Yeni başlayanların merak ettikleri

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FleXoR tarafından 6 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 646 üye.
  1. Newernever

Newernever Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Abi ben 16 yasindayim boyum 1.77 kilom 55 baya zayifim evde dumble seti ve koridor barfiksi aldim boyum uzar mi ve hangi ağırlıklarla calismaya baslamaliyim

2. hülaguhan44

hülaguhan44 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    evde çok zor dostum boyu bırak kilo almaya bak

3. Newernever

Newernever Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    boyum 1.77 yas 16 barfiks cubugunda asili kalmak veya barfik cekmek boy uzamasina yardimci olr mu olursa kac santim uzar cevplayanlara simdiden tskler

4. Newernever

Newernever Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    yeni baslayanlar hafif agirliklarla demissin de onu sayi olarak soyle6e bilir misin

5. unsafe

unsafe Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selamlar, buralarda yeniyim. Bu zamana kadar sporla hiçbir alakam olmadığı için baya bir araştırmak durumunda kaldım, halen de araştırma sürecindeyim.
    Başlangıç için birkaç ay evde çalışmayı düşünüyorum.

Temin ettiğim aletler:
    Manyetik Eliptik Kondisyon Bisikleti
    Ağırlık Sehpası(domyos 500)
    4kg x2 dumbbell

Kilo:58
    Boy:167

Yağ oranı:12.5(bu orandan %100 emin değilim ağırsağlam'dan ölçtüm)

Düşündüğüm egzersiz planı ve sırası şöyle:

Pazartesi, Çarşamba, Cuma
    5 DK Bisiklet
    3x12 Single-Dumbbell Squat
    3x12 Dumbbell Bench Press
    3x12 Dumbbell Chest Fly
    3x12 Dumbbell Row
    3x12 Bent Over Two-Dumbbell Row
    3x12 Dumbbell Shoulder Press
    3x12 Dumbbell Lateral Raise
    3x12 Dumbbell Curl
    3x12 Dumbbell Hammer Curl
    3x12 Dumbbell Skull Crusher
    3x12 Dumbbell Kickback
    4x15 Crunch
    4x15 Leg Raises
    10 DK Bisiklet

Karın bölgemde yağlanma gördüğüm için karın egzersizlerini fazla tuttum. Yanlış olan, eklemem/çıkartmam gereken bir şeyler var mı? Set araları ve hareket geçişlerinde kaç saniye dinlenmeliyim?

6. ısıda

ısıda Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    hocam düşük ağırlıkla çalışın demişsiniz boy meselesi için bench pressde mesela en fazla kaç kilo girelim kol çalışırken dambillar en fazla kaç kilo olsun biliyorum bu sorunun net bir cevabı yok sadece tahmini bi değer lazım maksat kemikleri sertlestirmesin

7. FuriousR

FuriousR Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selamlar, bilmiyorum buralarda yazan ya da cevap veren kaldı mı fakat internet üzerinde sorularıma cevap alamadığım için bir forum sitesine yönlenmeyi seçtim.
    Kafama takılan birkaç şey var, bilgisi olan varsa cevap bekliyor olacağım.

2018 Ekim ayında eve aldığım dambıl ve halter ile spor yapmaya başladım. Halter sehpası da aldım.
    Başladığımda 110 kiloydum şu an 85 kiloyum.
    2 ay öncesinde bicepste 40kg(barbell curl) zorlarken 1 ay kadar kollarımdaki yağı biraz inceltmek için 20kg ile 20x4 gün aşırı kol ve göğüs çalıştım.
    Sonrasında da kişisel bazı işlerimden dolayı evden uzak kalmam gerekti ve 15-20 gün kadar hiç çalışma fırsatı bulamadım.
    Yeniden başladığımda ise 30kg(2 ay öncesinde normal çalıştığım ağırlığım) taktım ve 8x3 setimi atamadım bile. Güçten inanılmaz düşmüştüm.
    Genel olarak kol çalışmalarım kısıtlı, ev şartlarından dolayı. Yaptığım hareketler dumbell curl, concentration curl, bilek bükme, hammer curl ve barbell curl. sürekli bunları yapıyorum ve değiştirmek için bir alternatifim yok.
    Başlangıçtan bu yana çok yol aldım aslında, kollarım şekillendi, güçlendim, pazularım ortaya çıktı biraz biraz.
    Fakat dün kolumu ölçtüğümde aşırı bir kayıp yaşadığım gördüm.
    2-3 ay kadar önce ölçtüğümde 41cm çıkan kolum dün gece itibariyle 37cm'e düşmüştü.
    Bunların hepsinin yağdan gitmiş olma ihtimali nedir? Bu 1 aylık saçma sapan definasyon denemem ve sonrasındaki boşluk bana 1cm kadar kas kaybettirmiş olabilir mi yoksa gidenin hepsi mi yağ?
    6 aydır spor yapıyorum, iyi besleniyorum bana kalırsa. günlük protein alımım değişmekle beraber 150-250 gram arası oluyor. Yumurta, lor peyniri, tavuk, hindi füme gibi besinlerden alıyorum proteini. Supplement kullanmıyorum.
    Kol için çalışmam şu şekilde;

Hepsi 8x3 olmak kaydıyla;

Hammer curl 8kg
    Concentration curl 8kg
    Bilek bükme 8kg
    Dumbell curl 8kg
    Barbell curl 30kg

şeklinde kol çalışmam var kendimce.
    Yakınımda bana evde olandan fazlasını sunabilecek bir spor salonu yok. Sunabilecek olanlarsa 1.5-2 saat uzaklıkta. Evde çalışmayı bu sebepten yapıyorum fakat hem kollarım 6 ayda gelmesi gereken yere gelmedi, hem hacim kaybetti hem de sanırım yeterince güç kazanamadım.
    Hayatımdan yağı(neredeyse tamamen) kestim, ekmeği tamamen kestim. Pilavımı kepekli pirinçten çoğunlukla da bulgurdan yapıyorum ki haftada 1-2 kez o da en fazla. 2 günde bir 500 gram tavuk göğüsü yiyeceğim diye program yapmama rağmen hemen her gün 500 gram yiyorum.
    Tavuğu genellikle fırına üzerine 1.5 gram kadar kaya tuzu ve biraz karabiber serperek yağsız bir şekilde atıyorum.
    Yine de vücut yağ oranımı düşürmeyi başaramadım. İnternet üzerindeki hesaplamalar doğruysa %26 yağ oranına sahibim hâlâ.
    Ayrıca evimde kondisyon bisikletim de var. Haftada 2-3 saat kadar kullanıyorum.
    Şeker tüketmiyorum. Fakat protein de alıyor olmama karşın kaslarda "umduğum" gelişmeyi sağlayamadığım gibi istediğim şekilde kilo da veremedim.
    Herhangi bir önerisi olan var mı?

Yaş 25.

Sayfayı Paylaş