybını azaltır.

BCAA çalışma sırasında yorgunluğu azaltır. Ağırlık çalışırken veya spor yaparken triptofan isimli amino asit beyine ulaşır ve serotonin hormonu salgılanmasına ve bu da yorgunluğa neden olur. BCAA, özellikle de valin, triptofanı engelleyerek serotonin salgılanmasına engel olur ve böylece daha az yorulursun

Yalçın DİLSİZOĞLU bunu beğendi.
  10. shaq

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Yazdıklarınızın hepsi araştırma ile bulunabilecek şeyler. BCAA önemli mi? Evet önemli. Ancak atladığınız çok önemli bir nokta var. Bulunduğumuz konu yeni başlayanlar için supplement kullanımı. Yeni başlayan birisi için düzenli idman, beslenme, düzgün form ve dinlenme BCAA'dan çok daha önemlidir. Yazdıklarım haricinde supplement ve takviye kullanımı 2. planda olmalıdır. Kişisel görüşüm ise yoğun ve sık idman dönemleri ve beslenmenin eksik olduğu zamanlar hariç supplement kullanımının çok önemli olmadığıdır. O nedenle yeni başlayanlar için BCAA eksik edilmemelidir gibi bir görüş yanlış. Herşey kademe kademe gitmeli zamanı gelince supplement takviyelerine başvurulmalıdır.

11. Salih Tufan

Salih Tufan Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    28
    Göreceli bir kavram tabiki ama protein bcaa multivjyamin yeterli olur

SM-C7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Bcaa kullanımın bi seviyesi mı var şimdi ?
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Nisan 2018 ---
    Çok iyi beslenen o zaman amino asit kullanmasın bunu mu demek istediniz ?

13. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Sen yeni başlayan adama direk destek ürünü itelersen, 3 ay sonra iğne aramaya başlar. Biraz bilinç, biraz akıl, 2 tutamda mantık.... Bunlar destek ürünleri kullanmak gibi bir zorunluluk yok.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

shaq bunu beğendi.
  14. shaq

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Tam olarak bunu demek istemedim. Belirli bir seviyeye geldikten sonra beslenmenin yetersiz olduğu noktalarda destek amaç kullanılmasını destekliyorum. Yukarıda ne dedim. Burası yeni başlayanlar konusu ve siz üçünüz bangır bangır BCAA savunuyorsunuz. Yanlış yönlendirmeyin.

15. forceone

forceone Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    İstanbul
    Spora başlayalı 5 ay kadar oluyor. 24 yaşındayım 176 boy 80 kiloyum. Vücutta epey yağ var. Haftada min 3 gün ayırabiliyorum. 3 aydır falan glutamin + l-karnitin kullanıyorum. Rmazanın da gelmesiyle düzgün beslenemeyeceğim için protein açığı oluşabilir diye düşünüyorum. Bunun için protein tozu alsam mı? Son 1-1,5 ayır hacim olarak da çok bir gelişme yok gibi geliyor.

Şimdiden teşekkürler

16. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Supplement konusunda başlangıç seviyesi filan var mı arkadaşlar

17. shaq

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Sporunuza devam edecek misiniz?

18. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    evet bunları araştırıp buraya yazdınız da ne oldu?nedir ne değildir diye daha derinlere baktınız mı?tekrar yüzeysel yazılmış bir yazı görüyoruz.belki yazdıklarınızın bir kısmı ve lösin hakkında söylenenler kısmen doğru,fakat KISMEN.neden kısmen diyoruz çünkü üstüne basa basa söylüyorum zaten yeterli bir protein alımınız varsa üstüne lösin içeriyor diye bcaa almanız alacağınız sonuç açısından bir fark yaratmayacaktır.

yani yetersiz bir protein alımınız varsa lösin işe yarıyor evet,fakat yeterli bir protein alımınız varsa lösinin ekstra faydası olmadığını gösteren çok sayıda araştırma var elimizde.fakat sağda solda yazılanlara bakılırsa lösin mucizevi,bcaa alın daha fazla kas kazanacaksınız! yok böyle bir dünya arkadaşlar.

supplement sektörü hakkında bilmeniz gereken ilk şey şu,eğer ki bir supplement,amacı dışında yani yetersiz beslenmeyi desteklemek dışında gerçekten kayda değer fayda sağlıyor olsaydı WADA tarafından yasaklanırdı,period.eğer bir şey WADA listesinde yoksa,kayda değer faydası olmadığından hemen hemen emin olabilirsiniz.buyurun size çok basit bir ayrım.

19. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Ne mi oldu ? Buraya yazdığım yoruma bu şekilde yorum atmak nedir ? saygı çerçevesinde mi bu ? Bu benim görüşüm katılmıyor olabilirsin ama saygı duymak zorundasın bu şekilde mi moderatörlük yapıp hata düzeltiliyor böyle mi hatamızı düzelteceksin ? Yeni başlayan kişilerde temel gelişim üzerine araştırma ve bilgi donanım evresi zaman aldığı için ve konunun “YENİ BAŞLAYANLARDA SUPPLEMENT” kullanımı olduğundan dolayı arkadaşların araştırdıkça ( beslenme, idman ve uyku) bu bilgilerin oturacağının farkında olmalısın ki vucütta üretilemeyen ve mutlaka dısardan alınması gereken bir amino asit türü önerisindeyim. Kimseye burda sadece ama sadece bcaa ile kas yapın mucizevi bir aminoasit demiyorum forumu okuyan kişiler bu sporun temeli hakkında bilgiyi gerekli konularda zaten okuyacaklar konunun “YENİ BAŞLAYANLARDA SUPPLEMENT KULLANIMI” adı altında olmayan yerde tabiki. Burda supplement üzerine konuşuyoruz. Beslenme yeterli ise kimseye supplementi göz içine sokmuyorum ama günümüz şartlarında beslenmeye ayrılan bütçe tam anlamında yeterli gelmemekte haliyle bcaa bu aşamada beslenmeyi her zaman destekleyecek bir aminoasit bcaa nın yararı olacağının düşüncesindeyim

20. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    "eksik edilmemeli"
    "bcaa çalışmasanız da protein sentezini tetikler,sakatlıklarda kas kaybını azaltır,yorgunlugu azaltır"

yeni başlayanlar için supplement konusunda(yeni başlayan arkadaşlar genelde okuduklarına inanma eğiliminde,hepimiz başlarda böyleydik,yani daha dikkatli olunmalı.) ilk önünüze çıkan kaynaktan kopyala-yapıştır yapıp,bulduklarınızı teyit etme gereksinimi duymadan insanlara kesin,değişmez ve bir ŞART gibi sunarsanız karşı argümanlara da saygı duymak zorundasınız.yanlış yanlıştır,saptırıcı olan saptırıcıdır.

gelelim saygı duyma noktasına.ben kesin olarak konuşup sizin ortaya sunduğunuz "bcaa şarttır" argümanını çürütebiliyorum çünkü elimde konuşmamı destekleyen veriler var,verilere sahip olduğum sürece siz saygı duymalısınız,bana değilse bile savunuculugunu yaptığım bilime.ama sizin bilimsel dayanağı olmadan "şart koştuğunuz" bir görüşe,hele elimde tersini ispatlayan veriler varsa ben saygı duymak zorunda değilim.saygısız bir üslup kullanmam ama düşüncenize de saygı duymam.

ha söyleyiş biçiminizi yumuşatıp bcaayı şart değilmiş gibi gösterdiğiniz son yorumunuzu ilk başta yazsaydınız,görüşünüze de saygı duyardım.bakın karşı argüman oluşturmam pozitif bir ilerleme yarattı yazılanlarda,şart koşmaktan çıkıp yararlı olabilir'e geldiniz.kişiler değil konu tartışılınca bu hale geliyoruz işte,bilgi alışverişini verimli kılan da bu.

hepsinden sonra şunu söyleyeceğim,eğer ki "evet bunları araştırıp buraya yazdınız da ne oldu?" cümlem size agresif geldiyse ki cevabınızdan anlıyorum gelmiş, affola.

Yalçın DİLSİZOĞLU bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş