Yağ Yakmak ve İncelmek Nasıl Olur?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve masteer tarafından 25 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 164 üye.
  1. triki

triki Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    masteer güçlü sporcuların duygu ve düşüncelerini taşıyorsun. Doğru hisseden insanları tebrik ederim.

2. F1Help

F1Help Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    masteer yazılarınızı sabırla ve zevkle okudum fakat hala kafamdaki belirsizliği gideremiyorum birtürlü...

Yaşım:34
    Boy: 1,83
    Kilo:90
    Kol:32
    Göğüs:102
    Bel:102

Not: Günlük hareket 0 (sıfır) masa başı iş haliyle..

Program 2 saat çalışma süresi x 3 gün:
    20 dk 9,5 speed koşu
    20 dk bisiklet
    20 dk elips bisiklet
    aralarda mekik,twis çalışmaları
    cardiyo bitiminde
    1 saat kadarda ağırlık çalışıyorum büyük bir heyecanla

Beslenme:
    8:00 ufak bir kahvaltı
    10:00 kepekli gevrek ile ara öğün
    12:00 1 porsiyon pilav
    14:00 kepekli gevrek ara öğün
    18:00 ne piştiyse 1 porsiyon (ekmek kahvaltı haricinde çıktı hayatımdan)
    20:00-22:00 arası meyve

2 ay oldu salona başlayalı ölçülerden anlaşılacağı gibi göbek var fakat bu 2 ay sürede beli 107 den 102 ye düşürebildim diğer yerlerde ise hacim ve şekil olarak değişiklik yok 25 yaşına kadar 65 kiloyu geçemeyen bir yapım var haliyle çabuk kilo vermem gerekiyordu...

Şimdi kararsızlığım şu beslenmemi daha şiddetli düşürüp kilo verdikten 80 e düştükten sonramı kasa yöneleyim yoksa bu şekilde devam mı edeyim...

3. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Merhaba Arkadaslar,

Son sorulan soru ıle bırlıkte yag yakmanın ve fıt guclu bır bodycı goruntusunun bazı genel kurallarını vermek ıstıyorum.

Temelde yapılan hatalardan bırı nedır ? Dıyete baslamak , aynı zamanda sert yogun bır program uygulamak ve sureklı tartı uzerınde takıp etmek.

Akılda kalıcı olması için numaralandırarak ıfade etmek ıstıyorum :

1. Tartıyı tamamen unutun , tek olcu aynadakı goruntunuzdur , agırlık calısmayı bıraktıgım donemlerdekınden su an 5-6 kg daha agırım , ancak daha az yaglı ve daha formdayım.
    Vucudunuzun forma gırdıgını su sekılde anlayabılırsınız :
    a.ılk olarak yuzunuz suzulur ve karnınızı cektıgınızde gıyınık olarak kılolu gorunmemeye baslarsınız
    b.gıyınık olarak dar t-shırtlerle fıt gorunursunuz.
    c.şortlu olarak antrenman sonrası fıt gorunursunuz
    d.şortlu olarak her daım fıt gorunursunuz.

2.Şık d sadece yaz içindir , eger bodycıyım demek ıstıyorsanız kışın b ve c durumunda olmanız yeterlıdır.

3.Çok az kalori alarak aynı anda sert antrenman yapamayız, çünkü bu şekilde antrenmana
    ancak 2-3 hafta kadar dayanabılırız , daha sonra sakatlanmalar , overtraınıng , ısteksızlık basgosterır. Isterıstemez daha ufak agırlıklar kullanmaya baslarız , fare gıbı beslenıp at gıbı antrenman olmaz.

4.Beslenırken proteınde zengın , karnı tok tutan ancak kalorısı düşük yiyeceklere yönelmeliyiz. Haşlanmış yumurta beyazı hem tok tutar hem proteını zengındır , tavuk gogsu,
    ızgara balık vb . Ayrıca her gün muhakkak bol salata-salatalık (yagsız-cok az tuzlu) kalorısı
    dusuk oldugu kadar tıka basa yıyebılırız. Mıgdeyı bos tutarak zayıflamayı unutun, doldurun
    ama kılo yapmayacak seylerle metabolızmanızı kandırın. Yemeklerden once 2 bardak su ıcın , yemek tabagınızı kucultun ve gunnde en azından 4 ogun yeyın, Yaptıgınız antrenman sert olacagına gore karbonhıdratı tamamen kesmeyın sadece abartmayın ve karnınız aşırı sısmeyecek sekılde yeyın.

5.supplement kullanın, amıno acıd-proteın tozu-creatın muhakkak kullanın.

6.haftada en azından 4 gun yada en ıyısı 5 gun calısın, off gunlerınız asla degısmeyecek sekılde belırlı olsun- orn carsamba pazar gıbı.

7.program olarak 3 gunluk yada 4 gunluk bır program uygulayın.

8.genellıkle 8 tekrarlar kullanın - set aralarında 40-50sn kadar dınlenın - ana hareketlerde muhakkak drop setler kullanın.

9. Vucudunuz abartmadan yıyerek ve cok sert antrenmanlarla 3-4 ay gecırdıyse o zaman
    kalorıyı bıraz kısın, 3-4 ay daha sonra ıse su andan ıtıbaren dusunursek yaz ortası oluyor
    ıste o zaman tam bır dıyet ve 12-15 tekrarlar ve her kas grubunda 6-7 set fazla - dınlenme 30 sn sure ıle calısarak cabalarınızın sonucunu gorebılırsınız.

10.Tam dıyetten once haftada 1 gun canınızın cektıgı gıbı yıyerek kalorı hesabını bırakın.

11.En onemlı kural : Zevk alarak , sonuctan memnun olarak aldıgınız sonucları hamburger yemekten daha cok ıstersenız forma gırersınız. Kebap yemenın verdıgı hazzı formda bır vucudun verdıgı hazdan daha cokk ıstıyorsanız gobegınız asla erımeyecek - Ben genellıkle bu durumda oluyorum :) 2-3 yaz dısında

Son düzenleme: 18 Ocak 2011
    motig, canavar, tomitom ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. çakebey77

çakebey77 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yayıncılık
    Yer:
    İstanbul
    konuyu bir bütün olarak inceledim.. teşekkürler.. yararlı bilgiler..

5. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Masteer Abi,

Bu reçete daha yağ-fit(Zinde) için değilde epey hacimli vücutçu olmaya yönelik...
    "fare gıbı beslenıp at gıbı antrenman olmaz"
    "5.supplement kullanın, amıno acıd-proteın tozu-creatın muhakkak kullanın."
    bu sözler vücutçu yapılanmasıdır.
    Bunlar pek pratik, püf noktalar değil.
    Hatırlatmak istediğim şudur..
    Bir laf vardır "aç ayı oynamaz" diye aslında bu tam tersi...
    Açken insan daha mücadeleci, daha motivedir...
    yemek zihinsel olarak kesin bir rehavet yapar...
    Birde vucütaki yağlar erimesi ve kana karışması..iki şekilde olur...
    bunlardan biri şeker veya glikoza dönüşmesidir...
    Antrenman esnasında şeker yesenizde bu direk kana karışmaz...
    vücut salgılar glikozu...
    sinavda veya antrenmada şeker yenmesi performans artırıcı etkisi olmaz...
    daha iyi, rahat hissetmenizi sağlar...birşey yediğiniz için...
    buda diğer paragrafın başına cümleme döner...Aç ayı oynamaz yanılgısı...

hoşçakalın

6. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    Masteer, vücut geliştirme ile uğraşanlar için yağ yakımından bahsediyor.
    Kendisi de, tavsiyelerinin fit güçlü bir bodyci görüntüsü için olduğunu belirtmiş zaten.

7. kursad_75

kursad_75 Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    Bilgiler için teşekkürler, emeğinize sağlık...

Haftada 5 gün; için kilo vermeye ve yağların altında kalmış kasları ortaya çıkarmaya yönelik bir program yazarsanız, benim gibi bir çok arkadaşı da motive edeceğinizi düşünüyorum...
    Ki daha önce böyle bir program yapıp yayımlamayı planladığınızı yazmışsınız,
    Şimdiden teşekkürler, selamlar...

8. tomitom

tomitom Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sayın Masteer Hocam
    34 yaşındayım boyum 1.78 ve 94 kiloyum. Kısacası kiloluyum. 1 aydır vg ile uğraşıyorum, 7 kilo verdim (101-7=94). Diyet yapıyorum. Haftanın 3 günü 60-70 dk vg, 3 günü ise 45 dk kardiyo yapıyorum. Yani bir gün vg, bir gün kardiyo. Sizce bu mantıklı mı? Yoksa Haftanın altı günü değişik kas gruplarına yönelik vg çalışıp bu çalışmanın içerisine kısa kardiyo koymak yağ yakımı için daha mı mantıklıdır? Buna ek olarak amino asid ve whey kullanımına başlayacağım bu hafta. Kaliteli bir çalışmayla 4 ay sonra yağlardan arınıp hafif bir fit vücuda sahip olabilir miyim? Tabi sağlığım el verdiği yıllar boyunca çalışmaya devam edeceğim. Saygılar.

9. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Merhaba,

Bır suredır ıslerım yogun oldugu ıcın gıremıyorum, ancak sans eserı yazınızı gordum, acıkcası amac yag yakmak oldugunda bır degıl pek cok degısık yontem dogru olabılıyor.

Su andakı kılo verme hızınız yaptıgınız yontemın sızın ıcın dogru oldugunu gosterıyor, uzunca bır sure kılo veremez duruma gelene kadar bu sekılde devam edın o zaman tekrar goruselım :)

tomitom bunu beğendi.
  10. VaVieN

VaVieN Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam Benim Bir Sorum Olacaktı.
    şimdi ben
    186 - 76 kiloyum 21 yaş
    benim göbek bölgesinde yağlanma var, yani şekeri kestim yağı yaktım biraz sanki ama tamamen gitmedi, ki yandıkça kaslarım görülmeye başladı. geçen senede bu dozlara gelip daha da yakamamamıştım. koşmuyorum açıkçası.

Ayrıca kilomu yeterli bulmadığımdan bolbol beslenmeye çalışıyorum.

son 1 aydır yulaf yiyorum günde 100 gr. spordan 1-2 saat önce
    spor sonrasıda makarna ile destekliyorum karbonhidratı ve amacım kilo almak.
    Ancak kilo alırkende göbeği eritmek istiyorum. bölgesel bir durum anlayacağınız. Bunu nasıl sağlarım?

11. kory

kory Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ankara
    masteer hocam güzel güzel yazmışsınız elinize sağlık,
    Bende sizin yazdıklarınız gibi vücut g. yapıyorum yazılanları da okuyunca doğru düşünceyle hareket ettiğimi anladım.
    Mantıklı güzel ve basit.
    Az kalori(yeterli protein)
    Ve sıkı bir çalışma.
    İlk sayfada yazdığınız badyci adam bisiklete mi biner lafınıza da çok güldüm, doğru söze ne denir. Ben de kiloluyum ama ben bady yapıyorum, ne koşusu ne bisikleti. Şiddetli bir antrenman yapınca zaten insanın haşatı çıkar başka bir egzersize gerek duymaz.
    Bazı arkadaşlar okumadan mı sormuş yazılanları mı anlamamışlar birçok yerde şaşırdım yazılanlara size sorulanlara.
    Bazen araştırma yapmak şöyledir, elli sayfa okursun merak ettiğin 3 cümleye o zaman kanaat getirir anlar öğrenirsin. Bizler okumadan araştırmadan kısa yoldan sorular sormuşuz. Cevap verilir sorun değil de bilgi eksikliği olur neden yapıyorum, niye yapıyorum kısmı boş kalır.
    Forumda masteer hoca ağır çalış dedi bende öyle yapıyorum... :)
    Belli döneler var okumak araştırmak bilginin içini doldurmak lazım.
    Amacım soru sormaya karşı değil, ama forumda çok fazla bilgi var meslek sahibi bile olunacak bilgi var burada sadece bu sporu sevenler araştırsın bilgi sahibi olsun. Bir evet cevabı için gerekirse bir kitap bitirmek lazım J
    Herkese saygılar, hürmetler…

12. cevik42

cevik42 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Linki güncellersek sevinirim.

13. obenturkcan

obenturkcan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Sunu ancak bılmelıyız vucut bu uyuma gelene kadar laktık acıt ortaya cıkartan bır calısmada verımsız bır enerjı ortaya cıkıyor yanı laktık acıd kas gucunun lımıtlerını sınırlandırıcı ve enerjı acıga cıkmasını engelleyıcı bır madde, bundan dolayıdır kı kaslarınızda tutukluk devam ederken o kası calıstırmanızın hıc bır anlamı yok. Bırakın gelısmesını kılo basamazsınız kapasıtenız oranında ve kaslarınız kuculur. yukarıda belirtilen konuda çok önemli ve tartışılması gerekiyor

14. motig

motig Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    on sene sonra tekrar

merhabalar,On sene sonra tekrar v.g. ye başladım.103 kg 1.83 üm.ilk olarak yağ yakmayla başlamalıyım diye düşündüm.Master ın dediği gibi yapmayı planlıyorum.ağır çalışıp kardio olmadan kilo verebilecekmiyim bakalım.Çünkü burada koşma şansım çok az.Doğru düzgününü bırak, bir salon bile yok.Ben de kendi evime bir ağırlık merkezi(istasyonu)aldım bir halter sehpası ve 65 kglık bir ağırlık bar seti.Ev salon oldu anlayacağınız.
    Umarım okuduklarımı yanlış anlamamışımdırHaftada 6 gün çalışıyorum pazartesi çarşamba cumaları ayrı kas guruplarını çalıştırıyorum.Ama hergün karın çalışıyorum.maksimum ne kadar yapabilirsem.Şimdilik çok iyi olduğum söylenemez çok güçten düşmüşüz.Yaş 35 haliyle geri dönüş zor olacak. L carnitine almaya başladım dün.Antreman baya yorucu oldu.İlk defa 11 de yattım.mışıl mışıl uyumuşum :).
    her kas gurbu için 3 hareket ve dörder set yapıyorum şu an. kaldırdığım ağırlıklar henüz az .Ama son setlerde hep çok zorlanıyoırum .daha tam tamamlayabildiğim son set olmadı.:( .Her sette ağırlıkları arttırarak çalışıyorum.Belki de bu yüzden tamamlıyamıyorumdur.Daha yapacak çok iş var.Bunu bir hayat şekli haline getirmem gerekiyor.Çünkü diabetim var.ve çalışmaya başladığımdan beri ilk defa 350 ile 600 arası olan şekerim tokluk oranı 120 oldu.insülini spor sayesinde bıraktım.

Burada dediğim gibi spor salonu yok.Dolayısıyla hoca da yok.Olsaydı bile anladığım kadarıyla her hoca da o kadar bilgili olmuyor. Forumdan çok bilgi aldım.Şimdi de triptofan tyrosin ,tricreatin,lysin ve taurini araştırıyorum bunlara başlamayı düşünüyorum.tricreatin ve taurin hariç L formlarına tabiki.
    şimdilik bu kadar yanlış olan bir şey varsa uyarırsanız sevinirim.Yada eklemem gereken bir şey.teşekkür ederim.
    Not: Yazımı yeni başlık açmadan yazdım çünkü yağyakma başlığına daha uygun göründü umarım doğru yapmışımdır.

Son düzenleme: 11 Ekim 2011
  15. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Böyle güzel bilgiler için çok teşekkür ediyorum master hocam :))
    Aranızda yeniyim; vg yede yeni başladım...

Yazdıklarınızdan çok şeyler öğrendim ancak öyle bir yazı dizisi yazmışınız ki, hiç kardio yapmadan sadece sert antreman ile hem yağ yakmak hemde vücut yapmak mümkün anlamı çıkıyor...

Tamm antremanı sizin dediğiniz gibi sert tutmak aklıma yattı ama hiç kardio yapmadan sadece bu şekilde yağ yakmak-göbek eritmek felan bana mümkün değil gibi geliyor, bir türlü aklıma yatmıyor açıkçası...

Nedenini sadece etrafımı gözlemlemekle anlatayım; benm gittiğim vg de bir çok mekanda olduğu gibi, bilinçli olarak sert antreman yapan değilde, tamamen artisliğinden her kas grubunda olabildiğince uçuk ağırlıkların altına yatan adamlar dolu... Şimdi bakıyorum bu adamlara üstü inşa etmişler, göğüs-omuz-pazu felan yerliyerinde ama bi bakıyorum 6 aylık nur topu gibi göbek...
    Şimdi bu adamlar bilinçsizcede olsa sizin anlattığınız kriterlere çok yakın şeyler uyguluyorlar...

Yani benm eritmekle kafayı bozduğum kendime dert ettiğim göbek bu adamlarınkinin yanında 2aylık bile değil yani...

Neyse benm kafamdaki plan; antremanı biraz daha sizin dediğiniz gibi sertleştirip tekrar azaltıp,set çoğaltıp; dinlenme günümde ağır bir kardio ile devam etmek...
    Bakalım bu program işe yarıyacakmı, bende merak ediyorum dumbelllls

16. Skyhunter

Skyhunter Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba master 16 yasindayim 1.78 boyum var 95 kiloyum kendime aynada baktigimda cok kilo fark ettigimi fark ettim vucut gelistirmeye baslamaya karar verdim 2 hafta oldu baslayali fakat gittigim spor salonu hocasi cok ilgisiz ne diyet verdi ne hareketleri gosterdi ... Bir kac arkadasimdan aldigim tavsiyeler var dedilerki ilk basta yag yakman lazim 80 kiloya filan dus sonra kas yap . Suan kullandigim program definission hep 3x 15 tekrar 15-20 sn dinlenme ... Bu kilolardan hemen kurtulmak istiyorum en kisa yoldan nasil kilo verebilirim ardinda kas yapabilirim ? İyi forumlar

D.P: Yag yakici hap alma durumum var onerirmisiniz

17. stramma

stramma Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    arkadaşlar ben bir şey soracam salondaki hocam söyledi hergün koşu veya tempolu yürüyüş yapınca vücut kendisini korumaya alır mı 2 güne bir falan mı yapmak lazım yoksa hergün yapılsada olur mu teşekkürler ?

18. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Merhaba,

Sonuc almak ıcın pek cok krıter var , nurtopu gıbı :badgrin: gobegı olan arkadaslar ısın sadece agır calısma kısmındalar emınım.

Bahsettıgım yogunluk sert antrenman yapmak , bu sadece agırlıkla degıl bazen set arası dınlenme surelerını kısa tutarak , drop setler uygulayarak ,
    forced rep kullanarak , bazen cok yuksek sayılı tekrarlarla , aynı kasın tekrar calısıldıgı zamanı daha yakın gunde kullanarak cok cesitlı olabılır.

Kaynakları ıle verdıgım sıstemın sadece bır kısmı antrenman , ıkıncı kısmı ıse yaptıgın antrenmanda yaktıgın kalorıden daha az yemek.
    Temel kural budur , dunyanın en sert antrenmanını da yapabılsen, 4000 kalorı alıyorsan ve 4000 kalorı yakıyorsan yag yakımı dıye bır sey olmaz kasların gelısır buyur vs ama yag aynı gobek aynı kalır .

Olay aradakı farkı cok acmadan 4000 kalorı yakıyorsan , ornegın 3400 kalorı almakla ılgılı , bu sekılde haftanın 6 gunu hareket edıp sadece bır gun kalorı hesabı yapmaz ıse bır ınsan ,muhakkak yag oranı azalacaktır.

Ancak agır antrenman yapamayacak sekılde asırı sert dıyetler yaptıgında ornegın gunde sadece 1500 kalorı aldıgında 4000 kalorı harcatacak bır antrenmanı cıkaramazsın , denersen overtraınıng yasarsın, bagısıklık sıstemın coker ve sık hasta olursun, salona gıtmek dahı ıstemezsın gozunun ferı soner:p

Bırde uzun suredır denedıgım sonucu kesın ve gozle gorunur bır konu var , aksam 11 de yatıp saatı kurmadan uykunuzu aldıgınızda kendılıgınızden uyanırsanız - mınımum 8-10 saat arası bır uykudan bahsedıyorum ve yatmadan 3-4 saat once yemegı kesersenız duzenlı yogun antrenmanları surdurerek (haftada mın 4 gun) ve harcadıgından bır mıktar az kalorı alarak 2 hafta sonra aynadan yansımanızın cok cok cok degıstıgını goreceksınız.

Agır antrenman yapabılmek ve kas gelısımı ıcın bu esnada creatın- amıno acıd - yeterlı vıtamın almalısınız.

Deneyın sonuc gozle gorulur olacak bench_O

Azi ve ZeusS_ bunu beğendi.
  19. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    et yemeyin, vegetaryan olun...thums:
    yemeklerin %60 'ını iptal etmiş olursunuz... ;)
    yumurta ve süt le protein alabilirsiniz.

20. cagrierdogan

cagrierdogan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Olay aradakı farkı cok acmadan 4000 kalorı yakıyorsan , ornegın 3400 kalorı almakla ılgılı , bu sekılde haftanın 6 gunu hareket edıp sadece bır gun kalorı hesabı yapmaz ıse bır ınsan ,muhakkak yag oranı azalacaktır.

nedenini sorabilirmiyimm??

Sayfayı Paylaş