Yeni başlayanların merak ettikleri

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FleXoR tarafından 6 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 646 üye.
  1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    S: Vücut geliştirme boyu kısaltır mı?
    C:Yapılan araştırmalar gelişimi devam eden kemiklerin baskıya maruz kalması sonucu daha çabuk sertleştiklerini göstermiştir.Ağırlık çalışmaları sonucu hem kemikler erken sertleşmekte hem de gelişen kas dokusu nedeniyle tendonlar kemikleri tutmaktadır.Bu nedenlerden dolayı ergenlik çağında yani büyüme safhasında ağır antrenman teknikleri uygulanmamalıdır.Yalnız bir temel oluşturmak üzere düşük ağırlıklar ile kültür fizik hareketleri uygulanabilir.

S:Anrenman yapmayı bırakınca kasların sarktığı doğru mu?
    C:Nedense bu söylenti halk arasında çok yaygın.Aksine antrenman yapmayı bırakınca kaslar sarkmaz ,küçülür.Elbette kasların içinde hava veya su yok ki sarksın.Kaslar olağan zorlama ile karşılaşmayınca kas hacminde bir azalma-atrofi oluşur.Bu olayı en iyi uzun süre hareket edemeyen yatalak hastalarda veya kolu yada bir eklemi sakatlanmış kişilerde gözlemyebilirsiniz.Bu şahısların söz konusu adalelerinde gözle görülür derecede bir küçülme gerçekleşir,ama sarkma olmaz.Nitekim "kas hafızası" denen olaydan ötürü uzun süre baskı görmemiş kaslar eski formlarını çok kısa zamanda yakalamaktadırlar.Yalnız şunu da belirtmekte fayda var ki enerji tüketiminin azalmasından dolayı yağ dokusunda bir artma olabilir.

S:Vücut Geliştirme kalbi büyüterek kalp krizine yol açabilir mi?
    C:Kalp istem dışı çalışan bir kas olmasına karşın devamlı zorlama sonucunda onun da gelişmesi doğaldır.Sadece Vücut Geliştirme ile değil diğer güç sporlarında da durum aynıdır.Sanılanın aksine bu durum lehimizedir.Gelişen kalp doğaladır ki güçlenecektir.Fakat uzun bir müddet devamlı egzersiz yapan bir şahıs aniden uzun bir süre neredeyse minimum efor sarfederse kalp ritminde bir bozulma olabilir.Bu yüzden eğer egzersizler bırakılıcaksa bu tedricen azalarak olmalıdır.Ayrıca ağırlığı kaldırırken yani zorlanma anında mutlaka nefesinizi verin ki basınç oluşmasın.

gorgeouskykhan, Ceenk, Egeeebob ve diğer 100 kişi bunu beğendi.
  2. ducker

ducker Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    abi yaşım 17 175 boyum var
    bu esnetme hareketleri dışında kas kütlesini artırmak için ağır çalışmaya özen gösteriyorum.arkadaşlar arasında neredeyse en kısa benim.psikolojik olayı geçtim bu konuda bi çekincem hiç olmamıştır çünkü aralarında en sağlıklısı da benim.ama bu gelişme çağında kemiklerin sertleşmesi olayı benim kafamı kurcaladı şimdi.
    bu sporu aşırı aralıklarla yaptım 2 aydır düzenli gidiyorum.haftada 5 gün.
    gerçekten boyumun daha uzama ihtimali olmicak mı :'(

Son düzenleme: 26 Mayıs 2007
    berkayture bunu beğendi.
  3. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    yasın daha 17 boyun buyuk bi ihtimalle boyun bi kac cm daha uzar sen beslenmene dikkat et bol bol sut ic hem o kadarda takma kafana boyun öle cok da kısa deil:) saygılar

sonax ve metin42 bunu beğendi.
  4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    S: Hangi egzersizlerden kaçınmalıyız?
    C: Yanlış uygulandığı ve kinesioloji (hareket bilimi) sınırları dışına çıkıldığı zaman bütün egzersizler yaralanmaya neden olabilir.Emniyetiniz için hareketleri doğru yapın, acele etmeyin, dengeli ve kontrollü olun.Dikkat edilmesi gereken ve kaçınılması gereken hareketlerin başında şunlar gelmektedir:
    -Tam mekikler (mekik yerine "crunch" karın sıkıştırma yapın ve ellerinizi
    başınızın arkasına koymayın, yorulduğunuzda ellerinizle boynunuza baskı
    yapacaksınızdır)
    -Yüksek rowingler (çekme hareketleri) omuz problemlerine ve ağrılarına yol
    açabilirler.
    -Derin pullover'lar omuz problemlerine yol açabilirler.
    -Ani ve kontrolsüz olarak vücuttan daha önce bulunan bir ağırlığı eğilerek
    kaldırmaya çalışmak
    Eğer egzersiz sırasında acı hissederseniz , devam etmeyin..
    Kaynak: Özer Baysaling - vücut geliştirme

S:Yağlar kasa dönüştürülebilir mi? Vg'ye başlamadan önce yağlı olmak avantajmıdır.?
    C: Hayır değildir.Yağlar kasa , kas fizyolojisi gereği dönüştürülemezler..yağları
    enerji kaynağı olarak belki bir nebze kullanabilirsiniz fakat bu daha çok aerobik
    çalışmalar ile gerçekleşir.

S: Antremandan önce mi sonra mı yemeliyiz? Dolu Mideyle Antreman yapmak avantaj mıdır?
    C: Antreman sırasında mideniz boş yada boşa yakın olmalıdır.Çalışmanız için
    kaslarınızın kana ihtiyacı vardır.Bu nedenle antreman sırasında kanın sindirim
    sistemiyle meşgul olması bir kısır döngüye neden olacaktır.Ne sindirim sistemi
    verimli çalışabilecektir, ne kaslarınız yeteri kadar beslenebilecektir nede
    kalbiniz uygun komforda çalışacaktır.Bunu engellemek için 2-1 kuralını uygulamak
    bahsedilen sistemlerin verimli çalışmasını sağlayacaktır.Yani antremandan 2 saat
    öncesine kadar, sonrasında da 1 saat sonrasına kadar katı gıdalar almayın..;Yemek
    yer yemez spor yapıp kalp krizinden ölen insanlar vardır.

Son düzenleme: 30 Mayıs 2007
    Biyografikyazar, Old Rookie, Ceenk ve diğer 29 kişi bunu beğendi.
  5. fatal_stroke

fatal_stroke Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    abi birşey sorcam ben 15 yaşındayım boyum 1.70 kilom 79-80 arasında değişiyo ve yaklaşık 3 gün önce başladım body-fitness a ve sorum şu olcak tam olarak anlıyamadımda abi diyelim ben 1-2 ay body-fitness a devam ettim ve daha sonra bıraktım vücudumda sarkma olurmu?

abi oraya yazmışsın fakat ben tam anlayamadımda ?

6. CENTAUR

CENTAUR Guest

duh Birkaç defa daha oku, belki zihnin çok yorgun olduğu için anlayamamış olabilirsin bu durumda ferah ve dingin bir zamanında tekrar oku mesela sabah saatleri tatil günü sabahı idealdir çünkü yazı yeterince açık, interneti kullanmayı, hesap oluşturmayı ve mesaj yazmayı becererecek zekaya sahip birisinin anlayamayacağı bir yazı değil, dediğim gibi tekrar oku, iyice düşün taşın anlamaya çalış, olmadı tekrar oku, tekrar ve biraz daha kafa yor :D645 .

zyzz.doğukan bunu beğendi.
  7. fatal_stroke

fatal_stroke Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    abi tamam ben kafa yorarımda peki bende o verdiğim bilgilere göre sarkma olurmu yani geri kaslarım sarkarmı yani öyle bi durum olma olasılığı varmı yani ne kadar bi zamanda olur sarkma olursa ve yani geri yerini yağmı alır ve abi küçülme olunca geri nasıl olur body yapmamışken olduğu gibi yağmı olur yoksa normal düz halinemi döner ? bana sarkma olur yada olmaz derseniz daha bi makbule geçer :D yardım lütfen bu konularda bilgili değilim daha bu konulara yeni başladım yani

8. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Forumu oku .Çok oku..Daha çok oku...Bu tip sorular sorma lütfen.

darkwhitelady ve barmel bunu beğendi.
  9. fatal_stroke

fatal_stroke Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    abi iyiki bişey sorduk diyeceğiniz ya olur ya da olmazdı ama eyv olsun ben okurum yorumu :D

10. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA
    Çok açık yazılmış kardeş,dikkatli okumuyorsun galiba? ''Antrenman yapmayı bırakınca kaslar sarkmaz ,küçülür.Elbette kasların içinde hava veya su yok ki sarksın.Kaslar olağan zorlama ile karşılaşmayınca kas hacminde bir azalma-atrofi oluşur.Bu olayı en iyi uzun süre hareket edemeyen yatalak hastalarda veya kolu yada bir eklemi sakatlanmış kişilerde gözlemyebilirsiniz.Bu şahısların söz konusu adalelerinde gözle görülür derecede bir küçülme gerçekleşir,ama sarkma olmaz.Nitekim "kas hafızası" denen olaydan ötürü uzun süre baskı görmemiş kaslar eski formlarını çok kısa zamanda yakalamaktadırlar.Yalnız şunu da belirtmekte fayda var ki enerji tüketiminin azalmasından dolayı yağ dokusunda bir artma olabilir'' Yani sarkmazmış küçülürmüş yazmış hocam, umarım dalga geçmiyorsundur,kolay gelsin....

|MaximuM| ve metin42 bunu beğendi.
  11. eqomannx

eqomannx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben body ye başlayalı 2.5 ay oldu ve bu süre içersinde birçok kilo alma programı uyguladım fakat işe yaramadı.daha sonra ek protein takviye almaya karar verdim ve şu an MASS HARD GAINER 3500 kullanıyorum sizce nasıl bir ürün tavsiye edermisiniz yan etkileri varmı eğer bu konuda bilginiz varsa lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler

12. skullcrusher

skullcrusher Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kısa vadede orta vadede zararı olmaz...ben hiç kullanmadım ama uzun vadede karaçiğer sorunları yaşayanlar biliyorum.

13. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    test ettirip bu urunden kaynaklandigini kanitladilar mi?

SoldiersOfGod, 128korayoz128, Azi ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  14. gökhanveberisi

gökhanveberisi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim evimde bi tane takmalı dumbılla bükbük var tek dambılla çalışmanın zarırı vrmı bide ben tek ambılı fazla ağırlıkla iki elle kullanıyorum bükbükün göğüsler için faydası varmı çok

15. grbz35

grbz35 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    slm ben izmirden yazıorum aranıza yeni katıldım vucud geliştirmeye baslayalı 1 hafta oldu ama mekik çekmekten karnımda tutulamlar olduğu için muscorilin kasgevsetici hapını aldım acaba kasgevsetici kulandığım için kaslarım daha ii çalışmazmı.bu tutulmalar ne zaman sona erecek çünkü hareketlerimi kısıtlıyorum vede çok acı çektirıor bana normalmi cvap yazarsanız sevinirm.

rafet14, onur_30 ve (silinen üye bunu beğendi.
  16. CENTAUR

CENTAUR Guest

Karın kaslarındaki tutulmalar nasıl kramp şeklindemi yoksa yanma şeklindemi veya bildiğimiz hamlık ağrısı veya antrenman ağrısı şeklindemi ayrıca muskoril tablet kullanırken ağırlık idmanına ara vermen lazım.

17. Evet

Evet Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Kasların uzamasına faydalı olan gerdirme hareketleri (ağırlık ve aletlerle) kemiklerin uzamasına dolayısıyla boy uzamasına faydalı olurmu?

18. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kırmızı kaslar esnek lifli yapıları gereği elastik gerilmelere maruz bırakılarak uyarılabilir ve öğretilebilirler..bunun yanı sıra antremanda yıpratılan kas lifleri antremansız günlerde beslenerek verilen uyarı ve esnemenin şiddetine bağlı olarak büyürler..
    kemikler bu yöntemle büyümezler..beslenme ve genetik rol oynar..egzersizlerle boy uzamasında etki edilen bölge kemikler değil eklemlerdir..

GELVERİLİ ve Azi bunu beğendi.
  19. LastDestruction

LastDestruction Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Forumu inceleyiniz
    .

Son düzenleyen: Moderatör: 29 Temmuz 2007
  20. masy

masy Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    kür?

Kürler konusunda bilgi verebilir misiniiz?Ne tür kürler yapılıyor, kullanılıyor, kür nedir, kürler sadece supplement-creatin-protein karşımlarından mı oluşuyor yoksa işin içine stereodiler giriyor mu, kürlerin hangi ek besin ve enerji vericilerden oluşacağını kim belirliyor?Şimdiden teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş